Zavrieť

Porady

Kúpil som auto, ale objavili sa skryté vady... Mám to dať na súd?

Dobrý deň,

Dňa 22.08.2013 som kúpil ojazdené auto od osoby, nie autobazáru. Keď som si na mieste prehliadal auto, tak vyzeralo všetko v poriadku. Za auto som zaplatil 800 eur a s majiteľom sme vypísali kúpno-predajnú zmluvu podľa občianskeho zákonníka. Hneď druhý deň sa začali na aute objavovať vady, ktoré mi majiteľ zatajil. Tvrdil, že auto je po generálne oprave, tak som s tým išiel do servisu, kde mi potvrdili, že auto určite po tejto oprave nie je. Podľa zmluvy mám právo auto vrátiť a dostať späť moje peniaze, ale majiteľ o tom nechce ani počuť. Dozvedel som sa, že sa to dá v tomto prípade riešiť súdom a chcel by som to čo najskôr vybaviť. V pondelok 26.08.2013 som mu písomne poslal žiadosť o odstúpení od zmluvy, aby to bolo oficiálne a nie telefonicky. Zmluva hovorí, že to musí byť písomne. Chcem sa obrátiť na súd, ale neviem, čo mám na súd podať... Môžete mi poradiť? Prípadne poslať nejaké tlačivo, ktoré stačí vyplniť a odniesť na súd.

Ďakujem.
Andrej13 poradiť ti neporadím, ale určite potom napíš ako si dopadol. zaujíma ma to.
Mária27 Nechceš vzor platobného rozkazu?
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/hl...vy--zmluv_10-/
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Od zmluvy si odstúpil jednostranne v zmysle § 597 ods. 2 občianskeho zákonníka. Podľa § 48 ods. 2 sa zmluva od začiatku zrušuje. Preto ste si povinní vrátiť to, čo ste nadobudli.
    Ak ti nevráti peniaze, pošli platobný rozkaz. Ak podá protest, budete sa súdiť.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Viktor 36 Z jeho reakcie na moje oznámenie určite viem, že peniaze vrátiť nechce. Kontaktoval som pár ľudí a vraj musím podať žiadosť na podateľni súdu. Problém je ten, že neviem, čo vlastne na tú podateľňu mám dať. To už si asi musím zaplatiť právnika, ktorý mi s tým pomôže, že? Zmluva je presne táto http://www.autovia.sk/img/cms_docume...va_fo_a_fo.doc
    Mária27 Daj mu termín, dokedy ti má vrátiť peniaze a ty mu potom vrátiš auto. ak to do toho termínu nevráti, dáš na súd platobný rozkaz na tú sumu a úroky od určeného dátumu do uhradenia. Nájdi si na nete vzor platobného rozkazu a pridaj kópie odstúpenia a výzvy na úhradu.
    Viktor 36 Koľko mu asi mám dať? Mesiac? A na súd mám ísť až potom, keď nezaplatí, alebo už predtým? Dokonca sa mi vyhrážal na sociálnej sieti a to auto nechce vôbec späť. Ako by som mal riešiť toto?

    Oprava : Práve mi telefonoval, že mu prišiel doporučený list, ktorý si môže zobrať na pošte až ďalší týždeň. Prišlo mu to odstúpenie od zmluvy, ktoré som mu poslal. Nemôže mi to nejak pohoršiť, keď si to zoberie až ďalší týždeň?
    Mária27 Odstúpenie od zmluvy stačí, ak príde do jeho sféry.dispozície adresáta, teda už vtedy, keď dostal oznámenie o uložení zásielky.
    Viktor 36 Našiel som si podanie návrhu na súd.... http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/os...-navrh-na-sud/ Mám to riešiť nejak takto?
      zbaliť

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Ten proces moze byt pomerne dlhy a so znaleckym dokazovanim. Vsetko zavisi od textu zmluvy, ktory ste podpisali. Posudzovat sa bude aj platnost odstupenia od zmluvy. Pre buducnost uz viete, ze auto treba podrobit kontrole pred kupou. Pripravte sa na, ze protistrana moze tvrdit, ze ste suciastky vymenili. Najma v tom pripade, ak v zmluve su ustanovenia, ze ste si auto prezreli a v takom stave ho kupujete.
    Viktor 36 No, kupoval som svoje prvé auto a unáhlil som sa. Uvedomujem si svoju chybu, ale oklamal ma a nenechám to tak.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    SKRYTÉ vady ( lebo o nich je reč v úvode ) sú neviditeľné ...môžu sa objaviť okamžite , ale aj po určitej dobe...

    Keď som si na mieste prehliadal auto, tak vyzeralo všetko v poriadku.
    ...hm ..........................
    Viktor 36 No ... Napríklad ... Zateká olej (to znamená, že možno treba vymeniť celú hlavu motora a lacné to nie je). Na mieste to vidieť nebolo, lebo motor asi dôkladne poutieral a olej sa tam objavil až po dlhšej jazde. Takto mi to vysvetlili aj v autoservise.
    Martin1310 No ved práve kto a ako bude dokazovať či on poutieral alebo zrovna začalo tiecť.
    Proste sa priprav na to že aj on sa bude brániť. Akože, právo je na tvojej strane ak vravíš pravdu ale či a ako sa ti ho podarí vymôcť to už je uplne iná pesnička.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Predávajúci zodpovedá za chyby, ktoré neoznámil kupujúcemu a vedel o nich - a v prípade, že tvrdil o vykonaní GO a tá nebola - jednoznačne je táto KPZ neplatná, nakoľko zamlčal dôležité skutočnosti a dopustil sa podvodu (neoboznámenie so skutočným stavom, resp. zamlčanie chyby, predaj vozidla za vyššiu cenu, než je skutočná - obohatenie sa).
    Zatajenie nevykonanej GO - z jeho strany to nie je skrytá chyba, z tvojej je, ale si poškodený.

    Keďže si mu poslal "žiadosť" (blbosť, ty nežiadaš, ty nariaďuješ - mal si poslať len Odstúpenie od zmluvy) písomne, zober kraksňu, drbni mu ju na dvor a nech ti vráti prachy. Ak bude sa šprajcovať, súd a platobný rozkaz ------- (ak bude blbý - už exekútor mu to potom "vysvetlí").
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Viktor 36 Zle som sa vyjadril ... Ja som mu poslal oznam o odstúpení od zmluvy.
    misoft Tak potom OK.
    bjuty smis hm, a teraz vážne....

    ako vieš, že vedel o tých chybách ?
    ak, vedel, ako mu to dokážeš ?
    ako mu dokážeš, že tvrdil, že bola vykonaná GP ?
    ako vieš, že predal vozidlo za vyššiu cenu, ako je skutočná ?

    aký zákon porušil tým, ak by predal vozidlo za vyššiu cenu, ako je skutočná ? )))...to som ešte nepočul ))

    a pre zadávatela, ak si naletel, tak sa z toho pouč....
    ak sa budeš na slovensku súdiť kvôli tomuto, tak sa poučíš aj z tohto )))
    Viktor 36 Už som sa aj poučil, ale podarilo sa mi zjednať zľavu 100 eur z ceny auta...
      zbaliť

    Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

    Ferdosondo
    Ja len aby si s neopláchol.
    Auto za 800€ je starý 14-20 ročný vrak a tomu zodpovedá cena aj kvalita. Hovorí sa tomu "Auto je prirodzene opotrebované svojmu veku". Úprimne neviem, čo si o takéhoto auta čakal.
    Píšeš že auto je po GO. Je to uvedené aj v zmluve? Po GO býva motor, alebo karoséria, alebo interiér... Auto ako celok sotva, ale je to možné. GO bolo robené kedy? Pred mesiacom, rokom , piatimi? V servise Ti potvrdili, že GO určite nebola robená. A ja som zas presvedčený, že Ti to len povedali, ale doklad o tomto tvrdení Ti nevystavili, pretože, aby niekto zistili, či bola robená GO nestačí, len zbežný pohľad do motorového priestoru.
    Zatekanie oleja nemusí priamo súvisieť s nevykonanou GO. Mohlo povoliť len tesnenie.

    Výdavky na zistenie stavu a súd budú vyššie, ako cena vraku, ktorý si kúpil. Ja by som do toho nešiel. Ber to ako daň za nevedomosť.
    Viktor 36 Dnes som bol na súde a presne tak ... Keby som to chcel ťahať ďalej, tak by som musel volať súdneho znalca a ten by stál možno aj viac ako to auto, ale podarilo sa mi zjednať zľavu 100 eur z ceny auta. Síce mi to stačiť nebude, ale nejak to už opravím.

    Kúpil som auto, ale objavili sa skryté vady... Mám to dať na súd?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.