Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov

Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Petra005 Pozri príspevok
a ked by som mohla poradit...spoločenstvo si nezakladajte ...ma viacej zaporov ako kladov:=))
Nesúhlasím s Tebou. Aspoň ja mám dobrý pocit, že som pomohol ľuďom. Viem,že je to nevďačná práca ale predsa......
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

JaDo Pozri príspevok
I ja hľadám dodávateľa vchodových dverí s integrovanými poštovými schránkami. Pretože som na porade nová, nemôžem sa prihlásiť formou súkr.správy.
Ďakujem vopred za informáciu.
JaDo, skús na www.123dopyt.sk
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

JaDo Pozri príspevok
I ja hľadám dodávateľa vchodových dverí s integrovanými poštovými schránkami. Pretože som na porade nová, nemôžem sa prihlásiť formou súkr.správy.
Ďakujem vopred za informáciu.
Poslal som Ti ss-ku.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Petra005 Pozri príspevok
a ked by som mohla poradit...spoločenstvo si nezakladajte ...ma viacej zaporov ako kladov:=))
Petra nenapísala by si nám tie zápory? /okrem toho, že to zoberie robiť človek, ktorý nemá patričné znalosti alebo, že ľudia v SVB nepochopili načo sa SVB zakladá? /
0 0
krskin krskin

krskin je offline (nepripojený) krskin

Ahojte som tu prvy krat takze za chyby sa vopred omluvam . Mam takyto problem. Ako je to zvolavanim schodze . U nas to bolo na vytahu ale podla zakona 182 by to malo byt dorucene kazdemu osobne nie? Na schodzy sa hlasovalo a pomer. meracoch a oprave strechy. Dalej na shodzy nebol pritomny zastupca spravcu - byt. druzstvo.Navyse v nasom dome ma priestory ktore prenajima takze mal by tam byt. Dalej nebolo splnene casova doba hlasovalo sa asi po 45min aj ked tam nebola nadpol. vecsina. Forma hlasovania nadpolovicna vecsina schvalene ale podla mna by mali byt prepocitane auvedene v zapisnici . O tej istej veci sa hlasovalo aj tri krat a vraj posledne hlasovanie bolo to prave. Nahnevalo ma to ze zastupkina nam hned oznamila ze aby sme riesili iba pomer. merace nakolko vyregulovanie kurenia je drahe ale podla mna bez toho to nema zmysel. Dalej zstupkina sa postazovale ze na novu strechu nie je ale 200000 na liepanie strechy no problem ved je to z FO a nie z nasich penazi.
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

>>ved je to z FO a nie z nasich penazi.
Keď nie sú Vaše, tak sa k nim hlásim. Pravdaže sú Vaše, veď ste ich vložili Vy.
>>na shodzy nebol pritomny zastupca spravcu - byt. druzstvo
Nemusí byť. Má určitý počet hlasov (podľa počtu bytov) a to sa zohľadňuje pri hlasovaní. Spráca sa musí riadiť ustanoveniami prijatými na zhromaždení.
Na vyregulovanie kúrenia sa pozerám veľmi divne. Ešte ma nikto nepresvedčil, že to v praxi
1) sa dá uskutočniť
2) má to nejaký praktický význam - nie teoretický a splnenie zákonných povinností

Zvolávanie schôdze a hlasovanie je určené zákonom o vlastníctve... a zmluvou o SVB alebo stanovami.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

krskin Pozri príspevok
Nahnevalo ma to ze zastupkina nam hned oznamila ze aby sme riesili iba pomer. merace nakolko vyregulovanie kurenia je drahe ale podla mna bez toho to nema zmysel. Dalej zstupkina sa postazovale ze na novu strechu nie je ale 200000 na liepanie strechy no problem ved je to z FO a nie z nasich penazi.
1/ Vyregulovanie tepelnej sústavy je prvoradé a montáž meračov na nevyregulovanú sustavu je zbytočné
2/ FO je jednoznačne príspevkom každého vlastníka /je z vašich peňazí!/a je tvorený osobitne
0 0
krskin krskin

krskin je offline (nepripojený) krskin

Dakujem za odpoved mam rovnaky nazor ale niekedy jednanie s ludmi je dost tazke napr. pani ktora suhlasila s liepanim strechy byva na samom vrchu kdez ja na druhom poschodi. A ohladne FO snazil som sa ludom vysvetlit ze su to ich peniaze ale zjavne to beru tak ze ked to aktualne nedavaju zo svojho vrecka aj ked to nasetrili tak je to v pohode. Ved 200000 neni moc lepsie ako by mali prispiet na novu a kvalitnu strechu.
0 0
horvatm horvatm

horvatm je offline (nepripojený) horvatm

Prosim Vas ako viest v účtovníctve platby do stavebnej sporitelne? Dakujem.
0 0
Mino1 Mino1

Mino1 je offline (nepripojený) Mino1

Petra005 Pozri príspevok
a ked by som mohla poradit...spoločenstvo si nezakladajte ...ma viacej zaporov ako kladov:=))
Nesúhlasím s tebou, SVB si dokonca povinná založiť zo zákona, ak je odkúpených viac ako 75% bytov do osobného vlastníctva, takže tam niet čo riešiť, samozrejme, sú to starosti a vybavovačky, my sme SVB o 4 bytoch, ale peniaze, mktoré sme platili na správu si teraz dávame radšej do rezervného fondu, odmeny si nedávame, ja tiež nie som nadšený, že ako predseda som zodpovedný za niekoľko vecí, budeme musieť podať dańové priznanie, ale taký je život.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Mino1 Pozri príspevok
Nesúhlasím s tebou, SVB si dokonca povinná založiť zo zákona, ak je odkúpených viac ako 75% bytov do osobného vlastníctva, takže tam niet čo riešiť,
Toto vieš aj podložiť nejakým zákonným ustanovením? Nemýliš si to s niečím iným?
0 0
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

sthruska Pozri príspevok
>>ved je to z FO a nie z nasich penazi.
Keď nie sú Vaše, tak sa k nim hlásim. Pravdaže sú Vaše, veď ste ich vložili Vy.
>>na shodzy nebol pritomny zastupca spravcu - byt. druzstvo
Nemusí byť. Má určitý počet hlasov (podľa počtu bytov) a to sa zohľadňuje pri hlasovaní. Spráca sa musí riadiť ustanoveniami prijatými na zhromaždení.
Na vyregulovanie kúrenia sa pozerám veľmi divne. Ešte ma nikto nepresvedčil, že to v praxi
1) sa dá uskutočniť
2) má to nejaký praktický význam - nie teoretický a splnenie zákonných povinností

Zvolávanie schôdze a hlasovanie je určené zákonom o vlastníctve... a zmluvou o SVB alebo stanovami.
Vyregulovanie nechaj na odborníkov-je to vyváženie hydraulických odporov a akési "prerozďeľovanie parciálnych tlakov" t.j. aby niečo nútilo tiecť vodu aj cez tvoj radiátor a aby nepretiekla príliš rýchlo.
V praxi som to zažil tak,že sa mi zohrievala ani nie polovica rebier a polovica výšky radiátora =deky na seba pri plne otvorenom ventile!
Ahoj
Ka Mil
0 0
horvatm horvatm

horvatm je offline (nepripojený) horvatm

Dobry den, prave mi bola zamietnuta a vratena ziadost o dotaciu z MVRR SR nakolko pre Bratislavsky kraj bolo pridelene malo financnych prostiredkov.
Prosim je mozne sa nejak odvolat alebo zistit viac ?
Neviete mi napisat ci je mozne a kde ziskat nejake financie aj z eurofondov alebo sa to uz niekomu podarilo?
Balkony nam zacnu o chvilu padat na hlavu...
Dakujem
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Neviem, že by sa dalo odvolať. Eurofondy sú pre SVB neprístupné. Ibaže by sa viac SVB spojilo. Pokiaľ nedošlo k zmene - tak to bolo asi pred 2 rokmi.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

sthruska Pozri príspevok
Neviem, že by sa dalo odvolať. Eurofondy sú pre SVB neprístupné. Ibaže by sa viac SVB spojilo. Pokiaľ nedošlo k zmene - tak to bolo asi pred 2 rokmi.
Presne tak. Nie je právny nárok na dotáciu z MV a Eurofondy sú otvorené na čerpanie za účelom zveľaďovania sídlisk hlavne pre samosprávy. Takže buď sa o získanie systémovej dotácie pokúsite o rok alebo ak nemáte dosť finančných prostriedkov na účte si môžete zvýšiť tvorbu FPOaU (v závislosti od stavu balkonov) alebo si zoberiete úver. Ak sú tie balkony v takom dezolátnom stave, obráťte sa na statika alebo iného odborníka o posudok skôr, kým sa nestane nešťastie. Posúdi koľko času Vám ešte technický stav balkonov dovolí ich využívať alebo už "včera" bolo neskoro. Je to určite rozumnejšie ako čakať kým sa niečo stane, nakoľko v zmysle znenia 182/993 sa dajú považovať za spoločné zariadenie domu tým, že aj oprava balkonov sa dá uskutočniť z FPOaU. Ja by som to neriskovala. Žiadna investícia nie je vysoká, ak sa má predísť nešťastiu. Na schôdzi sa už dohodnete aký spôsob si zvolíte. Je to povinnosť aj v zmysle zákona starať sa o svoj majetok.
0 0
d-a-d-a d-a-d-a

d-a-d-a je offline (nepripojený) d-a-d-a

zamestnaná,vydatá
Ahojky volám sa Dagmar a chcem radu máme SVB od roku 2003 doteraz sme neviedli žiadné účtovníctvo a ani sme nedávali daň priznanie čo teraz ? mUSíME TO ROBIŤ VEDIEME SI KAžDý PRíJEM AJ VýDAJ IBA V ZOšITE.dAKUJEM
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

d-a-d-a Pozri príspevok
Ahojky volám sa Dagmar a chcem radu máme SVB od roku 2003 doteraz sme neviedli žiadné účtovníctvo a ani sme nedávali daň priznanie čo teraz ? mUSíME TO ROBIŤ VEDIEME SI KAžDý PRíJEM AJ VýDAJ IBA V ZOšITE.dAKUJEM
Príjem predsedu SVB je na základe dohody o vykonaní práce podľa
§ 226 - Zákonníka práce č. 311/2001 Z.z. v znení noviel, ktorá sa môže uzatvoriť na obnobie nie dlšie ako 12 mesiacov.

Príklad: SVB vyplaca predsedovi 1675.-SK/mesačne brutto čo je čísty príjem 1357.-Sk.
Z toho musi odviesť daň vyberanu zražkou v zmysle §43 zákona č.595/2003Z.z.o dani z príjmov na Daňový úrad 318.-Sk/mesačne.
Každy štvrťrok podávam tlačivo PREHĽAD na DÚ

Do Socialnej poisťovne odvadzám:
1. Úrazove postenie 0,8%z brutto -t.j.14.-Sk/mesačne +
2.Garančný fond 0,25% z brutto- 5.-Sk/mesačne
ak k tomu musim odovzdať Mesačný výkaz poistného+prílohu je to v zmysle zákona o SP povinné z dohody!!!

Do 31.3. musiš podať tlačivo : Daňové priznanie, Hlásenie a Výkazy NO Úč.1-01, a NO Úč2-01, ktoré najdeš na téme ktorú som vytvorila SVB-Vyplňovanie tlačiv:daňový úrad, social.poisťovňa a iné úrady
Naposledy upravil ebenova@zoznam.sk : 04.03.08 at 21:26 Dôvod: doplnenie
0 0
cervena cervena

cervena je offline (nepripojený) cervena

Mala som podobný problém pred dvomi rokmi. Boli sme SVB a platili sme správcu v dobrej viere že robí správu. V 2006 som zistila to čo vy teraz. Daňové priznanie som podala až za 2006 a teraz podám za 2007. Doplatila som dane za prenájom spoločných priestorov za roky 2004,2005 a 2006. Za 2007 som platila už priebežne. Účtovníctvo som urobila za rok 2006 -a robím rok 2007. Ak máte dobré záznamy a výpisi z účtov malo by sa to dať spraviť. Držím Vám palce.
Alena
0 0
mirar mirar

mirar je offline (nepripojený) mirar

právomoc predsedu svb
0 0
I-24 SVB I-24 SVB

I-24 SVB je offline (nepripojený) I-24 SVB

Príjmy a výdavky v zmysle zákona 595/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov, ktorá sa zapisuje do Daňového priznania sa zaokrúhľuje všetka smerom dole, alebo matematicky do 0,49 dole a od 0,50 hore?
Daň sa všetka zaokrúhľuje dole!

Ďakujem za odpoveď
Naposledy upravil I-24 SVB : 11.03.08 at 21:05
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať