Zavrieť

Porady

Nestratim narok na plnenie z PZP ako poskodeny pri dopravnej nehode ak sa dohodneme so skodcom na mediacii ?

Pri dopravnej nehode som utrpel uraz s dobou liecenia viac ako 7 dni ako chodec. Policia uzatvorila setrenie, kde jednoznacna vina bola priznana vodicovi, kedze ja som bol hospitalizovany, operovany , setrenie bolo uzavrete ako tazke ublizenie na zdravi. Bol som prizvany na mediaciu, kde ked som spravne pochopil, ak sa dohodneme bude zastavene dalsie trestne stihanie skodcu. Skodu na zaklade lekarskeho znaleckeho posudku si chcem uplatnit zo PZP.
1. co vsetko obnasa podpisanie zmieru na mediacii ? Nemozem prist prave o plnenie z PZP ?
2. co vsetko si mozem narokovat na mediacii voci skodcovi, co mi nepreplatia z PZP ? (mam na mysli naklady spojene s liecebnym pobytom, zniceny odev pri nehode, naklady na prepravu na vysetrenia, lieky ....
3. este stale nie som dolieceny a hrozia dalsie operacie. Mam pravo si po roku poziadat o odskodnenie za trvale nasledky ? Ako sa to robi ?
4. je mozne aby poistovna neplnila odskodne v plnej vyske ako bolo ohodnotene lekarskym znalcom ? Ak ano ako postupovat, ak by sme podpisali zmier na mediacii ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

    AmmiS
    Dobrý deň, môj osobný názor je ten (okrem toho silno ovplyvnený aj zo skúseností), že mediácia je úkon čisto v prospech poisťovne, ktorá bude hradiť z PZP. Jednoznačne ušetria, keď vás presvedčia, že je to pre vás výhodné. :-)

    Je potrebné to chápať tak, že už keď vám to mediačné konanie ponúkli, sú si silno vedomí, že ak si budete uplatňovať svoje nároky cestou súdu, tak ich to vyjde drahšie. Totiž ako spomínate, váš zdravotný stav ešte nie je ustálený ... To znamená, že cestou súdu si môžete nárokovať viac ako čo vám poisťovňa ponúkne. Pravdepodobne sa v mediačnom zmieri dozviete, že sa vzdávate akýkoľvek nárokov - odškodnenia cestou súdu v budúcnosti, čo bude zjavne vo váš neprospech.

    Okrem toho, ďalšie trestné stíhanie obvineného nemôže byť zastavené, keďže uznaný vinným zo spáchania trestného činu ublíženia na zdraví už bol a nemôže byť uznaný viac alebo menej a vôbec nie v súvislosti s vami podpísaného zmieru. Trestné konanie je trestné konanie a nemôže byť akokoľvek ovplyvnené alebo zmenené tým, či sa rozhodnete zmier podpísať alebo nie. Toto ohľadom trest. stíhania a tiež "bu-bu-bu" ohľadom neplnenia sa mi zdá dobrá zámienka ako zmanipulovať človeka na dosiahnutie cieľa v prospech "strašiaceho" :-)

    V žiadnom prípade o plnenie z PZP nemôžete prísť. :-) Ani keby ste tento mediačný zmier nepodpísali. Podľa občianskeho zákonníka vám patrí náhrada za bolestné, náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia, strata na zárobku počas aj po PN, náhrada nákladov na liečenie. Toto všetko si môžete uplatniť cestou súdu (so šikovným advokátom) aj keď zmier neuzavriete. Na uplatnenie škody máte čas, aj keď sa lehota na uplatnenie jednotlivých nárokov je rôzna platí premlčacia doba podľa OZ. Právo na náhradu škody sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa poškodený dozvie o škode a o tom, kto ju spôsobil. (Dozvedieť sa o škode v laickej reči znamená - ustálenie zdravotného stavu tak, aby lekár vedel vydať lekársky posudok s bodovým ohodnotením vášho zdr. stavu pre konanie o náhradu škody). Pokiaľ budú v budúcnosti ďalšie operácie a zmena stavu, podá sa návrh na náhradu škody znovu.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    no ono tu čosi nesedí.... nakoľko sa tu splietajú dve roviny... jedna je, že vodič bol uznaný vinným zo spáchania trestného činu ublíženia na zdravý... bude obvinený a dostane trest... (poisťovňa plní bez ohľadu na to či bol alebo nebol potrestaný... lebo plní na základe rozsahu škody nie rozsahu trestu...). poisťovňa platí poškodenému skutočnú škodu ktorú utrpel... t.j. rozsah trvalého následu sa nezmení či sa podpíše alebo nepodpíše zmier... skôr si myslím, že zmier je vec trestnoprávnej roviny kedy sa vinník snaží získať miernejší trest... a nezáleží od toho, plnenie poisťovne... a zase poisťovňa nemá prečo túto vec riešiť súdnou cestou, nakoľko plní v zmysle zákona nič viac nič menej... a len to čo si poškodený uplatní a na čo má nárok... napr. ak si uplatní roztrhané oblečenie tak mu bude preplatené, ak si ho neuplatní, nebude to poisťovňa riešiť.... takže otázka znie, prečo rieši nejaký zmier???

    Nestratim narok na plnenie z PZP ako poskodeny pri dopravnej nehode ak sa dohodneme so skodcom na mediacii ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.