Zavrieť

Porady

Nahlasovanie nových zamestnancov Sociálnej poisťovni aj cez SMS

ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

Nahlasovanie nových zamestnancov Sociálnej poisťovni faxom, telefonicky, SMS.

Každý zamestnávateľ, ktorý prijme pracovníka, bude musieť túto skutočnosť oznámiť Sociálnej poisťovni (SP) ešte pred tým, než mu pridelí prácu. Bude tak môcť urobiť telefonicky, faxom, prípadne aj esemeskou, pričom identifikátorom každého pracovníka bude jeho rodné číslo.

Takýto systém podľa ministra práce Ľudovíta Kaníka prinesie nový zákon o nelegálnej práci, ktorý už je pripravený a mal by byť účinný začiatkom budúceho roka. Pôvodne rezort počítal so zavedením identifikačných kariet pre občanov, ktoré by zabránili súčasnému poberaniu sociálnych dávok aj platu, kvôli vysokej finančnej náročnosti však od tejto myšlienky napokon upustil.

Kaník je presvedčený, že spomínané opatrenie pomôže v omnoho väčšom rozsahu potierať čiernu prácu. Momentálne má totiž zamestnávateľ osem dní na to, aby pracovníka nahlásil na platenie poistných odvodov, čo je vážnou prekážkou odhaľovania nelegálne zamestnaných. "Keď príde kontrola na pracovisko a nájde tam pracovníkov, ktorí nemajú v danú chvíľu zmluvu, ešte stále môže zamestnávateľ povedať, že práve v ten deň ich prijal a má osemdňovú lehotu na to, aby prihlásil týchto zamestnancov na príslušné úrady. To dáva priestor na to, aby sa vlastne nedala dokázať reálna existencia čiernej práce," upozorňuje na nedostatky platnej legislatívy Kaník. Nový zákon podľa neho dá väčšie kompetencie aj inšpektorátom práce a v rovnakom rozsahu ich prizná tiež úradom práce, sociálnych vecí a rodiny. "Pokladám za veľmi dôležité, aby sa aj úrady práce do toho zapojili, lebo dnes sú úplne mimo a často priamo pred ich očami bežala čierna práca a oni mohli maximálne informovať príslušný inš! pektorát práce," vyhlásil po rokovaní vlády minister.

Súčasný nelichotivý stav v potieraní čiernej práce podľa Kaníka reflektuje aj správa o jej kontrolách za prvý polrok 2004, ktorú vzala na vedomie vláda. "Napriek tomu, že tých kontrol bolo vykonané relatívne veľmi veľké množstvo, tie výsledky nie sú adekvátne. Keby sme nezmenili platný právny stav, nikdy by neboli lepšie," vyjadril sa Kaník.

Spomínaná správa konštatuje, že inšpektori za prvých šesť mesiacov zistili len 24 pracujúcich "načierno" a ďalších 45 osôb pracovalo u zamestnávateľa v rozpore so Zákonníkom práce iba na ústnu dohodu. Inšpektori pritom preverili takmer 13 900 osôb. Zamestnávateľským subjektom, ktoré využívali pracovnú silu bez uzavretia náležitej zmluvy, navrhli orgány NIP spolu 20 pokút vo výške 1,25 milióna Sk. Najviac pokút vyrubili v malých podnikoch, predovšetkým v odvetviach obchodu, opravy áut a priemyselnej výroby. Okrem NIP sa na kontrole nelegálneho zamestnávania podieľajú aj živnostenské úrady, policajné zložky, daňové úrady a rezort zdravotníctva. Spolu tieto orgány uskutočnili v 1. polroku vyše 17 000 kontrol, pričom objavili 337 prípadov čiernej práce. Suma uložených pokút presiahla 7 miliónov Sk.

(TASR)
Usporiadat
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
áno anna takto asi ...no a komentovať to už môžu všetci na ostro
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Ďakujeme ANNA za túto informáciu :-)))

Pekný deň a víkend.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

aj tak mi to nie je celkom jasné, čo to znamená pred tým ako mu pridelí prácu? Napr. prijať chcem niekoho 1.10., tak to budem musieť 30.9. ohlásiť na sociálku?
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Mám takú skúsennosť, že na sociálnej poisťovni sa strácajú klasické prihlášky, ako sa bude dokazovať sms, fax, to teda neviem.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Presne tak. Prídu na to po pol roku, že zamestnanec nie je nahlásený. A keď zamestnanca odhlásim a zašlem údaje na účely vedenia ELDZ, tak o 2 roky príde urgencia, že ELDZ nemajú a oni toho zamestnanca vedú ešte stále v pracovnom pomere!!! Chudák zamestnanec medzitým vystrieda ešte minimálne 2 zamestnania. Vôbec im nevadí že robí v troch podnikoch naraz a na plný úväzok? No oni nedostali ODHLÁŠKU. A podací lístok vôbec neznamená, že v obálke bola odhláška! Najhoršie je že tento rok sa mi to stalo u 4 rôznych zamestnávateľoch a na 6 zamestnancoch.
Pozn. mzdy robíme externe dodávateľsky.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ermon a akou formou to posielaš? Lebo ja dávam do obálky jeden originál a jednu kópiu + prikladám ofrankovanú obálku so žiadosťou, že po potvrdení prihlášky/odhlášky nech mi pošlú potvrdenú kópiu späť. A zatiaľ sa mi vždy vrátila (sem-tam trebalo pripomenúť telefonicky, ale nakoniec všetko prišlo). A ak by mi nechodilo, tak by som to urgovala :-)
Pekný deň
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

A tie SMS-ky s rodnými číslami a predpokladám aj s menom nebudú náhodou v rozpore so Zákonom o ochrane osobných údajov? Vo firme máme mať vypracovaný bezpečnostný projekt, zebezpečený informačný systém a ešte neviem čo a tieto údaje budeme posielať SMS-kou?
0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

Určite je to znovu nedomyslené, veď SMS nie je dôkazový materiál a znovu to bude záležať na odoslaní alebo prinesení RL zamestnanca a zatiaľ pokiaľ viem sme to už davnejšie prediskutovali, že napríklad brigádnici zamestnaní na DoVP sa neprihlasujú, čiže i tam je problém. Podľa mňa je to na zamestnávateľovi, aby mal v poriadku a načas vystavené pracovné zmluvy, DoVP.
0 0
Susan Susan

Susan je offline (nepripojený) Susan

To je zase nejaký chorý výmyseľ. Veď zamestnanec, keď podpíše pracovnú zmluvu spolu s pracovnou náplňou napr. 30.9. s tým, že má nastúpiť napr. 1.10., tento zamestnanec si to moze rozmyslieť a nemusí nastúpiť k tomu- ktorému zamestnávateľovi, ale tento už bude musieť nahlásiť dňa 30.9. SP nového zamestnanca. Potom znovu zamestnávateľ bude musieť zdvihnúť telefón a oznamiť SP, že neplatí pôvodné nahlásenie zamestnanca a už zase zarobili Slovenské telekomunikácie!!!
A vôbec, nikde nevidím dátum, od kedy uvedené ohlasovanie vstupuje do platnosti??!!
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
je to kvalitná vtákovina, klasická kaníkovčina...ja mám na šťastie kanceláriu kúsok od sociálky, tak tam všetko vláčim osobne a na kópii mám pečiatku s dátumo prevzatia...pár krát sa mi to mimoriadne zišlo...len to dotyčné nevedeli potom rozchodiť...ked som raz chcela poslat prihlášku faxom, dostala som odpoved ze nemaju na faxovy papier...co k tomu dodat?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

A uviedli vôbec č. mobilu ? V týchto príspevkoch som ho nenašiel. Kde budeme písať SMS ? To zase "šlapli" vedla.
0 0
gabri gabri

gabri je offline (nepripojený) gabri

Keby nebol predvianočný čas, myslela by som si že je 1.apríl. Alebo v Kocurkove je to fuk?
0 0
Jana2004 Jana2004

Jana2004 je offline (nepripojený) Jana2004

A v konečnom dôsledku, musí mať každý mobil?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Aj mne sa už stalo, že na SP nenašli odhlášky iba evidenčné listy. A potom asi za dva mesiace zo SP volali, aby sme im poslali aj odhlášky, že oni to tam nemajú. A posielala som im to naraz. No hrôza, a ešte vymýšľajú SMS. Lenka
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Tak tomuto nemôžem uveriť preboha kde to žijeme?
0 0
Laurie Laurie

Laurie je offline (nepripojený) Laurie

174 cm vysoká, dlhovlasá blond... ...viac
Ja som sa bola konkrétne na informáciu o novom nahlasovaní cez SMSky a fax opýtať na sociálnej poisťovni. Pracovníčka, ktorá robí priamo na registrácii o tom ešte nepočula a dívala sa na mňa ako keby som spadla z višne - ale pre istotu sa ešte išla opýtať vedúceho. Ten vraj už o tom počul, ale že naďalej treba prihlášky posielať starým spôsobom. SMSky si vraj nevie predstaviť lebo aj tak ledva stíhajú "tie papierové". A aj keby sa posielali cez SMSky, museli by sa následne aj tak poslať papierovo. Takže žiadna panika. Prajem všetkým krásne a pokojné Vianoce...
0 0
Zita Zita

Zita je offline (nepripojený) Zita

Ja som si to 7.1.2005 overovala na Soc. poisťovni - odpoveď: vsetko je ako bolo - prihlasenie na predpísanom tlačive do 8 dní od nástupu do práce.
Tak som postupovala podla usmernenia! Teraz neviem či im len chýba mobilné číslo alebo čo....!
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

Ja viem tak, že nahlasovanie vopred má platiť až od 1.4.2005.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

A ako je to so zdravotným poistením? To tiež treba skôr nahlásiť, ako príde do zamestnania?
0 0
janicka janicka

janicka je offline (nepripojený) janicka

vydatá, bezdetná, osoba, ktorá sa učí všetko o mzdách ako samouk ...viac
Do zdravotnej poisťovne by sa mali zamestnanec prihlásiť sám do 8 dní.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať