Zavrieť

Porady

Vyplatenie odstupného a preplatenie dovolenky, ak je firma v konkurze.

Dobrý deň,

Od 22.5.2012 do 4.2.2013 som bola na MD. Momentálne som na RD. Medzi MD a RD som formálne nastúpila do prace od 5.2.2013 do 20.3.2013 čerpaním 32 dní dovolenky, ktorú som si pred nástupom na MD nevyčerpala. (30 dní starej a 2 dni novej) Firma mi ju ale nezaplatila, pretože išla 15.3.2013 do konkurzu. Firma chce so mnou rozviazať pracovnú zmluvu dohodou bez nároku na odstupné (v mojom prípade vo výške dvoch platov, na ktoré mám nárok). Navrhnutú dohodu zo strany firmy som ešte nepodpísala. Zo Sociálnej poisťovne mi volali, že by mi dovolenku preplatili z garančného fondu.

- Maximálna výška sumy, ktorá môže byť vyplatená z garančného fondu je 2.500 Eur, čo nepokryje preplatenie nevyplatenej dovolenky a zároveň vyplatenie odstupného.(ak sa mi podarí podpísať takúto výpoveď). Je nejaká iná možnosť, ako by mi mohla byť buď preplatená dovolenka alebo odstupné? Napríklad súdnou cestou?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jurmiro je offline (nepripojený) jurmiro

    jurmiro
    V prvom rade je otázne prečo chce s Vami zamestnávateľ (?) skončiť pracovný pomer dohodou, bez nároku na odstupné. Po vyhlásení konkurzu právo konať v pracovnoprávnych vzťahoch za úpadcu prechádza na správcu (§ 56 ZKR). V každom prípade v dohode o skončení pracovného pomeru musí byť vymedzený zákonný dôvod, ak to zamestnanec požaduje. V prípade vyhlásenia konkurzu mi nie je jasné, aký by to mal byť dôvod, keď nemáte mať nárok na odstupné.
    Nároky z pracovného pomeru sú za podmienok ustanovených zákonom o konkurze buď pohľadávkami proti podstate alebo ich treba prihlásiť prihláškou (§ 87 ods. 2 písm. j) alebo ods. 3 ZKR) - mlčky predpokladám, že "Váš" konkurz sa riadi znením ZKR účinným po 1.1.2012. Pohľadávky proti podstate sa uplatňujú u správcu neformálnym podaním, ostatné povinne u správcu a fakultatívne na súde na predpísanom tlačive.
    V každom prípade ale treba počítať s tým, že úhrada nebude rýchla, a tiež vôbec nemusí k nej dôjsť. Pohľadávky proti podstate (ak ich správca uzná) sa uhrádzajú v poradí stanovenom zákonom (vaša pohľadávka by bola zrejme až v 10-tom poradí), správca nemôže uhradiť pohľadávku neskoršieho poradia skôr než má uhradené všetky pohľadávky predchádzajúcich poradí. Ak by správca pohľadávku proti pohľadávke neuznal, musí vám to bezodkladne oznámiť a vyzvať vás na podanie žaloby proti nemu v 15-dňovej lehote.
    Iné pohľadávky sa uhrádzajú až z rozvrhu po uhradení všetkých pohľadávok proti podstate. Ak by pohľadávka bola správcom popretá, postup pri obrane je podobný, ale tieto tzv. incidenčné žaloby sú dosť odborne náročné.

    Vyplatenie odstupného a preplatenie dovolenky, ak je firma v konkurze.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.