Zavrieť

Porady

Môže mi zamestnávateľ počas trvania prekážok na strane zamestnávateľa súčasne nariadiť povinné čerpanie dovolenky ?

K 30.6.2013 som dostala výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm b) Zákonníka práce (zrušenie prac.miesta z dôvodu nadbytočnosti). Od 1.7. do 30.9.2013 plynie výpovedná lehota, zamestnávateľ mi nemôže prideliť prácu a bude mi vyplatená náhrada mzdy vo výške priemerného zárobku podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce. Súčasne mi však zamestnávateľ nariadil povinné čerpanie dovolenky 23 dní od 1.8. do 3.9.2013. Má na to nárok ? Odvolali sa síce na § 111 ods. 1 Zákonníka práce, ale chcem si to overiť, pretože u nás vo firme je tendencia zamestnancov čo najviac poškodiť a nevyplatiť im to, na čo majú nárok. Vo firme som odpracovala takmer 18 rokov. Budem veľmi vďačná za Vaše odpovede, v pracovnom práve nie som doma. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Môžeš mať nariadené čerpanie dovolenky, veď o tom v konečnom rozhoduje zamestnávateľ. Ak budeš teda čerpať D, náhradu podľa §142 nedostaneš.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    O čerpaní dovolenky rozhoduje zamestnávateľ. Nesmie ju určiť na čas prekážok v práci na strane zamestnanca. Na čas prekážok v práci na strane zamestnávateľa ju určiť môže.

    Zákonník práce
    § 111
    (1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

    (5) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.


    Ak ti čerpanie dovolenky neoznámil dva týždne vopred, nemusíš na ňu nastúpiť. Asi ti to však nebude nič platné a dá ti ju v inom termíne tak, aby 14-dňová lehota na oznámenie bola splnená.

    Môže mi zamestnávateľ počas trvania prekážok na strane zamestnávateľa súčasne nariadiť povinné čerpanie dovolenky ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.