Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov

Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

Jozef I
Chcel by som vedieť ako sa dá postupovať, ak po výmene všetkých meračov vody v dome, je rozdiel pri odpočte spotreby na vstupnom merači do domu a súčtu všetkých meračov v bytoch ????

Rozdiel je príliš veľký na to, aby sa to ospravedlnilo nejakými stratami. Žiadna havária na dome nebola ani voda v priebehu roka nevytekala. Merače sú nemagnetické.
Zalezi od toho aky velky je ten rozdiel. Pokial je koeficient v rozsahu od 0,85 do 1,15 povazuje sa to za normalne.
Pokial je koeficient mimo tychto cisiel je potrebne dat skontrolovat vodomery u vlastnikov, ktori maju podozrivo nizku spotrebu - kontrola plombovania, pripadne overenie s Slovenskej legalnej metrologii. Aj novy merac dokaze merat bludy.
Zaujimalo by ma, kolko stali tie antimagneticke merace a kde ste ich zohnali. Nie vsetky merace maju totiz vydane osvedcenie SLM a Metrologickym ustavom.
0 0
ludvik ludvik

ludvik je offline (nepripojený) ludvik

GABRIELA
Ja robím účtovníctvo v SVB v ALFE module pre SVB. Mne sa to zdá fajn. Robí sa v tom ľahko. Čo sa týka vyúčtovania urobila som si v exceli jednoduché tabuľky so vzorcami tak, aby mi po zmene akéhokoľvek potrebného údaja prepočítalo všetko až po preplatok-nedoplatok. Robota je to zložtejšia len pri tvorbe tabuliek, potom to už ide. Mne tvorba programov a pod, nič nehovorí.

Čo sa týka odmien za účtovníctvo. ZDP § 5 ods.( tuším) c- nemám tu teraz zákon, sú odmeny za výkon v dozornej rade... Takže som sa stala členom dozornej rady a dostávam odmenu za výkon v dozornej rade, len je oproti ostatným členom vyššia.
Nebudem robiť žiadne zmluvy, dohody, príkazné zmluvy a pod., odvediem dane, na konci roka dám každému povrdenie o príjme a hotovo.
Pozerám práve ALFU a mám jeden dotaz? Akým spôsobom rozpisuješ úhradu od konkrétneho vlastníka bytu na správu domu, fond opráv a i. keď hneď na začiatku sú tam preddefinované prijmové položky a celkový príjem nie je možné rozdeliť na drobné.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Išla som podľa príručky a rozdelila som si príjmy podľa toho ako máme definované platby, napr. vyberáme do FÚO aj platby za prenájom pivničných priestorov, pohotovosť a pod. to tam ide pekne rozdeliť. Nemám teraz program pri sebe lebo som v práci ale môžem ak bude záujem večer napísať presne kde to je. Čo sa týka rozúčtovania na jednotlivých vlastníkov, tak to mi poradili priamo v KROSE. Zadala som si jednotlivých vlastníkov ako jednotlivé strediská. Očíslovala som ich bytom napr. 14423 Mrkvička Jožko, pričom 144- dom, 2-vchod, 3-byt. Toto sme im zadali aj ako VS na platby, a tak sa to ľahko priraďuje. Treba si urobiť možno nejakú pomocnú tabuľku v exceli( ja ju mám a robí sa mi jednoduchšie) , kde budeš mať súčtové sumy platieb jednotlivých nájomníkov extra za Prevádzku domu, extra FÚO, extra Správa domu. napr:
Platba na Prevádzku domu : 1500 ÚK, 500 TÚV, 300 SV, 20 Osv...Spolu 3200. Potom pri zadaní platby na Prevádzku domu dáš celkom sumu tú súčtovú 3200 a v Rozpise to rozhodíš na jednotlivé platby.

Asi som to napísala zložito ale keď budem večer doma môžme to rozobrať presne podľa PC.

Pekný deň
0 0
silveco silveco

silveco je offline (nepripojený) silveco

Tento problém majú asi vo viacerých SVbčkach,,národ slovenský je preukrutne vynaliezavý,,treba si to postrážit,u nás to robíme pri vyúčtovaní takto:
1. Celkovú spotrebu vody od vodární vyjadrenú v cene vydelím nameraným množstvom vody spočítaným podla jednotlivých bytoch a dostanem cenu za m3 vody a ten potom vynásobím príslušnou spotrebou za byt.
2. Rozdiel vody ktorý vznikol pri odpočte vody medzi vyfakturovaným množstvom a nameraným množstvom vody vydelím počtom osob v dome,každému bytu potom navýšim množstvo vody podla počtu osob a takto dostanem konečnú hodnotu stavu. Je pracnejšia,a možno aj spravodlivejšia.
Všetko záleží od toho ,akú metodu si schvália ludia na zhromaždení.
Zaujímalo by ma, kde by sa dali zohnat tie nemagnetické vodomery a niečo okolo nich. Vdaka.........
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Čítala som si zbežne príspevky za posledný týždeň lebo nebol čas, ale asi ma SUSU nepochopil dobre.

Účtovníctvo SVB robím v ALFE je jedno koľko je tam bytov. Pretože základné rozdelenie platieb Ti rozdelí stlpce a už nepribúdajú. Rozúčtovanie na jednotlivých vlastníkov je super vyriešené cez strediská( zaúčtujem celý mesiac - všetky platby cez banku tak za 4 hodinky- max.) V exceli mám len koncoročné rozúčtovanie. Poprepájala som si vzorce tak, že ak zmením akýkoľvek údaj v základnom vyúčtovaní za dom tak mi to prepočíta všetkých 46 bytov. Mne sa to zdá teraz už super. Verím že sú aj programy aj lepšie systémy ale mne sa toto zdá veľmi jednoduché- zvyk je železná košeľa.

A ešte jedna pripomienka. Nesúhlasím su SUSU že sa dá v SVB vyplatiť odmena bez zdanenia. Odmeny štatutárom a platby za vákom v Dozorných radách patria pod § 5 pod c ZDP a ide teda o príjmy ktoré sa zdaňujú pri zdroji. Ja to teda budem aj naďalej zdaňovať, dám každému potvrdenie o vyplatenom príjme na konci roka. Každý kto nemá mať príjem zdanený nech si požiada o vrátenie dane prostredníctvom podania DP.
Myslím si totiž že voči DÚ je to naša povinnosť a sú za to možné sankcie.

Pekný deň.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
silveco
Tento problém majú asi vo viacerých SVbčkach,,národ slovenský je preukrutne vynaliezavý,,treba si to postrážit,u nás to robíme pri vyúčtovaní takto:
1. Celkovú spotrebu vody od vodární vyjadrenú v cene vydelím nameraným množstvom vody spočítaným podla jednotlivých bytoch a dostanem cenu za m3 vody a ten potom vynásobím príslušnou spotrebou za byt.
2. Rozdiel vody ktorý vznikol pri odpočte vody medzi vyfakturovaným množstvom a nameraným množstvom vody vydelím počtom osob v dome,každému bytu potom navýšim množstvo vody podla počtu osob a takto dostanem konečnú hodnotu stavu. Je pracnejšia,a možno aj spravodlivejšia.
Všetko záleží od toho ,akú metodu si schvália ludia na zhromaždení.
Zaujímalo by ma, kde by sa dali zohnat tie nemagnetické vodomery a niečo okolo nich. Vdaka.........
Vďaka za názor. Najprv k meračom. Ja len vypomáham s účtovníctvom a tak ohladne meračov nemám konkrétne info. Len viem, že keď som sa pýtal, či sa to nedá nejako oklamať napr. magnetom tak som dostal odpoveď, že nie. Merače sú plne s umelej hmoty a tak sú nemagnetické. Takú odpoveď som dostal.
Ohladne tej vysokej spotreby je jasné že to budem musieť rozpočítať medzi ľudí koeficientom (teda tú nadspotrebu) ale samému mi to vŕta v hlave ako je to možné?! Ide o to, že tá nadspotrba bola aj v minulosti. Tak sa spoločenstvo rozhodlo konať a zainvestovalo sa do nových meračov aby sa to zlepšilo. No najväčšia sranda je, že po roku je rozdiel ešte väčší. Nik by nemal mať čiernu odbočku lebo firma, ktorá menila merače to kontrolovala. Možno nejak spolupracujú s vodárňami ? Neviem.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Ja pridám ešte svoje skúsenosti s vodou. My sme mali asi pred dvoma rokmi koeficien skoro 1,3 a to nás zastavilo v jednoduchom pozeraní sa na to. Vymenili sme všetkým merače. Robíme námatkové kontroly v celom dome tak, že jednoducho zaklopeme poprosíme o pustenie vody studenej i teplej, a kukáme či sa toči vodomer. Tam kde sa netočil boli zatiaľ len technické problémi s meračmi, a urobili sme im priemernú spotrebu z predchádzajúceho roku. Teraz sa snažíme mať odpočet vody tak, aby sme mali aspoň za dva mesiace priemernú spotrebu( t.j. časté námatkové kontroly - aspoň 3x po sebe). Teraz máme koeficient 1,05, čo je primerané. Boli sme sa opýtať aj vo firme, ktorá nám merače montovala, aby nám poradili čo skontrolovať na merači či nie je nejak poškodený. Poradili. Napr. na plaxiskle nemôže byť žiadna ani špendlíková dierka, ihlou sa vraj dá zastaviť merač, niekedy sa vraj síce ručička točí ale opačne, tak aj na to si dávame pozor. Zatiaľ nám to funguje. No kým sa nenájde niekto vynaliezvajší.

Chcem sa opýtať či nemáte niekto odpojených nájomníkov od spoločného kúrenia, či Vám nejakým spôsobom platia nejakú časť za teplo. Či si od Vás pýtali súhlas a pod.

Pekný deň
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Ďakujem. Skúsim to navrhnúť predsedovi a vrhneme sa na kontrolu vodomerov. Asi to bude najrozumnejšie a uvidíme či to pomôže. Asi ich treba častejšie kontrolovať.

Podľa mňa od kúrenia sa môže odpojiť iba celý dom a nie jednotlivec. Resp. môže sa odpojiť ale aj tak musí platiť ďalej, lebo ostatný ho cez steny aj tak vykurujú. Iba keby s tým všetci súhlasili, o čom moc pochybujem. Čisto teoreticky keby sa odpojili samostatne všetci nájomníci, tak aj potom určite ako dom budete platiť za teplo a potom by ho kto platil? Veď sa čiastočne vykurujú aj spoločné priestory.
To je môj názor. :-)
0 0
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

silveco
Tento problém majú asi vo viacerých SVbčkach,,národ slovenský je preukrutne vynaliezavý,,treba si to postrážit,u nás to robíme pri vyúčtovaní takto:
1. Celkovú spotrebu vody od vodární vyjadrenú v cene vydelím nameraným množstvom vody spočítaným podla jednotlivých bytoch a dostanem cenu za m3 vody a ten potom vynásobím príslušnou spotrebou za byt.
2. Rozdiel vody ktorý vznikol pri odpočte vody medzi vyfakturovaným množstvom a nameraným množstvom vody vydelím počtom osob v dome,každému bytu potom navýšim množstvo vody podla počtu osob a takto dostanem konečnú hodnotu stavu. Je pracnejšia,a možno aj spravodlivejšia.
Všetko záleží od toho ,akú metodu si schvália ludia na zhromaždení.
Vas postup nie je spravny.
V roku 2000 ma preklepavala Financna sprava odbor cenovej kontroly, ktora mi prave takyto postup vytkla.
Postup ma byt taky ako uvadzas v bode 1. To znamena:
spotreba podla faktur z vodarni / pocet DBM (dielik bytoveho meraca) = koeficient.
spotreba bytu v DBM * koeficient * cena MJ = naklad bytu
Tento vysledok nie je v m3 ale v DBM
Pozri vzor vyuctovania uverejneny na tejto stranke: http://www.porada.sk/showpost.php?p=39764&postcount=98
Naposledy upravil susu : 22.02.05 at 11:08
0 0
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

GABRIELA
Čítala som si zbežne príspevky za posledný týždeň lebo nebol čas, ale asi ma SUSU nepochopil dobre.

Účtovníctvo SVB robím v ALFE .... všetky platby cez banku tak za 4 hodinky- max. ... všetkých 46 bytov.
V jednom objekte mam 80 bytov, potom 102 a v poslednom 160 bytov. Za jeden den mam nahodene a poparovane platby cez banku a aj v hotovosti za vsetky tri objekty. To by som v kupovanom softe nemal sancu.
Co sa tyka rozuctovania platieb: Databazu penazneho dennika mam prepojenu na databazu zalohovych platieb, ktore mi tvoria vlastne pohladavky. Takze akonahle sparujem uhradu voci var.symbolu, je platba rozuctovana - ak by sa "nahadzovalo" do PC kazdy den, tak by som vlastne denne videl. kde mam kolko financii. Vysledok rozuctovania je na tomto odkaze: http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=687
GABRIELA
A ešte jedna pripomienka. Nesúhlasím su SUSU že sa dá v SVB vyplatiť odmena bez zdanenia. Odmeny štatutárom a platby za vákom v Dozorných radách patria pod § 5 pod c ZDP a ide teda o príjmy ktoré sa zdaňujú pri zdroji. Ja to teda budem aj naďalej zdaňovať, dám každému potvrdenie o vyplatenom príjme na konci roka. Každý kto nemá mať príjem zdanený nech si požiada o vrátenie dane prostredníctvom podania DP.
Myslím si totiž že voči DÚ je to naša povinnosť a sú za to možné sankcie.
Pekný deň.
Ja som v tom prispevku netvrdil, ze mas vyplatit odmenu bez zdanenia. Spomenul som vsetky sposoby, ako moze byt odmena vypatena.
1.) Je zivnostnik a SVB mu vyplaca peniaze na zaklade faktury.
Toto je moj pripad. Fakturujem SVB spracovanie uctovnictva.
2.) Nie je vytvoreny pracovno-pravny vztah SVB - predseda.
SVB vyplaca mesacne dohodnutu odmenu v plnej vyske, na konci roka si splni "bonzacku povinnost". Prijemca financii ma povinnost podat danove priznanie, pokial jeho celkoveho prijmy v roku presiahnu ciastku 40 416 Sk. Taktiez by mal byt registrovany v zdravotnej poistovni - to je parketa pre pana Mihala.
V tomto pripade vyplacas odmenu na zaklade zmluvy o SVB, nie na zaklade pracovnej zmluvy ani na zaklade dohody o vykonani prace. Moze to byt zmluva o dielo
3.) Je uzatvorena pracovna zmluva (dohoda o vykonani prace asi neprichadza do uvahy, pretoze sa jedna o opakovanu cinnost).
Toto komentar nepotrebuje.
Naposledy upravil susu : 22.02.05 at 11:30
0 0
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

Jozef I
Vďaka za názor. Najprv k meračom. Ja len vypomáham s účtovníctvom a tak ohladne meračov nemám konkrétne info. Len viem, že keď som sa pýtal, či sa to nedá nejako oklamať napr. magnetom tak som dostal odpoveď, že nie. Merače sú plne s umelej hmoty a tak sú nemagnetické. Takú odpoveď som dostal.
Ohladne tej vysokej spotreby je jasné že to budem musieť rozpočítať medzi ľudí koeficientom (teda tú nadspotrebu) ale samému mi to vŕta v hlave ako je to možné?! Ide o to, že tá nadspotrba bola aj v minulosti. Tak sa spoločenstvo rozhodlo konať a zainvestovalo sa do nových meračov aby sa to zlepšilo. No najväčšia sranda je, že po roku je rozdiel ešte väčší. Nik by nemal mať čiernu odbočku lebo firma, ktorá menila merače to kontrolovala. Možno nejak spolupracujú s vodárňami ? Neviem.
Este raz sa vratim k otazke: Ake su to vodomery a kolko stali???
Metrologicky urad vo svojom vestniku uverejnje, ktore vodomery maju platne certifikaty - tzn. splnaju nase predpisy o metrologii. Ta cena je zaujimava preto, lebo lacny vodomer urcite nema vydany certifikat. To ze sa predava, nie je nic nove. Na Slovensku je to tak. Takze este raz. Poziadajte firmu, ktora montovala vodomery, aby Vam k nim dodala aj certifikaty.
K tomu, ze je vodomer antimagneticky len drobna poznamka.
Videl uz niekto z Vas rozobrany vodomer??? Sklada z dvoch casti. Jedna je vodotesne uzavreta a je v nej male obezne koliesko (turbinka), ktora sa otaca. Na spolocnej hriadeli ma unasac, ktory prenasa pohyb do ciselnice (pocitadla). Na spodnej strane pocitadla je magneticky unasac, ktory roztaca "ementalove" kolieska pocitadla. Odkedy maju pocitadla "ementalove" (umela hmota) kolieska a nie kovove, vydavaju sa za antimagneticke. O tom ako to skutočne je s tym "antimagnetizmom" je uvedené v prilohe.
K tym odchylkam: Pri vymene stupaciek sme menili aj vodomery. Su tam cca 2,5 roka. Prikladam posudok na meradlo, ktore malo odchylku ako hrom. Ani na nove ci repasovane vodomery sa neda spolahnut.
Nechcem vsak branit "zlodejov". Navrhnem aj riesenie. U mna v jednom objekte je na stupacke 6 bytov. Do suterenu sme na kazdu stupacku (je ich 18) namontovali tri vodomery; studena voda, tepla voda, cirkulacka. Ked sa ide opisovat voda, najprv sa opisu spodne stavy na stupacke a potom sa ide do bytov. Pokial mam rozdiel, tak viem ktora stupacka to bola a na tych par jednotlivcov si posvietim.
Preco su tam tie vodomery tri? Tepla voda cirkuluje, tzn ze stale preteka. Tam sa spotreba jednotlivej stupacky urcuje ako rozdiel medzi vodomerom na vstupe a na vystupe.

Pozn: Ten rozobraty vodomer som poskladal naspat bez porusenia plomb. Ak by som sa pohral s pocitadlom. tak si za par minut nastavim stav aky chcem. Takze netreba magnety, spendliky, vejariky apod. Staci trochu sikovnosti a pred koncorocnym odpoctom si nastavim stav aky potrebujem. Funguje to ako tachometer na aute a tie sme za komancov stacali dolu kvoli garanckam vsetci. Takze pozor na soferov, ti to ovladaju... fuj to sa nerobi
Naposledy upravil susu : 22.02.05 at 15:12
0 0
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

GABRIELA
Chcem sa opýtať či nemáte niekto odpojených nájomníkov od spoločného kúrenia, či Vám nejakým spôsobom platia nejakú časť za teplo. Či si od Vás pýtali súhlas a pod.

Pekný deň
Pokial sa chce niekto odpojit od tepla, nepotrebuje suhlas od ostatnych vlastnikov bytov. Je to jeho problem ako si zabezbeci vykurovanie svojho bytu.
Je to presne ako s teplou vodou. Kupim si bojler a odoberam iba studenu vodu.
Prispevky do spolocneho na kurenie su irelevantne. Tak ako jeho vykuruju susedia stenami, tak isto ich vykuruje aj on v obdobi ked sa este naplno nekuri. Predpokladam, ze ked sa niekto "chce" skubnut od kurenia tak sa skubne ci to budu ostatni chciet alebo nie.
Poloz si otazku: Ked sa bude teplo merat a budes mat vlastne kurenie napr. podlahove, co nameras na meracoch tepla, ktore budu na spolocnych radiatoroch, ktore budu odstavene???
Preto hovorim, ze pokial by som mal vlastne kurenie, do spolocneho neprispievam.
0 0
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

Jozef I
1. Podľa mňa od kúrenia sa môže odpojiť iba celý dom a nie jednotlivec. Resp. môže sa odpojiť ale aj tak musí platiť ďalej, lebo ostatný ho cez steny aj tak vykurujú. Iba keby s tým všetci súhlasili, o čom moc pochybujem.
2. Čisto teoreticky keby sa odpojili samostatne všetci nájomníci, tak aj potom určite ako dom budete platiť za teplo a potom by ho kto platil? Veď sa čiastočne vykurujú aj spoločné priestory.
To je môj názor. :-)
Dovolil som si Tvoj prispevok mierne upravit a ocislovat jednotlive temy.
K bodu 1 - plati odpoved pre Gabrielu. Do celeho procesu vstupuje dodavatel tepla. V prihlaske na odber tepla je totiz uvedena vykurovana plocha bytov. Ak sa mi skubne jeden byt s plochou 80 m2, tak by som mal zmenit udaje v prihlaske. Pre klud v dome, je potrebne zabezpecit, aby ten dotycny nemal moznost dodatocneho pripojenia na vykurovaciu sustavu. Pokial sa jedna o stupackovy system, kedy rury prechadzaju cez jednotlive byty, maju problem vsetci okrem toho co byva hore. Ten sa moze pokojne odpojit od kurenia. V byte pod nim rurky zaslepis a je to.
k bodu 2 - ak sa odpoja vsetci vlastnici bytov, nemas za co platit. Uzavries vstupne armatury a pokial Ti cez merac tepla na pate domu nepretecie ziadna voda - nemas za co platit.
Pokial by si nechal centralne kurenie len na vykurovanie spolocnych priestorov, rozpocitas naklady na jednotlive byty v zmysle platnych predpisov.
Inak sa Vam ludia divim, ze stale by ste chceli pĺatit aj za sluzby, ktore neodoberate.
Ber to ako v obchode. Platim za to co mam v kosiku. Nemozem predsa platit za nieco nad cim iba uvazujem.
Neberies teplo zo spolocneho - neplat. Ved si zaplatis tak ci tak. Je to uz len na Tvojej sikovnosti, ze budes platit menej. A to musia pochopit aj Tvoji spoluvlastnici. Vstupne naklady budes mat aj tak vyssie, takze nie je Ti co zavidiet.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Som rada že ste sa ozvali na tému odpojenia od spoločného kúrenia. Ja nie som odpojená a som jeden z tých v dome ktorý je stále na ÚK. Ja ale nezdieľam Váš názor, že keď sa niekto odpojí tak nech nič neplatí ( asi som čakala, že mi niekto napíše akým % alebo akým kľúčom prispievajú ). Vysvetlím: Pokladám činžiak za jeden veľký dom, aj keď je viac stratový. Všetci sa podieľame na vykurovaní aj spoločných priestorov už rozvodmi v dome. Myslím si že aj ten čo je odpojený a ide po schodisku( relatívne teplom lebo trúbky sú v stenách-väčšinou , aj keď ide do pivnice tak tam nemusí isť v kožuchu, užíva priestor kde robíme schôdze a pod...), to všetko sú spoločné priestory vykurované rozvodmi v dome odkiaľ aj on užíva teplo. Takže som za prispievanie v každom prípade! Neviem si predstaviť keby sa odpojili všetci vlastníci bytov až na jedného????? Ten by platil sám všetky de facto straty cez rozvody tepla??? No neviem ! Tiež si myslím že keď sme vlastníci domu sme vlastníci sj spoločných častía spoločných zariadení domu- a k tomu podľa zákona 182/93 patria aj spoločné rozvody. Takže pre mňa ďalší dôvod na platenie, a súčastne aj na žiadanie súhlasu vlastníkov bytov. Ozaj a čo tak vyregulovaná sústava - nenaruší sa ak sa odpojí väúčší počet vlastníkov?! Ja si myslím že všetko je stvané na nejaké parametre.

Súhlasím s tým že, samostatné kúrenie je lacnejšie, a bolo by veľmi vhodné v tejto dobe mať lacnejšie vykurovanie , ale v baráku -pre mňa - len a len vlastným kúrením pre celý dom, žiadne samostatné zásahy.

Prepáčte, mám iný názor ako Vy, ale snažím sa na to pozerať aj zo strany ostatných vlastníkov domu.
Aj napriek tomu chcem poprosiť niekoho , kto má ľudí odpojených v dome od kúrenia a platia niečo na vykurovanie napíšte.

Prajem všetkým pekný deň.
0 0
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

Mala som taký prípad v jednom byte. Už si nepamätám zákon, ale účtuje sa za teplo 20-30%, aj keď je od kúrenia odpojený. Veď cez jeho byt prechádzajú stúpačky kúrenia a aj susedia cez steny aj podlahy ho vykurujú. Aj firmy pri rozúčtovaní tepla na základe pomerových meračov účtujú 70% podľa meračov a zvyšok paušálne. Takže sa skúste pozrieť na vec z pohľadu vlastníka nielen bytu ale aj celého domu. Veď nikto nemá vyšpecifikované v liste vlastníctva, ktorá časť spoločných priestorov, vykurovacej sústavy a ostatných rozvodov mu patrí! Byť vlastníkom bytu neznamená, že vlastním len byt! Mám aj povinnosti voči domu a jeho spoluvlastníkom, či sa mi to páči, alebo nie.
A čo sa týka odpájania, nie je celkom jednoznačné, že je to len moja záležitosť. SVB sa k tomu vyjadriť má právo - veď to kúrenie je spoločné, môže mať vyregulovanú sústavu, ktorú týmto zásahom naruším, rovnako ak existujú merače, je rozdiel, či mám v celkovej vykurovanej ploche napr. o 80 m2 viac alebo menej.
A keby sa chcel odpájať celý dom, rovnako a bez pochýb musí žiadať súhlas na odpojenie od centrálneho zdroja vykurovania od vlastníka centrálneho zdroja vykurovania(napr. od MsÚ).
Pekný deň!
Naposledy upravil AdaG : 22.02.05 at 16:22
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Ďakujem za názor , jeden z mála . My účtujeme vrchným bytom(1) 30% a tam kde idú stupačky 40%.

Pekný deň.
0 0
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

Rada pomôžem. Ak ťa zaujímajú podrobnosti, skús sa obrátiť na Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov. Ovládajú legislatívu a vedia sa fundovane vyjadriť ku každodenným problémom SVB. Nerobím im reklamu, ale z vlastných skúseností od r. 1998 viem, že je dobré byť členom takejto organizácie a stojí to 3,- /byt a mesiac.
Centrála je v Košiciach a po celom Slovensku majú regionálne kancelárie.
Ale viem aj to, že poradia aj nečlenom, ktorí sa aj tak časom členmi stanú!
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

GABRIELA
...
Na druhej strane, keď nad tým tak rozmýšľam,naozaj nemôže existovať súčastne zmluva o výkone správy aj zmluva o spoločenstve. Asi to teraz zaregistrovať nemôžu.
...
Prečo nemôže existovať súčasne aj zmluva o výkone správy, aj zmluva o spoločenstve?

My ako vlastníci bytov sme dali nášmu správcovi výpoveď, výpovedná lehota skončí 30.6. a od 1.7. by sme chceli fungovať ako spoločenstvo. Radi by sme na to boli už pripravení, preto už teraz chceme dať zaregistrovať na KU spoločenstvo vlastníkov bytov a prichystať všetko tak, aby obyvatelia necítili nejakú neistotu a rýchle naháňanie podpisov pre založenie SVB. A hlavne aby sme mohli (napr. 30.6.) uzavrieť zmluvy s dodávateľmi tepla, vody, plynu hneď od 1.7. ako spoločenstvo, tzn. že do 30.6. by všetko bežalo pod terajším správcom a SVB by bolo "ticho" a od nasled. dňa by boli v platnosti už nové zmluvy s novými dodávateľmi.
Ak by totiž prišlo k nejakým nečakaným komplikáciám alebo chybám pri zápise do registra na KU, čo by predlžilo lehotu pri zapisovaní a vybavovaní, tak by zrejme prišlo k tomu "bezvládiu", o ktorom ste sa bavili v predch. príspevkoch.
0 0
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

GABRIELA
Ja ale nezdieľam Váš názor, že keď sa niekto odpojí tak nech nič neplatí ( asi som čakala, že mi niekto napíše akým % alebo akým kľúčom prispievajú ). Vysvetlím: Pokladám činžiak za jeden veľký dom, aj keď je viac stratový. Všetci sa podieľame na vykurovaní aj spoločných priestorov už rozvodmi v dome. Myslím si že aj ten čo je odpojený a ide po schodisku( relatívne teplom lebo trúbky sú v stenách-väčšinou , aj keď ide do pivnice tak tam nemusí isť v kožuchu, užíva priestor kde robíme schôdze a pod...), to všetko sú spoločné priestory vykurované rozvodmi v dome odkiaľ aj on užíva teplo. Takže som za prispievanie v každom prípade!
Dámy, asi ste ma zle pochopili. Gabriela ak čakáš, že Ti niekto dá odpoveď a presne Ti povie percentá ... zabudni. Vždy to skončí odpoveďou - záleží na tom ako sa dohodnete.
Sama píšeš, že panelák je stratový.
To že na schodišti je teplo spôsobuje, ako správne konštatuješ, únik tepla, potom je tam teplo, ktoré prestupuje múrmi z bytov (aj z bytu z vlastným kúrením) a nakoniec to môže byť spôsobené aj kúrením. Mám v správe objekty, kde je na schodišti radiátor. Pokiaľ mi dodávateľ tepla účtuje vykurovanie nebytových príp.spoločných priestorov, tak súhlasím s Tebou. Na tomto sa musí podieľať aj ten, kto je odpojený.
U nás to tak nie je, pretože sme radiátory na schodišti odpojili a tepelnú pohodu sme zabezpečili utesnením okien a dverí v týchto priestoroch. Nemáme v dome klasický nebytový alebo spoločný priestor. Suterén je iba technický a rozvody UK neprechádzajú centralne nejakou stúpačkou ale idú priamo popri oknách v obytných miestnostiach cez byty, takže o nejakom vykurovaní cez potrubie nemôže byť ani reč - len u najvyššieho poschodia. Každý dom je iný.
GABRIELA
Neviem si predstaviť keby sa odpojili všetci vlastníci bytov až na jedného????? Ten by platil sám všetky de facto straty cez rozvody tepla??? No neviem !
Budem sa opäť opakovať. Prečo chceš platiť za čosi, čo si si nekúpila??? Veď tie straty sa dajú eliminovať na minimum. Prečo si neurobíte novú izoláciu na vykurovacom rozvode??? Neviem o aký dom sa jedná.
Objekty, ktoré tu spomínam, majú takmer 40 rokov. Technický suterén značí priestor so svetlou výškou ani nie 180 cm a vetracie otvory 10 x 10 cm po celom obvode vo vzdialenosti cca 1,5m. Keby tu bola zlá izolácia, tak nevykurujem schodište ako Vy, ale ohrievam vzduch pri základoch domu. V čase, keď tieto domy stavali, neboli také izolačné materiály ako dnes. V roku 1999 sme robili pokusné meranie.
Vykurovacie médium malo 58 stupňov a na povrchu izolácie bola teplota 57,6. Dnes mám pri podobnej teplote vykurovacej vody teplotu na povrchu slabých 25 stupnov.
Prečo by mal niekto, kto uvažuje ekonomicky a odpojí sa od centralneho kurenia platit za to, že vedenie SVB nie je schopné zamedziť tepelnym stratám??? Neber to ako kritiku tvrdohlavého vlastníka bytu. Robím predsedu SVB a zároveň aj správcu na živnosť.
GABRIELA
Tiež si myslím že keď sme vlastníci domu sme vlastníci sj spoločných častía spoločných zariadení domu- a k tomu podľa zákona 182/93 patria aj spoločné rozvody. Takže pre mňa ďalší dôvod na platenie, a súčastne aj na žiadanie súhlasu vlastníkov bytov. Ozaj a čo tak vyregulovaná sústava - nenaruší sa ak sa odpojí väúčší počet vlastníkov?! Ja si myslím že všetko je stvané na nejaké parametre.
Vlastník bytu sa na správe domu podieľa okrem iného aj tým, že platí príspevky do fondu opráv. Tie Ti bude platiť aj ten čo je od kúrenia odpojený. Ďalej vlastník bytu platí za plnenia a služby spojené s užívaním bytu. Prečo stále chceš, aby niekto platil za službu ktorú nevyužíva.
Čo sa týka regulácie - v tom problém nevidím. Dobre urobená regulácia sa chová ako najnovšia automatická práčka (podľa váhy prádla si vypýta prášok a napustí len toľko vody, koľko potrebuje).
Na päte objektu je objektový merač tepla, ktorý zaznamenáva tieto hodnoty: množstvo pretečenej vody, teplotu vody na vstupe a teplotu vody na výstupe. Spotreba domu je rozdiel teplôt na vstupe a výstupe a množstvo kubíkov pretečenej vody. Laicky povedané - každý kubík vody prinesie do objektu teplo a objekt si potiahne toľko tepla, koľko mu dovolíš.
Pokiaľ sú na radiátoroch termoventily a je príjemne teplý jarný deň, tak do objektu príde teplá voda a hľadá otvorený termoventil. Pokiaľ ho nájde, vojde do radiátora, odovzdá teplo a vráti sa o pár stupňov chladnejšia do výmeníkovej stanice. Pokiaľ sú všetky ventily uzavreté - tak sa prietok spomalí a merač na päte takmer stojí. (aj pri uzatvorenom termoventile je zabezpečený min. prietok, ventil je zavretý až vtedy, keď zhodíš dolu termohlavicu a nasadíš tzv. transportnú čapičku)
Tento proces prebieha v sústave aj v zime. Niekto má otvorené ventily na plno a v byte 26 stupnov, niekto je na lyžovačke má zatvorené ventily a šetrí tak, že v byte má cca 15 stupnov.
Takže zavretý ventil = odpojenie od kúrenia. Vyregulovaná sústava si s tým vie poradiť.
GABRIELA
Súhlasím s tým že, samostatné kúrenie je lacnejšie, a bolo by veľmi vhodné v tejto dobe mať lacnejšie vykurovanie , ale v baráku -pre mňa - len a len vlastným kúrením pre celý dom, žiadne samostatné zásahy.
Nemôžem nesúhlasiť s týmto názorom. Lenže .... strašne veľká kopa proti (byrokracia) a len strašne malá kôpka výhod. U nás ešte aj ten problém, že v našej mestskej časti je len nízkotlakový rozvod plynu - takže zbohom kotolňa pre celý dom.
GABRIELA
Prepáčte, mám iný názor ako Vy, ale snažím sa na to pozerať aj zo strany ostatných vlastníkov domu.
Aj napriek tomu chcem poprosiť niekoho , kto má ľudí odpojených v dome od kúrenia a platia niečo na vykurovanie napíšte.
Prajem všetkým pekný deň.
Zatiaľ nemám nikoho odpojeného od UK. Prvý budem asi ja. Som vo výhode, že som na vrchnom poschodí. Aby som nespôsobil poplach, tak to vyriešim takto:
Vtiahnem do podlahy vykurovací systém a médium do tohto systému si budem zohrievať sám - stačí mi teplota okolo 25 stupňov (v radátoroch je pri dnešnej teplote okolo nuly cca 40 - 45 stupňov). Radiátory zatiaľ iba zaslepím. Nebude do nich prúdiť voda - tzn. že rúry v byte o poschodie nižšie budú smerom ku mne studené. Mám rok na to aby som to odskúšal. V januári 2007 sú už povinné merače tepla a termoventily s kompletnou reguláciou. Takže u mňa budú visieť merače na radiátoroch s teplotou miestnosti cca 20 - 25 stupňov teplých. Zaplatím si toľko, koľko bude na meračoch tepla. Koľko to bude???
I keby to bolo v pomere 70:30 tak je to polovica z toho, čo platím dnes. Takto Ti to môže urobiť ktokoľvek a ani o tom nemusíš vedieť.
0 0
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

AdaG
1.) Mala som taký prípad v jednom byte. Už si nepamätám zákon, ale účtuje sa za teplo 20-30%, aj keď je od kúrenia odpojený.
2.) Veď cez jeho byt prechádzajú stúpačky kúrenia a aj susedia cez steny aj podlahy ho vykurujú.
3.) Aj firmy pri rozúčtovaní tepla na základe pomerových meračov účtujú 70% podľa meračov a zvyšok paušálne.
4.) Takže sa skúste pozrieť na vec z pohľadu vlastníka nielen bytu ale aj celého domu. Veď nikto nemá vyšpecifikované v liste vlastníctva, ktorá časť spoločných priestorov, vykurovacej sústavy a ostatných rozvodov mu patrí! Byť vlastníkom bytu neznamená, že vlastním len byt! Mám aj povinnosti voči domu a jeho spoluvlastníkom, či sa mi to páči, alebo nie.
5.)A čo sa týka odpájania, nie je celkom jednoznačné, že je to len moja záležitosť. SVB sa k tomu vyjadriť má právo - veď to kúrenie je spoločné, môže mať vyregulovanú sústavu, ktorú týmto zásahom naruším, rovnako ak existujú merače, je rozdiel, či mám v celkovej vykurovanej ploche napr. o 80 m2 viac alebo menej.
6.) A keby sa chcel odpájať celý dom, rovnako a bez pochýb musí žiadať súhlas na odpojenie od centrálneho zdroja vykurovania od vlastníka centrálneho zdroja vykurovania(napr. od MsÚ).
Pekný deň!
1 Zatiaľ som žiaden takýto predpis neobjavil - všetko končilo slovom dohoda.
2 Takisto tých susedov vykuruje aj on. Rúrky sa dajú preložiť.
3 Okrem toho zohľadňujú aj situovanie bytu -15% prízemie, vrchné poschodie a štítové steny. Tých 70:30 je opäť na dohode. Môže byť aj 100% merače alebo 50:50. Záleží od typu meračov. Pokiaľ sú jednočidlové končí to na pomere 50:50. U dvojčidlových sa to môže šplhať až na 85:15 v prospech meračov. Najpresnejšie sú dvojčidlové prietokové. Tie merajú to isté čo merač na päte a pri rozúčtovaní sa postupuje ako pri vode. Jedine o týchto sa dá povedať, že sú pomerové.
4 Ja sa na to pozerám aj ako vlastník bytu, predseda SVB a aj ako správca. Prečo mám kŕmiť dodávateľa tepla, ktorý i napriek tomu, že polovica objektov v ulici je vyegulovaná, nie je ochotný ubrať na výkone výmeníčky. Dokonca využíva zákon o energetike a kúrenie spúšťa už 15.9. a vypína ho 15.5. Žiadne čakanie na tri dni s teplotami pod alebo nad 15 stupňov. Kúri celé vykurovacie obdobie, ktoré mu umožňuje zákon. Za komančov sme mrzli než začali kúriť, dnes kúrime aj keď nechceme.
5 Záver príspevku pre Gabrielu. Nemusí o tom vedieť ani správca ani SVB.
6 Nežiadaš o odpojenie sa. Jednoducho vypovieš zmluvu na dodávku tepelnej energie.
Naposledy upravil susu : 23.02.05 at 00:32
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať