Zavrieť

Porady

Zamestnanec a materská?

Chcela by som sa opýtať, vôbec sa neviem dočítať na internete ako je to v prípade, že som zamestnaná už skoro druhý rok nepretržite...ako by to bolo keby som chcela ísť teraz na materskú? Koľko dostanem? Len to čo dá štát alebo aj viac, keďže som pracovala a odvádzal mi zamestnávateľ povinné nemocenské poistenie? Musím ešte zvlášť platiť tých 270 dní dobrovoľne pripoistenie sociálnej alebo už ho platiť nemusím a dostanem vyššiu materskú? Čítala som niečo aj ohľadom nejakého priemeru hrubej mesačnej mzdy, že z neho dostanem 65% . Vôbec tomu nerozumiem. Je tu niekto kto by mi vedel poradiť ako riešiť moju situáciu? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov
    vreskotinka 515 € mám základ a ešte nejaké bonusy nepravidelné, tehotná nie som len sa vopred informujem

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    tuto klikni(súčasný stav) a pozri VZ, RO, DVZ .. http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2013-a.html#53
    dávka sa počíta z VZ na nemocenské poistenie - ten nájdeš na výplatnej páske (nemusí to byť vždy hrubá mzda)
    doplnenie:
    len na upresnenie ... materské je dávka sociálneho poistenia (vypláca SP od 6.-8. týždňa pred PTP) a dostanú ho mamičky vtedy, ak sú poistené - či už dobrovoľne, alebo povinne (treba splniť podmienky).
    Ak poistenie nemajú (nesplnia podmienky) - tak dostanú štátnu dávku - rodičovský príspevok od pôrodu .
    Ale ty poistenie máš .. - a možno aj stačí ???
    Naposledy upravil Katy a R : 12.08.13 at 09:17
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vreskotinka tam sa píše, že poistenkyňa je nemocensky poistená a všetko len o tom. Ja by som chcela vedieť, keď si nič neplatím ja dobrovoľne, či dostanem vyššiu materskú alebo je potrebné si fakt platiť, tých 270 dní dobrovoľné nemocenské a až vtedy mám nárok na vyššiu dávku. Ja som úplný laik, vôbec sa tomu nerozumiem, poprosím aj takú laickú odpoveď čo pochopím ďakujem krásne
    veronikasad Kedy skončil predchádzajúci pracovný pomer a kolko trval ?
    vreskotinka na páske mi píše nem. poist. :12,24 €
    Xanti To sú tvoje zaplatené odvody, to ťa vôbec nemusí zaujímať koľko odvedieš do SP. Teba z pásky zaujíma mzda hrubá mzda z ktorej sa tieto odvody vypočítavajú.
    vreskotinka túto prácu mám od 10/2011 to ešte treba na vyrátanie predchadzajúcu?
    Katy a R pozri si VZ na nemocenské - mal by tam byť uvedený. možno máš aj zo zamestnania dostatočný?? (možno ti žiadne dobrovoľné poistenie ani netreba??) .. lebo ak máš poistné 12 eur - a nie je odrobený celý mesiac. .. Ale zbytočne tu budeme špiritizovať (a ani tehotná nie si - a ktovie čo ešte bude?) - najskôr si pozri aspoň trošku tie §§, čo som ti priložila - aby si sa zorientovala .. potom sa budeš vedieť aj konkrétne opýtať. -
      zbaliť

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    MD vypláca vždy štát.
    Ty máš z povinného poistenia ( zo zamestnania ) splnenú podmienku 270 dní poistenia... tj. z toho poistenia by Ti vznikol nárok na MD.

    Ak by si chcela vyššiu MD, potrebuješ dalšie poistenie z ktorého by Ti dalšia MD mohla byť vyplácaná, potrebuješ nových 270 dní toho nového poistenia.
    Teda príklad nájdeš si niekde prácu na dohodu s pravidelným príjmom ... tj. platí sa z nej nemocenské odvody .... a ak bude aj táto dohoda trvať 270 dní tak Ti vznikne nárok na materské aj z tejto dohody .
    Ak sa dobrovolne pripoistíš v SP, a toto pripoistenie bude trvať 270 dní, tak aj z toho poistenia Ti vznikne nárok na MD.

