Zavrieť

Porady

Mám nárok na nemocenské ak zostanem PN počas evidencie na úrade práce?

Momentálne som PN ktorá mi začala počas zamestnania, od 1.8. som nezamestnaná, ale ešte stále PN, chcem sa zaevidovať na úrad práce po skončení PN. Nakoľko mám dosť zdravotných problémov, môže sa stať že sa stanem PN aj počas evidencii na úrade práce, budem mať nárok na nemoćenské?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    LydaLyda je offline (nepripojený) LydaLyda

    LydaLyda
    ak si teraz na PN a PN Ti začala ešte počas zamestnania, tak pokračuješ v PN, ale z PN si teraz musíš platiť zdravotnú poisťovňu od dňa ukončenia PP až do doby, kedy sa zamestnáš, prípadne zaregistruješ na ÚPSVaR. Počas PN Ťa nezaregistrujú na ÚPSVaR. Robia to tak, že ukončíš PP bez PN a "AK" by si sa bola zaevidovala po skončení zamestnania a to čím skôr (napr. do 7 dní) po skončení PP (čo je pre teba aj v ochrannej lehote) a išla by si až teraz v ochrannej lehote na PN, tak už by si ZP neplatila. Všetko by si musela stihnúť v ochrannej lehote.

    •ochranná lehota od 1. 1. 2011 je
    •7 dní po skončení nemocenského poistenia
    •ak nemocenské poistenie trvalo menej ako 7 dní, toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie
    •v prípade poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, osem mesiacov
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    BambiKN Takže, ak zajtra ukončím PN, čo je 5- ty deň, tak si po zahlásení sa na úrad práce zdravotnú poisťovňu nemusím platiť, ale ak sa nezaevidujem tak áno? A koľko?
    Ďakujem
    Mila123 prečo by si ukončovala PN?
    veď štát platí aj za takých, kt. sú na PN v ochrannej dobe......
    veronikasad Nesúhlasím s LydaLyda, štát je platitelom zdr.poistenia aj za poberatelov nemocenského, nemusí sa hlásiť ako samoplatitel. Len treba priniesť do ZP potvrdenie zo SP o výplate nemocenského.
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak sa pred začiatkom PN neprihlásiš ako dobrovolne poistená osoba v SP - nie, nemáš nárok. Pre nárok nemocenského z dobr.poistenia musíš však splňať podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch.

    Počas výplaty nemocenského ti dávku v nezamestnanosti pozastavia, preto nezabudni na splnenie oznamovacej povinnosti voči UP..

    Mám nárok na nemocenské ak zostanem PN počas evidencie na úrade práce?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.