Zavrieť

Porady

Porusil som mlcanlivost?

Dobry den,

vopred dakujem za odpoved.
S byvalym zamestnavatelom som ukoncil prac.pomer k 30.6.2013. 18.7.2013 mi tento poslal list, v ktorom okrem ineho pise, ze mi ukoncenim pracovneho pomeru nezanikla povinnost mlcanlivosti vyplyvajuca z prac.zmluvy. Ze mi ale automaticky zaniklo pravo na pristup k firemnym udajom a napriek tomu sa snazim opakovane o prihlasenie do firemnej siete a firemneho software. Tohto som sa mal vyvarovat, inak bude zamestnavatel riesit toto moje konanie sudnou cestou.
Zaroven podotykam, ze som na pristup do firemneho softveru pouzival aj sukromny pocitac, o com bol moj nadriadeny pisomne informovany (nastastie mam vytlacenu mailovu komunikaciu z r.2009), kde som na ten ucel mal k dispozicii aj firemne pristupy. Hoci som po naliehani dostal firemny notebook este v r.2010, na udaje ulozene v sukromnom PC som zabudol. Moje dve dcery (vek 7 a 5 rokov) pouzivaju tento pocitac a preto sa mohlo stat, ze neumyselne viackrat spustili alebo skusili spustit pristup do firmy byvaleho zamestnavatela. Po upozorneni listom byvalym zamestnavatelom som okamzite odinstaloval a vymazal vsetky pristupy zo sukromneho PC.
Vo firme byvaleho zamestnavatela neexistovala sprava osobnych udajov resp. ktokolvek mal a mohol mat pristup k datam vo firme. Preto sa mohlo stat aj to, ze sa do firmy snazil prihlasit aj niekto iny (niekto z byvalych zamestnancov).
Po ukonceni pracovneho pomeru som dostal ponuku od dvoch dodavatelov byvaleho zamestnavatela (zastupovali sme asi 13 roznych vyrobcov) na vyhradne obchodne zastupenie na Slovensku (bolo to dane tym, ze v podstate cela obchodna cinnost spocivala na mne a mojom kolegovi, ktory taktiez ukoncil prac. pomer dohodou k 30.6.2013) a vzhladom na neustalu fluktuaciu, absenciu pokracovatela (majitela) firmy a neiste vyhliadky do buducnosti pre obchodnych partnerov tento dodavatel uvazoval uz isty cas predtym o zmene zastupenia. Moj odchod bol teda pre nich prilezitostou na lepsie rozvinutie obchodu, ktory som ja sam a podla dostupnych informacii neexistuje zmluva o vyhradnom obchodnom zastupeni. Podotykam, ze na obchodne zastupenie chcem pouzit firmu vo vlastnictve inej osoby, od ktorej mam plnu moc na konanie.
V sucasnosti disponujem informaciou, zem moj byvaly zamestnavatel uvazuje o podani oznamenia za porusenie mlcanlivosti, a preto mam dovodnu obavu z toho, ze budem nuteny branit svoje pravo na sude.
Prosim Vas touto cestou o radu, ako sa mozem branit v pripadnom spore a zaroven poskytnut relevantne informacie potencialnemu dodavatelovi, ktory na zaklade ziskanych informacii chce ustupit od zacatia obchodneho partnerstva a pockat na vysledok sudneho konania, aby tak neucinil.
Dakujem velmi pekne za pomoc.
Naposledy upravil arizona : 12.09.13 at 10:23 Dôvod: navratenie povodneho textu-zadavatel ho vymenil
5 komentárov     zbaliť
felix1 Jedna stranka problemu je pravna a druha morana. Ked som odchadzal od zamestnavatela ( dlhorocny kolega z predchadzajuceho pracoviska ) rozbehol som si uplne novy sortiment. Nevyuzl som ani jeden cez jeho firmu ziskany kontakt a dodnes sa vieme v dobrom stretnut a porozpravat. Poznam desiatku firiem kde si ,,odidenci,, prisvojili kontakty a cast sortimentu. Presvedcit zahranicneho partnera ktoremu klesa obrat je uz len malickost. Na to, aby si tuto nespravodlivost pochopil ostava len priat ti vela uspechov az do momentu ked ti to iste urobia tvoji zamestnanci
lujza.j toto je akože čo????pôvodné zadanie vymazané...a teraz sem dá "otázku" akože od veci????
arizona navratila som povodny text
felix1 SORY ak som nieco zbabral. Dlho som tu nebol a nedalo mi nereagovat.
arizona Nie, teba sa to netyka. To iba zadavatel,ked dostal odpovede, tak zmenil svoju temu na temu o pocasi, takze odpovede boli uplne mimo temy...ale uz je to v poriadku
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    Všetko sa dá vysvetliť, ide len a len o komunikáciu s bývalým zamestnávateľom. Treba sadnúť a vysvetliť si tieto záležitosti a nie to ťahať až pred súd, sú to zbytočné peniaze a problémy.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    wiruspp Dakujem.
    terezamaria Tak pracuj aj s právnikom, predsa to stojí za to, aby si dokázal, čo dokázať chceš
    expeeert No asi sa ťažko dohodne s bývalým zamestnávateľom, keď mu v podstate prebral zákazníkov/dodávateľov.
    Moc rozprávke o tom ako dcéry nedopatrením skúšali spustiť prístup do firmy neverím ale budiž, aj tak sa dá obhájiť
    Je zrejmé, že ak mu poslal upozornenie bývalý zamestnávateľ, tak zrejme disponuje nejakými dátami že sa o to pokúšal konkrétny zamestnanec.
    marjankaj A prečo by mu preberal DODÁVATEĽOV?
    A zamestnávateľ asi spadol z jahody, keď nezmenil heslo.
    felix1 No napriklad preto ze dodavatel chce mat pre konkretnu krajinu len jedneho partnera. Ze si nezmenil heslo je zamestnavatelov osudny omyl, ale to nedava pravo niekomu inemu tuto moznost zneuzit.
    marjankaj Keď dodávateľ chce iba jedného partnera, tak si to predsa môže zariadiť sám. Neviem akým spôsobom by som sa mohol vnútiť dodávateľovi, aby aj mne dodával tovar, ak to on nechce.
    felix1 Nemusis sa vnucovat, staci len v spravny cas tej spravnej osobe u dodavatela podsunut tvoj pohlad na klesajuce obraty. Je len malo tovarov kde v dnesnej dobe obrat stupa. Kedze si chce dodvatel udrzat obraty, spoji sa radsej s ,,odidencom,, ktory pozna trh a odberatelov, ako by hladal noveho partnera. Vzhladom na osobne poznatky z mojho okolia v tomto pripade NEVERIM na nahodu
      zbaliť

    tienik je offline (nepripojený) tienik

    tienik
    ja by som to videl takto:
    1) to ze niekto pouzil moje meno a heslo na pokus o pripojenie do firmy nie je dokazom toho ze som to bol ja. Za tymto ucelom by malo prebehnut dokazovanie, vypisy komunikacie, pridelenych IP adries atd...... Proste ak nie je moj pristup zarucene jedinecny (chraneny napriklad HW klucom, alebo podobne uznanou metodou) tak nie je toho kto by ma mohol z danej veci obvinit. Druhy pohlad na vec - je predsa normalne ze ak chcem ako majitel taketo pristupy zrusit, vydam prislusny pokyn ludom do IT, ci sa potom neplatne heslo pokusi niekto pouzit alebo nie - je absolutne irelevantne, kedze uz aj tak nefunguje.
    2) Porusenie mlcanlivosti - nech sa paci, ale vy ste v pozicii obzalovaneho, takze nech zamestnavatel konkretne dokazuje vzniknutu situaciu - dokazne bremeno je na nom. Ak sa fakt stane ze zacne voci vam sudny spor v tomto smere a vy ste si isty ze nema na to ziadny dokaz, hned by som kontroval trestnym oznamenim za nactiutrhanie. VIem ake "sikovne" su slovenske sudy, ale nech sa zabava aj on.

    Porusil som mlcanlivost?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.