Nahlasovanie nových zamestnancov Sociálnej poisťovni faxom, telefonicky, SMS.
Každý zamestnávateľ, ktorý prijme pracovníka, bude musieť túto skutočnosť oznámiť Sociálnej poisťovni (SP) ešte pred tým, než mu pridelí prácu. Bude tak môcť urobiť telefonicky, faxom, prípadne aj esemeskou, pričom identifikátorom každého pracovníka bude jeho rodné číslo.
Takýto systém podľa ministra práce Ľudovíta Kaníka prinesie nový zákon o nelegálnej práci, ktorý už je pripravený a mal by byť účinný začiatkom budúceho roka. Pôvodne rezort počítal so zavedením identifikačných kariet pre občanov, ktoré by zabránili súčasnému poberaniu sociálnych dávok aj platu, kvôli vysokej finančnej náročnosti však od tejto myšlienky napokon upustil.
Kaník je presvedčený, že spomínané opatrenie pomôže v omnoho väčšom rozsahu potierať čiernu prácu. Momentálne má totiž zamestnávateľ osem dní na to, aby pracovníka nahlásil na platenie poistných odvodov, čo je vážnou prekážkou odhaľovania nelegálne zamestnaných. "Keď príde kontrola na pracovisko a nájde tam pracovníkov, ktorí nemajú v danú chvíľu zmluvu, ešte stále môže zamestnávateľ povedať, že práve v ten deň ich prijal a má osemdňovú lehotu na to, aby prihlásil týchto zamestnancov na príslušné úrady. To dáva priestor na to, aby sa vlastne nedala dokázať reálna existencia čiernej práce," upozorňuje na nedostatky platnej legislatívy Kaník. Nový zákon podľa neho dá väčšie kompetencie aj inšpektorátom práce a v rovnakom rozsahu ich prizná tiež úradom práce, sociálnych vecí a rodiny. "Pokladám za veľmi dôležité, aby sa aj úrady práce do toho zapojili, lebo dnes sú úplne mimo a často priamo pred ich očami bežala čierna práca a oni mohli maximálne informovať príslušný inš! pektorát práce," vyhlásil po rokovaní vlády minister.
Súčasný nelichotivý stav v potieraní čiernej práce podľa Kaníka reflektuje aj správa o jej kontrolách za prvý polrok 2004, ktorú vzala na vedomie vláda. "Napriek tomu, že tých kontrol bolo vykonané relatívne veľmi veľké množstvo, tie výsledky nie sú adekvátne. Keby sme nezmenili platný právny stav, nikdy by neboli lepšie," vyjadril sa Kaník.
Spomínaná správa konštatuje, že inšpektori za prvých šesť mesiacov zistili len 24 pracujúcich "načierno" a ďalších 45 osôb pracovalo u zamestnávateľa v rozpore so Zákonníkom práce iba na ústnu dohodu. Inšpektori pritom preverili takmer 13 900 osôb. Zamestnávateľským subjektom, ktoré využívali pracovnú silu bez uzavretia náležitej zmluvy, navrhli orgány NIP spolu 20 pokút vo výške 1,25 milióna Sk. Najviac pokút vyrubili v malých podnikoch, predovšetkým v odvetviach obchodu, opravy áut a priemyselnej výroby. Okrem NIP sa na kontrole nelegálneho zamestnávania podieľajú aj živnostenské úrady, policajné zložky, daňové úrady a rezort zdravotníctva. Spolu tieto orgány uskutočnili v 1. polroku vyše 17 000 kontrol, pričom objavili 337 prípadov čiernej práce. Suma uložených pokút presiahla 7 miliónov Sk.
(TASR)