Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov

Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
kalyps kalyps

kalyps je offline (nepripojený) kalyps

ahoj,

ďakujem za priloženie zápisnice, k nahliadnutiu. nerobili nikde problémy s tým, že zápisnica obsahuje uznesenie? lebo mne spravcovská spoločnosť naznačila, že je dosť možné, že prislušný krajský úrad v košiciach mi zamietne ju zamietne.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Na KU pod ktorý patríme my, stačí len čisté uznesenie č. .. jednomyseľne schválený dodatok, resp. zmluva. Nemusela byť ani celá zápisnica. Prezenčná listina musí byť v súlade s aktuálnym LV.
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

Prosím Vás o raduv súvislosti s vyúčtovaním v SVB a ochranou osobných údajov. Vlastník bytu chce zverejnenie vyúčtovaní za všetkých vlastníkov. Čo s tým, týka sa tohto zákon o ochrane osobných údajov?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

janulinka Pozri príspevok
Prosím Vás o raduv súvislosti s vyúčtovaním v SVB a ochranou osobných údajov. Vlastník bytu chce zverejnenie vyúčtovaní za všetkých vlastníkov. Čo s tým, týka sa tohto zákon o ochrane osobných údajov?
Myslím, že ten vlastník sa bude odvolávať na §11 ods. 6 zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorý hovorí:

"(6) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv."

Môže teda nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu, ale nemyslím si, že by mal právo pozerať vyúčtovanie ostatných vlastníkov. Hoci zákon o ochrane osobných údajov to priamo nerieši, myslím, že mu to môžete zamietnuť odvolajúc sa na zákon o ochrane os. údajov.

Veď problém je už pri zverejnení neplatičov v dome, tak aký poprask by bol, keby ste zverejnili vyúčtovanie všetkých vlastníkov.

Skúste to zahrať naopak. Povedzte mu, že ak prinesie súhlas ostatných vlastníkov so zverejnením (napr. podľa zákona o ochrane os. údajov), tak nebude pre vás problém vyúčtovania zverejniť. Bez toho súhlasu mu povedzte, že to nemôžete urobiť. Myslím, že mu padne hrebienok.
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

ďakujem pokúsim sa hoci, som niekde na stránkach porady o tom čítala, že nie je možné v žiadnom prípade zverejňovať jednotlivé vyúčtovania
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nie nesmie sa vyúčtovanie zverejňovať... na požiadanie sa predkladá účtovníctvo čerpania FPOU. Vyúčtovanie tam nespadá.
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

Prosím Vás mám ešte jednu otázku. Sme SVB a máme v objekte spoločnú kotolňu. Jeden z vlastníkov bytov sa chce odpojiť od spoločného vykurovania. Potrebuje na to súhlas všetkých vlastníkov, alebo postačuje len nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

janulinka Pozri príspevok
Prosím Vás mám ešte jednu otázku. Sme SVB a máme v objekte spoločnú kotolňu. Jeden z vlastníkov bytov sa chce odpojiť od spoločného vykurovania. Potrebuje na to súhlas všetkých vlastníkov, alebo postačuje len nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov?
TU by som povedal, že asi nadpolovičná väčšina, lebo takéto rozhodnutie zákon nepodmieňuje dvojtretinovou väčšinou hlasov, ale ide o bežné spravovanie objektu, kde podľa zákona sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou.

Vidím, že ľudia sú strační špkulanti. Tak už im nestačí ani vlastná domová kotolňa a chcú byť úplne samostatní? Pochopil by som, keby sa chceli odpojiť od nejakého centrálneho dodávateľa.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Mňa by zaujímalo, aké rozvody kúrenia sú, ležaté, vertikálne... poloha bytu... podmienila by som súhlas podľa polohy bytu. Predsa len tie prestupy tepla sú od susedných bytov, susediacich stien. Samozrejme aj od neho. Ja by som sa snažila urobiť všetko preto, aby pochopil, že ste jeden dom, jeden celok. Pritom nech si porovná náklady v byte /približne rovnakom, rovnaký počet členov domácnosti.../ či sa mu to naozaj aj po ekonomickej stránke oplatí. Týmto by som sa aj na zhromaždení snažila vysvetliť všetkým prítomným o čom je vlastne odpojenie sa od vlastnej kotolne. Ale neviem o ničom, že by ten súhlas musel dostať.
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

janulinka Pozri príspevok
Prosím Vás mám ešte jednu otázku. Sme SVB a máme v objekte spoločnú kotolňu. Jeden z vlastníkov bytov sa chce odpojiť od spoločného vykurovania. Potrebuje na to súhlas všetkých vlastníkov, alebo postačuje len nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov?
Zdravý rozum vraví že by mali súhlasiť všetci, zákon nadpolovičná väčšina, tak ako píše Chobot. Nie je však vôbec dôležité či sa odpojí, veď kto chce kam pomôžme mu tam. To znamená, že ten súhlas treba podmieniť dohodou, v ktorej sa mu zadefinujú podmienky, za ktorých sa s tým bude súhlasiť. Pretože dom je kúrený ústredne a medzibytové deliace konštrukcie sa v týchto prípadoch robia s čo najmenším tepelným odporom, v prípade razantných útlmov tepla v jeho byte (veď preto vlastne chce individuálne kúrenie) budú na to doplácať užívateľia susedných bytov. Okrem toho užíva aj spoločné priestory domu, ktoré sú tiež vykurované priamo alebo nepriamo predovšetkým z kotolne, mal by sa aj naďalej podieľať nejakým podielom aj na vykurovaní týcht priestorov. Tu je ešte dôležité zvážiť, aké náklady sa vlastne za vykurovanie rozpočítavajú. Či sú tam zahrnuté len náklady za palivo, elektrinu, prípadne obsluhu, alebo aj náklady za opravy a údržbu zariadenia. Pretože zriadením vlastného vykurovania sa ako podieľový spoluvlastník nemôže vzdať svojich práv na majetku (kotolňa = spoločné zariadenie domu) a teda ani povinností podieľať sa na jeho udržovaní a to bez ohľadu na to, či tento priamo alebo nepriamo využíva. Ak sú však tieto opravy financované z fondu opráv niet v tejto časti nákladov čo riešiť.
Ak je dostatočne rozumný pochopí, že zriadenie vlastného vykurovania pre neho nebude vôbec výhodou a od tohto úmyslu upustí. Najhoršie pre vykurovanie domu sú totiž takéto hybridy.
Na záver ešte, že pri rozhodovaní a odsúhlasovaní je veľmi dôležité, aby ostatní vlastníci boli o týchto skutočnostiach informovaný a vedeli rozhodovať kvalifikovane.
0 0
Jumil Jumil

Jumil je offline (nepripojený) Jumil

Ak sa chce jeden z vlastníkov odpojiť od spoločného vykurovania, treba ho oboznámiť s VYHLÁŠKOU Zbierka zákonov č. 630/2005 Čiastka 246
Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z 20. decembra 2005,

§5

(2) Ak sú v objekte rozpočítavania aj byty alebo nebytové priestory s individuálnym vykurovaním, náklady na dodané teplo na vykurovanie sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku, pričom základná zložka tvorí 10 % a spotrebná zložka 90 % z celkových nákladov. Obidve zložky sa rozpočítavajú konečným spotrebiteľom v pomere veľkosti podlahovej plochy
bytu, nebytových priestorov a spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch konečného spotrebiteľa k celkovej podlahovej ploche všetkých bytov, nebytových priestorov a spoločných priestorov v objekte rozpočítavania, pričom základná zložka sa rozpočíta aj medzi užívateľov bytov a nebytových priestorov, ktorí majú individuálne vykurovanie a nemajú priamo uzatvorenú zmluvu o dodávke a odbere tepla s dodávateľom.

V prípade, že sa vlastníci na zhromaždení dohodnú, že základná zložka bude tvoriť 30% a spotrebná zložka 70%, potom platí to ako sa vlastníci dohodnú. Neviem, či by mal jednotlivec chuť platiť 30% nákladov základnej zložky a ešte svoje náklady na vykurovanie.
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

Jumil Pozri príspevok
Ak sa chce jeden z vlastníkov odpojiť od spoločného vykurovania, treba ho oboznámiť s VYHLÁŠKOU Zbierka zákonov č. 630/2005 Čiastka 246
Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z 20. decembra 2005,

§5

(2) Ak sú v objekte rozpočítavania aj byty alebo nebytové priestory s individuálnym vykurovaním, náklady na dodané teplo na vykurovanie sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku, pričom základná zložka tvorí 10 % a spotrebná zložka 90 % z celkových nákladov. Obidve zložky sa rozpočítavajú konečným spotrebiteľom v pomere veľkosti podlahovej plochy
bytu, nebytových priestorov a spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch konečného spotrebiteľa k celkovej podlahovej ploche všetkých bytov, nebytových priestorov a spoločných priestorov v objekte rozpočítavania, pričom základná zložka sa rozpočíta aj medzi užívateľov bytov a nebytových priestorov, ktorí majú individuálne vykurovanie a nemajú priamo uzatvorenú zmluvu o dodávke a odbere tepla s dodávateľom.

V prípade, že sa vlastníci na zhromaždení dohodnú, že základná zložka bude tvoriť 30% a spotrebná zložka 70%, potom platí to ako sa vlastníci dohodnú. Neviem, či by mal jednotlivec chuť platiť 30% nákladov základnej zložky a ešte svoje náklady na vykurovanie.
Budem trocha oponovať, lebo tu sa bavíme o vlastnej kotolni, a tam si vlastníci teplo nedodávajú, ale vykurujú si vlastný dom. V tejto situácii sa na nich vyhl. 630/2005 Z.z. nevzťahuje. Môžu sa síce na rozpočítavaní podľa tohto predpisu dohodnúť, ale ani nemusia. Platí však zákon o prevode bytov do osobného vlastníctva v znení neskorších predpisov, takže treba to riešiť podľa tohto zákona.
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

Ešte by som chcela niečo k odpojeniu sa od blokovej kotolne. Počula som, že podľa nových predpisov už nie je možné odpojiť sa od centrálneho vykurovania, teda lokálne kúrenie, ale možu sa zriaďovať len takzv. blokové kotolne, ktoré majú jeden komín. Neviete náhodou, či je to pravda a podľa akého predpisu?
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

janulinka Pozri príspevok
Ešte by som chcela niečo k odpojeniu sa od blokovej kotolne. Počula som, že podľa nových predpisov už nie je možné odpojiť sa od centrálneho vykurovania, teda lokálne kúrenie, ale možu sa zriaďovať len takzv. blokové kotolne, ktoré majú jeden komín. Neviete náhodou, či je to pravda a podľa akého predpisu?
Tu si treba najprv vyjasniť pojmy.
  • Bloková kotolňa je taká, ktorá dodáva teplo, prípadne aj TÚV do viacerých domov
  • Domová je len pre zabezpečenie vykurovania , prípadne dodávku TÚV len do tohto domu.
Potom podľa zákona 657/2004 Z.z. o tepelnej energetike § 20 môže dom ako celok skončiť odber tepla, teda vlastne sa odpojiť od blokovej kotolni, alebo z centralizovaného tepla (to je teplo dodávané diaľkovo z výhreve, ktorá zabezpečuje výrobu tepla pre určitú pomerne veľkú vymedzenú oblasť, spravidla celé sídliská, obce, alebo ich časti), len na základe zákona alebo dohodou. Pri dohode však musí odberateľ uhradiť dodávateľovi ekonomicky oprávnené náklady, ktorých výpočet je definovaný vyhláškou č. 505/2004 Z.z.
Možno si však mala na mysli individi kúrenie bytu inštaláciou tzv. turbokotlov s vyvedením spalinovodu do fasády. Toto už dnes nie je možné a spaliny treba vyviesť až nad strechu domu.
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

Áno mala som na mysli individuálne kúrenie s vývodom do fasády. A podľa akého predpisu sa musia z takejto kotolne odvádzať spaliny do komína nad strechu?
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

janulinka Pozri príspevok
Áno mala som na mysli individuálne kúrenie s vývodom do fasády. A podľa akého predpisu sa musia z takejto kotolne odvádzať spaliny do komína nad strechu?
Je to podľa vyhl. MŽP SR č. 706/2002 Z.z. o zdrojoch znečisťovania ovzdušia, o emisných limitoch, o technických požiadavkách a všeobecných podmienach prevádzkovania, o zozname znečisťujúcich látok, o kategorizácii zdrojov znečisťovania ovzdušia a o požiadavkách zabezpečenia rozptylu emisií znečisťujúcich látok konkrétne je to uvedené v prílohe č. 6.
Samozrejme aj tu je možná výnimka pri splnení určitých podmienok definovaných vo Vestníku MŽP SR Ročník VII/1999 čiastka 1, ale obvykle to stavebné úrady nepovoľujú.
V súlade s tým, čo som však napísal už v predchádzajúcich príspevkoch k tejto téme tvrdím, že takéto riešenie vykurovania bytu v rámci domu s vlastnou kotolňou je však s prepáčením za výraz "choré".
0 0
Kušnierik Kušnierik

Kušnierik je offline (nepripojený) Kušnierik

330ac1 Pozri príspevok
Zdravim,

dakujem za Vase prispevky a nazory k mojmu starsiemu clanku.

Kluce som nechal u rodicov a vchodovemu dovernikovi som nechal na seba kontakt. To, ze sa dohodli na pokute nad ramec zakona, a to ze to bude 50% z najvyssej spotreby v dome a nie priemernej informovali max. vyveskou, kedze sa to ku mne nedostalo. O moj nezaujem neslo, ja som na to len doplatil, lebo som o takej pokute nevedel a co je horsie, ani nikdy nedozvedel o tom, ze som neumoznil odpocet. Keby mi to poslali doporucene, stihnem o plateny odpocet poziadat este vcas pred vykonanim rozuctovania = ziaden problem. Niektori vlastnici s kurenim nesetrili a potom nevpustili do bytu odpocitat stav a nakoniec sa smiali tym, co ich vpustili a setrili a platili viac. Navyse som sa od susedov este dozvedel, ze naviac k tomu este aj prichytili susedu ako vybera cudzie schranky.

Myslim, ze sud by asi aj s tym informovanim vyveskami vyhrali. Na druzstve som nahlasenu inu - kontaktnu adresu nemal. Odpocty sa podarili prave kvoli tej vysokej pokute vo vyse 90%. S vyuctovanim uz neslo robit nic, nakolko za nove preuctovanie by sa platila externej spol. vysoka suma.

Poziadal som preto o uznanie skutocnej spotreby predsedu, aby to prerokoval na schodzi najomnikov. Samozrejme na schodzu sa mi nepodarilo prijst, takze som sa mohol tesit "podpore" predsedu ako dal hlasovat proti mojmu navrhu (ved kto by chcel doplacat 150sk aby niekto neprisiel o 12000).

Takze za svoje setrenie kurenim, ktore som oi nechal jemne temperovat, aby som neskodil nekurenim susedom zaplatil za 75m bytu 21400 skk.
Najhorsie na tom je, ze si niektori ludia myslia, ze si mozu robit co chcu, lebo vacsina ludi sa nezucastnuje schodzi a taketo nevychytane opatrenia potom odsuhlasi 12 ludi za 120 bytov - hlasovanie po hodine je platne len zo zucastnenych vlastnikov/najomnikov.

Prajem Vam, aby o obdobnych pripadoch ste citali len vo forach ...
Ahoj

Ak môžem iba v krátkosti podotknuť robim domovnika v našom dome a tiež mi nehavaju kontakty ludia na seba ako aj ty, alebo priamo na druhu osobu u ktorej je zaisteny pristup do bytu. Ked chodili odpisovať radiatori , TUv a SV informoval som odpočtarov o uvedenej osobe, teráz robim odpisi cez tu istu firmu ja a vlastnici si to nemôžu vynachvaliť lebo ma poznaju a inač sa pušťa do bytu na odpis známi človek ako cudzi. Prve dni odpíšem ludi čo su doma a potom pošlem na všetky čisla vlastnikov čo su neni doma esemesku abi sa ozvali že odpisujem spotrebi. A tym že byvam v dome môže si každy dohodnuť uvedeny termín a čas odpisu, ale iba do určitého teminu, lebo aj ja som ombmedzeny časom odpisu. Z uvedenym priemerom 1,5 na priemernu spotrebu podla velkost neodpísaneho bytu iba tolko. keby si bol v našom dome, a nereagoval by si ani na telefon platíš to isté, ale upozornujem že do uzavretia vyučtovania môžeš nahlasiť spotreb aj sam TUV aSV. V dalšiom roku ti ale píšem že odpočet je za dva roky a ked ti napísali spotrebu v dobe neprítomnosti 1,5 vyšiu v tomto roku ked budeš doma sa odíšu skutočne spotreby, môže ti vijsť aj preplatok. Ine je ked sa zisti umyselny zasah do meradiel čo ty si nemal.

Čavko K.
0 0
Kušnierik Kušnierik

Kušnierik je offline (nepripojený) Kušnierik

ebenova@zoznam.sk Pozri príspevok
Zápisnica z našej SVB.
Ak má niekto iný názor na zápisnice nech prilepi svoj vzor !!!
Ahoj

prezrel som si tvoju zapisnicu ja pišem takto
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

Chcem sa opýtať na jeden problém. Sme Spoločenstvo vlastníkov bytov, v bytovom dome s 18 bytmi máme umiestnenú svoju blokovú kotolnu. Sme povinní platiť poplatok za znečisťovanie ovzdušia, a podľa akého predpisu?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Áno, ste povinní platiť príslušnému mestskému úradu. Podľa čoho sa platí je určené vo Všeobecnezáväznom nariadení úradu ,týkajúceho sa životného prostredia
U nás máme napr. Dom záhradkárov, kde sú "gamatky", platíme 13,- Sk/rok.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať