Zavrieť

Porady

Eshop - ochrana osobných údajov

avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Odpoveď z úradu na ochranu osobných údajov

Vážená pani XXX

podľa nového zákona č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (účinného od 01.07.2013) dochádza k podstatnej zmene podmienok a povinností pri spracúvaní osobných údajov, a tým aj k úprave podmienok a povinností týkajúcich sa registrácie informačných systémov. Úrad v súčasnosti prehodnocuje povinnosť registrácie internetových obchodov a v dohľadnej dobe bude o predmetnej veci informovať verejnosť prostredníctvom svojho webového sídla www.dataprotection.gov.sk.

Vzhľadom na popísaný rozsah osobných údajov a skutočnosť, že informačný systém bude prepojený s verejne prístupnou sieťou (internetom), bude postačovať vypracovanie bezpečnostnej smernice.

Pri poskytovaní hostingu ide vlastne o cloud computing, pričom takýto poskytovateľ cloudových služieb, ktorý dodáva prevádzkovateľovi prostriedky a platformu je jeho sprostredkovateľom. Sprostredkovateľom je aj subjekt, ktorý pre prevádzkovateľa robí účtovníctvo pokiaľ v rámci svojej činnosti spracúva osobné údaje, ktoré mu poskytne prevádzkovateľ.

Na základe uvedeného je prevádzkovateľ povinný uzatvoriť zmluvu podľa § 8 zákona č. 122/2013 Z. z. aj „účtovníkom“ aj prevádzkovateľom hostingu.

S pozdravom

Mgr. XXX

__________________________________________________ __________

Otázka:

Dobrý deň,
žiadam o metodické usmernenie v súvislosti so zákonom č. 122/2013 o ochrane osobných údajov.

Prevádzkujem eshop. Zákazník na vybavenie objednávky zadá do systému meno, priezvisko, adresu doručenia, telefonický kontakt, emailovú adresu. Tieto údaje sú uložené v systéme eshopu na serveri poskytovateľa hostingu. Zákazník nie je povinný uvádzať adresu svojho trvalého pobytu, ale len adresu doručenia. Tak isto tel. kontakt môže byť na tel. zamestnávateľa, rodiča ... – nie svoj vlastný, email detto. Tieto údaje sú použité na komunikáciu so zákazníkom – upresnenie objednávky, účtovné účely - vystavenie faktúry, zaúčtovanie. Adresa doručenia je samozrejme poskytnutá doručovateľovi zásielky (pošta/kuriér).
Eshop prevádzkuje s.r.o. bez zamestnancov – t.j. k údaje spracováva len konateľ, prípadne externý účtovník – zaúčtovanie faktúr. K údajom má prístup aj autor administrácie eshopu (programátor) – poskytovateľ hostingu.

Je v tomto prípade potrebné registrovať IS a spracovať bezpečnostnú smernicu?
Je prevádzkovateľ eshopu povinný v tomto prípade uzavrieť v zmluvy s účtovníkom a poskytovateľom hostingu ako so sprostredkovateľmi podľa § 8?

Usmernenie týkajúce sa spracovania osobných údajov eshopmi, zverejnené na vašej stránke by určite privítali aj ostatní prevádzkovatelia.

S pozdravom,

XXX
Ing. Ľubomír Janoška Ing. Ľubomír Janoška
Pochváliť
svito1982
Je potrebné mať spravenú zmluvu aj z prevádzkovateľom idoklady.sk?
Podľa ich podmienok o ochrane osobných údajov, pracujú len s údajmi registrovaných užívateľov. A teda nie s údajmi, ktoré si tam ukladám ja o zákazníkoch.


Ukládání dat
Služba iDoklad využívá služeb poskytovatelů hardwaru, síťového připojení a dalších technologií nezbytných pro správný běh aplikace. I když provozovatel služby, Cígler Software, a.s., vlastní kód a databáze služby, všechna data, která si do našich databází uložíte, jsou pouze vaše a vy k nim máte všechna práva a odpovědnost za ně.
Dobrý deň,
Cígler Software na citovanom linku "zabudol" riešiť údaje, koré sú vo Vašej správe a ktoré spracúva ako sprostredkovateľ v zmysle zákona 122/2013 Z. z. alebo "zpracovatel" v zmysle zákona 101/200 Sb (ČR). Ak máte klientov fyzické osoby a ich údaje spracúvate prostredníctvom cloudového účtovníctva, prevádzkovateľ cloudovej aplikácie a databázy musí byť Vašim sprostredkovateľom. => Treba zmluvu s náležitosťami podľa § 8 zákona 122/2013.
Teoreticky jedinou výnimkou by mohol byť prípad, keby Vaše účtovné údaje boli zašifrované tak, aby ich ani Cígler SW nemohol čítať. K tomuto sa ale názory odlišujú. Niektorí kolegovia tu na porade majú za to, že aj vtedy by mal byť Vašim sprostredkovateľom; ja osobne tvrdím, že podľa zašifrovaných údajov sa FO nedá identifikovať a teda nejde o osobné údaje.
0 0
svito1982 svito1982

svito1982 je offline (nepripojený) svito1982

Pochváliť
ďakujem za info, ja som im už písal no zatiaľ nemám odpoveď k tomuto. Tak uvidím, no problém je že je to česká firma takže ani nevedia, že je niečo potrebné s toho čo mi na moju prvú otázku zatiaľ odpovedali.
Tak uvidím čo napíšu teraz, síce som sa ich nepýtal na to či je to zašifrované ale len na to či k týmto údajom majú aj oni prístup. Ak by nemali, čo je možné z hľadiska napríklad toto zašifrovania tak potom by s tým asi problém nebol si tiež myslím.

A zas nepredpokladám, že som jediný kto túto službu využíva...



p.s.: v prvej odpovedi som bol informovaný na čom to beží a odkaz na bezpečnosť ... http://www.windowsazure.com/en-us/su...rity-overview/
Naposledy upravil svito1982 : 19.01.14 at 19:53
0 0
Ing. Ľubomír Janoška Ing. Ľubomír Janoška
Pochváliť
svito1982
ďakujem za info, ja som im už písal no zatiaľ nemám odpoveď k tomuto. Tak uvidím, no problém je že je to česká firma takže ani nevedia, že je niečo potrebné s toho čo mi na moju prvú otázku zatiaľ odpovedali.
Tak uvidím čo napíšu teraz, síce som sa ich nepýtal na to či je to zašifrované ale len na to či k týmto údajom majú aj oni prístup. Ak by nemali, čo je možné z hľadiska napríklad toto zašifrovania tak potom by s tým asi problém nebol si tiež myslím.

A zas nepredpokladám, že som jediný kto túto službu využíva...



p.s.: v prvej odpovedi som bol informovaný na čom to beží a odkaz na bezpečnosť ... http://www.windowsazure.com/en-us/su...rity-overview/
1/ Na tom linku sa popisuje šifrovanie iba pri prenosoch (aj to nie všetky, niektoré sú "option"). O šifrovaní uložených dát tam nie je žiadna zmienka. Usudzujem, že uložené dáta sa nešifrujú, inak by to uviedli.
2/ Nie ste jediný, kto využíva tú službu, ale možno ste jediný, kto nechce zobrať na seba následky ignorovania zákonov zo strany providera. Váš český provider má povinnosť ako "zpracovatel" uzavrieť zmluvu so "správcem" podľa § 6 a § 7 českého zákona 101/2000 Sb.
0 0
svito1982 svito1982

svito1982 je offline (nepripojený) svito1982

Pochváliť
No dnes som dostal odpoveď a to, že to bolo postúpené na právne oddelenie a budem informovaný. No stále mám s toho dojem, že im nie je jasné o čo ide. No budem čakať akú ak nejakú ďalšiu odpoveď dostanem.

V podstate využívam túto službu skôr pre svoj prehľad.



V odpovedi sa v podstate odvolávajú, že som súhlasil s obchodnými podmienkami, kde je napísané čím sa riadia v rámci ochrany osobných údajov.