    Môžeš mať kludne 2-3 i viac zamestnaní, koľko zvládneš to je na tebe. Ale ak chceš z nich čerpať MD musíš mať z každého poistenia splnenú podmienku 270 dní poistenia.
    18 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vreskotinka Ok, čiže keď mám tam odpracované viac ako 270 dní vzniká mi nárok na MD. Čiže ja dostanem od štátu ten rodičovský príspevok či ako sa to volá 199 a nejaké centy a + aj nejakú MD za to, že som odpracovala viac ako 270 dní? Akože 2x materskú? chcem vedieť aký je rozdiel medzi nezamestnanou osobou a mnou.. ja dostanem 2 a ona len od štátu tých 200€ ? Či zas som mimo? :-/
    Xanti Nie ty dostaneš 34 týždnov MD vo výške 65% z tvojej hrubej mzdy, tj. 6 týždne pred pôrodom už nastupuješ na MD.
    Nezamestnaná osoba dostane od pôrodu RP tých 199,60 eur .
    A po skončení MD tj. po 34 týždnoch dostaneš aj ty RP tých 199,60 eujr.

    Nedostaneš MD + RP .... len 1 dávku môžeš dostať.
    veronikasad Nedostaneš obidvoje súčasne. Štát vypláca rod.príspevok až po skončení výplaty materského (po 34 týždňoch). Materské sa počíta z príjmu zamestnávatela (65 % vymer.základu, spravidla hrubej mzdy)
    vreskotinka Ahaaa, ďakujem krásne. Čiže sa urobí priemer mojich hrubých výplat za obdobie 270 dní a z toho priemeru sa vyráta 65 % a to bude suma ktorú dostanem 6 týždňov pred pôrodom a po pôrode klasika 199,60. Veď to nie je nejaká extra výhoda. Lebo tú sumu dostanem jednorázovo alebo to rozdelia na dve časti a potom klasika ako každá žena. A čo keď chcem počas celej materskej dostávať viac? To sa dá?
    Katy a R NIE!!! - veď ale si klikni na ten link - tam to nájdeš!!!! čítaj od § 48, 52,53,54,55
    veronikasad Neviem či dnes píšeme hebrejsky, ale toto je už druhá téma, kde si pisatelky ani neprečítajú naše odpovede.
    vreskotinka musím si platiť ešte k tomu čo mi platí zamestnávateľ dobrovoľné nemocenské a to po dobu 270 dní a budem dostávať viac počas celej materskej? Alebo také čosi neexistuje?
    Xanti Vreskotinka,
    prepáč ale si trúba. Ak zarábaš celý rok 500 eur mesačne, tak tvoja materská bude 500 x 12 / 365 dní x 65ˇ% ... čiže tvoja materská bude 10,68 eur na deň počas 34 týždnov , a normálne to bude mesačne vyplácané tj. mesačne by si dostala MD vo výške cca 320 eur .

    Nikdy sa to nevypláca naraz.

    A nič platiť nemusíš, ale inú MD ako zo zamestnania nedostaneš. Ak chceš viac tak si musíš platiť, a vtedy bude MD vyššia. Alebo si nájdeš druhú robotu a bude MD aj z t ej druhej roboty .... ved aj čítaj čo ti píšeme.
    vreskotinka Nie ty dostaneš 34 týždnov MD vo výške 65% z tvojej hrubej mzdy, ... ja som to čítala len nejako ma zmiatlo pokračovanie vety... sorry I´m blond... už chapem.. ospravedlňujem sa Vám... už som to pochopila. Ďakujem za trpezlivosť so mnou miestami mi to nepali
    Xanti MD sa vypláca ako PN , mesačne ... je to ten istý princíp ... len MD je vyššia ako PN.
    vreskotinka Ďakujem Vám krásne ešte raz... teraz sa cítim blbo, že mi to došlo až po funuse. Konečne mi to niekto vysvetlil ako trúbe super
    Xanti Nie je tak teplo, že by sa mali prehrievať mozgové závity, tehotná tiež nie si aby si mala tehotenskú demenciu ( výraz mojej kamošky čo temer urobila totálnu kravinu ) ... tak ale je fajn, že si to už pochopila .
    vreskotinka je aj nejaký limit (strop) koľko môžeš dostať materskú?
    Katy a R viem, že je teplo ... už to tu máš
    Mila123 t.r. je max. VZ 1,5 nás. priemernej mzdy v NH (z pred 2 rokov), t.j. 1179 € / mesačne a záleží koľko kalend. dní je v mesiaci....
    alebo je to 3 - násobok minimálneho VZ pre poistenie (SP , nakoniec platí to aj pre ZP)
    vreskotinka zato sa pýtam lebo som vyrátala teraz priemer dozadu 9 mesiacov a materská by mi teraz vyšla skoro 500 € ... a to by nebolo zlé :-P
    Mila123 MD sa zvyčajne na tento rok posudzuje z minulého roka, nikdy nie za posledných 9 mesiacov.......ale to ti dievčence už písali.....
    vreskotinka
      zbaliť

    Zamestnanec a materská?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.