Zavrieť

Porady

Zahraničný konateľ - odmena, odvody...

Dobrý deň,
mám konateľa v sro cudzinca a od 1.3. mu vyplácam odmenu za výkon funkcie. Je potrebné ho prihlasovať do zdravotnej, sociálnej...a platiť odvody? On je zamestnaný vo svojej krajine, ma pracovný pomer,platí odvody do poisťovní...Je mojou povinnosťou ho prihlásiť a platiť aj na slovensku odvody?? Ja by som mu len zrazila daň z príjmu a poslala mu odmenu očistenú o daň a odvody nie. Poradí mi niekto???
Viem, že sa to tu rozoberalo ale stále neviem ako to má byť v roku 2006.
Ďakujem....))))
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

Problematika cudzincov pracujúcich vo vlastnej krajine aj u nás je dosť rozsiahla, pretože závisí od toho, z ktorej krajiny cudzinec pochádza.
V princípe, ak je z krajiny EÚ, mal by si doma na obdobnej inštitúcii ako je Sociálna poisťovňa vyžiadať formulár, kde mu určia, právne predpisy ktorej krajiny (ohľadne sociálneho zabezpečenia) pre neho platia, ak mu určia jeho domácu krajinu, naše predpisy sa na neho nevzťahujú.
Pre cudzincov mimo EÚ platia naše predpisy a mal by sa prihlásiť do ZP. Konateľ sa do SP neprihlasuje.
Podrobnejšie, ale stále všeobecné pravidlá sú popísané v tomto blogu :
http://www.porada.sk/showthread.php?t=15462
Konkrétny prípad vždy závisí od krajiny z ktorej pochádza a od druhu činností, ktoré vykonáva a kde ich vykonáva.
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

[quote=somij]Problematika cudzincov pracujúcich vo vlastnej krajine aj u nás je dosť rozsiahla, pretože závisí od toho, z ktorej krajiny cudzinec pochádza.
On nema pracovny pomer uzatvoreny, len zmluvu na vykon funkcie konatela spolocnosti a vlastne sa na slovensku ani nenachadza. Je zamestnany na pracovny pomer vo svojej krajine, v CR, plati odvody a na slovensku mu chcem len zdanovat jeho prijem 19% a posielat mu odmenu ocistenu o dan z prijmu. Len neviem, ci ho mam prihlasit aj na zdravotnu poistovnu, kedze on je predsa zdravotne poisteny vo svojej krajine, kde ma hlavny pracovny pomer.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

Čech zamestnaný v ČR, ktorý je zároveň konateľom na Slovensku nemusí byť prihlásený na ZP na Slovensku, vyplýva to z §3 ods.2 a 3 zákona o zdravotnom poistení. Ale minulý rok to takto neplatilo, od 1.1.2005 musel byť aj zahraničný konateľ prihlásený do ZP na Slovensku, ak si nevybavil ten formulár na SP.
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

takze jedine, co mam povinnosť je zraziť mu 19% daň z príjmu, a poslať mu na účet čistú odmenu, však???
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Ak som konateľovi - belgičanovi, kt. tu nemá trvalý pobyt vyplácala v priebehu roka 2005 odmenu z titulu konateľstva, z kt. som zrážala 19%-né preddavky na daň, stačí keď mu vystavím potvrdenie o vyplatených príjmoch a on si v Belgicku prizná celosvetové príjmy, alebo má tento belgičan nejakú povinnosť aj voči slovenskému daňovému úradu???
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

ked odvadzam dan za zahranicneho konatela na slovensku, musim mu vystavit nejake potvrdenie o dani zrazenej a odvedenej? alebo danovy urad vydava nejake potvrdenie, ze prijmy zo slovenska boli uz zdanene?
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

ked odvadzam dan za zahranicneho konatela na slovensku, musim mu vystavit nejake potvrdenie o dani zrazenej a odvedenej? alebo danovy urad vydava nejake potvrdenie, ze prijmy zo slovenska boli uz zdanene? za cely rok 2006??
0 0
lucia13 lucia13

lucia13 je offline (nepripojený) lucia13

dobrý den,

chcela by som sa opytat ako je to s poistenim a daniami konatela slovenskej sro, ktory je občanom ČR a ma tam platene odvody do zdravotnej aj socialnej poistovne. Staci ked mu tu odmenu na zaklade mandatnej zmluvy alebo zmluvy o vykone funkcie budem zdanovat a nemusim ho nahlasovat do ziadnej z poistovni? A potom mu na konci roka ako urobim zuctovanie dane, dam mu len potvrdenie?

Verim, ze mi niekto odpovie v dohladnej dobe, lebo je to pre mna velmi dolezite.

Dakujem velmi pekne

Lucia
0 0
zienka zienka

zienka je offline (nepripojený) zienka

Zdravim vsetkych.
Mozem sa aj ja zapojit? Mame zahranicneho konatela (Taliansko) a zaroven spolocnika (nie je zamestnancom). Nie je uzatvorena ziadna zmluva o konatelstve ani mandatna zmluva. Konatel chce vyplatit odmenu. Z nerozdeleneho zisku to nejde, nakolko boli v strate. Aká je moznost, zvolat valne zhromazdenie, kde sa rozhodne o odmene? Potom bude z tejto sumy platit odvody do ZP a dan? Musim ho aj prihlasit do ZP?
Prosim poradte ako sa dostat z tohto problemu.
Dakujem pekne.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Sme slovenská s.r.o. Chceme vyplatiť čechovi odmenu za poskytnutú zmluvu. Bude to na základe mandátnej zmluvy. Odvody neplatíme, ale nie som si istá, či máme odviesť daň a kde ju zaradiť. Je to zrážková daň, alebo daň zo závislej činnosti?
Dopĺňam - práca a poradenstvo bolo vykonané v Čechách, my sme za tým človekom vycestovali. To znamená, podľa mňa, že si to musí zdaniť sám a v Čechách. Alebo sa mýlim?
Naposledy upravil JAJA11 : 13.12.07 at 09:44 Dôvod: doplnenie
0 0
Uľa Uľa

Uľa je offline (nepripojený) Uľa

Slovenská s.r.o., konateľ a spoločník je občan ČR. Dostáva mesačne odmenu z dohody o pracovnej činnosti, pretože vykonáva ešte nejaké činnosti, ktoré nesúvisia s jeho funkciou. Ako je to v jeho prípade s nezdaniteľnou čiastkou?
A ešte sa chcem spýtať ako tobude u neho s DP, vystavím mu iba potvrdenie a on si podáva DP v ČR alebo nejako inak.
Vopred ďakujem za odpovede.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Jana Motyčková Pozri príspevok
Čech zamestnaný v ČR, ktorý je zároveň konateľom na Slovensku nemusí byť prihlásený na ZP na Slovensku, vyplýva to z §3 ods.2 a 3 zákona o zdravotnom poistení. Ale minulý rok to takto neplatilo, od 1.1.2005 musel byť aj zahraničný konateľ prihlásený do ZP na Slovensku, ak si nevybavil ten formulár na SP.
Ahojte poraďáci, našla som tu veľa informácií o vyplatení odmeny za výkon funkcie cudzincovi, ale predsa sa chcem uistiť, či stále platí to čo je napísané v cit.príspevku. Čiže keď teraz vyplatíme občanovi ČR odmenu za výkon funkcie v a.s., ktorý je zamestnaný v ČR, tak iba odvediem 19% daň a žiadne iné odvody?
Ďakujem veľmi pekne za každú odpoveď.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

Platí to rovnako.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Jana Motyčková Pozri príspevok
Platí to rovnako.
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Jana Motyčková Pozri príspevok
Platí to rovnako.
Písala som ohľadom zahraničného konateľa na zdravotnú poisťovňu a prikladám od nich odpoveď. Podľa nich sa teda musí zamestnávateľ prihlásiť ako platiteľ v krajine, kde si konateľ odvádza poistné a tam uhradiť zdravotné poistné z odmeny.

Odpoveď:
Dobrý deň,

podľa Zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení
neskorších predpisov § 11 ods. (3) písm. h) zamestnanec na účely
tohto zákona je člen štatutárneho orgánu, člen správnej rady, člen
dozornej rady, člen kontrolnej komisie a člen iného samosprávneho
orgánu právnickej osoby, ak za výkon funkcie dostáva odmenu
považovanú za príjem zo závislej činnosti.

Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ takáto osoba dostáva za výkon tejto
funkcie odmenu, v danom období sa považuje za zamestnanca a teda
keďže je zároveň zamestnancom v ČR, na toto obdobie je potrebné určiť
si ťažisko záujmov.

Bližšie informácie ohľadne ťažiska záujmov Vám prikladáme v prílohe
e-mailu.
Pokiaľ by si takáto osoba určila ťažisko záujmov v ČR, tak
zamestnávateľ zo Slovenska by sa mal prihlásiť do zahraničnej
zdravotnej poisťovne a odvody bude odvádzať do ČR podľa ich
legislatívy. Ak by si však zvolil ťažisko záujmov na Slovensku, tak
zahraničný zamestnávateľ je povinný sa prihlásiť ako platiteľ v SR na
pobočke VšZP v Bratislave a odvádzať tu poistné podľa legislatívy
SR.

V prípade ďalších otázok nás môžete kontaktovať telefonicky na tel.č.
0850 003 003 počas pracovných dní od 8.00 do 18.00 hod.

S pozdravom

Call centrum VŠZP
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

Keďže má výkon činnosti v 2 štátoch EÚ potrebuje si vybaviť formulár E101 na SP (občan ČR v Čechách, v českej SP)- viď príspevok 2 v tejto téme, v tom formulári mu SP urči "ťažisko záujmov", v tomto prípade v ČR. Ak dobre viem, podľa českej legislatívy sa z odmien za výkon funkcie v a.s. zdravotné poistenie neplatí, takže ZP do Čiech odvádzať nebudete. Ak sa teda nič nezmenilo - českú legislatívu detailne nesledujem. Iná situácia by bola, keby bol aj tu zamestnaný, potom by ste museli odvádzať ZP aj SP do Čiech podľa českej legislatívy.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Jana Motyčková Pozri príspevok
Keďže má výkon činnosti v 2 štátoch EÚ potrebuje si vybaviť formulár E101 na SP (občan ČR v Čechách, v českej SP)- viď príspevok 2 v tejto téme, v tom formulári mu SP urči "ťažisko záujmov", v tomto prípade v ČR. Ak dobre viem, podľa českej legislatívy sa z odmien za výkon funkcie v a.s. zdravotné poistenie neplatí, takže ZP do Čiech odvádzať nebudete. Ak sa teda nič nezmenilo - českú legislatívu detailne nesledujem. Iná situácia by bola, keby bol aj tu zamestnaný, potom by ste museli odvádzať ZP aj SP do Čiech podľa českej legislatívy.
A ešte sa opýtam, ten formulár E101 musím mať vo svojej evidencii vo firme kde mu budú vyplácané odmeny či je dôležité aby ho mal on?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

Dá to zamestnávateľovi.
0 0
Polly404 Polly404

Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

Konateľ musí mať stanovenú konkrétnu výšku odmeny za výkon funkcie konateľa v zmluve alebo si môže brať odmenu podľa potreby?
A môžu sa účtovať odmeny konateľa za výkon funcie nasledovne?
predpis odmeny brutto 523/379
predpis dane z príjmu 379/342
výber odmeny netto v hot. 379/211
úhrada dane z BÚ 342/221
0 0
Polly404 Polly404

Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

A môžem urobiť predpis odmeny v decembri a v skutočnosti si ju konateľ vyberie v januári nasledujúceho roku (podobne ako mzda)?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať