Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov

Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Polis Polis

Polis je offline (nepripojený) Polis

U nás je to podľa KW kotlov a je to rozdelené podľa výkonu. Je to tak ako píše svojar. U nás je to 500,-sk za rok.
0 0
mokilko mokilko

mokilko je offline (nepripojený) mokilko

ahojte!!!
mam sice len 19 rokov ale zit pre mna a mojich rodicov je v nasom jednoizbovom byte s rozlohou 36 m2 za ktorý platíme 3.800,-- horor.
Je to kôli nášmu domovníkovi, predsedovi predstavenstva, kotolníkovi a účtovníkovi v jednej osobe. už dlhé roky mame s nim problemy. dost na tom, že je to aj velmi nasilnicky muž, ktorý ma nojho otca isiel s nozom, mna hodil o hydrant tak, ze som mala prasknutu lebku. ale hlavne si s nami vsetkymi robi co chce. dlhe roky mame podozrenie, že nas klame na peniazoch. ale nič sa mu neda dokazat. ak si aj pytame doklady a faktury nic nam nechce ukazat. vraví, že to nieje jeho povinnost. ako jediný v bytovke ma dvojizbový byt, ale pri vyučtovani nikdy nefiguruje jeho meno a ani jeho platby...al ehlavne ze este spolu s 2 osobami maju ročne odmeny vyse 60 000.
možno si poviete, ze sa mame do neho pustit vsetci, resp. viacerí, ale jediní, ktorí si tzv. "otvoria hubu" sme len my. ak sa ja o niecom hlasuje, vela ludi sa bud zdrzi hlasovania, alebo hlasuje proti. napr. nikto nechape tomu, že spoločnú elektrinu na chodbách platíme nie na byty ale na osoby. a to som teda este naozaj nikde nevidela. a platby su ročne okolo 2.500,-- co mame robit? chceme sa odstahovat, ale bojíme sa, že nam nikto byt nekúpi, ked im povieme kolko za taký malý byt úlatime. (pozn. sme tam 4-ia)
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Je to len na vás majiteľoch, že máte takého predsedu. Keď ho nechcete zvolte si iného. ja viem, že to nikto nechce robiť ale ....
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

mokilko Pozri príspevok
ahojte!!!
mam sice len 19 rokov ale zit pre mna a mojich rodicov je v nasom jednoizbovom byte s rozlohou 36 m2 za ktorý platíme 3.800,-- horor.
Je to kôli nášmu domovníkovi, predsedovi predstavenstva, kotolníkovi a účtovníkovi v jednej osobe. už dlhé roky mame s nim problemy. dost na tom, že je to aj velmi nasilnicky muž, ktorý ma nojho otca isiel s nozom, mna hodil o hydrant tak, ze som mala prasknutu lebku. ale hlavne si s nami vsetkymi robi co chce. dlhe roky mame podozrenie, že nas klame na peniazoch. ale nič sa mu neda dokazat. ak si aj pytame doklady a faktury nic nam nechce ukazat. vraví, že to nieje jeho povinnost. ako jediný v bytovke ma dvojizbový byt, ale pri vyučtovani nikdy nefiguruje jeho meno a ani jeho platby...al ehlavne ze este spolu s 2 osobami maju ročne odmeny vyse 60 000.
možno si poviete, ze sa mame do neho pustit vsetci, resp. viacerí, ale jediní, ktorí si tzv. "otvoria hubu" sme len my. ak sa ja o niecom hlasuje, vela ludi sa bud zdrzi hlasovania, alebo hlasuje proti. napr. nikto nechape tomu, že spoločnú elektrinu na chodbách platíme nie na byty ale na osoby. a to som teda este naozaj nikde nevidela. a platby su ročne okolo 2.500,-- co mame robit? chceme sa odstahovat, ale bojíme sa, že nam nikto byt nekúpi, ked im povieme kolko za taký malý byt úlatime. (pozn. sme tam 4-ia)
Neviem, v ktorej časti SK bývaš, ale zálohové platby vo výške 3800,- SKK, hoci aj pre jednoizbový byt nie je nič nezvyčajné. V našej bytovke v BA jedna trojčlenná rodina za jednoizbový byt platí zálohy mesačne 3700,- SKK. A navyše, zálohy nie sú až tak podstatné, hlavné je, aké je ročné vyúčtovanie, tam vidno skutočné náklady za byt.

Elektrina za spoločné priestory sa skutočne rväčšinou ozpočítava podľa osôb. Môže byť, že sa niekde dohodnú aj inak, napr. rozpočítajú rovnomerne na byty, ale to nie je spravodlivé, lebo ak v jednom byte bývajú 4 osoby a druhom iba jedna osoba, tak tie 4 osoby zažínajú svetlo na chodbe 4x častejšie, než tá jedna osoba (teoreticky). Rovnako aj výťah používajú viacej.

Ostatné je smutné, že máte takého predsedu (predpokladám, že ste založili SVB). Ako majitelia bytov máte plné právo nazerať do účtovných dokladov spoločenstva, nech si tvrdí ten predseda, čo chce. Najlepšie by bolo ho na schôdzi odvolať, alebo prejsť znovu na spravovanie domu inou formou, t.j. prostredníctvom správcovskej spoločnosti. Z toho čo popisuješ, je možné, ž robí nejaké machinácie s peniazmi, ale nemusí to tak byť. Pre objektívne posúdenie by sme museli mať aj jeho stanovisko k prípadu, preto ho nemôžem takto obviniť.

Ak s ním ale nie ste spokojní, tak ho môžete, ako som uviedol, odvolať. AK nie je vôľa ostatných majiteľov, sami nič nezmôžete. V bytových domoch je dôležité hlasovanie - menšina sa musí prispôsobiť väčšine.

Ak je to naozaj neznesiteľné, vymeňte bývanie. Ten mesačný zálohový predpis 3800,- SKK neodradí budúceho majiteľa, najmä ak uvidí, že je to za 4 osoby. Jeho bude zaujímať najmä cena bytu, nie zálohový predpis, ver mi. O predsedovi pri predaji hovoriť nemusíte.

Ale chybu ste urobili aj vy. Píšeš, že si mala z jeho útoku prasknutú lebku, lebo ťa hodil o hydrant. A to si ty alebo tvoji rodičia ne naho nepodali trestné oznámenie - ublíženie na zdraví? To sa necháš od kohokoľvek takto otĺkať?

Ak sa nevzopriete, tak si stále bude k vám a vašim susedom dovoľovať.
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

Zákon SVB novela 1.7.2007 úplne znenie.docNovela zákona č.182/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov od 1.7.2007
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
mokilko Pozri príspevok
ahojte!!!
mam sice len 19 rokov ale zit pre mna a mojich rodicov je v nasom jednoizbovom byte s rozlohou 36 m2 za ktorý platíme 3.800,-- horor.
Je to kôli nášmu domovníkovi, predsedovi predstavenstva, kotolníkovi a účtovníkovi v jednej osobe. už dlhé roky mame s nim problemy. dost na tom, že je to aj velmi nasilnicky muž, ktorý ma nojho otca isiel s nozom, mna hodil o hydrant tak, ze som mala prasknutu lebku. ale hlavne si s nami vsetkymi robi co chce. dlhe roky mame podozrenie, že nas klame na peniazoch. ale nič sa mu neda dokazat. ak si aj pytame doklady a faktury nic nam nechce ukazat. vraví, že to nieje jeho povinnost. ako jediný v bytovke ma dvojizbový byt, ale pri vyučtovani nikdy nefiguruje jeho meno a ani jeho platby...al ehlavne ze este spolu s 2 osobami maju ročne odmeny vyse 60 000.
možno si poviete, ze sa mame do neho pustit vsetci, resp. viacerí, ale jediní, ktorí si tzv. "otvoria hubu" sme len my. ak sa ja o niecom hlasuje, vela ludi sa bud zdrzi hlasovania, alebo hlasuje proti. napr. nikto nechape tomu, že spoločnú elektrinu na chodbách platíme nie na byty ale na osoby. a to som teda este naozaj nikde nevidela. a platby su ročne okolo 2.500,-- co mame robit? chceme sa odstahovat, ale bojíme sa, že nam nikto byt nekúpi, ked im povieme kolko za taký malý byt úlatime. (pozn. sme tam 4-ia)
Ahoj!
Po prečítaní Tvojho príspevku ma vyhodilo zo stoličky, lietala som až po plafón, vyskočila mi hladina cukru a začala som v duchu nadávať na ostatných majiteľov bytov v bytovke. Opakujem, na ostatných vlastníkov bytov. A nie na toho drába, ktorý si so všetkými robí čo sa mu zachce.
Na neho netreba nadávať, lebo robí s vami iba to, čo mu dovoľujete. Skáče vám po hlavách s vaším súhlasom. Prosím ťa, čo za ovce sú tí ľudia? Každý si k nám môže dovoliť len toľko, koľko mu mi povolíme. Ale, to čo tomu darebákovi povoľujete vy, vlastníci bytov - nad tým za mi zastavuje rozum. Nechápem vaše postoje. Ja by som mu už dávno klepla po prstoch.
0 0
horvatm horvatm

horvatm je offline (nepripojený) horvatm

Prosim vas, nemate prosim navrh zmluvy o spoločenstve podla novelizovaneho zakona z 1. juna, my mame staru zmluvu z roku 1998 a potrebujem ju ako novy predseda zosuladit s novelou alebo urobit uplne novu. aby som nieco nevynechal a nezabudol.

Nepodarilo sa mi tu najst nieco podobne.
Vdaka.
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

Nemate niekto novú dohodu o vykonaní práce mala byť dnes v denníku SME !
Priplepte jú ako prílohu Ď.
0 0
klodin klodin

klodin je offline (nepripojený) klodin

chcela bz som sa informavat ake odvody suvisia s vykonom fukncie presedu svb. vopred dakujem
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Odpoveď nájdeš tu http://www.porada.sk/t57660-zmluva-s...tml#post507611
Netreba zadávať otázku do viacerých tém, ak ide o rýchlosť odpovede, treba si počkať, nie vždy sa dá odpovedať okamžite. Pekný deň.
0 0
horvatm horvatm

horvatm je offline (nepripojený) horvatm

Prosim o radu alebo pomoc formou sukromnej spravy aby nebola reklama,
Hladam spolahlivu firmu na dodavku vchodových dveri do nasho domu, s integrovanymi schrankami, dobrym systemom na vstupy. Tak isto ak mozete mi poradit kde sa da vyhodne pozicat nazateplenie a orpavu logii, ktora banka je teraz najjednoduchsia na vybavenie uveru.

Popripade vase skusenosti s novymi dverami spokojnost, hlinik ocel.... ako ste vyberali.
Dakujem
Naposledy upravil horvatm : 25.09.07 at 13:53
0 0
horvatm horvatm

horvatm je offline (nepripojený) horvatm

Tak isto prosim o informacie ako riesite zimnu udrzbu, odvoz nadrozmerneho odpadu, nam vypovedala firma zmluvu, tak som bez tychto sluzieb a z domu som nikoho nenasiel, asi dam inzerat na vypomoc po okolitych domoch ale co s odpadom? ludia sa musia naucit si to riesit sami pod hrozbou pokut za ukladanie odpadu ku kontajnerom....
0 0
JankaII JankaII

JankaII je offline (nepripojený) JankaII

Vie mi niekto poradiť na ktorom obvodnom úrade máme zaregistrovať dodatok k zmluve o spoločenstve,keď do 1.10. 2007 sme patrili pod kraj Trenčín a sme okres Partizánske. Pokial sa dá aj telef. kontakt. Vopred ďakujem
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

JankaII Pozri príspevok
Vie mi niekto poradiť na ktorom obvodnom úrade máme zaregistrovať dodatok k zmluve o spoločenstve,keď do 1.10. 2007 sme patrili pod kraj Trenčín a sme okres Partizánske. Pokial sa dá aj telef. kontakt. Vopred ďakujem
Došlo len k premenovaniu úradu z krajského na obvodný. Takže ostávaš tam kam si patrila doteraz. Telefonne číslo zistíš na 1181. Aspoň u nás.
0 0
JankaII JankaII

JankaII je offline (nepripojený) JankaII

Elenka diky.Dnes som volala aj na ZSVB a tam mi povedali,že kraje su zrušené,čo som vedela a adresu obvodu si musíme zistiť,tak som z toho moc múdra nebola. Ďakujem.Takže sa vlastne zmenil len názov úradu
0 0
Elzu Elzu

Elzu je offline (nepripojený) Elzu

Dobrý večer!
Poraďte, prosím... Keďže nie som právnička, nie som si celkom istá, či správne chápem § 10 (6), a to "...Pri rozúčtovaní úhrad za plnenie sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome".
V paneláku, v ktorom bývam, je za výťahom priestor 7m štvorc. s plastovým oknom. Okno bolo zaplatené z fondu opráv. Na každom poschodí sú v tomto priestore elektromery pre 2 byty a stúpačky(ÚK)pre byty, kt. sú o poschodie vyššie. Keďže si viacerí tento priestor uzatvorili dverami a uzamkli, v prípade poruchy sem nie je možný voľný prístup. Vlastníci bytov takýmto spôsobom užívajú spoločné priestory ako vlastné bez toho, aby za ne platili. Vzťahuje sa na nich § 10 zák. 182/1993? Nerozumiem totiž výrazu "rozúčtovanie úhrad za plnenie"
A ešte jedna otázka... Priestorom za výťahom prechádza teplovodné potrubie vedúce do bytov na vyšších poschodiach, a tak je tu teplota minimálne 18 stupňov. Možno podľa vás tento priestor považovať za vykurovaný? Pýtam sa preto, lebo chcem vedieť, či sa na užívateľov týchto priestorov vzťahuje § 7, ods. 8 vyhl. 630/2005, ktorý hovorí, "... ak sa spoločné priestory využívajú inak ako na účel, na kt. sa zriadili, a nevyužívajú sa v prospech všetkých konečných spotrebiteľov. V takomto prípade sa náklady na dodané teplo do spoločných priestorov rozpočítavajú podľa podlahovej plochy alebo obostavaného objemu bytu a nebytových priestorov tým konečným spotrebiteľom, ktorí spoločné priestory využívajú, k celkovej podlahovej ploche alebo k celkovému obostavanému objemu všetkých bytov a nebytových priestorov."
Vlastníci totiž ako dôvod neplatenia uvádzajú fakt, že v tomto priestore nie je vykurovacie teleso (radiátor).
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Elzu Pozri príspevok
Dobrý večer!
Poraďte, prosím... Keďže nie som právnička, nie som si celkom istá, či správne chápem § 10 (6), a to "...Pri rozúčtovaní úhrad za plnenie sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome".
V paneláku, v ktorom bývam, je za výťahom priestor 7m štvorc. s plastovým oknom. Okno bolo zaplatené z fondu opráv. Na každom poschodí sú v tomto priestore elektromery pre 2 byty a stúpačky(ÚK)pre byty, kt. sú o poschodie vyššie. Keďže si viacerí tento priestor uzatvorili dverami a uzamkli, v prípade poruchy sem nie je možný voľný prístup. Vlastníci bytov takýmto spôsobom užívajú spoločné priestory ako vlastné bez toho, aby za ne platili. Vzťahuje sa na nich § 10 zák. 182/1993? Nerozumiem totiž výrazu "rozúčtovanie úhrad za plnenie"
Žiadny zákon nestanovuje presné pravidlá pre využívanie takýchto priestorov, je to na dohode všetkých (alebo aspoň väčšiny) vlastníkov.

Poznám jeden bytový dom, kde majú tiež na každom poschodí takúto miestnosť (ale menšiu, taký slíž, cca 3m2). Majú dohodu, že byty na príslušnom poschodí môžu využívať túto miestnosť ako kumbál. Takže to majú uzatvorené a kľúče od toho majú iba byty na príslušnom poschodí - 2 byty na poschodí.

Svojvoľne by si to ale nikto nemal prisvojovať a uzamykať. A už vôbec nie iba jeden vlastník, pokiaľ to nemá odsúhlasené väčšinou.

Na vyúčtovanie využívanie takýchto priestorov iba niektorými vlastníkmi nemá vplyv, pokiaľ by to bolo ako v tom mojom spomínanom príklade. Ak by to chcel využívať iba jeden a mal by súhlas ostatných, tak by asi platil nejaký prenájom.

Inak možno v tomto prípade ani nemožno hovoriť o spoločnom priestore, ale skôr by som hovoril o spoločnom zariadení. Tá miestnosť by sa dala definovať asi ako kobka pre merače a rozvody. Spoločnou miestnosťou by bola nejaká miestnosť, ktorá by mala určený účel využitia - napr. kočikáreň, práčovňa, miestnosť pre bicykle... Táto miestnosť nemá vlastné určenie, je to len miestnosť, ktorá vznikla za iným účelom, ako napr. výťahová šachta. Tiež to nie je spoločná miestnosť, ale zariadenie.
Elzu Pozri príspevok
A ešte jedna otázka... Priestorom za výťahom prechádza teplovodné potrubie vedúce do bytov na vyšších poschodiach, a tak je tu teplota minimálne 18 stupňov. Možno podľa vás tento priestor považovať za vykurovaný? Pýtam sa preto, lebo chcem vedieť, či sa na užívateľov týchto priestorov vzťahuje § 7, ods. 8 vyhl. 630/2005, ktorý hovorí, "... ak sa spoločné priestory využívajú inak ako na účel, na kt. sa zriadili, a nevyužívajú sa v prospech všetkých konečných spotrebiteľov. V takomto prípade sa náklady na dodané teplo do spoločných priestorov rozpočítavajú podľa podlahovej plochy alebo obostavaného objemu bytu a nebytových priestorov tým konečným spotrebiteľom, ktorí spoločné priestory využívajú, k celkovej podlahovej ploche alebo k celkovému obostavanému objemu všetkých bytov a nebytových priestorov."
Vlastníci totiž ako dôvod neplatenia uvádzajú fakt, že v tomto priestore nie je vykurovacie teleso (radiátor).

Ani podľa mňa to nebude vykurovaný priestor. Na to, aby to bol vykurovaný priestor, by tam musel byť radiátor. To, že do miestnosti preniká teplo z potrubia, nie je vykurovanie. Tie rúry by ste mali dať zaizolovať, aby ste tam nemali únik tepla.
0 0
JaDo JaDo

JaDo je offline (nepripojený) JaDo

I ja hľadám dodávateľa vchodových dverí s integrovanými poštovými schránkami. Pretože som na porade nová, nemôžem sa prihlásiť formou súkr.správy.
Ďakujem vopred za informáciu.
0 0
Petra005 Petra005

Petra005 je offline (nepripojený) Petra005

ahojte....co sa tyka spoločenstva...podacate tu informacie ako viest uctovnictvo....ked je spravca...s.r.o.-....vedie si PU...jed je spravca SZČO...vedie si JU...ale pre ludi ,ktorí su spravovani sa vedie urcita evidencia,fo,PD,platby,knihy FA....ale uctovnictvo sa to neda nazvat...su to zdanené peniaze (robim papiere pre vlastnikov a spolocenstva 10rokov a mamina je spravca nehnutelnosti asi 30rokov)
0 0
Petra005 Petra005

Petra005 je offline (nepripojený) Petra005

a ked by som mohla poradit...spoločenstvo si nezakladajte ...ma viacej zaporov ako kladov:=))
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať