Zavrieť

Porady

Môžem ako absolvent I. stupňa vysokej školy pracovať na dohodu o brigádnickej práci študenta ?

Dobrý deň, hľadám korektnú odpoveď na moju otázku, kedže by som rád brigádoval výhodnejšie. Zistil som, že všetci v tom majú zmätok, dokonca aj zamestnávatelia. Našiel som si brigádu a dostal som dohodu o pracovnej činnosti, ktorá je oproti dohode o brigádnickej práci študenta nevýhodná. V štúdiu pokračujem na II. stupni, lenže samozrejme nemám ešte potvrdenie, až po zápise, ktorý je v septembri, preto sa ako študent neviem preukázať. Niekde som však čítal, že som v podstate stále v sústavnej príprave na povolanie, pokiaľ tento rok ďalej pokračujem, čiže som chápaný ako študent, ale zamestnávateľovi to nemám zrejme ako preukázať. Prosím Vás o radu, či je možné v tomto "hlúpom" období pracovať na dohodu o brigádnickej práci študenta. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Môžeš pracovať na DoBPŠ, pokial si nedovršil vek 26 rokov a si študentom denného štúdia, potvrdenie o návšteve školy platí do konca oktobra. Pozri § 227 a 228 ZP


    Dohoda o brigádnickej práci študentov
    § 227
    Na začiatok

    (1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút žiaka strednej školy alebo štatút študenta dennej formy vysokoškolského štúdia podľa osobitného predpisu a ktorá nedovŕšila 26 rokov veku. Prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom fyzická osoba dovŕši 26 rokov veku.

    (2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať prácu v rozsahu najviac 20 hodín týždenne v priemere; priemer najviac prípustného rozsahu pracovného času sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.


    § 228
    Na začiatok

    (1) Dohodu o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode musí byť uvedené: dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

    (2) Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta podľa uvedenej dohody podľa § 227 ods. 1; to neplatí, ak sa dohoda uzatvára v období od skončenia štúdia na strednej škole alebo od skončenia letného semestra na vysokej škole najneskôr do konca októbra toho istého kalendárneho roka. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju zrušiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dumont Aha a teda je možné teda použiť potvrdenie o štúdiu, ktoré som dostal ešte tento posledný ročník ?
    veronikasad Ano, do zápisu platí toto potvrdenie. Nezabudni podpísať aj odvodové zvýhodnenie, ak tvoj príjem neprekročí 155€ mesačne. Ak bude vyšší , odvody zaplatíš ty aj zamestnávatel len z rozdielu.
    dumont Ahoj, no volal som dnes na personalne a povedali mi, ze vraj tam nieje nejaky velky rozdiel medzi tymi dohodami, ze odvedene dane mi budu vratene na buduci rok. Aky je prosim vlastne rozdiel medzi dohodou o pracovnej cinnosti a dohodou o brigadnickej praci studenta ? najma co sa tyka odvodov, dakujem
    veronikasad aký mesačný príjem z dohody predpokladáš ?
    dumont no tento mesiac som zacal vlastne dnes tak to by malo byt cca 230 eur a v auguste okolo 450 v hrubom, ked pocitam len odpracovane hodiny voci hodinovej mzde, bez priplatkov.
    veronikasad Pri príjme, ktorý uvádzaš, asi nebude stačiť odpracovať 10 hod. týždenne (viac na dohodu o prac.činnosti pracovať nemôžeš). Na DoBPŠ môžeš odpracovať 20 hod.týždenne (1/2 týždenného fondu prac.času, ale sleduje sa celé obdobie, na ktoré je dohoda uzatvorená).
    Čo sa týka odvodov, pri príjme do 155€ a podpísanom odvodovom zvýhodnení, odvody neplatíš žiadne ty ani zamestnávatel. Pri vyššom príjme len z rozdielu medzi hrubou mzdou a sumou 155€.
    A čo sa týka daní, podpíš vyhlásenie, prečo by si mal čakať na vrátenie daní do mája 2014, keď si môžeš uplatniť mesačnú nezd.časť a zo sumy 311.32€ mesačne žiadnu daň strhnutú mať nebdeš.
    dumont hmm a mozem podpisat vyhlasenie o nezdaneni aj pokial mam dohodu o pracovnej cinnosti a nie dobpš ??
    veronikasad Môžeš, len daj pozor, aby si vyhlásenie nemal v jednom mesiaci podpísané u dvoch zamestnávatelov.
      zbaliť

    hronči je offline (nepripojený) hronči

    hronči
    Dobrý deň,
    pokiaľ viem, a som si takmer istý, tak v tomto období nie si študent a teda nemôžeš ani pracovať na dohodu o brigádnickej práci študenta.
    Úplne presne by ti mali odpovedať na úrade práce.
    Ak ti môžem poradiť, tak sa so zamestnávateľom dohodni, že budeš pracovať na dohodu a od septembra to prerobiť na dohodu o brigádnickej práci študenta.
    Prajem pekný zvyšok dňa.
    dumont V podstate si to aj myslím, ale zmiatol ma tento článok - http://karierainfo.zoznam.sk/cl/1005...ocas-prazdnin-
    Pepa Ach jaj - hronči celé zle. Dumont - veronika ti odpovedala správne.

    Môžem ako absolvent I. stupňa vysokej školy pracovať na dohodu o brigádnickej práci študenta ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.