Zavrieť

Porady

Súkromie a okná od susedov.

Čo sa chcem opýtať je dosť zložité.Aspoň v skratke na upresnenie-môžem
žiadať na oknách ktoré smerujú na môj dvor od susedov,aby vymenili sklá za mrazené(dubová kôra to tuším volajú)keď sa už nedajú zamurovať okná?Uvítala by som právnickú odpoveď
.Za všetky odpovede srdečne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    asi žiadať o to nebudeš mať kde, len sa dohodnúť slušne so susedmi...ak sa nedá, tak už sa budeš musieť len sama dajako zariadiť...aj mne by to vadilo, postavila by som pod tými oknami dajaký prístrešok, altanok, alebo obrovsku markízu...to si nerozmýšľala?

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Vymena okien je dost nakladna zalezitost, necuduj sa susedom, ze to dobrovolne neurobia.
    My mame tiez jedno okno k susedom, mame na nom nalepenu neprehladnu,ale svetlo prepustajucu foliu. V papiernictvach dostanes kupit vela druhov,s roznymi vzormi za pomerne nizku cenu. Skus sa dohodnut so susedmi, ze by si im ju kupil.
    15 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kukumberk Aj to je dobrý nápad:-)
    erik555 ja neviem, ale aby si niekto iny nieco lepil na svoje okna z dovodu, ze druhy sa neciti komfortne, ze sa na neho pozera, je pritiahnute za vlasy!!! Hadam to si ma riesit u seba ten, ktoremu toto vadi! Ale mozes vyskusat, ci susedia budu ochotny si na svoje okna nalepit folie...nie som optimista. Mne tato poziadavka pride chora ja neviem, bud si postav na svojom pozemku 3 metrove oplotenie, pripevni rakosie....mozno sa najdu aj ine napady.
    Martin1310 erik no ja neviem ale na mieste toho jeho suseda by som si radšej vybral tie mrazené sklá na mojich oknách ako keby mi tam mal postaviť plot a bolo by po svetle.Mne skôr príde choré mať tmu kôli susedovmu plotu ako siloumocou nedopustit zmenu na mojom dome aj ked nie z vlastnej vôle.
    marjankaj No sused môže začať chovať aj svine pri jeho plote. Tá aróma pri bazéne asi vadiť nebude.
    marjankaj Alebo predať ten dom našim spoluobčanom z Krásnohorského podhradia. Vraj im tam idú búrať ich obydlia
    To by bolo potom "ine kafe"
    erik555 ale zas tych 3 metre do vysky ani nemusi byt...nevidim ich domy, kde su tie inkriminovame okna,ake su vzdialenosti ich pozemkov od seba (alebo stena susedovho domu s tymi problematickymi oknami je na hranici parciel?), atd. Potom sa o tom mozeme bavit, pretoze som nepredpokladal, zeby nejaky plot z rakosia postavila 1 meter od okien suseda. A povedzme si uprimne, ze folie by boli na kridlach/sklach okien a ked su pootvorene ako to byva zvykom v letnych mesiacoch, tak co? Jednoducho ja osobne by som nesuhlasil s foliami a tie zakryvajuce ploty hadam musia byt od okien nejaku vzdialenost a nie, zeby ich nacapila na polmetra pred susedove okna
    erik555 arizona, foliu ste na to jedno okno nalepili z akeho dovodu? Aby ste sa nepozerali do susedovho dvora, alebo...? Co je to za miestnost? Nebodaj toaleta
    arizona Nalepili sme ju preto,aby susedia mali sukromie,bolo nam to neprijemne,ze ich mame ako na dlani..., nakolko maju vsetky okna smerom k nam. Okno naplno neotvarane, iba ventilacku. Nie je to WC,ale normalna izba,velke okno.
    Kto nevie, ze je to folia, tak si mysli, ze je to normalne neprehladne sklo,typu "dubova kora"
    erik555 no..takze ste tu foliu nalepili kvoli vasmu sukromiu a nie susedovmu...presne o tom som pisal. Je nemyslitelne, aby kvoli mojmu sukromiu si lepil sused na okna folie A to keby ich aj mal, tak cez otvorene okno sa nebude pozerat? Vtedy ake pocity by mala dotazujuca? Ci mu zakazat otvarat okna?
    A inak namiesto folii co ste lepili nebolo lepsie zaluzie dat do mierneho uhla, pricom by svetlo tiez prenikalo do izby. Ja to mam tak, a nezda sa mi zeby bola v izbe tma Ja by som nezniesol, aby som sa nemohol pozriet von kvoli folii, ze co sa deje a pritom neotvorit okno. Fakt, to by som musel vidiet vase okno, ze ci je to az taky problem.
    Vam to bolo neprijemne, ze ich mate ako na dlani? Ufff, tak to je zvlastne Cize iba kvoli tomu, ze im pozerate do okien vo vecernych hodinach, ked vo vnutri svietia? To oni nemaju zaluzie, alebo rolety na oknach? Takze im ani nevadi, ze je ich vecer vidiet, ale vam, ze ich mozete pozorovat...zaujimave Tak Kukumberk by chcela vas za suseda
    Kukumberk Prosím Vás pekne polemizujete a nečítate.Je to poschodový dom-čiže múr by musel byť minimálne do výšky 10m.
    erik555 tak to mas smolu...malokde sa najde idealne byvanie! My v panelakoch nemame tiez idealne byvanie...aspon toto ta moze ukludnit
    Chapem to dobre, ze sused sa pravidelne pozera na teba, ked si na dvore? Alebo je to iba pocit, ze sa moze pozerat. Ci mas naozaj nejake dokazy, ze vysedava pri okne?
    arizona @ ERIK555 : Neprekrucaj moje slova!!!! 1./ Mame aj zaluzie,ale to je nieco ine,ked to nie je napevno... Je to okno z izby na poschodi, takze im ozaj vidiet vsade do domu aj po celom dvore. 2./ ked sa potrebujem pozriet von, tak sa mozem pozerat do sytosti z ostatnych troch svetovych stran, okien mam doma 17,balkony tri... takze mam na vyber. Nemusim sa zrovna pozerat do susedneho dvora...3./ naco by som ho otvarala,ked tym smerom nepotrebujem pozerat? Vyvetra sa aj cez ventilacku,alebo otvorene dvere do vedlajsej izby, kde je okno otvorene dokoran. 4/ nerobili sme to iba kvoli nasemu sukromiu,ale aj kvoli susedovmu. Takto mame obaja svoj pocit sukromia za malo penazi... Nie je to lepsie ?
    erik555 OK, ale to bola vasa vola...neviem, aka vola je u susedovcov dotazujucej. Ziadat vymenu skiel za "dubovu koru", resp. nalepit na skla folie, nedava ziadny zmysel, pretoze keby chcel, tak sa aj cez take okna bude pozerat! Staci ich pootvorit!!!
    arizona Bola to nasa dobra vola, ale na zaklade toho, ze nam susedia naznacili, ze im to okno vadi. Takze sme im vysli v ustrety. Svet by bol urcite krajsi, keby ludia boli k sebe viac tolerantni...
    marjankaj Janka, to bola tvoja dobrá vôľa. Nebola to tvoja povinnosť. Keď chceš mať so susedmi dobré vzťahy, tak im vyjdeš v ústrety. Ale nevieme, čo má zadávateľka za suseda. Zrejme by nebolo taktické niečo také od neho požadovať. Asi by bolo vhodné najprv naznačiť(presne ako to urobili tvoji susedia). Pritvrdiť sa dá vždy(aj keď to nemusí byť účinné), ale neskôr niečo urovnávať potrvá dlhšie, a možno aj za hrob.
      zbaliť

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Stručná odpoveď: Nie.
    Platí to za predpokladu, že ich dom bol postavený v súlade so stavebným povolením.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kukumberk To neviem mňa sa pri stavaní nikto nič nepýtal.Ďakujem za odpoveď.
    marjankaj A prečo by sa mal pýtať práve teba? Veď ty si vtedy ten dom nevlastnila.
    Nakoniec máš možnosť ten dom predať a postaviť si nový niekde na samote.

    Alebo choď do paneláku. Tam sa nikto nestará čo susedia robia. Teda pokým tam nebudeš robiť bordel.
    Halli to by som nepovedala, dôchodkyne v pančakoch sú furt zavesené na oknách
    Kukumberk marjankaj-milujem ľudí,ktorí píšu nezmysly!Keď nevieš poradiť,tak nepíš.Úplne slušne sa pýtam:)
    Myslím,že stačí k mojej téme.Ďakujem všetkým a krásny deň prajem.
    marjankaj Slušne ti píšem, že ty nemáš žiadne právo niekomu niečo nariaďovať. Žiadať môžeš, ale sused ti nemusí vyhovieť. Vraj zamurovať susedovi okná
    ústava sr
    Čl. 2
    (1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú
    prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.
    (2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.
    (3) Každý môže konať , čo nie je zákonom zakázané, a nikoho
    nemožno nútiť , aby konal niečo, čo zákon neukladá.
    Kukumberk treba čítať čo píšem -žiadať,aby vymenili sklá za mrazené(dubová kôra to tuším volajú)nie nariadiť.Žiadať sa dá rôznymi formami.Ok, no comments.
    erik555 a ziadala si ich o tu vymenu? Suhlasili? Na ich trovy, alebo tvoje? Trosku mi chyba u teba racionalne zmyslanie. Ziadat od niekoho, aby si na dome nieco robil, pretoze ty sa necitis fajn, je trosku podivne. To sa musis ty sama u seba zariadit, ked sa jedna o taketo podobne zalezitosti. Skor tato tvoja tema mala byt o otazke, ze akym sposobom by sa dalo riesit sukromie a prilozit fotky tvojho domu z tej "problematickej" strany, aby mohli tu padnut napady.
    marjankaj Nakoniec prečo nežiadaš, aby to všetko zbúrali a postavili si nový podľa tvojich predstáv. Veď žiadať môžeš.
    buchač Kukumberk ,máš pravdu .
    Dá sa žiadať iba dvoma spôsobmi .
    Slušným a potom tým slušným podaním na súd .
    To prvé nebude akceptovať nik , aj keby to bol vlastný súrodenec .
    Súd môže rozhodnúť ...zdôrazňujem MOŽE .
    Ibaže súd musí a aj prihliada na objektívne okolnosti prípadu a určite nerozhodne v takom prípade , kde by malo prísť k náprave stavby , ktorá bola postavená pred X rokmi ...
    No aj napriek rozhodnutiu súdu ten dotyčný nemusí akceptovať a bude sa odvolávať až ta het ...
    Martin1310 To je práve to ,že nevieme ako to tam je,pretože sú rôzne možnosti.Tak ako sa stavajú domy dnes by to naozaj bolo trúfalé také niečo žiadať ale v starších stavbách do tvaru L a domy takmer nalepené na seba alebo uplne opreté vznikajú totalne uzavreté dvory a do takýchto dvorov sa jednoducho robia okná vždy len z jednoho domu a to z toho komu dvor patrí.
    Ja taký mám a musím trochu prehnane povedať že keby mi tam môj sused spravil okno tak ho nakrájam s tupím nožom na kocky do gulášu. Cez to okno by som sa mohol stojac na svojom dvore cez okno bozkávať z jeho manželkou a to je proste moc blízko.
    Samozrejme že neviem ako to má on.To len tak aby ste sa zas tak nečudovali.Všetko to záleží od konkretnej situácie.
    Aj ked zákon neprikazuje ešte je tu aj vlastný rozum.Ja sám by som sa za tým oknom cítil jak idiot kebi som pri nom stál a dva metre odomna by sa sused čvachtal v bazéne.
    Kukumberk Ďakujem za odpoveď.
    erik555 martin1310, keby sa citil za oknom ako idiot, tak by sa hadam ani nepozeral do susedky Mozno je suseda pekna zena
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    A čo urobíš, ak ťa sused požiada, aby si sa nekúpala v bazéne, lebo mu špatíš výhľad z okna?

    Zrejme by si mu vyhovela. Ani na dvor by si za svetla nechodila.
    Veď nie je nad dobrého suseda.
    Naposledy upravil marjankaj : 30.07.13 at 12:19
    Kukumberk Prosím ťa pekne kde Ty na tie výmysly chodíš?

    command je offline (nepripojený) command

    command
    Ak mate medzi sebou nejaky plot kup tu zelenu neprehliadnu tkaninu co sa dava na ploty a mas po probleme ak je plot nizky nasad tuje a nechaj vyrast par rokov to potrva ale nic s tym nenarobis
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kukumberk Sieťku mám 2 metrovú, ale ako som už písala nestačí to.Dom je poschodový a múr do výšky 10m stavať nebudem.Zasadila som dnes cyprušteky.Ala vďaka za radu.
    Halli preto som Ti písala o prístrešku, alebo veľkej markíze...je mi jasne aký je poschodový dom...cyprušteky budu rásť s tebou do dôchodku...
    Kukumberk OK.To už nebude dlho.Dnes majú výšku 160cm. Že vraj rastú rýchle.Dík,krásny deň.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Upresnenie v Tvojom ponímaní je úplne nepresné ...

    Aká vzdialenosť je tých okien suseda ?
    Tiež by ma zaujímalo ,kto bol prvý ...vajco alebo kura ....v prenesenom význame ...sused mal dom postavený skôr ako Ty , alebo naopak ...
    Povedal by som , že sused bol prvý , lebo inak by ste sa museli vyjadriť k stavebnému povoleniu ...
    ....atď ....

    Veru ...je to zložité .....
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kukumberk Ten dom staval môj otec(kým žil )spolu s mojím bratom a ten dom predal,ako hotovú stavbu,už len omietli.Keďže až po dedičskom konaní som získala môj dom do OV,čo som mohla robiť?Otec sa ma nepýtal,či môžu byť 3 okná do môjho dvora.Vzdialenosť od môjho dvora je 5m,(2m záhrada a 3m dvor)je to poschodový dom.Preto hľadám nejaké riešenie,aby som nebola,ako vo výklade.
    erik555 So susedmi vychadzas ako?
    Im nevadi, ze aj ty sa na nich mozes pozerat, alebo ako to je? Ty si tie skla za "dubovu koru" nemozes vymenit? Mame malo faktov...
    Kukumberk So susedmi sa len pozdravíme,aj to oni len niekedy.(tam je vekový rozdiel min.20r.)To sú ľudia vo veku mojich detí.Ja nemám okná do dvora,oni ma sledujú čo robím na dvore,takže ja nemám čo meniť.V zime sa ešte dá,ale teraz keď prídu deti aj vnúčatá a kúpeme sa v bazéne je to super
    buchač Ostáva len málo možností ...
    Ak sú susedovci normál ,tak nerieš ...to sledovanie nemusí byť v pravom slova zmysle . Proste im pohľad občas zablúdi ...
    Ak sa jedná o to obmedzujúce a obťažujúce sledovanie , nuž len nejaká vysoká prekážka v rámci možností a dodržania zákona ...povedzme plot alebo tie stromy ...
    Kukumberk Dík moc buchač,asi to mi zostáva len také riešenie,myslím stromy,tuje atď.
      zbaliť

    Súkromie a okná od susedov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.