Zavrieť

Porady

Partnerka a dedenie

Potrebovala by som poradiť. Žila som s priateľom spolu 5 rokov, z toho 4 roky sme mali spoločnú adresu u jeho mamy. Pred nedávnom však náhle zomrel a nestihol napísať závet. Nechcel, aby po ňom dedila jeho mama lebo je alkoholička. Ide o to, že ak nemal žiadne deti, súrodencov, bol rozvedený, tak podľa zákonu by som mala nárok dediť po ňom spolu s jeho matkou lebo otca už tiež nemá. Ale neviem ako to prebieha. Ako dediča matrika (alebo kto to robí) zrejme nahlásila len jeho matku a ja by som bola nerada, ak by majetok po ňom postupne prepila. Ako a kde sa mám dožadovať potom svojho práva, ak ma na dedičskom konaní nikto nespomenie, resp. ako to dokázať, že sme žili spolu? Svedkov by bolo určite niekoľko. Ak by sa to dozvedela jeho matka, tak by určite nesúhlasila a zrejme by sa to snažila nejak napadnúť. Čo robiť v tomto prípade?
Ďalšia vec je tá, že zatiaľ som zostala bývať s ňou aby som jej aspoň trochu pomohla a ak už ona nikoho nemá, tak kto by po nej dedil, ak by nenapísala závet? Štát alebo osoba, ktorá s ňou žila v spol. domácnosti po dobu 12 mesiacov? Vopred veľmi pekne ďakujem za každú radu.
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Požiadaj notárku, resp. súd (s doručenkou), aby ťa zahrnuli do okruhu účastníkov dedičského konania v zmysle § 474 občianskeho zákonníka, tiež 175b a 175d občianskeho súdneho poriadku. Musia ti odpovedať, resp. budeš žalovať..
Ak by aj dedičské konanie prebehlo bez teba, do troch rokov od nadobudnutia právoplatnosti osvedčenia o dedičstve sa máš právo domáhať od dediča tvojho podielu.

Ak budeš s jeho matkou viesť spoločnú domácnosť, môžeš po nej dediť. To neznamená, že s ňou musíš nevyhnutne bývať, ale musíte mať spoločné výdavky, resp. sa musíš o ňu postarať.
8 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
A čo je predmetom dedičstva? Teda vlastnil ten tvoj priateľ niečo?
0 0
Berňák Berňák

Berňák je offline (nepripojený) Berňák

2 autá, 1 motorka nadobudnuté počas doby, čo sme žili spolu. Ďalej je dedičstvo, kt. dedil ešte po zosnulom otcovi spolu so súrodencami jeho otca, t.j. každý dostal 1/6 a pod to spadá rodinný dom a nejaké pozemky, ktoré ešte nie sú predané lebo 2 robia problémy, plus účet v banke...
0 0
Berňák Berňák

Berňák je offline (nepripojený) Berňák

Ďakujem Mária27.
Zariadim sa podľa toho. Neviem aká notárka to bude mať na starosti, ale skúsim to poslať napr. na ten súd. Pôvodne som nechcela nič z toho (lebo mi ho už nič nevráti) aj keď som do jej domu tiež niečo málo vložila, prerábka a tak, ale každý mi hovorí, že by som bola hlúpa, keby jej to nechám, aby to prepila. Takto sa jej snažím byť oporou a snažím sa ju držať "na uzde" aby toľko nepila. A možno, ak bude dedičské a zistí, že tam budem aj ja, tak ma vysťahuje behom pár minút.
Každopádne ďakujem!
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať