Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov

Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

jamNicka
Milí poraďáci,
dostala som pozvánku na stretnutie predsedov SVB v Piešťanoch, akcia sa koná 31.10.06 o 16,30 hod. v Technickom skúšobnom ústave-Piešťany v zasadačke na 5.poschodí, Krajinská 2929.Organizuje ho Regionálne centrum SVB v Bratislave, náplňou je predstavenie činnosti združenia SVB, prezentácia firmy STOMIX a prednáška na tému - Vady zateplených fasád a ich príčiny, prezentácia firmy Dražobná spoločnosť- vymáhanie pohľadávok.
Predpokladaný záver je o 19.hod.
Účasť je bezplatná, na akcii sa môžu zúčastniť aj iní zástupcovia spoločenstiev.Ďalšie informácie poskytne p. Ing.Takáč - t.č.0902 400 076.
Zúčastnil som sa tejto radovánky, čiastočne sa mi rozšíril obzor o vadách ktoré sa môžu vyskytnúť pri zateplovaní a na čo si treba dať pozor pri realizácii zateplenia. Predsedov SVB tam bolo tak do 10 možno ani nie.

Ale hlavná vec ktorú som predpokladal ako automatickú budem musieť spraviť alebo preveriť. Ide o záložné právo podľa § 15 zákona 182/1993.

Treba preveriť či je SVB zapísané na 1. mieste na katastri. Ak nie je nemusí dostať s prípadnej dražby nič tak ako sa to stalo našim susedom. Odporúčam to spraviť aj ostatným.


Potom sme spolu s jamNickou + jedna spáchali malé ministretko v aute, pretože vonku veľmi fúkalo.

Som rád, že som sa zase spoznal osobne s ďalším členom porady
0 0
jamNicka jamNicka

jamNicka je offline (nepripojený) jamNicka

stale naivna a neznala
Ozaj veľká škoda, že nás tam bolo tak veľmi málo, pretože organizátori si druhý krát rozmyslia, či budú robiť ešte nejakú akciu v tomto regióne, keď nie je záujem, veď prednášajúcich bolo toľko,čo predsedov. A odzneli tam ozaj zaujímavé veci ohľadom chýb pri zatepľovaní - hlavne čo všetko si treba pri realizácii ustrážiť a taktiež si treba overiť to záložné právo v liste vlastníctva. Ozaj drobnosť, za ktorú sa draho platí.

Ja som tiež rada, že som spoznala osobne P R V É H O člena porady, dúfam, že ich bude časom ešte viac.
0 0
LaPa LaPa

LaPa je offline (nepripojený) LaPa

Neznasam falos a neochotu nezistne pomoct, poradit....Ak ma niekto chce oklamat a zavadzat... ...viac
Podla mna zakon 182/1993 v prislusnom paragrafe, ak sa jedna o "prvú" zmenu vykonu spravy (pri prechode od "donuteneho" spravcu - bytoveho druzstva" - staci suhlas nadpolovicnej vacsina vlastnikov.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

LaPa
Podla mna zakon 182/1993 v prislusnom paragrafe, ak sa jedna o "prvú" zmenu vykonu spravy (pri prechode od "donuteneho" spravcu - bytoveho druzstva" - staci suhlas nadpolovicnej vacsina vlastnikov.
Po novelizácii v roku 2004 jasne určené zákonom 2/3 väčšina vlastníkov a ver, že správca od ktorého sa odchádza si bude vyslovene žiadať aj prezenčnú listinu. Aspoň v našom prípade bol taký "žhavý", nakoľko mu asi pripadám ako jeho obraz v zrkadle.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

PeterNR
Ahojte, dávam na vedomie prezentáciu na tému "Revízie technických zariadení v bytových domoch", ktorú pripravuje ZSVB, regionálne centrum Bratislava, v spolupráci so slovenskou technickou inšpekciou.
Prezentácia bude (podľa mojich doterajších informácií) obsahovať problematiku revízií plynových a elektrických zariadení, ÚK, výťahov... Je plánovaná na 21.11.2006 (BA) a možno aj 27.11.2006 (NR).
Keď budem vedieť viac, dám vám vedieť na tomto mieste.
Pre vašu informáciu - ak vám nedošla pozvánka - avizované prednášky budú:

- 21.11.2006 od 10:00 do 14:00 v dome techniky ZSVTS na Škultétyho 1, BA, 1. poschodie, miestnosť č. 117,

- 28.11.2006 o 10:00 do 14:00 v Agroinštitúte, Akademická 4, NR, aula A1

Program:

1. príhovor zástupcov ZSVB, RC BA

2. prednášky zástupcov Technickej inšpekcie z oblastí požiadavky legislatívy v oblasti bezpečnosti technických zariadení bytových domov, a kontroly a skúšky vykonávané počas prevádzky technických zariadení:
-- tlakové zariadenia (napr. rozvody ÚK, výmenníkové stanice)
-- zdvíhacie zariadenia (výťahy)
-- plynové zariadenia
-- elektrické zariadenia

3. prezentácia poisťovne Union
4. prezentácia ČSOB

Organizátor: ZSVB, RC BA, kontakt: Ing. Takáč, 0902 400 076. Účasť je bezplatná, okrem predsedu sa môžu zúčastniť aj iní zástupcovia SVB.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Orim
...
Ale hlavná vec ktorú som predpokladal ako automatickú budem musieť spraviť alebo preveriť. Ide o záložné právo podľa § 15 zákona 182/1993.

Treba preveriť či je SVB zapísané na 1. mieste na katastri. Ak nie je nemusí dostať s prípadnej dražby nič tak ako sa to stalo našim susedom. Odporúčam to spraviť aj ostatným...
Miro, v starších témach som našiel tento príspevok a podľa neho by mal byť ten zápis vykonaný automaticky. Ak nie, je to imho chyba katastra. A čo sa týka prípadných problémov pri dražbe, čo je dôležitejšie - zápis v LV alebo ustanovenie zákona?
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Myslím, že každý z nás, kto má dočinenie s SVB či už ako predseda alebo ekonóm a účtovník sa dostane do situácie, kedy potrebuje trochu poradiť a rozobrať svoj konkrétny problém, alebo je v situácii, keď sa rozhoduje, či zobrať správu a ekonomiku svojho SVB do vlastných rúk.
Kto by mal záujem o rekvalifikačný kurz zameraný na špecializáciu PREDSEDA SVB alebo EKONOM SVB, viem poskytnúť info.
Dúfam, že týmto neporušujem etiku PORADY.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

PeterNR
Miro, v starších témach som našiel tento príspevok a podľa neho by mal byť ten zápis vykonaný automaticky. Ak nie, je to imho chyba katastra. A čo sa týka prípadných problémov pri dražbe, čo je dôležitejšie - zápis v LV alebo ustanovenie zákona?
súhlasím, malo by to byť vykonané automaticky ale keď to kataster neurobí čo potom. Mám skúsenosť z vedľajšieho domu kde predseda spreneveril 800 tisíc, okrem toho mal aj iné finančné problémy a dlžoby - v súčastnej dobe "sedí". po predaní bytu sa na SVB nedostalo nič, pretože tí čo boli pred ním dostali svoje peniaze ale SVB utrelo "hubu".

Preto to radšej preverím a ak to nie je dám to urobiť.
Naposledy upravil Orim : 09.11.06 at 22:58
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Tak to je vážne sila! Ani sa mi tomu nechce veriť... Neviem si predstaviť, ako môže fungovať SVB, v ktorom predseda spreneverí takú sumu! Aj keby som pripustil, že sa nejaký podvodník, ktorý ľudí oblbne múdrymi rečami, stane predsedom, kde bola (dozorná) rada, že mu včas neprišla na šafárenie s peniazmi?!?

Veru, radšej ten zápis na katastri aj ja preverím.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Ešte pred chvíľou by som nebol veril Mirovi, že dajaký predseda môže byť nezodpovedný, a ľaľa - môže
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Prečo by som si tu vymýšlal
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Orim
Prečo by som si tu vymýšlal
Nepodozrieval som Ťa, ale mi to nešlo do hlavy, ako môže jeden predseda spreneveriť peniaze svojich susedov
Ja som asi fakt naivný blbec, keď stále verím tomu, že ľudia chcú druhým (zvlášť v ich najbližšom okolí) len dobre...
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Prišla mi odpoveď z katastra.

Chcel som vedieť či je na každý byt daná ťarcha – záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov podľa §15 zákona č. 182/1993.

Od riaditeľky katastra sme dostali túto odpoveď.

Podľa §15 zákona č. 182/1993 ..... rôzne pindy ... vzniká zo zákona záložné právo v prospech spoločenstva.
Vznik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľnosí.
Túto skutočnosť si môžete zistiť z listu vlastníctva, na ktorom sú evidované byty, pozemky a prislúchajúce pozemky.
Toto všetko viem a na to som sa nepýtal
V prípade, že zákonné záložné právo vyznačené nemáte je potrebné postupovať v intenciách vyššie citovaného ustanovenia § 15 zákona č. 182 / 1993 Z. z.
Realizáciu záložných práv je potrebné dohodnúť s veriteľmi, správny orgán tieto otázky z titulu pôsobnosti a príslušnosti nie je kompetentný riešiť.

S pozdravom ......

Táto odpoveď ma dojala.

Nechápem prečo mi odpovedajú na veci ktoré som sa nepýtal. Ten postup ktorý mi poradili mi nie je jasný. Asi som menej chápavý.

Z toho som pochopil toto:
- Záložné právo v prospech SVB podľa § 15 zákona 182/1993 Z. z. sa nedeje automaticky. Treba oň požiadať.

Nerozumiem však tejto poslednej vete :
Realizáciu záložných práv je potrebné dohodnúť s veriteľmi, správny orgán tieto otázky z titulu pôsobnosti a príslušnosti nie je kompetentný riešiť.

Akých veriteľov majú na mysli, koho myslia pod pojmom správny orgán (asi seba).

Naposledy upravil Orim : 15.11.06 at 20:22
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Orim, to nemyslíš vážne, že očakávaš 100%-nú odpoveď od úradníka na katastri, aj keď je to riaditeľka. Veď tí dokopy vedia menej ako Ty. Česť výnimkám. A keby išlo len o úradníka. Prečítaj si pár odpovedí na otázky v Poradcoch podnikateľa. Človek sa niečo opýta, a dostane takú odpoveď, že sa Ti až hlava krúti, o čom to ten odpovedajúci hovorí. A Ty si vyber.

Inak, to je presné znenie Tvojej otázky čo si uviedol vyššie? Ak áno, odpoveď si dostal takú, na akú si sa pýtal. Nechcem to povedať inak...xixi.... :-), aby som si Ťa neurazil. Pokiaľ viem Ty si chcel vedieť, či záložné právo v prospech vlastníkov bytov je na prvom mieste pri jeho uplatnení. Je tak?
Veritelia sú všetci, ktorí sú uvedení v liste vlastníctva ako záložcovia na nehnuteľnosť, a tých môže byť ajajaj. Pozn. Ak ich je ajajaj, tak sú to riadne blbí veritelia. Správny orgán - rozumieš správne - kataster.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Nechcel som vedieť či je na prvom mieste. Napísal som to trochu inakšie zrozumiteľnejšie ako tu.
Chcel som len vedieť či je na každý byt daná ťarcha – záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov podľa §15 zákona č. 182/1993.

odpoveď som očakával približne takúto:

Záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov podľa §15 zákona č. 182/1993 je dané na 28 bytov Vášho spoločenstva.
Toto by bola už čerešnička keby to dodali: Sú to byty číslo :12, 13, 15 ... atď.
Na ostatné byty je to potrebné vyžiadať.

Odpoveď: Realizáciu záložných práv je potrebné dohodnúť s veriteľmi, ... čo ak nebudú súhlasiť tak sa to nespraví aj keď je to v zákone?
Na druhej strane ak sa to spraví aj proti ich súhlasu, tak načo vôbec s nimi komunikovať? .... nebudem to radšej komentovať.

Asi tomu fakt nerozumiem
Naposledy upravil Orim : 16.11.06 at 19:18
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ja, ak môžem to záložné právo chápem tak, že na katastri Ti neprevedú zavkladovanie dokiaľ ten čo žiada o zavkladovanie nepredloží od správcu, predsedu prehlásenie, že nemá predmetný vlastník dlh voči SVB, Mirko, mohol si napísať mne, ja Ti odpoviem asi naj...
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Ked sa vyžiada výpis z katastra , na každý byt musi byt uvedené zakonné založné pravo, pripadne pravo doživotneho užívania byt alebo založná zmluva.Je to uvedené pod poradovým čislom v časti C:Tarchy.V prvom rade vznika zakonne zal. pravo podla 182/93 a potom ďalšie tarchy. Ja to všetko mám vo výpisoch vyznačené.Jeden byt može mat 1/ zak. zal.právo 2/zal. pravo v prospech nejakej banky 3/ pravo doživot. uživani bytu- čiže 3 tarchy. a aj iné tarchy....
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Ak to náhodou nie je čo potom?
Pretože mám takýto výpis z listu vlastníctva a toto záložné právo je uvedené len u 8 bytov. Mám kopiu z minulého roku z 1.7.2005. Potrebovali sme to na výstavbu kotolne.



Preto som to chcel vedieť a písal som im v domnení, že to pôjdu skontolovať a keď zistia, že to nie je, tak že to tam automaticky dodajú.
0 0
JankaII JankaII

JankaII je offline (nepripojený) JankaII

Aj mňa zaujíma tato záležitosť ohľadom založného práva. Máme neplatičku od ktorej vymáhame dlh prostredníctvom dražobnej spoločnosti. Zatial sme sa dohodli na splátkovom kalendári,ale môže dôjsť aj k dražbe bytu. Tiež som si myslela,že záložné právo vzniká zo zákona automatický,ale ako sa dozvedám asi musím oň požiadať.Pozrela som si spoločný výpis listu vlastníctva a založné právo je len na jednom byte, ktorý pred rokom menil vlastníka. Poradte mi ako postupovať. Treba na kataster napísať nejakú žiadosť, alebo ísť osobne?Vaše rady potrebujem dosť súrne,lebo tuším,že ten splátkový kalendár dlho nevydrží.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Neviem ti odpovedať ešte som to nerobil. Zatial som absolvoval len to čo som popísal. Vzátane odpovedí zainteresovaných.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať