Zavrieť

Porady

časť starej pohľadávky - upustenie od vymáhania

zdravím všetkých poraďákov, poraďte:
mám v PÚ nedobytnú pohľadávku vo výške 3,214 mil sk z roku 1996. môžem zahrnúť časť (260 tis) na základe dohody o trvalom upustení od vymáhania (dohoda je na 260 tis.) celú do daňových výdavkov, alebo to musím rozdeliť na 25% a 4 roky. A potom ako je to v tomto prípade u dlžníka. vopred diq.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Dohoda o upustení od vymáhania má uvedenú sumu odpustenia. A táto suma sa rozdelí rovnomerne na 4 roky.
    Odpíšeš túto časť natrvalo - teda na 546.
    preto musí byť Dohoda... lebo ty si 1/4 uplatníš ako daňový náklad a protistrana musí dáť rovnakú sumu ako daňový výnos. Je to kontrolovateľné, takže pozor.
    V prvom roku si teda dáš ako pripočitateľnú položku 3/4 odpísanej pohľadávky a v nasl. rokoch ako odpoč. položku 1/4, lebo už to nebudeš mať na r.100. Aj v tomto sa často robia chyby.

    Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

    Slovenka
    Pri trvalom upustení od vymáhania pohľadávky na základe dohody
    je potrebné odúčtovať celú hodnotu pohľadávky na účty 546/311,
    alebo stačí len 1/4, t. j. čiastku, ktorá je daňovo uznateľná
    do nákladov?

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Slovenka Pozri príspevok
    Pri trvalom upustení od vymáhania pohľadávky na základe dohody
    je potrebné odúčtovať celú hodnotu pohľadávky na účty 546/311,
    alebo stačí len 1/4, t. j. čiastku, ktorá je daňovo uznateľná
    do nákladov?
    V roku dohody sa zaúčtuje odpis celej pohľadávky tak ako píšeš, ale daňovým výdavkom bude podľa § 52 ods. 19 ZoDP iba 25% odpisu, 75% bude teda pripočítateľnou položkou k ZD.
    V ďalších troch rokoch bude vždy 25% pohľadávky odpočítateľnou položkou od ZD, ktorá sa uplatní už mimoúčtovne - iba v rámci DP.

    Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

    Slovenka
    ingi Pozri príspevok
    V roku dohody sa zaúčtuje odpis celej pohľadávky tak ako píšeš, ale daňovým výdavkom bude podľa § 52 ods. 19 ZoDP iba 25% odpisu, 75% bude teda pripočítateľnou položkou k ZD.
    V ďalších troch rokoch bude vždy 25% pohľadávky odpočítateľnou položkou od ZD, ktorá sa uplatní už mimoúčtovne - iba v rámci DP.
    Ďakujem za odpoveď. Z toho vyplýva, že v roku, v ktorom zaúčtujem
    odpis c e l e j pohľadávky, musím zrušiť aj opravné položky do výnosov? /opravné položky boli daňovo uznateľné do výšky 75 %/
    Takže z daňového hľadiska je v roku účtovania odpisu pohľadávky
    takéto trvalé upustenie od vymáhania pre nás dosť nevýhodné.
    Nemýlim sa?

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Slovenka Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď. Z toho vyplýva, že v roku, v ktorom zaúčtujem
    odpis c e l e j pohľadávky, musím zrušiť aj opravné položky do výnosov? /opravné položky boli daňovo uznateľné do výšky 75 %/
    Takže z daňového hľadiska je v roku účtovania odpisu pohľadávky
    takéto trvalé upustenie od vymáhania pre nás dosť nevýhodné.
    Nemýlim sa?
    Nemýliš sa - zrušenie OP (75% hodnoty pohľadávky) bude daňovým výnosom a nakoľko daňovým nákladom je iba 25% odpisu, celkovo v roku odpisu pohľadávky sa základ dane zvýši o 50% hodnoty pohľadávky.

    Keity je offline (nepripojený) Keity

    Keity
    Dobrý deň,
    chcela by som sa k tejto téme niečo opýtať ale niečo novšie. Ide o záväzok z roku 2007. Záväzok nebol uhradený a s dodávateľom sme sa dohodli, že mu zaplatíme len časť a na zostatok upustí od vymáhania. Chcela by som sa opýtať či tie štvrtiny sú tam kvôli roku 1996 alebo sa to dá aj na záväzky vystavené v roku 2007. Chceli by sme teda, aby to bol daňový výdavok pre dodávateľa ale nie sme si istý či to zákon o dani z príjmov povoľuje a či to nie je lepšie riešiť cez dobropis.
    Ďakujem

    k335 je offline (nepripojený) k335

    k335
    ahoj Keity,

    nepises ci ty ako dlznik si fyzicka alebo pravnica osoba. Ak si FO, vyska odpusteneho dlhu je pre teba nepenazny prijem o ktory si musis v penaznom denniku cez zavierkove operacie zvysit zaklad dane §6 odsek 5 pismeno d zakona o dani z prijmov. Ak si pravnicka osoba, odpustenie uctujes automaticky cez vynosy, cize to dostanes do hospodarskeho vysledku. a potom uz nemas moznost to vynat zo zakladu dane ako odpocitatelnu polozku.
    tvoj dodavatel - zas podla toho ci je FO alebo PO a podla toho aka je vyska dlhu. ak je pohladavka voci tebe (zostatok po odpusteni) nizsia ako 331,94 eur a starsia ako dva roky (pises ze je z roku 2007, takze moze byt) tvoj veritel moze odpis posudit ako danovy podla § 19 ods.2 pismeno i.

    Keity je offline (nepripojený) Keity

    Keity
    Ospravedlňujem sa, že som neopísala všetky informácie. Obidve osoby t.j. aj dlžník aj veriteľ sme PO a výška dlhu, ktorý bude odpustený je vyšší ako 10.000 EUR. Z mojej strany mi je to jasné, že si zvýšim základ, resp. naúčtujem výnosy, ale z jeho strany by ma zaujímalo. Čo mi robí trochu problémy sú tie štvrtiny opísané hore, čo teda neviem, či to nie je z dôvodu roku 1996. Preto by som potrebovala vedieť, či aj dlžník a aj veriteľ si môžu dať celú nezaplatenú časť na daňové náklady resp. výnosy v tomto roku.
    Ďakujem

    k335 je offline (nepripojený) k335

    k335
    Prispevky vyssie sa tykaju pohladavok spred roku 2004, kym vstupil do platnosti sucasny zakon o dani z prijmov. Ale na margo pohladavky z roku 1996 - tak ta je uz davno premlcana. a podmienkou zahrnutia do danovych odpisov 25% po dobu 4 rokov prave aby pohladavka nebola premlcana - co moze situaciu podstatne menit.
    Takze k tvojmu dodavatelovi. Ten zauctuje odpis pohladavky a co sa tyka jeho danovej uznatelnosti, pojde podla § 19 ods. 2 pismeno r. to znamena ze si vycisli, aku danovu opravnu polozku by mohol k pohladavke tvorit. Ak je po splatnosti viac ako rok, tak 20% z odpisu by bolo danovym nakladom 80% by bola pripocitatelna polozka. Ak by uz pohladavka bola po splatnosti viac ako 2 roky, siel by 50% na 50%. Radim Vam pockat na zbehnutie 3 rokov, kedy bude cely odpis danovym nakladom.

    Keity je offline (nepripojený) Keity

    Keity
    Ďakujem veľmi pekne. Dúfam, že mojou otázkou neporuším teraz etiketu porady, ale keby to vydopropisovali tu ciastku? Kam by sme potom mali uctovat zníženie nákladov a oni zníženie výnosov? Museli by sme otvárať rok 2007 alebo do roku 2009. Dôvod dobropisu by bolo, že uznali, že cena za hodinu bola príliš vysoká. Ďakujem

    k335 je offline (nepripojený) k335

    k335
    v pripade dobropisu-to bude urcite DU zaujimat. Pozor na to ak v povodnej zmluve objednavke alebo inej komunikacii bola "vysoka cene" dohodnuta.
    Bude napriklad treba preukazat, ze ste sa s dodavatelom dlhodobo o vyske ceny sporili. Ak dodavatel uznal neopravnene vysoku cenu az v roku 2009, siel by DPS do roku 2009. Vzhladom na vysoku sumu to bude chciet naozaj zodpovednu pripravu podkladov a argumentov, preco to je riesene DPS v roku 2009

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.