Zavrieť

Porady

Môže zamestnávateľ nariadiť čerpanie nahradného voľna smenovému zamestnancovi, s prevodom 0 hod. ?

Pracujem v zdravotníctve na zmeny. Mal som odpracovaných okolo 120 hodín nadčas. Tuším v zdravotníctve je dovolené mať až 150 hodín nadčas a smenoví zamestnanci +100hod. . Nariadením zamestnávateľa som si tieto hodiny musel vyčerpať. V Júli som končil s 0 hod. nadčas. V Auguste mi nadriadená prepočítala hodiny podľa rozpisu zmien a začala ma nútiť čerpať náhradné voľno vopred. Má právo nútiť ma na čerpanie náhradného voľna, pokiaľ nieje mesiac ukončený? Ja v podstate do konca mesiaca nadčasové hodiny nemám. Tzv."odbúrať" mi ich môže až v nasledujúci mesiac t.j. v Septembri? Zmenu pracovnej doby mi zamestnávateľ neoznámil, porušuje teda moja nadriadená zákonník práce?
Naposledy upravil Jewels : 16.08.13 at 11:42
avalik kolko hodin ti vychadza s "normalnym rozpisom" a kolko s "nutenym cerpanim NV"?
Jewels Norma hodín na August je 154 hod. Ja mam podľa rozpisu smien odpracovať 149,5 hod.Zatiaľ s núteným čerpaním mi to vychádza na 145,5 hod. a to ešte nieje koniec mesiaca. Tým pádom som v mínuse 8,5 hod. Takže aby som zarobil aspoň základ musím čerpať dovolenku. Pokiaľ som podpísal dohodu o odpracovaní 150 hodín nadčas bez nároku na preplatenie (dobrovoľne - nasilu) môže ma posielať vedúca domov po 8 hodinách, lebo na konci mesiaca budem mať nadčas?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    § 90
    (9) Rozvrhnutie pracovného času je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi najmenej týždeň vopred a s platnosťou najmenej na týždeň.

    Zamestnávateľ sa vhodnou úpravou rozvrhnutia pracovného času snaží dodržať tvoj pracovný úväzok, tak aby nevznikali nadčasy.
    Jewels Je to vhodné rozvrhnutie pracovného času, keď ráno prídeš do práce na 12 hodinovú zmenu a o 10°° ti nadriadená povie, " keď sa nič nevyskytne pôjdeš domov o 14°° ". ? Pritom rozpis pracovných zmien je nepretržitá dvojzmenná prevádzka a úpravu pracovného času som od zamestnávateľa nedostal. ??

    Môže zamestnávateľ nariadiť čerpanie nahradného voľna smenovému zamestnancovi, s prevodom 0 hod. ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.