BOD 7. https://www.idoklad.cz/sk/podmienky-pouzitia
Ale tento bod ak som to dobre pochopil rieši hlavne údaje pri registrovaní nie tie, ktoré tam potom ja ukladám ...
Naposledy upravil svito1982 : 20.01.14 at 14:00
0 0
michalos michalos

michalos je offline (nepripojený) michalos

Pochváliť
Takže môže mi to niekto prosím zhrnúť?

Mám s.r.o. (som konateľ - nie zamestnanec, údaje spracúvám sám)
Mám eshop zatiaľ jeden a pripravujem ďalšie dva a teda:

1. registrovať sa musím - myslím že áno a zaplatím 20 € ? (za firmu alebo za každý eshop? )
2. na skúšku ísť nemusím a teda mi stačí poučenie zodpovednej osoby alebo nejakú smernicu musím mať vo firme? /počet opravnenych osob teda 1 ? /
3. potrebujem do žiadosťi uviesť aj hostingovú firmu, účtovnícku firmu, prepravné spoločnosti, splátkovú spoločnosť keďže zákazníci nakupujú na splátky? /aky pravny zaklad uviest?/
4. Tretie krajiny to sa myslia štáty mimo EU?
5. Nazov informacneho systemu ked to chcem na viac eshpov vyuzit tak mam dat nazov firmy ? Alebo musi byt nazov eshopu?
6. Ma niekto nejaky vzor tej smenrice vnutornej? /Teda ako doklad k tomu/

ešte ma napadlo:

§19 čo ste dali ako bezpečnostnú sernicu?
§21 Môžem poučiť sám seba?
Naposledy upravil michalos : 21.01.14 at 11:24
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Pochváliť
michalos
Takže môže mi to niekto prosím zhrnúť?

Mám s.r.o. (som konateľ - nie zamestnanec, údaje spracúvám sám)
Mám eshop zatiaľ jeden a pripravujem ďalšie dva a teda:

1. registrovať sa musím - myslím že áno a zaplatím 20 € ? (za firmu alebo za každý eshop? )
2. na skúšku ísť nemusím a teda mi stačí poučenie zodpovednej osoby alebo nejakú smernicu musím mať vo firme? /počet opravnenych osob teda 1 ? /
3. potrebujem do žiadosťi uviesť aj hostingovú firmu, účtovnícku firmu, prepravné spoločnosti, splátkovú spoločnosť keďže zákazníci nakupujú na splátky? /aky pravny zaklad uviest?/
4. Tretie krajiny to sa myslia štáty mimo EU?
5. Nazov informacneho systemu ked to chcem na viac eshpov vyuzit tak mam dat nazov firmy ? Alebo musi byt nazov eshopu?
6. Ma niekto nejaky vzor tej smenrice vnutornej? /Teda ako doklad k tomu/

ešte ma napadlo:

§19 čo ste dali ako bezpečnostnú sernicu?
§21 Môžem poučiť sám seba?

to nemyslis vazne???? to je tak zatazko si precitat zakon a aj tuto temu? tvoje otazky su na porade uz zodpovedane

1. registrujes IS nie seba, ano IS eshop 20 €
2. pozri si do zakona (§23) kto moze byt zodpovedna osoba, vysvetlene aj tu v teme
3. pozri poucenie k registracii, ktore vydal UOOU
4. § 4
5. pozri poucenie
6. nálezitosti smernice sú vo vyhláške - citovaná a linkovaná aj v tejto téme

§ 19 - ako bezpecnostna smernica je bezpecnostna smernica
§ 21 - "Prevadzkovatel je povinny poucit opravnenu osobu..." ak si prevadzkovatel, tak poucis
1 0
svito1982 svito1982

svito1982 je offline (nepripojený) svito1982

Pochváliť
Ak by sa tu našiel niekto, kto by vypracoval /nie zadarmo/ smernicu a prípadne inú dokumentáciu budem rád ak mi napíše správu.

A tiež ak má niekto faktúry aj v idokladoch, by sa mohol podeliť ako to rieši, lebo ja som zostal na bode mrazu a neviem čo ďalej /len asi dúfať, že to ich právne oddelenie s niečim príde/. Stále som sa nedozvedel či teda majú nejaký prístup a daným údajom alebo nie. A mám pocit, že keby im pošlem tu zmluvu na podpisa tak sa na to asi budú pozerať ako vyorane myši .
Naposledy upravil svito1982 : 21.01.14 at 17:15
0 0
SKT SKT

SKT je offline (nepripojený) SKT

Pochváliť
Dozvedel som sa, že okrem eshopu treba registrovať aj vernostný systém (kto ho má), ako samostatný informačný systém. Má niekto o tom viac informácii?
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Pochváliť
Rosner
Zaujimave je na tom, ze podla uradu na ochranu osobnych udajov

"Prevádzkovateľ je povinný vyplniť Žiadosť o registráciu , podpísať, opatriť pečiatkou, priložiť podklady..."

ale predsa niaky zakon nevyzaduje od podnikatelskeho subjektu vlastnit peciatku, pokial to nema nariadenim prislusneho uradu (zivnostensky ci iny)
ziadny zakon nerikazuje podnikatelovi pouzivat peciatku, takze ani ZU to nemoze nariadit.
ak ma ale konatel v OR zapisane, ze kona s pouzitim peciatky, vtedy musi konatel pri podpisovani tu peciatku aj pouzivat

cizee ak peciatku nepouzivas, nepouzijes ju
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Pochváliť
jannar7
Prikladam par informacii, ziskanych po konzultacii s pracovnikom pravneho oddelenia Uradu na ochranu osobnych udajov (mozno niekomu pomozu).
Ak mate viac e-shopov, nemusite registrovat kazdy zvlast. Svoj informacny system zaregistrujte len pod vseobecnym nazvom "E-shop".
Co sa tyka prilohy k ziadosti o registraciu, uvadza sa v nej nazov poskytovatela webhostingových sluzieb, zoznam udajov, ktore získavate od zakaznikov pri realizacii objednavky v e-shope, na ake ucely sa tieto udaje spracovavaju (vystavenie faktury, odoslanie tovaru a pod.), ci ma zakaznik moznost zrusit vytvorene konto a pod.
Ak odosielate tovar prostredníctvom prepravnej spolocnosti, uvedte to v Ziadosti o registraciu do kolonky Tretie strany, ktorym su poskytovane osobne udaje.
Ak Vam uctovnictvo spracovava externa firma, do ziadosti o registraciu to uvadzat nemusite, externy uctovnik je vsak v pozicii Vasho "sprostredkovatela", mali by ste preto uzatvorit medzi sebou zmluvu o poskytovani osobných udajov.
Prikladam este jeden vyborny clanok, ktory mne velmi pomohol: http://podnikanie-blog.sk/2013/10/c-...orych-zakonov/

Verim, ze Vam tieto informacie pomozu

Na zaklade, coho pozaduju "nazov poskytovatela webhostingovych sluzieb" ??? V zakone som nikde nanasla takuto povinnost.

Aby vyberali pokuty, ked im zmenu neoznamis a nezaplatis poplatok za zmenu? Mam dojem, ze na tom urade uz nevedia co od dobroty. Vymyslaju si povinnosti nad ramec zakona.
0 0
svito1982 svito1982

svito1982 je offline (nepripojený) svito1982

Pochváliť
Možno tu dám otázku čo už tu je ale už som stratil prehľad kde je čo:
- čo vlastné má byť v tom "popise podmienok spracúvania osobných údajov". Je niekde nejaký vzor alebo popis.
- ako teraz mám vlastne zaregistrovať IS keď momentálne nemám e-shop ale plánujem ho mať. Teraz len mám zákazky hlavne medzi známymi a údaje mám v tom idoklad a v účtovnom programe.
0 0
Ing. Ľubomír Janoška Ing. Ľubomír Janoška
Pochváliť
avalik
jannar7
Prikladam par informacii, ziskanych po konzultacii s pracovnikom pravneho oddelenia Uradu na ochranu osobnych udajov (mozno niekomu pomozu).
Ak mate viac e-shopov, nemusite registrovat kazdy zvlast. Svoj informacny system zaregistrujte len pod vseobecnym nazvom "E-shop".
Co sa tyka prilohy k ziadosti o registraciu, uvadza sa v nej nazov poskytovatela webhostingových sluzieb, zoznam udajov, ktore získavate od zakaznikov pri realizacii objednavky v e-shope, na ake ucely sa tieto udaje spracovavaju (vystavenie faktury, odoslanie tovaru a pod.), ci ma zakaznik moznost zrusit vytvorene konto a pod.
Ak odosielate tovar prostredníctvom prepravnej spolocnosti, uvedte to v Ziadosti o registraciu do kolonky Tretie strany, ktorym su poskytovane osobne udaje.
Ak Vam uctovnictvo spracovava externa firma, do ziadosti o registraciu to uvadzat nemusite, externy uctovnik je vsak v pozicii Vasho "sprostredkovatela", mali by ste preto uzatvorit medzi sebou zmluvu o poskytovani osobných udajov.
Prikladam este jeden vyborny clanok, ktory mne velmi pomohol: http://podnikanie-blog.sk/2013/10/c-...orych-zakonov/

Verim, ze Vam tieto informacie pomozu

Na zaklade, coho pozaduju "nazov poskytovatela webhostingovych sluzieb" ??? V zakone som nikde nanasla takuto povinnost.

Aby vyberali pokuty, ked im zmenu neoznamis a nezaplatis poplatok za zmenu? Mam dojem, ze na tom urade uz nevedia co od dobroty. Vymyslaju si povinnosti nad ramec zakona.


Nie je to upravené priamo. V praxi to vyzerá tak, že k žiadosti o registráciu prikladáme podmienky spracovania a v podmienkach spracovania sa uvádza informácia o sprostredkovateľoch, vrátane poskytovateľa webhostingu
0 0
Ing. Ľubomír Janoška Ing. Ľubomír Janoška
Pochváliť
svito1982
Možno tu dám otázku čo už tu je ale už som stratil prehľad kde je čo:
- čo vlastné má byť v tom "popise podmienok spracúvania osobných údajov". Je niekde nejaký vzor alebo popis.
- ako teraz mám vlastne zaregistrovať IS keď momentálne nemám e-shop ale plánujem ho mať. Teraz len mám zákazky hlavne medzi známymi a údaje mám v tom idoklad a v účtovnom programe.
Podmienky spracovania sú hlavne spôsob spracovania a prostriedky spracovania, prípadne ďalšie požiadavky, kritériá...

Mal by to byť riadiaci úkon - príkaz, pokyn, v ktorom sa v jednotlivých bodoch popisuje:
Ako sa získavajú osobné údaje - prostredníctvom softwaru, prostredníctvom zamestnanca alebo zmluvného partnera.
Ktoré údaje sa smú vyžadovať.
Čo robiť s nevyžiadanými, nepotrebnými osobnými údajmi.
Ako sa získa súhlas DO, ak je potrebný (+vzor).
Ako sa informuje DO, ak je taká povinnosť (+vzor).
Ako sa spracúvajú osobné údaje v listinnej forme. Ako sú zabezpečené.
Ako sa spracúvajú osobné údaje v elektronickej forme. Ako sú zabezpečené.
Kedy a ako sa likvidujú osobné údaje.
Čo robí sám prevádzkovateľ a čo robia sprostredkovatelia. Ako je zabezpečené spracovanie u sprostredkovateľov.
... ak je ešte niečo ďalšie "hodné osobitného zreteľa"
0 0
svito1982 svito1982

svito1982 je offline (nepripojený) svito1982

Pochváliť
No ste mi dal . Tak to si asi naozaj rovno na všetko niekoho rozumného budem musieť nájsť, toto by som asi nedal dokopy. Fakt si v tomto štáte nemôže človek podnikať nejak v klude ..

- inak ma v tejto chvíli moc ani nenapadá ako budem ja alebo niekto získavať ten súhlas DO keď komunikujem cez email, gtalk, skype alebo telefón ohľadom objednávky a diktovania tých údajov. A nemám ako by bolo v e-shope odkliknutie súhlasu pred odoslaním.

