Zavrieť

Porady

Firemne vozidlo alebo sukromne

Dobry den poradaci, vela som o tejto problematike citala ale uz sa mi to pletie a potrebujem co najskor poradit, lebo s tymto nemam skusenosti.
Konatel firmy ktory nie je zamestnancom vo firme je vyslany na sluzobne cesty na SVK aj zahranicie a pouziva jednak teda sukromne vozidlo a je zahrnute do majetku firmy. Teda pouziva firemne vozidlo na sluzobky ale samozrejme na nom aj normalne jazdi.
Do nakladov si firma uctuje samozrejme blocky PHM 80 %, opravy, odpisy a ostatne naklady.

Co mozem dat do nakladov srocky? :
1. mozem robit cestaky, ked ide o firemne vozidlo, ked si uplatnujem odpisy, opravy a blocky? Je konatel povazovany za zamestnanca podla zakona o cestovnych nahrad?

2. alebo ma narok len na stravne pri pracovnej ceste?

3. Alebo je lepsie ked vozidlo prepiseme len na sukromnu osobu teda konatela a v tomto pripade ked bude vozidlo len sukromne nie firemne, vtedy si moze konatel (teda zamestnanec) robit cestaky?

Ja som uctovala cestaky, kde som davala vlastne nahradu za 1km - 0,183 eur teda kilometrovnik. A to bolo vsetko a neprikladala som blocky.
Blocky uctujem pausalne 80 %.
avalik a Zakon o cestovnych nahradach si čitala?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Konatel firmy ktory nie je zamestnancom vo firme je vyslany na sluzobne cesty na SVK aj zahranicie a pouziva jednak teda sukromne vozidlo a je zahrnute do majetku firmy

    Tak ako to je? Nemôže byť súkromným a zároveň aj v majetku firmy.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Žanette Ide o firemne vozidlo zapisane v TP na firmu takze o firemne vozidlo, pardon.
    Žanette Mohli by ste mi s tym poradit. CO mozem dat do nakladov, naco ma konatel narok podla predchadzajuceho prispevku? Budem vdacna, lebo citam citam, no uz to citam 3 dni a mam mensi gulas v tom.
    veronikasad Len na stravné, sadzbu základnej náhrady na firemné vozidlo účtovať nemôžeš.

    Naopak, ak firemné auto využíva na súkromné účely, mala by si mu zdaniť 1% obst.ceny mot.vozidla ako príjem zo závislej činnosti.
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    takze vozidlo je v majetku firmy, konatel ho pouziva aj na sukromne ucely

    citaj Zakon o CN - konatel sa povazuje za zamestnanca

    pri PC pouzije firemne vozidlo, takze na cestovne za vozidlo nema narok a uz vobec nie na zakladnu nahradu, ma narok na stravne

    vydavky na PHL uplatnujes na zaklade blockov § 19 ods. 2) písm. l

    ak konatel pouziva vozidlo zaradene do majetku firmy aj na sukromne ucely, ma mat zdanovane 1 % mesacne z vstupnej ceny vozidla
    Žanette Dakujem za radu. Chcem sa ale opytat, mam problem v tom ze ja som minuly rok davala tie kilometrovne- zakladnu nahradu. Co s tym? Az bude kontrola bude s tym problem. Da sa s tym nieco robit? Az sa s tym da nieco robit?
    Žanette KEdze som spravila len cestak kde som dala zakladnu nahradu, v ktorom som napisala ŠPZ , mozem jednoducho prepisat ŠPZ na ine vozidlo? Ale nastava asi problem ze by zan musel platit dan? A takisto danove?

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    V zmysle zakona o cestovnych nahradach je konatel chapany ako zamestnanec a patria mu nahrady vid § 1 ods 2 b zákona 283/2002
    §1
    (2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,
    a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
    b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
    c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.

    pausalne nahrady sa uctuje v pripade, ze sa na zaklade dohody so zamestnavatelom na sluzobnej ceste pouzije sukromne vozidlo zamestnanca vid § 7 zakona 283/2002 (nie vozidlo v majetku firmy)

    § 7
    Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách

    (1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla poskytnutého zamestnávateľom, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky; ak zamestnanec použije cestné motorové vozidlo na žiadosť zamestnávateľa, odsek 10 sa nepoužije.

    ak auto v majetku firmy pouziva zamestnanec aj na sukromne ucely je v zmysle zakona o dani z prijmov 1 % z OC nepeňažným príjmom zamestnanca
    § 5 zakona 595/2003
    (3) Príjmom zamestnanca je aj
    a) suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, 6) na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši,

    Výdavkami v zmysle zakona o dani z prijmov § 19 su aj
    l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky
    1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
    2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
    3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

    vybrany sposob evidencie phm sa dodrzuje cele zdanovacie obdobie...
    Naposledy upravil Sarlotka : 11.09.13 at 09:16

    Firemne vozidlo alebo sukromne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.