Zavrieť

Porady

Ako uctovat odpis automobilu

Ahojte,

Kupila som osobny automobil v juli 2006.
Obstaravacia cena cca 600 000 SKK.
Zaradenie do pouzivania jul 2006.
Uctujem v JU, nie som platca DPH.
Potrebovala by som poradit ako uctovat odpis. Ked vypocitam rocny odpis
co v JU bude 600 000/4 cize 1/4 z ceny ako ho zauctujem a kde ho zauctujem , prosim poradte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    veroniq
    Ahojte,

    Kupila som osobny automobil v juli 2006.
    Obstaravacia cena cca 600 000 SKK.
    Zaradenie do pouzivania jul 2006.
    Uctujem v JU, nie som platca DPH.
    Potrebovala by som poradit ako uctovat odpis. Ked vypocitam rocny odpis
    co v JU bude 600 000/4 cize 1/4 z ceny ako ho zauctujem a kde ho zauctujem , prosim poradte.

    Odpis zaúčtuješ cez uzávierkové operácie interným dokladom do prevádzkovej réžie .

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    uzávierkové operácie.

    Píšeš v minulom čase, a dátum uvedieš 2006

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Auto treba zaradiť do 1.odpisovej skupiny a samozrejme zapísať na kartu IM do majetku . Určíš si odpisy buď zrýchlené alebo rovnomerné .

    Môžeš si vybrať :
    rovnomerné :
    2005,2006,2007,2008 po 150 000 Sk ročne

    zrýchlené :
    2005 - 150 000,-
    2006 - 225 000,-
    2007 - 150 000,-
    2008- 75 000,-

    Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

    žena Zuzanak1
    Ahojte. Mám otázku, ešte som to nikdy neriešila, tak neviem ako na to. Osobný automobil som v r.2006 zaradila s nejakou OC, v r. 2007 som ale zistila, že mala byť vyžšia. Teraz neviem ako mám postupovať. Robím v programe ALfa. Ja som to urobila, tak, že som v roku 2007 dala "navýšenie ceny" o tú sumu, ktorá mi chýbala od OC. Odpisy na rok 2007 (mám rovnomerné) vypočítam už z tej novej OC ? Alfa mi to síce vypočítala z novej OC ale ten zvyšok, čo som si vlastne neodpísala minulý rok, mi predĺžila odpisy o jeden rok a tam to dala. Ako to má vlastne byť ? Poraďte. ďakujem.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Zuzanak1 Pozri príspevok
    Ahojte. Mám otázku, ešte som to nikdy neriešila, tak neviem ako na to. Osobný automobil som v r.2006 zaradila s nejakou OC, v r. 2007 som ale zistila, že mala byť vyžšia. Teraz neviem ako mám postupovať. Robím v programe ALfa. Ja som to urobila, tak, že som v roku 2007 dala "navýšenie ceny" o tú sumu, ktorá mi chýbala od OC. Odpisy na rok 2007 (mám rovnomerné) vypočítam už z tej novej OC ? Alfa mi to síce vypočítala z novej OC ale ten zvyšok, čo som si vlastne neodpísala minulý rok, mi predĺžila odpisy o jeden rok a tam to dala. Ako to má vlastne byť ? Poraďte. ďakujem.

    Identická otázka tu:
    http://www.porada.sk/671265-post6.html

    je neúčelné zadávať 2x - odpovede budú "rozhádzané"

    NAVA je offline (nepripojený) NAVA

    NAVA
    Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu: v 04/2006 zakúpené auto v hotovosti,zaradené do podnikania. Až teraz som zistila že som si v roku 2006 uplatnila zle vypočítaný odpis: alikvotná časť 9mesiacov, chcem sa opýtať či môžem pokračovať takto:
    OC: 385000,-
    r.2006 : 72 187,50 (alikvotná časť 9mesiacov)
    r.2007: 96 250,-
    r.2008: 96 250,-
    r.2009: 96 250,-.
    A čo s tým zvyškom z roku 2006?!

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    NAVA Pozri príspevok
    Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu: v 04/2006 zakúpené auto v hotovosti,zaradené do podnikania. Až teraz som zistila že som si v roku 2006 uplatnila zle vypočítaný odpis: alikvotná časť 9mesiacov, chcem sa opýtať či môžem pokračovať takto:
    OC: 385000,-
    r.2006 : 72 187,50 (alikvotná časť 9mesiacov)
    r.2007: 96 250,-
    r.2008: 96 250,-
    r.2009: 96 250,-.
    A čo s tým zvyškom z roku 2006?!
    Ten zvyšok dostaneš do výdavkov jedine ak podáš dodatočné DP.

    NAVA je offline (nepripojený) NAVA

    NAVA
    O ,dík za takú rýchlu odpoveď. Išlo mi hlavne o to či nemusím už odpisovať len tú sumu 72 187,5... Takže prišla som o pár koruniek ale čo už "chybiť znamená platiť"! Ešte že máme Vás!

    Ako uctovat odpis automobilu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.