Zavrieť

Porady

Študent, zmluva o dielo, daň a odvody

Potrebujem poradiť ako najlepšie vyriešiť to, že mi syn spravil webovú stránku. Mám tri domény a na každú mu môžem dať spraviť stránku za cca 300-400€ (jednu už mám), prípadne viac alebo to riešiť jednou sumou napr. 1200€. Priznávam, chcem to dostať do nákladov ako SZČO, pretože ten čas nad tým reálne strávil a ide o firemné stránky.
Malo by byť jasné, že ide o náhodné príjmy (už sa nezopakujú), príležitostné, veď viete čo myslím. Určite z jeho strany nejde o podnikanie, neživí sa tým, len mi pomáhal.
- jeho celkový ročný príjem neprekročí cca 1800€, takže nebude podávať daňové priznanie
- z poisťovne mi potvrdili, že ak nepodáva priznanie, nezúčtujú mu žiadny nedoplatok

Ale tu som našla: http://www.porada.sk/t208747-student...a-o-dielo.html
že sa musí registrovať kvôli DIČ a na ZP. Je to pravda?

Je bezpečnejšie urobiť jednu zmluvu na tri stránky za sumu 1200€ ako tri samostatné zmluvy? A chcela by som to riešiť už teraz, pokojne mu to uhradím na účet, aby bolo jasné, že to neriešim ako úpravu ZD v marci.

Ďakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Jednu zmluvu na sumu 1 200.- . Keby bola aj vyššia cena, má nárok na nezdaniteľnú čiastku... Takže ak by nebodaj preddavkovo sa nejaká daň náhodou platila, po podaní DP sa mu všetko vráti. A vieš dostať peniaze ako SZČO všetky do nákladov... Ide o to, by to bolo jednorazové a nie opakujúca sa činnosť. .
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    JanaSys Ďakujem, podľa nášho DU sa musí zaregistrovať kvôli DIČ a priložiť kópiu zmluvy o dielo. Tá kópia zmluvy sa mi nepáči, DIČ by som ešte pochopila. Fakt zvažujem že si založí živnosť, odvody ako študent neplatí, podanie daňového mu nevyjde, takže ani ročné zúčtovanie mu neurobia a možno by mal väčšiu šancu niečo si na VŠ nájsť. Nesmie prekročiť cca 1800€, aby sa vyhol odvodom... Stále sa mi nepodarilo zistiť, či základ dane rátajú pri odvodoch po odpočítaní nezdaniteľnej čiastky alebo nie.
    marjankaj Ak je to jednorazový príjem, teda podľa §8, tak nemá nárok na odpočítateľnú položku.
    A načo sa bude registrovať, ak ani nebude podávať daňové priznanie?
    Najlepšie bude urobiť zmluvu o dielo do tých 1800 € a nebude musieť podať DP.
    JanaSys Presne, to som si myslela aj ja, a na DU mi povedali, že to je jedno, či bude podávať DP. Do mesiaca po podpísaní akejkoľvek zmluvy o dielo si musí FO požiadať o DIČ (že to predsa dnes nevie, že neprekročí hranicu - má prijmy podliehajúce dani a nie je zamestnanec, musí mať DIČ - nejako sa mi to nezdá
      zbaliť

    Študent, zmluva o dielo, daň a odvody

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.