Zavrieť

Porady

trvalý pobyt - vlastníctvo bytu

Modelová situácia: Ak si ubytujem napr. vo svojom byte priateľku s mojím dieťaťom (a nie sme zobratí) a nahlásim jej u mňa trvalý pobyt tak môže ona tým získať nárok na časť môjho bytu? Zdá sa mi to ako blbosť ale bola mi podaná takáto informácia a preto sa pýtam či je to pravda.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Nevznika jej narok na byt.
    Ale napr. maloletemu dietatu a manzelke nemozes zrusit trv.pobyt. Neviem,ako je to v tvojom pripade,ak sa jedna "iba" o matku tvojho dietata,ked nie ste zobrati.
    Genesis.SVK Tak toto by zaujímalo aj mňa

    fortunka je offline (nepripojený) fortunka

    fortunka
    Trvalým pobytom nevzniká žiadny nárok finančný ani iný na nehnuteľnosť
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Genesis.SVK a môžem maloletému dieťaťu lepšie povedané jeho matke ak nie sme zobratí zrušiť trvalý pobyt v mojom byte? - Teda nie že by som sa také niečo chystal urobiť ale človek nikdy nevie čo sa môže stať
    fortunka No asi na tom nie ste bohviako dobre, ked to vobec riesis Otazka je preco by si nemohol? My sme rusili trvale pobyty a nikdy sa nikto nepytal preco a kto to je... iba sa nahlasilo zrusenie. Cize si myslim, ze mozes, zrusit pobyt jeho matke.. jemu asi nie.. malolete dieta asi nebude bezdomovec
    buchač Sorry ...život je občas krutý , to ja dobre viem !
    Ale takéto zmýšľanie je tak trochu od veci .
    Také niečo sa rieši , až keď je to aktuálne .

    Modelová situácia :
    Čo by si urobil , ak by ste boli manželia a byt mal už dávno pred sobášom ?
    Manželka by aj tak nemala nárok na byt ...vydrbal by si na ulicu ???
    Genesis.SVK nie je to zmyslanie odveci ... to ze je clovek realista a snazi sa nebyt naivny a mat zalozny plan v pripade potreby je podla mna velmi racio zmyslanie
    Genesis.SVK a áno v určitých prípadoch by som ju vydrbal na ulicu. Záležalo by ale od povahy veci.
    sito Už si ju raz, že! Či nie?
    majec4 ahoj, aj si sa dostal prosim Ta k nejakej pouzitelnej odpovedi? tiez som v takej situacii a rad by som vedel ako to je, lebo jeden znamy mal podobny problem a zena z neho vysudila cely byt. byt som kupil ked sme spolu ani nechodili, nedala mi nan ani euro, teraz mame rocne dieta, som s nou spokojny, no znamy mi strasneho chrobaka nasadil do hlavy. este teraz sa s nou sudi za nieco, takze tiez by som bol rad keby viem ako to je. dakujem za pripadnu odpoved.
    Mária27 Nikde v zákone taká možnosť nie je. Nešlo u kamoša o nájomný byt?
    občiansky zákonník
    § 132
    (1)
    Vlastníctvo veci možno nadobudnúť kúpnou, darovacou alebo inou zmluvou, dedením, rozhodnutím štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom.
    vicktor majec, to su kadejake dohady a poloinformacie - daj fakty alebo sa zdrz. A nemaj strach z chrobakov.
    Pouzitelnych odpovedi je tu dostatok.
    majec4 Maria, rozhodnutim statneho organu, nie je to aj sud? Som laik v tychto pravnych vyrazoch. A byt bol jeho, kupil si to za hotove. On mi to vykladal tak, ze akonahle ma v Tvojom byte niekto trvaly pobyt dva roky, moze pytat podiel na nom. Nemam s nou zmluvu o najme. Ja osobne si myslim ze narokovat si pravo na moj byt by mohla iba v pripade mojho umrtia, kedze by dieta dedilo. Inak by to bolo amoralne aby mala pri rozchode narok na cast bytu, ked je byt aj hypo na moje meno a nedala mi ani cent na rekonstrukciu. Aj ked som otec jej dietata a dva roky mala u mna trvaly pobyt. S nou, okrem priznania otcovstva, nemam ziaden pravny vztah.

    Vicktor, chcem mat len istotu, lebo sme spolu stastni, a neplanujem to menit, no takto to citil aj znamy a zrazu bol bez bytu. Este teraz ho vlaci po sudoch, a to o byt prisiel pred par rokmi. Doba je zla, chcem mat jasno.
    dmc to co ti povedal kamarat -je HOVADINA. Trvaly pobyt nezaklada ziadne majetkove prava - ani po 2 rokoch ani nijako.

    Pravdepodobne si to myli s tym ze v druhej skupine dedenia zo zakona - kde mozu dedit majetok aj ty ktory zili s porucitelom minimalne 1 rok pred smrtou v spolocnej domacnosti, starali sa o domacnost alebo boli odkazany vyzivou na porucitela
    majec4 On si to prezil, nepovedal by som, ze to je hovadina..proste prisiel o byt. Chalan vsak pil alkohol vo velkom, aj ked je uz teraz cisty. Takze ktovie ako to cele bolo, ked mi vsetci toto pisete. Mozno mi nieco podstatne zatajil a chcel byt sa mudreho. Dakujem za reakcie.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    neviem, na čo myslíš ..??? - trvalý pobyt má len evidenčný charakter - z tohto titulu jej vlastníctvo nevznikne ..
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Genesis.SVK tak pýtal som sa právničky a ona povedala že v minulosti to tak skutočne bolo že mohla získať nárok ale že v súčastnosti to už neplati
    Mária27 ani v románoch
    vicktor Prosim ta vsak vtedy neboli byty v sukromnom vlastnictve.
    Vtedy ziskala narok ze sa nemusi vystahovat a uvolnit byt pre dalsieho v poradovniku.
    Mária27 qelo, manželka mala v tvojom družstevnom byte len právo spoločného nájmu, nestala sa družstevníčkou. Pri prevode do vlastníctva sa môže napísať byt len na teba.
    Mária27 Vyhrala som taký súd, len opačne - manžel chcel družstevný byt, ktorý mala manželka pridelený zaslobodna. Poznám aj predchádzajúce zákony.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Modelová situácia :

    Ak by si mal nejaký smrťák , tak priateľka nezíska nič .
    Dieťa všetko , aj keď nie ste zobratí ....

    Toto už ale nie je blbosť .
    Toto je zákon .
    Dieťa je neopomenuteľný dedič .
    Následne by sa priateľka k bytu dostala ako poručník a správca jeho majetku .
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    alaya1 Dieta v pripade, ze otec je uvedeny v rodnom liste.
    buchač To je predsa jasné !
    Ja spomínam zákon ....
    Nemám ho celý napísať ???
    Genesis.SVK to že po smrti by dieťa dostalo všetko je mi jasné
    marjankaj Alebo aj nič. Záleží od toho, čo by po tebe zostalo.
    vicktor 100 bodov!
      zbaliť

    trvalý pobyt - vlastníctvo bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.