- čo mám chápať pod tým informovaní DO?
Naposledy upravil svito1982 : 21.01.14 at 18:15
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Pochváliť
Ing. Ľubomír Janoška
avalik
jannar7
Prikladam par informacii, ziskanych po konzultacii s pracovnikom pravneho oddelenia Uradu na ochranu osobnych udajov (mozno niekomu pomozu).
Ak mate viac e-shopov, nemusite registrovat kazdy zvlast. Svoj informacny system zaregistrujte len pod vseobecnym nazvom "E-shop".
Co sa tyka prilohy k ziadosti o registraciu, uvadza sa v nej nazov poskytovatela webhostingových sluzieb, zoznam udajov, ktore získavate od zakaznikov pri realizacii objednavky v e-shope, na ake ucely sa tieto udaje spracovavaju (vystavenie faktury, odoslanie tovaru a pod.), ci ma zakaznik moznost zrusit vytvorene konto a pod.
Ak odosielate tovar prostredníctvom prepravnej spolocnosti, uvedte to v Ziadosti o registraciu do kolonky Tretie strany, ktorym su poskytovane osobne udaje.
Ak Vam uctovnictvo spracovava externa firma, do ziadosti o registraciu to uvadzat nemusite, externy uctovnik je vsak v pozicii Vasho "sprostredkovatela", mali by ste preto uzatvorit medzi sebou zmluvu o poskytovani osobných udajov.
Prikladam este jeden vyborny clanok, ktory mne velmi pomohol: http://podnikanie-blog.sk/2013/10/c-...orych-zakonov/

Verim, ze Vam tieto informacie pomozu

Na zaklade, coho pozaduju "nazov poskytovatela webhostingovych sluzieb" ??? V zakone som nikde nanasla takuto povinnost.

Aby vyberali pokuty, ked im zmenu neoznamis a nezaplatis poplatok za zmenu? Mam dojem, ze na tom urade uz nevedia co od dobroty. Vymyslaju si povinnosti nad ramec zakona.


Nie je to upravené priamo. V praxi to vyzerá tak, že k žiadosti o registráciu prikladáme podmienky spracovania a v podmienkach spracovania sa uvádza informácia o sprostredkovateľoch, vrátane poskytovateľa webhostingu
Na zaklade coho sa musi uvadzat info o konkretnych sprostredkovateloch? Ved ked napisem ze faktury su zauctovane externym uctovnikom, tak urad nema co pri registracii zaujimat kto je moj uctovnik. Ak dojdu na kontrolu, tak si mozu pozriet zmluvu podla § 8 a tam zistia konkretne.

Mam dojem, ze pracovnici uradu si pomylili svoje postavenie - nie su zakonodarcovia ale vykonavatelia zakona. Ak vyzaduju konkretne menovanie sprostredkovatelov, podla mna postupuju nad ramec zakona.

Okrem toho menia podmienky za pochodu - pokyny zmenili bez upozornenia, ze vydali novu verziu.

Dnes je v pokynoch je uvedene:

Popis podmienok spracúvania osobných údajov
Opíšte špecifiká, prostriedky a spôsob akým spracúvate osobné údaje v
informačnom systéme (napr. spracúvanie prostredníctvom informačných technológií a
ich stručný opis). Uveďte najmä spôsob a proces získavania osobných údajov, spôsob spracúvania osobných údajov v informačnom systéme (spracúvanie úplne alebo čiastočne automatizovanými prostriedkami, t.j. napr. prostredníctvom počítača alebo v listinnej forme),
právny základ, účel a podmienky ich spracúvania, kto má prístup k osobným údajom, kde sú osobné údaje uchovávané (napr. u zamykateľnej miestnosti, archíve ...), či osobné údaje a
na akom právnom základe ďalej poskytujete iným subjektom, v prípade zverejnenia uveďte internetovú stránku, na ktorej osobné údaje zverejňujete, ako aj právny základ ich zverejnenia
a ďalšie skutočnosti potrebné pre úplné asprávne posúdenie žiadosti.

V pokynoch stiahnutých z ich stránky dna 26.11.2013 bolo uvedene:

Popis podmienok spracúvania osobných údajov (príloha k registrácii)
Detailne rozpíšte prostriedky, ktorými spracúvate a spôsob akým spracúvate osobné údaje v informačnom systéme.
.
0 0
svito1982 svito1982

svito1982 je offline (nepripojený) svito1982

Pochváliť
Tiež si myslím, že nemá význam tam písať všetkých, stačilo by uviesť len že bude aj tretej strane a potom ak chcú nech skontrolujú. Takto ak pridáš ďalšieho sprostredkovateľa musíš zrejme robiť úpravu za 20€.

Ale o tom, že je to asi bordel hovorí aj ten zoznam na stránke, podľa neho sa teda moc registrácii do konca roku nespravilo ...

A už v tejto chvíli si môžeme odkladať na prípadne pokuty pri prípadnej kontrole.
Nerozumiem jednej veci a to, že čo im bránilo a bráni vypracovať nejaké vzory pre najčastejšie veci /predaj, atď./. Všetci ich platíme.
Naposledy upravil svito1982 : 21.01.14 at 18:54
0 0
fok fok

fok je offline (nepripojený) fok

Pochváliť
Priatelia,


tento zakon je uplne protiustavny, ako ma moze urad nutit platit za udaje ktore zo zakona musim mat pre potreby fakturacie, to je ako keby vam DU dal, ze musite platit, lebo chcete fakturovat ... ved nebudte ovce
0 0
fok fok

fok je offline (nepripojený) fok

Pochváliť
a okrem toho, podakujte sa celkej strane SMER ktora hlasovala za tuto hlupost ... treba vybrat co najviac peniazi na politicke kampane
0 0
mendyka mendyka

mendyka je offline (nepripojený) mendyka

Pochváliť
viete mi niekto ujasnit este par veci? mam eshop, jedneho zamestnanca na TPP, staci mi smernica alebo potrebujem projekt? ak smernica, spominam tam len eshop alebo aj spracovanie udajov zamestnanca? Tiez posta a kurierska spolocnost je tretia strana, sprostredkovatel alebo nic? dakujem za rady.
0 0
Ing. Ľubomír Janoška Ing. Ľubomír Janoška
Pochváliť
mendyka
viete mi niekto ujasnit este par veci? mam eshop, jedneho zamestnanca na TPP, staci mi smernica alebo potrebujem projekt? ak smernica, spominam tam len eshop alebo aj spracovanie udajov zamestnanca? Tiez posta a kurierska spolocnost je tretia strana, sprostredkovatel alebo nic? dakujem za rady.
1/ Keďže máte zamestnanca, máte informačný systém na personalistiku a mzdy. Ten treba zaevidovať, nepodlieha povinnosti registrácie. Zamestnanca musíte poučiť. Aj seba musíte poučiť.
2/ Ak máte IS na personalistiku a mzdy prepojený na internet (zrejme áno), musíte mať bezpečnostný projekt. (Bezpečnostná smernica je jeho súčasť).
3/ IS pre e-shop treba zaregistrovať, pri registrácii rešpektovať všetko, čo je tu popísané vyššie.
4/ Pošta a kuriérska spoločnosť sú podľa stanoviska Úradu tretie strany.
5/ V smernici aj v projekte majú byť zdokumentované všetky IS - alebo majú byť vypracované pre každý IS samostatne.
0 0
Načítať ďalšie

Porady, ktoré by ťa mohli zaujímať

Prihlás sa a sleduj na hlavnej stránke len Porady, ktoré ťa zaujímajú.

Podobné témy

  1. Príspevkov: 35, Posledný príspevok: 14.11.13
  2. Príspevkov: 49, Posledný príspevok: 27.09.12
  3. Príspevkov: 4, Posledný príspevok: 22.02.10
  4. Príspevkov: 11, Posledný príspevok: 10.09.06
  5. Príspevkov: 18, Posledný príspevok: 08.04.05