Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov

Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

PeterNR
Pre vašu informáciu - ak vám nedošla pozvánka - avizované prednášky budú:

- 21.11.2006 od 10:00 do 14:00 v dome techniky ZSVTS na Škultétyho 1, BA, 1. poschodie, miestnosť č. 117,

- 28.11.2006 o 10:00 do 14:00 v Agroinštitúte, Akademická 4, NR, aula A1

Program:

1. príhovor zástupcov ZSVB, RC BA

2. prednášky zástupcov Technickej inšpekcie z oblastí požiadavky legislatívy v oblasti bezpečnosti technických zariadení bytových domov, a kontroly a skúšky vykonávané počas prevádzky technických zariadení:
-- tlakové zariadenia (napr. rozvody ÚK, výmenníkové stanice)
-- zdvíhacie zariadenia (výťahy)
-- plynové zariadenia
-- elektrické zariadenia

3. prezentácia poisťovne Union
4. prezentácia ČSOB

Organizátor: ZSVB, RC BA, kontakt: Ing. Takáč, 0902 400 076. Účasť je bezplatná, okrem predsedu sa môžu zúčastniť aj iní zástupcovia SVB.
Dnes mi volal predseda RC BA, aby som podporil účasť na prednáške v NR. Vraj sa dozvedeli také dôležité a nové veci, o ktorých doteraz ani netušili. Dávam teda znova do pozornosti túto akciu
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Niekde inde to nebude?
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Neviem, dostal som info o týchto dvoch miestach.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

PeterNR
Dnes mi volal predseda RC BA, aby som podporil účasť na prednáške v NR. Vraj sa dozvedeli také dôležité a nové veci, o ktorých doteraz ani netušili. Dávam teda znova do pozornosti túto akciu
Čo zaujímavé a dôležité tam bolo?
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Orim
Čo zaujímavé a dôležité tam bolo?
Neviem, nemohol som tam ísť
0 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Prosím Vás, aké boli novely zákona č. 182/1993 Zb. Neviem sa k tomu teraz dostať. Ďakujem pekne za odpoveď.
Katarína
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

BRK
Prosím Vás, aké boli novely zákona č. 182/1993 Zb. Neviem sa k tomu teraz dostať. Ďakujem pekne za odpoveď.
Katarína
Novelizácií bolo viacero, pripájam úplné znenie Zákona.
0 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Dakujem za uplne znenie zákona. veľmi ste mi pomohli.
Katarína
0 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Dobrý deň, ešte by som vás poprosila o váš názor ohľadom účtovania. Sme s.r.o. a vykonávame správu nehnuteľností - bytov a nebytových priestorov. V zmluve o výkone správy máme uvedené, že správu vykonávame v našom mene a na účet vlastníkov bytov a nebyt.priestorov (tak to musí byť podľa zákona 182/93Zb.). O prijatých zálohách od vlastníkov a tiež o poskytnutých zálohách za elektrinu, OLO ... účtujem ako o priebežných položkách (na účtoch 31x a 32x). Do výnosov účtujem iba odmenu správcovi, o nákladoch neúčtujem vôbec. Nie sme platiteľmi DPH. Účtujem správne?
Ďakujem, Katarína
0 0
jamNicka jamNicka

jamNicka je offline (nepripojený) jamNicka

stale naivna a neznala
Peter NR,
čo sa týka tých prednášok, v Nitre sa zúčastnilo 8 ľudí, predseda vraj išiel odtiaľ veľmi napálený, že už nič nebude organizovať, aj Orim vie, že bol veľmi sklamaný aj účasťou v Piešťanoch, rozposlali vyše 100 pozvánok a bolo nás asi 11, nevďak a nezáujem voči ich práci
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

jamNicka
Peter NR,
čo sa týka tých prednášok, v Nitre sa zúčastnilo 8 ľudí, predseda vraj išiel odtiaľ veľmi napálený, že už nič nebude organizovať, aj Orim vie, že bol veľmi sklamaný aj účasťou v Piešťanoch, rozposlali vyše 100 pozvánok a bolo nás asi 11, nevďak a nezáujem voči ich práci
Myslíš tie prednášky o bezpečnosti technických zariadení? 8 je fakt veľmi málo. Bohužiaľ Nitra je - čo sa týka aktivity a spolupráce medzi SVB - veľmi pozadu, a pritom SVBčiek je tu veľa. Len s nimi nikto nepracuje, fungujú "nadivoko".
Už dávnejšie som chcel založiť neformálny "klub predsedov", alebo dačo také. Možno by to pomohlo v naštartovaní aktivity SVB v Nitre. Bohužiaľ nenašiel som si na realizáciu čas ani energiu, možno sa k tomu zámeru vrátim keď obnovíme dom, prípadne ho zrealizuje dakto iný - Roman, Pavel, čo vy na to?
0 0
Pavel NR Pavel NR

Pavel NR je offline (nepripojený) Pavel NR

Ja Vás zdravím zúčastnil som sa tých polemizovaných prednášok, je fakt , že lektorov bolo viac ako nás, ale nemôžem súhlasiť ,že ide o nezáujem , či nevďak z našej strany ale si musíme uvedomiť, že zástupcovia spoločenstiev sú väčšinou zamestnaný a aktivity spojené so spoločenstvom vykonávame po večeroch , či v dňoch voľna , ja som si napr. vzal dovolenku a nebanášujem ( priznám sa asi štvrtinu mojej dovolenky obetujem práve činnosti spoločenstva.) Tie prednášky boli náhodou veľmi dobré (mám ich v pdf .formáte ak má niekto záujem) a organizátorom patrí naozaj vďaka. K avizovanému „klubu“ – je fakt potrebný, ale z vlastnej skúsenosti poviem, že to potrebuje človeka s časom a s elánom ,tiež som sa o to pokúšal, no zostalo to iba pri neformálnych stretnutiach troch predsedov no pevne verim, že niekto z nás to predsa len dokáže.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Ahoj Peter, po véééľmi dlhej odmlke sa vraciam a chcem dostať do obrazu SVB, tak by som mala záujem o tie prednášky, ak by si bol ochotný. Prosím poslať na e-mail, ktorý máš. Ďakujem.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Dávam do pozornosti problém, ktorý v súčasnosti riešime. Preto prosím, ak s tým niekto už má skúsenosti, poraďte. Ďakujem

príspevok 10, 11

http://www.porada.sk/t32780-zabezpec...E1bezpeka+bytu
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

V bytovom dome sme vykonali dezinfekciu bytov a spoločných priestorov proti mravcom faraónskym. Na schôdzi vlastníci bytov sa dohodli a rozhodli nadpolovičnou väčšinou, čo je zapísané v zápisnici zo schôdze že túto službu uhradí každý vlastník bytu samostatné nie z fondu opráv.
Firma ktorá vykonala dezinfekciu sa dohodla týmto spôsobom, že ona nám vystavila faktúru pre SVB a predseda si na základe pokladničných dokladov vyberie od vlastníkov tuto pohľadávku.

Otázka:
Z 24 bytov ktoré máme v bytovke uhradili iba 23 no jeden nás nevpustil ani do bytu.
Môžem ako predseda vymáhať túto pohľadávku, ktorá bola odsúhlasená na schôdzi nadpolovičnou väčšinou od tohto vlastníka ?

Ja ako predseda som vzýval písomne vlastníkov bytov manžela/manželku na uhradene pohľadávky voči SVB do termínu. Ak vlastníci neuhradia v stanovenom termíne môžem tuto pohľadávku postúpiť na vymáhanie firme ktorá sa zaoberá vymáhaním pohľadávok/dražieb. Vlastník má predsa záložne právo voči SVB to si asi neuvedomuje!!!

Ak si myslíš, že nepostupujem správne tak má opravte

Ďakujem....
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Daj mu to do vyúčtovania. Ak neuhradí, tých pár korún nemáš ako inak od neho získať. Jedine ako nedoplatok. Ak nebude ochotný reagovať, nedoplatok neuhradí, daj do evidenčného listu ako samostatnú položku v mesačných zálohových platbách. Ja by som to riešila takto. Ak bude ešte zhromaždenie, daj ako uznesenie zo zhromaždenia a daj odsúhlasiť. Ak bude prítomný môže sa vyjadriť.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Elena Navrátilová
Daj mu to do vyúčtovania. Ak neuhradí, tých pár korún nemáš ako inak od neho získať. Jedine ako nedoplatok. Ak nebude ochotný reagovať, nedoplatok neuhradí, daj do evidenčného listu ako samostatnú položku v mesačných zálohových platbách. Ja by som to riešila takto. Ak bude ešte zhromaždenie, daj ako uznesenie zo zhromaždenia a daj odsúhlasiť. Ak bude prítomný môže sa vyjadriť.
Tiež som za vyúčtovanie. Takto sa Ti štorcuje vyplatiť pár korún v hotovosti. Vo vyúčtovaní si možno ani nevšimne, že v položke rôzne má niečo naúčtované a uhradí to (alebo sa mu vráti menší preplatok).
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

Problem je v tom, že správu nám robí na základe mandatnej zmluvy správca ako je vyučtovanie tepla,TÚV,SV, výťáh, elektr.spoloč. priestorov a pod. Po rozhovore s právnikom tejto firmy on nám nemôže dať túto pohľadavku do vyučtovania za pohľadávku SVB.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Jasné že môže. Máš uznesenie zo zhromaždenia, kde ste si to odhlasovali. Bola to deratizácia spoločných priestorov. Takže môže. Ste SVB, nie?
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

Elena Navrátilová
Jasné že môže. Máš uznesenie zo zhromaždenia, kde ste si to odhlasovali. Bola to deratizácia spoločných priestorov. Takže môže. Ste SVB, nie?
Ja som o tom presvedčený no právnik tejto s.r.o. nie. Mandátnu zmluvu máme uzatvorenú, kde predmetom zmluvy v článku II. je obstarávanie správy spoločných častí a spoločných zariadení domu, v rozsahu uvedenom v tejto zmluve, v bytovom dome.

Ale ja som presvedčená, že
v článku III.
Vymedzenie rozsahu činnosti
pod bodom A.ods.4 písm.
pohľadávky:
a) evidencia pohľadávok za nezaplatené úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv a ostatných pohľadávok, ktoré vzniknú mandantovi pri zabezpečovaní správy domu
b) vymáhanie pohľadávok vrátane ich súdneho vymáhania

Ročné vyúčtovanie ako aj predpis platieb nám robí táto firma za mesačný poplatok 120.-Sk/byt mesačné inú možnosť v našom okrese nemáme. Fond údržby a opráv nám zasiela mesačne na náš účet. Právnik tejto s.r.o. nedá príkaz na stiahnutie našej pohľadávky na učtáreň tejto firmy. On iba tvrdí, že prípadný súdny spor si musíme riešiť mi ako SVB, aby oni boli chránení.


Poraďte ako vymáhať od vlastníka túto pohľadávku ?
1.Zaslať list vlastníkom tohto bytu na uhradenie pohľadávky. Ak neuhradia dať to vymáhať firmou, ktorá sa zaoberá vymáhaním pohľadávok (exekúcia) ?

2. Zaslať list mandatárovi, aby zrazil pohľadávku v ročnom vyúčtovaní, čo on to práve nechce ?

Ako ďalej.....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať