Zavrieť

Porady

žumpa na cudzom pozemku

Prosím o radu, otec dovolil sestre a švagrovi vykopať žumpu na jeho pozemku. Medzičasom sa rodičovský dom prepísal na mňa a so sestrou a švagrom sa nerozprávame. Môžem im odstaviť žumpu, keď sa nachádza na mojom pozemku a chcem na tom mieste postaviť garáž? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vecné bremeno sa dá vydržať, stačí ho dať zapísať. Právo na jej vybudovanie mali. Môžeš však žiadať odplatu alebo vzájomnú zámenu užívania častí pozemkov.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marions Ďakujem, aj keď ste ma moc nepotešili...a keby to bola kúpna zmluva??? Je to veľmi nespravodlivé. Je to predsa môj pozemok.
    marions Rozumiem, len sa mi to zdá dosť nespravodlivé. Nemáme dobré vzťahy a keď bude chcieť žumpu vyčistiť, tak mi môže rozkopať dvor, lebo žumpa ani neviem kde sa presne nachádza? A on si môže kľudne behať a hľadať ju na mojom pozemku, lebo je to jeho majetok? To nieje žiadny zákon, ktorý by trochu ochránil aj takých ako sme my, že niekto zdedí, alebo kúpi niečo bez toho aby vedel, že je tam vecné bremeno? Tak je normálne, že mi môže behať sused po dvore a ja nemôžem robiť nič?
    pavol54 takže trativod, tak s tým môžu mať problém
    marions trativod je keď je murovaná a je vedená do kanála?
      zbaliť

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    tak čo tam vlastne máš,žumpu alebo kanalizáciu??

    pivko je offline (nepripojený) pivko

    Farang pivko
    Ty si pekný dement , Žumpa a kanál. však to je kanalizačná šachta a neviem čo ti na nej vadí.
    Naposledy upravil pivko : 18.08.13 at 16:16
    22 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marions Je to presne tak ako opisujete, je to žumpa a kanalizácia a rúry vedú po celom našom pozemku.
    pivko Čo ti vadí na rúre v zemi, ja byť tvoj švagor tak Ťa nakopem do guli že to nerozchodíš.
    marions Čo mi vadí na žumpe na pol dvora? Že nemám garáž, lebo v tom období sme nemali auto a teraz potrebujeme garáž, a nemôžeme ju postaviť, lebo tam máme cudziu žumpu. A keď nevieš ako je to, tak by som bola trochu slušnejšia.
    kopretinka nemáš žumpu,žumpa je nádrž v zemi,a nemá žiadne odtokové kanále
    arizona Marions,zisti si najskor podrobnosti a potom sa spytaj konkretne! Tu aby kopec ludi vobec hadalo, co mas za problem,lebo ani sam nevies!Kanalizacia su samostatne rury,v hlbke cca 1,30m. Ked sa kanalizacia robila,tak musel k nej byt prilozeny projekt a nakres. takze si ho vyziadaj na obecnom urade a pozri si kadial potrubie vedie.Potom budes mudrejsi...Ale kanalizacia sa robi najkratsou cestou, zvacsa zpred brany majitela kanalizacie k najblizsiemu napojeniu. Takze silne pochybujem, zeby niekto tahal potrubie naokolo cez susedny dvor! Mas v tom chaos
    marjankaj Pivko, ona ich tam má iba občas.
    katka 23 neoslovujte marions on...marions je ona
    marions Katka ďakujem, som žena, a teda preto tomu moc nerozumiem. Len neviem ako to mám ešte vysvetliť. Pýtala som sa na to a čo som zistila, to som napísala. A neviem či boli projekty od kanalizácie. Žumpa je podľa môjho názoru názoru niečo, kde ide odpad z WC. Odpadové rúry sú rúry, ktoré idú z umývadiel, práčky... tak som to chápala. A toto všetko veľká vybetonovaná jama a všetky odpadové rúry zo sestrinej budovy vedú cez celý môj pozemok. Ide to asi všetko do tej jamy a z nej z vrchu voda odteká do obecného kanála. Podrobný princíp neviem, či nejaká vrchná časť je aj trativod, alebo ako to presne funguje. To som sa nedozvedela. Ale s istotou viem, že to všetko je na mojom pozemku, aj tá vybetonovaná jama, aj rúry. A je to najkratšia cesta, lebo sestra má postavené za mojou chalupou na záhrade, inú možnosť vtedy nemali, kratšia trasa k najbližšiemu napojeniu nebola.
    A nebol by žiaden problém, keby sme nepotrebovali tú garáž.
    Ale aj tak je to jedno, lebo moja otázka bola, či môžem nejako dosiahnuť, že by si urobili tú kanalizáciu po svojom /lebo neskôr si prikúpili pozemok od suseda, takže v súčasnej dobe majú inú možnosť.
    Dostala som odpoveď, že nie, tak budeme bez garáže, oni sa mi budú smiať do očí, čo sa mi zdá nespravodlivé.
    Ďakujem všetkým za vysvetlenie aj za to, že by som mala ešte dostať do gulí od švagra /neviem do akých, lebo žiadne nemám / a ospravedlňujem sa, že som Vám vzala vzácny čas.
    Lebo bez ohľadu na to, čo sa nachádza na mojom pozemku, či rúry, či žumpa, či trativod, či kanalizácia, garáž postaviť nemôžem, lebo je tam vecné bremeno a švagor môže niekedy v budúcnosti hľadať poruchu po celom mojom pozemku, čím sa mi už aj vyhrážal.
    marjankaj http://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%BDumpa
    marions Ďakujem za link, ale ako vravím, je úplne jedno čo to je, podstata je tá, že s tým nič neurobím, mne išlo o to, či sa s tým niečo nedá robiť, aby som nebola obmedzovaná na svojom pozemku. Nie o to, zistiť čo je to. Vyzerá to žumpa napojená na kanalizáciu, ako písala kopretinka.
    buchač V súvislosti s tými novými skutočnosťami ( švagor má nové možnosti na vybudovanie kanalizácie a tej žumpy ) je najjednoduchšie riešenie to podanie o vysporiadaní a zrušení vecného bremena na príslušný súd ...

    Švagra by razom smiech prešiel , ak by dostal predvolanie na súd . Podotýkam , že môžeš mu dať aj nejaké upozornenie písomnou formou , že mieniš konať .

    No ja by som asi okamžite dal podanie , bez výstrahy ...
    marions Ďakujem za radu Buchač, ale ako som od začiatku písala, nikde nieje vecné bremeno zaznačené. Tak nemám čo rušiť.
    marjankaj Teda sa asi budete súdiť.
    marions A ešte jedna vec, ten pozemok kúpili nad nehnuteľnosťou, dá sa žumpa, alebo čo to teda je vybudovať nad úrovňou nehnuteľnosti, keď je nehnuteľnosť postavená v kopci?
    Viete, ja by som bola veľmi rada, keby sa dalo akokoľvek dosiahnuť, aby mi nešli tie rúry po pozemku, aby som nedostávala vyhrážky, že si môže na mojom pozemku robiť čo chce, aby som mala konečne pokoj. Švagor je zákerný a robí mi stále napriek. Najradšej by som sa odsťahovala.
    marions ale o čo sa mám súdiť?
    lubko6394 Akosi sa to zamotáva. Ak nie je na liste vlastníctva zapísaná ťarcha, tak požiadaj o stavebné povolenie na garáž. A budeš to mať čierne na bielom a ešte potvrdené od obce/stavebného úradu.
    arizona Nemaju z druhej casti pozemku nejaku cestu,kde by sa im dalo napojit na kanalizaciu?
    A ak maju iba zumpu, tak na to nepotrebuju tvoj dvor,potrubie im ide iba od ich domu k zumpe.Takze ak maju dostatok miesta na dvore,mozu si zumpu vybudovat na svojom pozemku.
    Zumpa s kanalizaciou spolu nemozu byt prepojene, takze bud maju zumpu,alebo kanalizaciu. V tom si treba urobit jasno, aby si vobec vedela,ake rury mas na pozemku. Ako som pisala vyssie, na obecnom urade musia mat projekt a nakres , take si tam zajdi a informuj sa,ked uz susedia nechcu poradit.
    marions Z druhej strany časti pozemku by zas museli viesť kanalizáciu cez pozemok susedov...a našla som stavebné povolenie, kde je uvedené: odkanalizovanie bude do vlastnej betónovej žumpy. A neviem, či žumpa s kanalizáciou nemôže byť prepojená, ale z tej nehnuteľnosti všetko je vedené do tej žumpy a rúrami do miestneho potoka a tie rúry idú cez môj pozemok. To viem na 100%. Neviem, či to tak byť môže, alebo nemôže. Na žiadnom LV nie je ťarcha. A na OU bude podľa mňa taký istý zápis, nič iné tam nezistím.
    A moja otázka ešte, na ktorú som sa nedozvedela odpoveď: môže viesť kanalizácia nad nehnuteľnosťou? A ak áno, môžem požiadať súd, aby prikázal susedom zrušiť tú kanalizáciu na mojom pozemku? Ak nie, vidíte ešte nejaké riešenie pre mňa? Ďakujem všetkým za odpovede
    arizona Ak zumpa vyteka do potoka, tak staci nahlasit regionalnemu hygienikovi a na okresny odbor zivotneho prostredia. To je PROTIZAKONNE !!!!!
    kopretinka ježišikriste ja nemám slov
    lubko6394 Čo kľučkuješ a špekuluješ ? Rozmysli si kde by tá garáž mala stáť tak to uveď aj v žiadosti o stavebné povolenie. Ak to povolia, začneš stavať, prípadné dutiny zasypeš. Ak by sa stalo, že niekomu v okolí by prestala fungovať žumpa, tak nech Ťa on dá na súd a dokáže že má na tú žumpu právny nárok a že je prevádzkovaná podľa predpisov.
    marions Ďakujem Vám všetkým za rady
      zbaliť
    18 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marions a to podľa akého zákona alebo na základe čoho? Veď v darovacej zmluve nemám žiadne vecné bremeno....a to nemôžem mať garáž, keď ju nemám kde inde postaviť?A musím im umožniť aj prístup k žumpe??? Po mojom pozemku??? To sa mi nezdá....Tak my sa nerozprávame, ja mám na dvore cudziu žumpu aj keď s tým nesúhlasím? Je to normálne?
    arizona Normalne na tom je , ze povodny vlastnik s vybudovanim tej zumpy suhlasil. Ty si dostal nehnutelnost aj so susedovou zumpou. Ved si nemusel prijat dar,ked sa ti nepacil nie?
    MarcoM Žumpa je majetkom tvojej sestry a švagra. Keď to bývalí vlastník dovolil mohli to tam dať. Ako píše arizona prijať dar si nemusel. A taktiež im musíš umožniť prístup k žumpe. Takže nemôžeš nad ňou postaviť garáž.
    marions Ďakujem, aj keď ste ma moc nepotešili...a keby to bola kúpna zmluva??? Je to veľmi nespravodlivé. Je to predsa môj pozemok.
    arizona Co by na tom zmenila kupna zmluva? Ved by si to tiez kupil aj s tou zumpou, nie? Aj ked si prijmal dar tak si predsa vedel o tom, ze prijmas dar aj s nejakym "obmedzenim", nie?Ked uz raz predchadzajuci majitelia povolili,tak nemozu po rokoch zmenit nazor. Dohoda je dohoda...
    marions Rozumiem, len sa mi to zdá dosť nespravodlivé. Nemáme dobré vzťahy a keď bude chcieť žumpu vyčistiť, tak mi môže rozkopať dvor, lebo žumpa ani neviem kde sa presne nachádza? A on si môže kľudne behať a hľadať ju na mojom pozemku, lebo je to jeho majetok? To nieje žiadny zákon, ktorý by trochu ochránil aj takých ako sme my, že niekto zdedí, alebo kúpi niečo bez toho aby vedel, že je tam vecné bremeno? Tak je normálne, že mi môže behať sused po dvore a ja nemôžem robiť nič?
    arizona Zakon hovori o tom, ze si povinny umoznit susedovi vstup na tvoj pozemok,aby si oni mohli vykonat nevyhnutnu opravu svojho majetku.To ale neznamena, ze ti bude hocikedy behat po tvojom dvore a bez tvojho suhlasu. Ked sa cist zumpa, tak sa predsa nerozkopava dvor, iba sa nasunie hadica a obsah sa vytiahne. Trva to par minut.Ak ta ale ta zumpa obtazue a brani v niecom, skus sa dohodnut so susedmi,ako radila Maria 27,alebo sa mozes obratit na sud...je to sanca 50:50
    marions Žumpa je staršia, neviem ani kde sa presne nachádza, len viem, že tam je. A zatiaľ ma neobmedzovala, ale už sa mi vyhrážali, že oni môžu kedykoľvek vstúpiť na môj dvor keď sa im zachce. A keby sa vyťahovala, tak je tam taký prístup, že musia ísť po celom mojom dvore, lebo od nich sa nedá prejsť s autom. A musí sa hľadať tak, že sa bude kopať, nieje tam poklop ani označenie žiadne.
    marjankaj Tak to je dobré.
    keďže nevieš, kde sa nachádza, tak sa zrejme ani nevyprázdňuje. Alebo ju nenapĺňajú?
    Alebo ako hovorí Pali, je to trativod? Znečisťuješ spodné vody?
    No ako vlastník by si mohol mať problém so zákonom.
    arizona Nie nemozu si samovone vstupit na tvoj pozemok len preto,ze tam maju zumpu. Musia ti to vopred oznamit a ty o tom musis vediet.Ved by si ich predsa musel pustit dovnutra,nie? Inak je to nepovoleny vstup,mozes zavolat policiu. A akoze nevies,kde je ta zumpa? To oni tu zumpu nevytahuju? Kde potom vyteka???
    kopretinka a je to vôbec žumpa??
    marions Áno, tá žumpa je murovaná, a vedie rúrou cez celý náš dvor až do kanála. A ešte sa nevyťahovala.
    kopretinka koľko rokov?
    avalik no ked odteka do kanala, nie je dovod vytahovat
    kopretinka ty brďo........
    pavol54 však hovorím že také niečo vôbec netreba akceptovať poriadna žumpa ak nemá nádrž aspoň ako dva vagóny tak sa aspoň niekoľko ráz ročne vyprázdňuje ak nie tak sa priebežne sama takže do spodných vôd - teda kanál alebo do čističky teda- kanalizácia. Nevyrábaš si problémy sám s rodinou?
    marions A čo mám teda robiť poradíte mi?
    marions a nie, nevyrábam si problémy...skôr by som sa im chcela vyhnúť
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    "marions (Dnes 12:39) Áno, tá žumpa je murovaná, a vedie rúrou cez celý náš dvor až do kanála. A ešte sa nevyťahovala."

    ale to nie je zumpa - to je kanalizacia
    Naposledy upravil avalik : 18.08.13 at 09:59
    kopretinka len aby to nebola žumpa napojená na kanalizáciu
    marions Ďakujem za vysvetlenia, tak podľa mojich zistení je to žumpa a zároveň kanalizácia, presne ako vraví kopretinka...ale asi s tým aj tak nič neurobím.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Citácia :
    " marions (Dnes 12:39) Áno, tá žumpa je murovaná, a vedie rúrou cez celý náš dvor až do kanála. A ešte sa nevyťahovala. "
    Hm ...len pre objasnenie pojmov ...

    ŽUMPA



    KANALIZÁCIA

    pavol54 ešte si mohol hodiť vizualizáciu kanála lebo tak sa nazýva povrchová ryha v pôde

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    zase sme sa pekne pobavili inak to nazvať nemôžem ja tomu hovorím " Neviem čo chcem, ale neprestanem kým to nedosiahnem"
    buchač ........v poslednej dobe sa stáva pravidlom ....
    Prietočná žumpa je nezákonná. Kanalizácia je vodná stavba - stavebné konanie, povolenie...
    Kanalizácia je neoddeliteľnou časťou stavby § 121 O.z. Ak je tam 10 rokov - zákon o vydržaní...
    Vtedy je ťarcha automatická - nemusí byť zapísaná.
    Ak má v stavebnom povolení žumpu u teba je to čierna stavba - stavebný ale aj vodný zákon...
    Zaplať právnika, ináč môže vyžiadať povolenie na údržbu, opravy na vstup na tvoj pozemok - pri havárii stavby aj bez povolenia.

    Ak mal povolenú žumpu a vypúšťa do potoka - konaj! - hygienici a životné prostredie.
    Priprav sa na boj - štátny úradníci sú nevzdelaný poberači platov ale odvolania spravidla zaberú.
    kopretinka to si mal radiť pred rokom....
    Dobrý večer
    Som obyvateľka bytového domu na ktorom niesu vysporiadané pozemky. časť pozemku na ktorom je postavená žumpa odkúpil súkromnik na ktorom začal stavať polyfunkčný dom. Po roku stavby nám zaslal list v ktorom nás upozornuje že na jeho pozemku sa nachádza spomínana žumpa. Žiada od nás aby sme si ju premiestnili. Kto je vo výhode??? Bytový dom bol skolaudovaný v roku 1972. Ďakujem.

    žumpa na cudzom pozemku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.