Zavrieť

Porady

Plnenie poisťovne z poistenia zodpovednosti za škodu

Potrebujem poradiť s mojím problémom. V autoumyvárke mi poškodili lak na aute. Umyvárka je poistená a tak udalosť riešila poisťovňa. Servis vyčíslil predbežné náklady na opravu na cca 800€. Keďže som 800€ momentálne nemal, rozhodol som sa riešiť likvidáciu poistnej udalosti rozpočtom. Poisťovňa však vyrátala výšku škody na 280€ - za lakovanie blatníka a dvoje dverí. Žiadal som preto poisťovňu o prehodnotenie plnenia vzhľadom k tomu, že najnižšia suma v servise, za ktorú mi poškodené diely prelakujú je 650€. Poisťovňa však trvá na svojom, že výšku škody vyčíslila správne a odvoláva sa pri tom na softvér na výpočet výšky nákladov na opravu - AUDANET. V AUDANETE mám ale vyrátanú aj cenu 650€ za opravu v servise a overené, že táto cena nie je nijako nadhodnotená, je vypočítaná seriózne a zodpovedá nákladom na opravu. Chcel som teda poisťovňu upozorniť, že ak neprehodnotí svoje stanovisko, budem sa domáhať primeraného odškodnenia súdnou cestou. Problém ale nastal pri čítaní Občianskeho zákonníka kde sa v časti Poistenie zodpovednosti za škody v § 823 píše: Náhradu platí poistiteľ poškodenému; poškodený však právo na plnenie proti poistiteľovi nemá, ak osobitné predpisy neustanovujú inak. Tu som sa dostal do situácie, že neviem ako ďalej. Keďže, podľa Obč. zák. voči poisťovni nemám právny nárok ako mám riešiť podhodnotené poistné plnenie poisťovne? Ďakujem za každú rozumnú radu.

Nikto ďalší sa nevyjadrí alebo neporadí?
Naposledy upravil Hacman : 25.09.13 at 18:17 Dôvod: DP
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Otakar.2 je offline (nepripojený) Otakar.2

    Otakar.2
    Ti si mála dve možnosti buď si to dáš sama opraviť a to znamená ti si to chcela rozpočtom to poisťovňa dobre neplatí ti si mala sa dohodnúť so servisov a s poisťovňou na krycom liste kde by ti uhradili škodu poisťovňa servisu a po úhrade ti servis da auto. teraz keď si sa zle rozhodla tak ti nik nepomôže robím finančného poradcu a my pomáhame takéto veci riešiť, mala si sa vopred opýtať čo je pre teba výhodnejšie proti poisťovne už nič nespravíš oni ta vyplatili rozpočtom ako si chcela svoju povinnosť si splnili.
    Hacman To, že som chcel plnenie rozpočtom je jedna vec. Tu ide o to, že poisťovňa nevyrátala výšku vzniknutej škody seriózne a proti tomu by sa predsa malo dať brániť. Alebo poisťovňa môže odškodňovať podľa svojej ľubovôle? Každý by mal mať predsa právo na primerané odškodné za spôsobenú škodu. Ja som predsa nič nezavinil, tak prečo by som mal nakoniec byť škodný?.

    lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

    lujza.j
    KRYCÍ LIST

    Krycí list v poisťovníctve oficiálne neexistuje a preto nie je naň právny nárok. Zaužívaná je však prax, že poisťovňa dobrovoľne vydáva písomné potvrdenie o realizovanom poistnom plnení, spravidla poukazovanom na účet autoservisu. Cieľom tohto potvrdenia je skoršie vydanie vozidla z autoservisu. Napriek tomu, že podľa vyjadrenia poisťovne je „krycí list“ možné vystaviť iba pri kasku, neexistujú žiadne prekážky na obdobný postup z PZP.

    PLNENIE ROZPOČTOM

    Ide o výpočet poistného plnenia kalkuláciou nákladov na opravu poškodenia vozidla pomocou automobilového opravárenského softwaru. Bežná prax pri plnení rozpočtom je, že takáto kalkulácia je spravidla nižšia ako náhrada škody ktorá poškodenému podľa zákona prináleží (napr. neodôvodnenou manuálnou úpravou kalkulácie, resp. nekorektným postupom pri výpočte)
    Hacman Ak by sa dala škoda likvidovať krycím listom tak by som to spravil, ale v servise chceli platbu v hotovosti. Tvrdili, že poisťovňa pri plnení z poistenia zodpovednosti za škodu krycí list nevydáva.

    Plnenie poisťovne z poistenia zodpovednosti za škodu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.