Zavrieť

Porady

Mám si doplatiť poistné, keď mám PN od piateho dňa ochrannej doby a nie som evidovaná na úrade práce?

Dobrý deň,chcem Vás poprosiť o radu.
Od 17.júna 2010 do 4.8.2013 som bola na materskej a následne rodičovskej dovolenke. Od 5.8.2013 do 31.8.2013 som si čerpala dovolenku a následne som ukončila pracovný pomer dohodou §60 a bola mi vyplatená "odmena" (odstupné). Od 5.9.2013 som na PN. Na úrade práce som sa zaevidovať nebola.
A teraz ma napadlo,či som neurobila chybu, resp. čo s tým obdobím od 1.9 do 4.9.2013 v súvislosti so zdravotným a sociálnym poistením. Mám si ho sama doplatiť? A ešte sa chcem spýtať, z akého vymer.základu sa mi bude počítať nemocenské? (z obdobia pred materskou alebo z príjmu za august 2013)
Ďakujem veľmi pekne, L.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ano treba doplatiť odvody do ZP za dni od 1-4.9. nakoľko si za tie dni dobrovolne nezamestnaná, mala si ísť prv na UP a potom na PN ... odvody do SP platiť nemusíš tie nie sú povinné a štát ich za teba neuhrádza ani ked si na UP.
    lenocka221 Ďakujem za odpoveď, ešteže to vychádza len nejakých 7 eur....a nevieš, z čoho sa mi bude rátať nemocenské?-bude to z toho príjmu za august?
    Xanti Povedala by som, že z predpokladaného príjmu za rok 2012.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ešte doplním - pravdepodobný vymeriavací základ- malo by platiť toto:
    .. jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky...
    viď § 57 http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2013-a.html#57
    brčko súhlasím s katy, ak si v r.2012 mala len RD, tak toto platí.
    lenocka221 ďakujem Vám...

    Mám si doplatiť poistné, keď mám PN od piateho dňa ochrannej doby a nie som evidovaná na úrade práce?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.