Zavrieť

Porady

Ako odmietnuť dedičstvo za moje maloleté deti?

Pekný večer prajem,
rada by som Vás poprosila o radu.
Pred nedávnom mi zomrela mamička. Ešte počas života mi povedala, že dedičstvo po nej máme odmietnuť, nakoľko jej ostali len dlhy Notárka mi však povedala, že dedičstvo nemôžem odmietnuť, nakoľko by po nej dedili dedičia v druhom (treťom a štvrtom rade - čo ani neviem kto by mohol byť), ale v každom prípade, by dedili moje maloleté deti a tie vraj odmietnuť nemôžu. Ja som si však na internete zistila, že môžem požiadať súd aby som mohla odmietnuť dedičstvo za ne.
Moja otázka je ako mám súd požiadať o odmietnutie dedičstva za moje deti (alebo o právo odmietnuť za ne) a na ktorom súde (my bývame v Senci, ale mamička bývala v Komárne). Bola by som naozaj nerada, keby tie dlhy ostali na moje malé deti a ja by som tiež nemohla z materskej splácať dlhy, ktoré jej ostali
A ešte otázočka, podľa čoho sa vypočítava honorár pre notára (nakoľko nám napísala, že máme priniesť 560,-Eur)??? Netuším z čoho by som to zaplatila. Pokiaľ viem, na mene mojej mamičky je iba jeden dom, na ktorom je vysoká hypotéka.
Za každú radu Vám vopred krásne ďakujem, nakoľko ja som už zúfalá...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    petereak je offline (nepripojený) petereak

    petereak
    keďže notár ako tzv. súdny komisár je oprávnený konať vo veci, odmietnutie dedičstva treba adresovať priamo jemu. ; lehota na odmietnutie je jeden mesiac odo dňa, kedy bol dedič vyrozumený o práve odmietnuť dedičstvo ;
    Naposledy upravil petereak : 12.08.13 at 20:42
    veronique.ba Ja som však čítala, že pri takomto nakladaní s majetkom dieťaťa, musí konanie zákonného zástupcu schváliť súd. To sa tiež rieši u toho istého notára?
    petereak áno, zrejme priamo notár by mal dať na vedomie súdu, že treba schválenie odmietnutia; ak niečo zistím dopíšem; ten poplatok sa mi nezdá, niečo v tom ešte bude skryté, rozhodne nič neplaťte; podľa §140 Občianskeho súdneho poriadku by vo Vašom prípade - keď odmietnete dedičstvo v mene detí - mal zaplatiť štát, ak teda už nikto iný nenadobudne dedičstvo ako ďalší v poradí po vás/vašich deťoch, v ďalšej dedičskej skupine; čiže ak nikto nededí, hradí náklady štát. § 140 OSP - posledná veta: "V konaní o dedičstve platí odmenu notára a jeho hotové výdavky dedič, ktorý nadobudol dedičstvo, ktoré nie je predlžené; ak je dedičov niekoľko, platia tieto trovy podľa vzájomného pomeru čistej hodnoty ich dedičských podielov. V ostatných prípadoch platí tieto trovy štát, ak ďalej nie je ustanovené inak." čiže nič neplaťte notárovi, odmietnite v mene detí, ako ich zákonný zástupca, dedičstvo

    mokris je offline (nepripojený) mokris

    mokris
    Tie poplatky u notara nesedia. Vypocitavaju sa podla sadzobnika. ten je bezne na nete. a urcite je na strankach komory advokatskej .Tam by si sa teoreticky mohla aj stazovat na notarku. Vola sa to odmena notara , ak je suma dedicska do 100 tis a podobne je to tam ohodnotene. ale len v pripade ak dedis!! ak nededis platis obycajnu hodinovu alebo dvoj hod sadzbu. .Odmietnut za deti mas pravo a musis to urobit ., ale najprv musis na sude alebo mimosudne u notara poziadat ich zastupovanie do 18 rokov. Moze sa stat ze deti sa po ich 18 opat budu o dedicstvo dotazovat. ale je to malo pravdepodobne. Veritelia maju smolu ,predaju ten dom zadlzeny, Na zastupovaie na dedicskom si najmi pravnika nie je to drahe ,hodinu snad ma za 30-60 eur,Nedaj sa vydierat ak ti pridu rozne fakury od veritelov po mame.Problem by bol ovsem ak si ty rucitelka za jej dlhy!!to dufam nie si..

    Ako odmietnuť dedičstvo za moje maloleté deti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.