Zavrieť

Porady

Treba ohlásenie drobnej stavby na zámkovú dlažbu?

Urobili sme si zámkovú dlažbu cca. 4x4 m, ktorú vyžívame buď na odkladanie detských hračiek, alebo tam dáme v lete malý detský bazén. Problém je, že sme si neuvedomili, že je na pozemku záhrady. Musíme túto časť preradiť na pozemkovom fonde z časti záhrady do časti zastavané plochy a nádvoria a potom podať na obci ohlásenie drobnej stavby, aby sme mali všetko na poriadku? Taktiež ma zaujíma aj ak betónové pásy vymením za zámkovú dlažbu v časti zastavané plochy treba to ohlasovať? Ja by som to brala skôr ako opravu dvora. Viem, že zámková dlažba nie je stavba pevne spojená so zemou, ale ide o úpravu podkladu!... Ďakujem vopred za každý názor.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  wagner je offline (nepripojený) wagner

  wagner
  Stavebný zákon hovorí, že
  § 71

  (1) Povolenie stavebného úradu vyžadujú, pokiaľ na to nie sú príslušné podľa osobitných predpisov iné orgány,

  a) terénne úpravy, ktorými sa podstatne mení vzhľad prostredia alebo odtokové pomery,
  b) ťažobné a im podobné alebo s nimi súvisiace práce,
  c) informačné, reklamné a propagačné zariadenia, pokiaľ sa umiestňujú na miestach viditeľných z verejných priestorov a pokiaľ sú spojené so stavbou alebo pozemkom.

  (2) Na terénne úpravy a práce uvedené v odseku 1 písm. a) a b) sa povolenie nevydáva, ak stavebný úrad v územnom rozhodnutí od jeho vydania upustil.

  (3) Povolenie sa nevyžaduje pri označeniach budov štátnych orgánov, pri návestiach v záujme verejnej bezpečnosti a poriadku, pri uličných, požiarnych, dopravných, vodohospodárskych a opisných značkách, pri označení geodetických bodov a poštových schránok. Povolenie sa nevyžaduje ani pri označeniach budov, pokiaľ nie sú reklamným zariadením.
  § 105
  Priestupky

  (1) Priestupku sa dopustí a pokutou do 10 000 Sk sa potresce ten, kto

  a) uskutočňuje jednoduchú stavbu, drobnú stavbu, stavebné úpravy alebo udržiavacie práce, ktoré treba ohlásiť, bez takéhoto ohlásenia alebo v rozpore s ním,
  b) uskutočňuje terénne úpravy a práce podľa tohto zákona, na ktoré je potrebné povolenie stavebného úradu, bez takéhoto povolenia alebo v rozpore s ním,
  c) nezabezpečuje podmienky na vykonávanie štátneho stavebného dohľadu, bráni v jeho výkone, nesplní výzvu orgánu štátneho stavebného dohľadu alebo neurobí opatrenie nariadené orgánom štátneho stavebného dohľadu,
  d) neudržiava stavbu napriek opätovnej výzve orgánu štátneho stavebného dohľadu alebo rozhodnutiu stavebného úradu,
  e) znemožňuje vstup na vlastný pozemok alebo na vlastnú stavbu oprávneným osobám (§ 134) alebo oprávneným zamestnancom orgánov štátnej správy, ktorí plnia úlohy vyplývajúce z tohto zákona a týkajúce sa tohto pozemku alebo stavby,
  f) vykonáva vedenie uskutočňovania stavby a napriek výzve orgánu štátneho stavebného dohľadu neplní svoje povinnosti,
  g) uskutočňuje alebo užíva informačné, reklamné alebo propagačné zariadenia bez povolenia alebo v rozpore s ním.

  A nezabúdaj, že ohlásenie si aj po uložení pokuty musíš splniť. To znamená vyňatie z PPLH, dodatočné povolenie - teraz sa už za to tiež platí. Takže nie len 33€ ale prirátaj si ďalšie náklady a vybavovačky.
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Silvia123 § 43

  Stavba

  Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu

  Takže to za tým alebo... sa ma zrejme týka nie?
  Silvia123 ..alebo tieto teréne úpravy, každopádne mi z toho vychádza min. to ohlásenie...
  pavol54 Nebabri sa s tým zober A 4 nakresli garáž rukou, nanes je rozmery za ňou nakresli rukou štvorec okótuj ho a napíš spevnená plocha podpíš sa a odnes na príslušný obecný úrad že to chceš postaviť ako drobnú stavbu -doplnok k existujúcemu rodinnému domu a fertig mariša ale presne ti to povedia na obecnom úrade
  Silvia123 Na obecnom úrade má náš sused známeho, ktorý rieši práve tieto veci..., tak preto tam nechcem ísť na výzvedy", ale s overenými faktami. Preto sa obávam, že na pozemku záhrady by mi to nedovolili oficiálne...a celkovo aby sa to nedozvedel sused, že to idem riešiť a nenapadol to, že už to postavené mám. Lebo za normálnych okolností si myslím, že pri ohlásení takýchto úprav by obec nemala dôvod upovedomovať susedov nie?
  Elitka Nás takýto špás stál kvôli susedom viac ako 700€ Na pozemku vedenom ako záhrada ,,sme postavili,, 3x3 polo šopu, ktorá nebola spojená betónovaním ( boli uložene betónové dlaždice 20x30cm) len na drevených stojkách . Stavebný úrad sa písomne vyjadril, že stavba je keď len klincom prichytíme drevo o drevo . Pozemkový úrad nám naparil pokutu 33€ , museli sme dať vymerať geodetom pozemok , požiadať o zmenu druhu pozemku na pozemkovom úrade a tie ťahačky a nervy , nestali zato. Sám šéf pozemkového úradu z kraja aj šéf stavebného úradu mesta, boli u nás na dohlaď o STAVBE( bolo ich tu ale 10 ludí), aby nám vysvetlil ako sme porušili zákon našou nezákonnou stavbou.
  Preto už aj verejnú kanalizáciu sme ohlásili ako stavbu na našom pozemku i keď mesto túto kanalizáciu realizovalo. Teraz chceme vymeniť starý betón za dlažbu taktiež sme pre pokoj našich susedov podali ohlásenie o stavbe.
    zbaliť

  RZ Projekt je offline (nepripojený) RZ Projekt

  Statik, projektant RZ Projekt
  Po spravnosti by sa to malo ohlasovat a este predtym na pozemkovom fonde by sa ta plocha mala vynat. Po obdrzani suhlasu od Poz. fondu to mozes ohlasit. Ale to je na tebe ci to ohlasis alebo nie.
  7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Silvia123 Budem robiť nejaké stavebné úpravy na dome a spýtala som sa človeka, čo nám bude robiť stavebný dozor aj na túto dlažbu, tiež mi povedal, že si to mám vyňať, ak chcem mať pokoj od istého človeka... Nešlo mi to nejako do hlavy, ale rozmýšľam, že ak si to aj výjmem, tak potom keď to bude zastavaná plocha, tak kto mi dokáže, či na celej zastavanej ploche dvora bola predtým dlažba, alebo betónové pásy a či som to urobila ja, alebo predošlý majiteľ...keď tak pôjde len o priestupok za neohlásenie drobnej stavebnej úpravy a to je vo výške 33 eur ak sa nemýlim, tak sa asi nikomu neoplatí do toho obúvať, lebo dokazovanie by ho stálo asi viac nie?
  buchač To myslíš vážne , ten stavebný dozor na pokládku dlažby ????????
  Respektíve vyňanie plochy 4 x 4 m na záhrade ???
  Vyňatie tejto plochy niekde v strede záhrady pod stromami v tieni , tak to by som teda rád vidieť to zameranie geodetom - lebo len on to môže urobiť ....šak by sa urehlil k smrti ...
  Silvia123 No ha-ha, určite stavebný dozor na záhradu! Však som písala, že ideme robiť úpravy na dome-konkrétne podkrovie, preto ten dozor, ale keď už tu bol spýtala som sa na všetko a ten priestor, ktorý sme vydláždili navyše je hneď za garážou, takže veľmi ľahko čitatateľné na kat.mape! Mám veľmi "úžasného" suseda, ktorému vadí všetko, aj to,že tam mám ten bazén v lete! Už to opomínal pri inej sťažnosti na obci, takže už len čakám kedy podá ďalšiu! Veď keby ho nemám vedľa seba aj podkrovie urobím na čierno! Ale..
  buchač RZ P.......CITUJ ZÁKON a konkrétny paragraf ......inak je táto informácia o ničom !!!

  Neužitočné drbnem neskôr .....
  RZ Projekt buchac nemozem sa zbavit pocitu, ze tomu vobec nerozumies. Len sa posmesne vyjadrujes k ostatnym komentom. Odporucam sa nevyjadrovat k veciam. o ktorych nemas znalosti. Pokial ide o ohlasenie drobnej stavby, tak zameranie geodetom nie je nutne, pretoze stavebny urad zvycajne pri drobnych stavbach od tohoto upusta. Na pozemkovom fonde si len vyjmes metre stvorcove bez ich konkretneho umiestnenia. Ci si to po realizacii das zamerat geodetom to je uz na tebe. Osobne by som to neriesil. Proste aby si mala povolenie od stavebneho uradu, keby v buducnosti niekto namietal.
  buchač RZ ......neboj sa,rozumiem ...
  Ide o to , že toť nedávno som si položil tie pásy pre auto , urobil terasu na dvore ...teraz staviam prístrešok na drevo . Všetko v rámci zákona a bez tých papierovačiek .- nakoľko neboli nutné !
  Odpovedal si aj sám - že by si osobne neriešil ....no vidíš a ja som sa aj tak pre istotu opýtal starostu , či chce alebo nie ten papier .

  Pocity nechaj na pokoji ....ja v pohode zadrbem do každého , kto píše od veci . Ide o to , že aj znalec sa občas urve a vraví od cesty .
  marjankaj RZ Projekt: A mohol by si povedať na základe čoho si tie terénne úpravy zaradil medzi drobné stavby?

  Ak je pozemok v zastavanom území vedený ako záhrada, tak by sa mal preklasifikovať ak sa na ňom nachádza aj stavba?

  http://poradna.hnonline.sk/otazka/ak...k#.UhBoVdLDuSo
    zbaliť

  pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

  pavol54
  Je to majetok pozemkového fondu alebo tvoja záhrada to sú dve základné veci ktoré treba mať vyriešené? Lebo pozemkový fond (obhospodaruje štátnu a neznámu pôdu) neobhospodaruje záhrady, ďalej pozemkový úrad rozhoduje o vyňatí z poľnohospodárskej pôdy a zmene na iný účel (napríklad na stavebné pozemky ktorých záhrady sú súčasťou) DROBNÁ STAVBA je: ak je chápaná ako doplnok k hlavnej a má do 25 m2 napr kôlňa, vybetónovaná plocha pre hojdačku či ohnisko ap. a je pevne spojená so zemou napr základ, pilota a pod Akurát že budeš inak platiť obecné dane
  7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Silvia123 Dnes som sa o tom bavila s kolegynami a ani jedna neohlasovala keď robili zámkovú dlažbu, žeby ma ten náš budúci stavebný dozor" nadobro dokrútil? Čo sa týka tých pár m2 zámkovej dlažby, ktorú sme postavili na vlastnom pozemku s označením záhrady -myslela som, že treba urobiť zmenu a ten kúsok pozemku na katastri zapísaný ako záhrady, zmeniť na zastavanú plochu a zakresliť to tak na katastrálnej mape. Mne ide iba o to, mať navždy pokoj od každého, chcem si o rok kúpiť veľký 3 metrový bazén s filtráciou a dať si ho na tú vydláždenú plochu a nepotrebujem mať blbca na plote zaveseného a na úradoch ďalšiu sťažnosť! Keď mu vadí detský nafukovací, tak ho porazí, ak si tam dám takýto veľký . Alebo ak si myslíte, že by som to mala nechať tak, napíšte mi čím sa mám brániť -tým, že to nie je stavba, lebo nie je pevne spojená so zemou? -tá úprava podkladu nevadí? Naozaj je to pre mňa veľmi dôležité, ďakujem za pochopenie...
  marjankaj Presne tak.
  § 43
  Stavba

  Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie

  a) spojenie pevným základom,
  b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
  c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
  d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
  e) umiestnenie pod zemou.

  Teda stavba to nie je. Ide o terénne úpravy.


  (1) Povolenie stavebného úradu vyžadujú, pokiaľ na to nie sú príslušné podľa osobitných predpisov iné orgány,

  a) terénne úpravy, ktorými sa podstatne mení vzhľad prostredia alebo odtokové pomery,
  marjankaj Alebo jednoducho.
  Zámková dlažba neznamená, že ideš stavať zámok.
  Silvia123 terénne úpravy, ktorými sa podstatne mení vzhľad prostredia...
  No a čo je to podstatné zmenenie vzhľadu prostredia -napríklad tam kde som mala betónové pásy a dala som dlažbu, to si myslím, že nie je podstatná zmena nie? Tak a čo sa týka toho kúsku, čo sme nakládli navyše, ktorý riešim kvôli tomu bazénu, tak tam keď si zmením typ pozemku na zastavanú plochu, tak tiež by som mohla tvrdiť, že tam bola betónová plocha?...to len uvažujem...
  buchač Silvia ....
  Ja som uvažoval nad vyriešením mojej tzv.stavby , že ako to bude vyzerať , že koľko mám kúpiť materiálu a podobne ...
  Všetko mám už hotové . Čo sa týka stavebného úradu , tak som sa priamo zodpovedného opýtal , t.j. starostu obce , či chce papier . Odpoveď bola záporná ( vedel som vopred ) , takže žiaden problém .

  Poviem tak , že aj keď splníš všetky zákony , predpisy , povolenia , atď ...aj tak ten Tvoj dobrák sused nebude mať kľudného spánku a furt si bude hľadať zámienku na nejakú sťažnosť ...
  Silvia123 Však to moc dobre viem, že on nám pokoj nedá, ale nemienim platiť pokuty za hovadiny, radšej si to chcem dať na poriadok, lebo vieš ako pokedy sa nikto nesťažuje, tak starostovi aj všetkým to môže byť jedno čo si postavíš na svojom pozemku.
  misoft Zámková dlažba 4x4m niekde v záhradewti nezmení nejaké odtokové pomery.- veď okolo asi máš voľnú pôdu. A ak pod ňou nemáš betónový podklad - tak voda presiakne (čiastočne i cez tú dlažbu.
  To by potom museli všetci, ktorí majú záhrady, žiadať o stavebné povolenie, ak by si robili chodníky z profilovej dlažby? Nonsens!
    zbaliť

  buchač je offline (nepripojený) buchač

  Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
  NIE ....na všetky otázky ....

  Treba ohlásenie drobnej stavby na zámkovú dlažbu?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.