Zavrieť

Porady

Podvod na katastri alebo je všetko v poriadku.

dobrý deň,
ako som tento týždeň zistila, údajne v roku 2000 si mal sused vydržať časť nášho pozemku . Zaujímavé je, že jeho dediči vraj v roku 2009 predali dom aj s pozemkom a prepísali ho na nového majiteľa na základe POLOHOPISNÉHO plánu z roku 1967, teda sused vedel , že pozemok nie je jeho nespĺňa už prvú podmienku vydržania a to je dobromyseľosť. A Ako mohol kataster na základe takýchto údajov údajne urobiť v roku 2009 zápis? Nebol povinný žiadať povolenie pôvodných vlastníkov? . A ako bombónik sa mi podarilo zistiť, že z listu vlastníctva mojich starých rodičov bol tento pozemok vyňatý na základe REOP 29.11.2012. Podotýkam, že v našej dedine končil REOP 30.11.2012 . Pracovníčka katastra sa absolutne odmietla so mnou baviť ,že s tým sa nič nedá urobiť .Predpokladám, že nakoľko je z našej dediny presne vedela o čo ide. Moja otázka znie :
1. Mohol sused vydržať v roku 2000 pozemok o ktorom vedel,že nie je jeho a vlastník /mimochodom ešte stále žijúci / ho mal riadne zapísaný na liste vlastníctva ?
2. Keď v roku 2009 robili vklad do katastra na základe "POLOHOPISNÉHO plánu " - teda nie vlastníckeho - a údajnom osvedčení o vydržaní, nebol kataster v tom čase povinný žiadať súhlas posledných vlastníkov zapísaných v registri?
3. Ako je možné, že ak bol pozemok zapísaný už na základe horeuvedených údajovv v roku 2009, liste vlastníctva mojich starých rodičov resp. na opise z pozemkovej knihy je zapísané, že údaje boli zmené na základe REOP v roku 2012. Čo sa týka susedských vzťahov ide o čistý podvod a krádež, ale je všetko v poriadku ak kataster urobil údajne zápis v roku 2009 a na výpise z pozemkovej knihy je je riadne razítko o tom, že zmena bola urobená v roku 2012 ? Vopred Vám ďakujem za všetky rady ...
Naposledy upravil Dav : 21.07.13 at 14:34
AmmiS Do 3 rokov od skončenia ROEP je možné domáhať sa nápravy, ak máte listiny, ktoré preukazujú vlastnícke právo k nehnuteľnosti. Inak to bude možné len cestou súdu - a dlhšie a nákladnejšie.

Odpovede:
1/ nie nemohol
2/ súhlasy vyžiadať mal, ale je tam iná skutočnosť, ktorá bráni v splnení zákonných podmienok vydržania a to dobrá viera (ktorá absentuje) a teda nehnuteľnosť nemohol platne takto vydržať
3/ kataster zapíše vlastníka, ktorý predloží listiny preukazujúce vlastnícke právo, ten sused predložil listinu o vydržaní, ktorá takou listinou je (kým sa nepreukáže opak, čo máte dokazovať teraz vy)
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  dôchodca dedo paragraf
  Ha-ha,mám taký dojem,že pracovníčka katastra nedostala správnu žiadosť o prešetrenie danej veci(rozumej žiadosť v obrázkovej a číselnej forme vo väčšom počte kusov).Ináč nič nové,pracovníci na katastroch dokážu naozaj parádne zázraky.V prvom rade by som podal na súde návrh na zrušenie rozhodnutia katastrálneho úradu.Tam totiž bude musieť KÚ hodnoverne preukázať,na akom základe previedol zmeny vlastníctva predmetnej časti pozemku,či má súhlas pôvodných vlastníkov,alebo kúpnu zmluvu.Čo sa týka "REOP"-u,títo pracovníci nie sú povinní skúmať pravosť záznamov na KÚ.

  hubatá je offline (nepripojený) hubatá

  hubatá
  Zrejme pozemky užívalo bývalé JRD alebo ŠM a združilo ich to nejakej parcely ktorá tým pádom dostala nové číslo a pri ROEP sa pracovalo len s týmto číslom parcely. Zrejme noví majitelia doniesli len od notárky overené čestné prehlásenie že ju užívajú dlhé roky, súhlas obecného úradu a je to. Určite v obci nebývate, nečítate vyhlášky vycapené na dverách obecného úradu že si máte vykolíkovať odkiaľ-pokiaľ je vaše, takže nemáte možnosť sa ubrániť. Zrejme ide o atraktívnu parcelu pri potoku, s dobrým prístupom autom. A môžte sa dlhé roky súdiť o svoju roľu za drahé peniaze. Aj vo vašom prípade zaúradovala pozemková mafia.

  AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

  AmmiS
  Urcite to stoji za to, dat posudit advokatovi tu listinu o vydrzani v kontexte ostatnych skutocnostami a dokumentami. Jedna zo zakonnych podmienok vydrzania nemohla byt splnena. Nemohol byt dobromyselny, ak vedel, ze pozemky patria inemu.

  člen je offline (nepripojený) člen

  úradník člen
  Máte dve možnosti: 1. Podajte podnet prokurátorovi, že ste boli opomenutí v konaní
  2. Podajte na Okresný úrad katastrálny odbor návrh na opravu chyby v katastrálnom operáte. Priložte dôkazy, ktoré máte. Doporučujem začať možnosťou č. 2. Ak Vás kataster zamietne máte o dôvod viac na podanie podnetu. Nech sa Vám darí.
  misoft Teraz si sa zobudil?
  Za tých 6 rokov to je už hádam aj vyriešené.
  vicktor hmmm

  Podvod na katastri alebo je všetko v poriadku.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.