Zavrieť

Porady

Predkupne pravo a predaj pozemku medzi spoluvlastnikmi

Som spoluvlastnik na parcele ornej pody, mozem kupit podiel od ineho spoluvlastnika bez suhlasu ostatnych spoluvlastnikov? Alebo ho musi predavajuci ponuknut aj ostatnym spoluvlastnikom predtym ako mi ho preda? dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Všetci spoluvlastníci majú predkupné právo. Pozri občiansky zákonník:

    § 140

    Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    andrej757 Dakujem za odpoved, len pre upresnenie, ak ja mam 1/5 aj predavajuci 1/5, a predkuone pravo ma aj dalsi spoluvlastnik s 1/5, znamena to ze obaja zaujemcovia musime kupit po 1/10? Dalsie riesenie asi by bolo navysit cenu ale to nechcem.
    marjankaj Predávajúci musí ponúknuť tú jeho 1/5 všetkým ostatným spoluvlastníkom(všetkým štyrom).
    Ak sa všetci nejako dohodnú, tak sa postupuje podľa dohody. Ak nie, tak tí štyria majú nárok z tej 1/5 každý podľa ich podielu. Teda po 1/20.
    Mária27 Presne tak. Ak budú ostatní súhlasiť, môžeš si kúpiť celú pätinu. Kto nebude súhlasiť, usíš sa s ním podeliť.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Každý zo spoluvlastníkov má právo na odkúpenie prevádzaného podielu podľa veľkosti svojho spoluvlastníckeho podielu.

    Spoluvlastník má pri predaji svojho spoluvlastníckeho podielu povinnosť ponúknuť svoj podiel na predaj ostatným spoluvlastníkom, ktorí naň majú predkupné právo.

    Spoluvlastník vykoná ponuku ostatným spoluvlastníkom tak, že im ohlási všetky podmienky, za akých chce odpredať podiel tretej osobe, pričom pri nehnuteľnostiach musí byť ponuka písomná.

    Predkupne pravo a predaj pozemku medzi spoluvlastnikmi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.