Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov

Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ludvik ludvik

ludvik je offline (nepripojený) ludvik

Pre Susu: Kúrenie, kúrenie - večný problém.
Citujerm z diskuzie: "Platim za to co mam v kosiku. Nemozem predsa platit za nieco nad cim iba uvazujem.
Neberies teplo zo spolocneho - neplat. Ved si zaplatis tak ci tak. Je to uz len na Tvojej sikovnosti, ze budes platit menej. A to musia pochopit aj Tvoji spoluvlastnici. Vstupne naklady budes mat aj tak vyssie, takze nie je Ti co zavidiet."


Rozvody tepla sú v každom dome inak robené. Ale najčastejšie stupačky idú cez jednotlivé miestnosti z poschodia na poschodie a tak či chceš alebo nie tvoju izbu okrem radiátora vykuruje aj stupačka a pokial si to dáš spočítať nejakému skutočnému odborníkovy budeš prekvapený , že akú plochu radiátora nahradí stupačka napr. 1,5" (1,5 cola) pri dĺžke 2,6 m. Takže o čom to vedieš reč?
Vnášaš chaos.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Pre SUSU:

Nesúhlasím s Tvojimi názormi čo sa týka kúrenia, ale s tým sa nedá nič robiť. Veľmi by ma však zaujímal názor ľudí ktorých zastupuješ. Zastupuješ takýmito názormi len sám seba. A PREPÁČ - SI KLASICKÝ SPRÁVCA. Ja by som ťa za svojho správcu nechcela. Musím však uznať že máš niektoré veci čo sa týkajú techniky určite viac naštudované a prelúskané, aj keď mne rozobtratý ventil na meranie vody nič nehovorí, a preto sa zaoberám spotrebou vody laicky, ľudský , ľudí často kontrolujem a dá sa.

Čo sa týka zdaňovania odmien predsedu a členov dozornej rady-
Za zdanenie príjmu pri zdroji zodpovedá SVB- voči SVB bude daňový úrad evidovať záväzok ako keby nezaplatilo - a § 5 patrí pod zdaniteľný príjem pri zdroji. Mám po daňovej kontrole v SVB v roku 2004 a držím palce každému účtovníkovi v SVB , ktorý si túto povinnosť nesplní.
§ 5 odst. d) len umožňuje nebyť platcom žiadnych odvodov do poiťovní ani do Garančného fondu.

Pekný deň
0 0
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

Súhlasím s GAbrielou aj Ludvikom - pozerať sa na veci z pohľadu JA VLASTNÍK BYTU je krátkozraké a sebecké. Už vyššie som spomínala dôvody a postaviť sa k veci - neplatím, lebo neberiem teplo zo spoločného je už samo o sebe kontroverzné. To spoločné teplo berieš, či to uznáš alebo nie. Ak sa SUSU staviaš k veci takto, veľmi by som chcela vidieť vaše spolužitie v rámci bloku. Stačí pár takýchto prípadov a dom sa vláči po súdoch len tak hučí!
0 0
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

HENI, neviem, odkiaľ máš informáciu, že nemôže fungovať zmluva o výkone správy a SVB súčasne. Kľudne môže, veď aj SVB môže požiadať o spravovanie inú osobu alebo správcovskú organizáciu. SVB bude vystupovať ako partner - právnická osoba voči dodávateľom, odberateľom atď. a ak nie je schopné sa spravovať samo, môže ho spravovať niekto iný. Smelo do toho!
0 0
silveco silveco

silveco je offline (nepripojený) silveco

susu
Vas postup nie je spravny.
V roku 2000 ma preklepavala Financna sprava odbor cenovej kontroly, ktora mi prave takyto postup vytkla.
Postup ma byt taky ako uvadzas v bode 1. To znamena:
spotreba podla faktur z vodarni / pocet DBM (dielik bytoveho meraca) = koeficient.
spotreba bytu v DBM * koeficient * cena MJ = naklad bytu
Tento vysledok nie je v m3 ale v DBM
Pozri vzor vyuctovania uverejneny na tejto stranke: http://www.porada.sk/showpost.php?p=39764&postcount=98
Možno sa mýlim,,neviem,,ale čo má aká taká Finančná správa kontrolovat moj postup,,jaj asi ste dostali dotáciu od štátu na pokrytie rozdielu v cene za výrobu tepla???,,predpokladám,,,trochu sa priznám ,že mi nie je celkom jasný tento postup výpočtu,,,prečo by som mal počítat nejaký koeficient,,nevidím v tom logiku,,,pre mna je doležitý celkový náklad za vodu vyjadrený cenou a potom spotreba vody,,,či už po jednotlivých bytoch,alebo vcelku za SVB,,,ved ked predsa SVB zaplatí za vodu 200.tis.SK je jasné ich musím rozúčtovat podla jednotlivej spotreby a v konečnom dôsledku sa mi musí tých 200.tis.Sk vrátit,,,,ale vdaka za názor,,, to si určite pozriem,
0 0
silveco silveco

silveco je offline (nepripojený) silveco

susu
Pokial sa chce niekto odpojit od tepla, nepotrebuje suhlas od ostatnych vlastnikov bytov. Je to jeho problem ako si zabezbeci vykurovanie svojho bytu.
Je to presne ako s teplou vodou. Kupim si bojler a odoberam iba studenu vodu.
Prispevky do spolocneho na kurenie su irelevantne. Tak ako jeho vykuruju susedia stenami, tak isto ich vykuruje aj on v obdobi ked sa este naplno nekuri. Predpokladam, ze ked sa niekto "chce" skubnut od kurenia tak sa skubne ci to budu ostatni chciet alebo nie.
Poloz si otazku: Ked sa bude teplo merat a budes mat vlastne kurenie napr. podlahove, co nameras na meracoch tepla, ktore budu na spolocnych radiatoroch, ktore budu odstavene???
Preto hovorim, ze pokial by som mal vlastne kurenie, do spolocneho neprispievam.
No s týmto by som až tak nesúhlasil,,podla mna sa nemôže každý len tak odpojit,ako sa mu zachce,,,ved to by bola anarchia ako víno po desat,,,ved sa to dá ošetrit zmluvne predsa,,,ved ked chce robit nejaké stavebné úpravy musí mat súhlas SVB ,a tiež tuším po novom stavebného úradu a ostatných úradov,,hygieny,požiarnikov a podobne,,
0 0
silveco silveco

silveco je offline (nepripojený) silveco

susu
1 Zatiaľ som žiaden takýto predpis neobjavil - všetko končilo slovom dohoda.
2 Takisto tých susedov vykuruje aj on. Rúrky sa dajú preložiť.
3 Okrem toho zohľadňujú aj situovanie bytu -15% prízemie, vrchné poschodie a štítové steny. Tých 70:30 je opäť na dohode. Môže byť aj 100% merače alebo 50:50. Záleží od typu meračov. Pokiaľ sú jednočidlové končí to na pomere 50:50. U dvojčidlových sa to môže šplhať až na 85:15 v prospech meračov. Najpresnejšie sú dvojčidlové prietokové. Tie merajú to isté čo merač na päte a pri rozúčtovaní sa postupuje ako pri vode. Jedine o týchto sa dá povedať, že sú pomerové.
4 Ja sa na to pozerám aj ako vlastník bytu, predseda SVB a aj ako správca. Prečo mám kŕmiť dodávateľa tepla, ktorý i napriek tomu, že polovica objektov v ulici je vyegulovaná, nie je ochotný ubrať na výkone výmeníčky. Dokonca využíva zákon o energetike a kúrenie spúšťa už 15.9. a vypína ho 15.5. Žiadne čakanie na tri dni s teplotami pod alebo nad 15 stupňov. Kúri celé vykurovacie obdobie, ktoré mu umožňuje zákon. Za komančov sme mrzli než začali kúriť, dnes kúrime aj keď nechceme.
5 Záver príspevku pre Gabrielu. Nemusí o tom vedieť ani správca ani SVB.
6 Nežiadaš o odpojenie sa. Jednoducho vypovieš zmluvu na dodávku tepelnej energie.
Pre SUSU: Nesúhlasím s Tebou,,ved predsa je zmluva o SVB,kde sa ako vlastník svojim podpisom zaväzujem k niečomu,,ak je tá zmluva o ničom,,to je iná vec,,,takže neviem si predstavit,,keby niekto prišiel s niečím takým,,že sa ide odpojit od kúrenia a podobne,,,nepripadá do úvahy,!!!!,,,neviem ako u Vás ,ale mi máme regulačnú jednotku v rámci celej bytovky,,kde si možem prednastavit vstup tepla do objektu,a tým si regulujem spotrebu tepla v rámci objektu,,,výrobca tepla to akceptuje a nevidím problém,,,kúrit a dodávat može kolko chce,ale čo je podtatné merač to neodmeria,,,
0 0
silveco silveco

silveco je offline (nepripojený) silveco

AdaG
HENI, neviem, odkiaľ máš informáciu, že nemôže fungovať zmluva o výkone správy a SVB súčasne. Kľudne môže, veď aj SVB môže požiadať o spravovanie inú osobu alebo správcovskú organizáciu. SVB bude vystupovať ako partner - právnická osoba voči dodávateľom, odberateľom atď. a ak nie je schopné sa spravovať samo, môže ho spravovať niekto iný. Smelo do toho!
Ak možem,,tuším novela zákona o SVB už toto nepripúšta,,,bud SVB alebo správca,,,ale nie súčastne,,neviem,,možem sa aj mýlit,,,,,
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

ved to, silveco, že my síce SVB založíme, ale do konca platnosti zmluvy so správcovskou spoločnosťou budeme patriť pod nich. A keď 30-teho zmluva skončí, od 1.7. bude fachčiť SVB... Aby sme potom nestrácali čas pri zápise do registra na KÚ, pri oprave prípadných chýb a pod.
0 0
silveco silveco

silveco je offline (nepripojený) silveco

Heni
Prečo nemôže existovať súčasne aj zmluva o výkone správy, aj zmluva o spoločenstve?

My ako vlastníci bytov sme dali nášmu správcovi výpoveď, výpovedná lehota skončí 30.6. a od 1.7. by sme chceli fungovať ako spoločenstvo. Radi by sme na to boli už pripravení, preto už teraz chceme dať zaregistrovať na KU spoločenstvo vlastníkov bytov a prichystať všetko tak, aby obyvatelia necítili nejakú neistotu a rýchle naháňanie podpisov pre založenie SVB. A hlavne aby sme mohli (napr. 30.6.) uzavrieť zmluvy s dodávateľmi tepla, vody, plynu hneď od 1.7. ako spoločenstvo, tzn. že do 30.6. by všetko bežalo pod terajším správcom a SVB by bolo "ticho" a od nasled. dňa by boli v platnosti už nové zmluvy s novými dodávateľmi.
Ak by totiž prišlo k nejakým nečakaným komplikáciám alebo chybám pri zápise do registra na KU, čo by predlžilo lehotu pri zapisovaní a vybavovaní, tak by zrejme prišlo k tomu "bezvládiu", o ktorom ste sa bavili v predch. príspevkoch.
Vrele doporučujem,,do 30 dní Vás zaregistrujú na KU,zmluvy možeš porobit aj pred 1.7. ako už za SVB,,a nie je nijaký problém,,ku komplikáciám nemá príst k akým,,,na KU sú radi ,že sa niekto zaregistroval,,vlastná skúsenost ,,ešte by som to urýchlil k 30.4.,aby ste prežili vykurovacie pod správcom a potom už len preddavky zbierat pre seba - SVB..
0 0
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

ludvik
Rozvody tepla sú v každom dome inak robené. Ale najčastejšie stupačky idú cez jednotlivé miestnosti z poschodia na poschodie a tak či chceš alebo nie tvoju izbu okrem radiátora vykuruje aj stupačka a pokial si to dáš spočítať nejakému skutočnému odborníkovy budeš prekvapený , že akú plochu radiátora nahradí stupačka napr. 1,5" (1,5 cola) pri dĺžke 2,6 m. Takže o čom to vedieš reč?
Vnášaš chaos.
Asi si nečítal dosť pozorne. Ten príklad sa týka horného poschodia.
0 0
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

GABRIELA
Pre SUSU:

Nesúhlasím s Tvojimi názormi čo sa týka kúrenia, ale s tým sa nedá nič robiť. Veľmi by ma však zaujímal názor ľudí ktorých zastupuješ. Zastupuješ takýmito názormi len sám seba. A PREPÁČ - SI KLASICKÝ SPRÁVCA. Ja by som ťa za svojho správcu nechcela. Musím však uznať že máš niektoré veci čo sa týkajú techniky určite viac naštudované a prelúskané, aj keď mne rozobtratý ventil na meranie vody nič nehovorí, a preto sa zaoberám spotrebou vody laicky, ľudský , ľudí často kontrolujem a dá sa.

Čo sa týka zdaňovania odmien predsedu a členov dozornej rady-
Za zdanenie príjmu pri zdroji zodpovedá SVB- voči SVB bude daňový úrad evidovať záväzok ako keby nezaplatilo - a § 5 patrí pod zdaniteľný príjem pri zdroji. Mám po daňovej kontrole v SVB v roku 2004 a držím palce každému účtovníkovi v SVB , ktorý si túto povinnosť nesplní.
§ 5 odst. d) len umožňuje nebyť platcom žiadnych odvodov do poiťovní ani do Garančného fondu.

Pekný deň
To že sa v názoroch rozchádzame, je dobré. Inak by to bolo veľmi jednoduché a nemuseli by vznikať ani takéto diskusné fóra.
Ten rozobratý "ventil" bol vodomer. Nie je tu kvôli tomu, aby som machroval, že viem rozobrať a zložiť vodomer. Je tu na ukážku, aby ste videli akým spôsobom fungujú tzv. antimagnetické vodomery. Pokiaľ chcem niekoho nachytať, tak sa snažím pochopiť princíp na akom to funguje.
To či som klasický správca, musia posúdiť tí ktorých spravujem.
K tomu odmeňovaniu. Nikto nemôže donútiť predsedu SVB aby si vzal odmenu. Ani paragraf z daňového zákona.
Ja som sa len pokúsil načrtnúť všetky možnosti. Kto si akú vyberie - je len na ňom.
Pokiaľ sa dajú ušetriť financie na odmeňovaní inak, tak poraď. My sme sa takýmto spôsobom vyhli odvodom a dani.
Naposledy upravil susu : 23.02.05 at 23:54
0 0
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

AdaG
Súhlasím s GAbrielou aj Ludvikom - pozerať sa na veci z pohľadu JA VLASTNÍK BYTU je krátkozraké a sebecké. Už vyššie som spomínala dôvody a postaviť sa k veci - neplatím, lebo neberiem teplo zo spoločného je už samo o sebe kontroverzné. To spoločné teplo berieš, či to uznáš alebo nie. Ak sa SUSU staviaš k veci takto, veľmi by som chcela vidieť vaše spolužitie v rámci bloku. Stačí pár takýchto prípadov a dom sa vláči po súdoch len tak hučí!
Som rád, že sa mi podarilo rozvŕtať túto tému. Taktiež ma tešia Vaše názory na ňu.
Ten uvedený príklad je zatiaľ vo hviezdach. Ale musiš rátať aj s takouto alternatívou.
Novela stavebného poriadku už nevyžaduje ohlásenie stavby na stavebný úrad pri prerábaní kúpeľne. Parkety alebo dlažbu si dávaš do bytu taktiež bez toho aby ti do toho niekto "kafral".
Príde za mnou vlastník bytu s tým, že ide prerábať kúpeľňu a vymeniť podlahy v byte. Jediné čo môžeš ako správca alebo štatutár SVB urobiť, je to, že mu to podpíšeš. Upozorníš ho listom na to, že stavebný odpad si má po sebe zlikvidovať, aby v spoločných priestoroch udžiaval poriadok a nerušil hlukom v čase od 18:00 do 08:00. Nanajvýš si dáš do poznámky, že nesmie zmeniť dispozície bytu zásahom do nosných stien, a že múry novej kúpeľne majú kopírovť starú kúpeľňu. Taktiež si vyhradíš právo na 1 - 2 kontroly... a končíš.
Všetko ostatné je mimo tvoje kompetencie a nad rámec zákona.
Ako skontroluješ, čo sa skrýva v podlahe???
Čo ak si urobí podlahovku???
Čo urobíš keď budeš mať na meračoch tepla v tomto byte minimálnu spotrebu???
Neurobíš nič. On si zaplatí to čo minie a ty sa môžeš stavať aj na zadné a nepomôžeš si.
O čo sa chceš potom s takýmto človekom súdiť???
0 0
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

silveco
Možno sa mýlim,,neviem,,ale čo má aká taká Finančná správa kontrolovat moj postup,,jaj asi ste dostali dotáciu od štátu na pokrytie rozdielu v cene za výrobu tepla???,,predpokladám,,,trochu sa priznám ,že mi nie je celkom jasný tento postup výpočtu,,,prečo by som mal počítat nejaký koeficient,,nevidím v tom logiku,,,pre mna je doležitý celkový náklad za vodu vyjadrený cenou a potom spotreba vody,,,či už po jednotlivých bytoch,alebo vcelku za SVB,,,ved ked predsa SVB zaplatí za vodu 200.tis.SK je jasné ich musím rozúčtovat podla jednotlivej spotreby a v konečnom dôsledku sa mi musí tých 200.tis.Sk vrátit,,,,ale vdaka za názor,,, to si určite pozriem,
Je to trochu na dlhšie písanie. Nejednalo sa o kontrolu ohľadne dotácií. To v tej dobe to robili daňováci. Našiel sa tu jeden "matematik", ktorý si myslel, že má lepšiu kalkulačku.
V septembri 99 sme zdupkali od "byťáku" a rok sme sa s nimi naťahovali o prevod fondu. Oni v tom období začali s montážou vodomerov na SV. 51 bytov malo vodomery a 51 nie.
Vyučtovanie za rok 1999 bolo delené. Osem mesiacov robil byťák a 4 sme robili sami. Pol objektu kombinácia OSM + meraná spotreba a pol objektu len OSM. Tak sa "starkí" tešili, že budú za rok 2000 konečne platiť len to, čo si spotrebujú. Lenže opak bol pravdou.
Do objektu nám ide studená voda z dvoch odberných miest. Takže jedno odberné miesto malo spotrebu meranú a druhé nie.
V tej meranej polovici domu mám "domov dôchodcov" (vek tak v priemere okolo 60) a v druhej rodiny s deťmi.
Keď sa prerábali spodné rozvody, tak sa pol roka "fachčilo" na jeden vodomer a druhý polrok na druhý.
Za celý rok som zrátal spotrebu na oboch vodomeroch a urobil vyúčtovanie akoby bol zdroj vody len jeden. Keďže polovica mala vodomery celý rok a druhá polovica asi 3 mesiace išli sme na OSM a bol cirkus.
Keďže tá staršia polovica bola zvyknutá na podstatne nižšie čísla, boli sa sťažovať na vtedajší OÚ - cenový odbor a ten to postúpil na finančnú správu.
Musel som potvrdením od vodárni vydokladovať, že sme skutočne celý rok išli len na jeden vodomer a že v tom prípade objekt nespĺňal požiadavku 80% meraných domácnosti (to bola spodná hranica, kedy sa spotreba môže účtovať pomerne podľa meračov).
Tak chceli aby bolo vyučtovanie za 09/99 na OSM a 10-12/99 podľa meračov. Keďže merače sa montovali podľa toho ako bol kto doma a ako dovolili "prachy", opäť som dokladoval, že až v decembri bolo splnených tých 80%. Zaobišlo sa to bez pokuty a odišiel som s cennými informáciami:

1. Na vyúčtovaní musí byť uvedená merná jednotka služby a jednotková cena.
2. Pokiaľ je služba merateľná môžeš použiť len jednu mernú jednotku a jednu cenu.
3. Cena za MJ nesmie byť vyššia ako je cenový výmer.
4. Musiš účtovať náklady odberného miesta (faktúračného meradla) len tým, ktorí sú na toto odberné miesto pripojený.

Co to znamená v praxi:
1 Nikdy ti nesadne spotreba vody faktúrovaná s odpočtami vodomerov. Preto nemôžeš uvažovať o tom, že si si nameral na vodomeroch kubíky. Sú to len dieliky bytových meračov (DBM). Ak tieto dieliky prenásobíš koeficientom, potom dostávaš spotrebu v kubíkoch. Preto sa používa koeficient a DBM. Pokiaľ chceš mať vo vyučtovaní čísla, ktoré si odpísal z vodomerov, musíš si vyrátať cenu jedného DBM a ten použiť ako MJ.
2 Toto ste mali viacerí vo vašich príspevkoch. DBM a kubíky 1:1 a rozdiel na OSM. Kombinácia dvoch MJ je neprípustná.
3 Pokiaľ použiješ MJ v m3, tak sa musiš držať cenového výmeru. Logicky z toho vyplýva, že koeficientom navýšiš alebo znížiš to čo si nameral, aby si mohol tvrdiť, že rátaš kubíky.
4 S týmto som sa stretol u SBD BA 2. Objekt má 10 vchodov. V každom vchode je elektromer na osvetlenie a výťahy. Vo vchode je 16 bytov. SBD robí vyúčtovanie spôsobom: Súčet všetkých elektromerov podelí počtom OSM v celom dome. Potom náklady na osvetlenie a výťahy sú v každom vchode rovnaké. Toto je neprípustné. Spotrebu vo vchode číslo 2 si zaplatia ľudia z toho vchodu atď.
Takisto to urobili aj so SV. Objekt má

Súhlasím s tebou, že keď mám náklad 200 litrov tak vyúčtujem 200 litrov. Len nejaké pravidlá to musí mať. Už len z toho hľadiska, aby si to ľudia mohli spätne prekontrolovať.
0 0
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

silveco
Vrele doporučujem,,do 30 dní Vás zaregistrujú na KU,zmluvy možeš porobit aj pred 1.7. ako už za SVB,,a nie je nijaký problém,,ku komplikáciám nemá príst k akým,,,na KU sú radi ,že sa niekto zaregistroval,,vlastná skúsenost ,,ešte by som to urýchlil k 30.4.,aby ste prežili vykurovacie pod správcom a potom už len preddavky zbierat pre seba - SVB..
Ja by som sa s tým tak neponáhľal. Odchod po vykurovacom období je druhý najhorší termín na zmenu správcu. Ten prvý je pred vykurovacím obdobím.
1.) Fond opráv Vám prevedie až po vyučtovaní tzn. niekedy v júli budúceho roka. Všetky peniaze totiž použil na kúrenie.
2.) Za tie 4 mesiace budete mať u bývalého správcu konské nedoplatky.

Najlepšie je to vidieť na prílohe, ktorú som pred časom vypracoval pre Nellu.
0 0
silveco silveco

silveco je offline (nepripojený) silveco

susu
Som rád, že sa mi podarilo rozvŕtať túto tému. Taktiež ma tešia Vaše názory na ňu.
Ten uvedený príklad je zatiaľ vo hviezdach. Ale musiš rátať aj s takouto alternatívou.
Novela stavebného poriadku už nevyžaduje ohlásenie stavby na stavebný úrad pri prerábaní kúpeľne. Parkety alebo dlažbu si dávaš do bytu taktiež bez toho aby ti do toho niekto "kafral".
Príde za mnou vlastník bytu s tým, že ide prerábať kúpeľňu a vymeniť podlahy v byte. Jediné čo môžeš ako správca alebo štatutár SVB urobiť, je to, že mu to podpíšeš. Upozorníš ho listom na to, že stavebný odpad si má po sebe zlikvidovať, aby v spoločných priestoroch udžiaval poriadok a nerušil hlukom v čase od 18:00 do 08:00. Nanajvýš si dáš do poznámky, že nesmie zmeniť dispozície bytu zásahom do nosných stien, a že múry novej kúpeľne majú kopírovť starú kúpeľňu. Taktiež si vyhradíš právo na 1 - 2 kontroly... a končíš.
Všetko ostatné je mimo tvoje kompetencie a nad rámec zákona.
Ako skontroluješ, čo sa skrýva v podlahe???
Čo ak si urobí podlahovku???
Čo urobíš keď budeš mať na meračoch tepla v tomto byte minimálnu spotrebu???
Neurobíš nič. On si zaplatí to čo minie a ty sa môžeš stavať aj na zadné a nepomôžeš si.
O čo sa chceš potom s takýmto človekom súdiť???
Neviem prečo Susu,ale nadobúdam dojem,že to asi nemáš všetko najlepšie ošetrené zmluvne s vlastníkmi bytov,,ved predsa v stanovách SVB mám schválené to,že akékolvek stavebné úpravy typu byt.jadro,výmena plast.okien,popr.vlastné vykur.telasá a čo ja viem čo,podliehajú stavebnému konaniu a rozhodnutiu. Sú tam samozrejme sankcie a hlavne finančné pokuty,,za pät rokov činnosti SVB nebol ani jeden problém v tomto,kto ide prerábat byt.jadro prinesie projekt prevedených prác,tam je stavebný dozor,ktorý zodpovedá za vykonané práce a hotovo,tento projekt slúži na oznamovaciu povinnost na stavebnom úrade,ktorý je úzko spojený s hlavným architektom mesta,,akékolvek zasklené logie a rozne výjavy domácich kutilov podliehajú tejto povinnosti,,a ked to ten neschváli ,,tak sa nič nevykonáva,,,a možeš sa stažovat kde chceš??? všeobecne záväzné nariadenie mesta a hotovo,,,je jasné ,že všetky stavebné práce v objekte si musíš postrážit aj sám,,,viem ,že je to všade rôzne a tažko sa dá všetko zjednodušovat a zovšeobecnovat,,,no a je to ešte aj o tom,,že Ty im vlastne poskytuješ službu ako správca- správu ich bytového a domového fondu a nemožeš si ich predsa rozhnevat,lebo máš po kšefte,,a aj preto sa radšej priklánam, k forme SVBčiek,,ale o tom možno na budúce,pekný deň,,,
0 0
silveco silveco

silveco je offline (nepripojený) silveco

susu
Je to trochu na dlhšie písanie. Nejednalo sa o kontrolu ohľadne dotácií. To v tej dobe to robili daňováci. Našiel sa tu jeden "matematik", ktorý si myslel, že má lepšiu kalkulačku.
V septembri 99 sme zdupkali od "byťáku" a rok sme sa s nimi naťahovali o prevod fondu. Oni v tom období začali s montážou vodomerov na SV. 51 bytov malo vodomery a 51 nie.
Vyučtovanie za rok 1999 bolo delené. Osem mesiacov robil byťák a 4 sme robili sami. Pol objektu kombinácia OSM + meraná spotreba a pol objektu len OSM. Tak sa "starkí" tešili, že budú za rok 2000 konečne platiť len to, čo si spotrebujú. Lenže opak bol pravdou.
Do objektu nám ide studená voda z dvoch odberných miest. Takže jedno odberné miesto malo spotrebu meranú a druhé nie.
V tej meranej polovici domu mám "domov dôchodcov" (vek tak v priemere okolo 60) a v druhej rodiny s deťmi.
Keď sa prerábali spodné rozvody, tak sa pol roka "fachčilo" na jeden vodomer a druhý polrok na druhý.
Za celý rok som zrátal spotrebu na oboch vodomeroch a urobil vyúčtovanie akoby bol zdroj vody len jeden. Keďže polovica mala vodomery celý rok a druhá polovica asi 3 mesiace išli sme na OSM a bol cirkus.
Keďže tá staršia polovica bola zvyknutá na podstatne nižšie čísla, boli sa sťažovať na vtedajší OÚ - cenový odbor a ten to postúpil na finančnú správu.
Musel som potvrdením od vodárni vydokladovať, že sme skutočne celý rok išli len na jeden vodomer a že v tom prípade objekt nespĺňal požiadavku 80% meraných domácnosti (to bola spodná hranica, kedy sa spotreba môže účtovať pomerne podľa meračov).
Tak chceli aby bolo vyučtovanie za 09/99 na OSM a 10-12/99 podľa meračov. Keďže merače sa montovali podľa toho ako bol kto doma a ako dovolili "prachy", opäť som dokladoval, že až v decembri bolo splnených tých 80%. Zaobišlo sa to bez pokuty a odišiel som s cennými informáciami:

1. Na vyúčtovaní musí byť uvedená merná jednotka služby a jednotková cena.
2. Pokiaľ je služba merateľná môžeš použiť len jednu mernú jednotku a jednu cenu.
3. Cena za MJ nesmie byť vyššia ako je cenový výmer.
4. Musiš účtovať náklady odberného miesta (faktúračného meradla) len tým, ktorí sú na toto odberné miesto pripojený.

Co to znamená v praxi:
1 Nikdy ti nesadne spotreba vody faktúrovaná s odpočtami vodomerov. Preto nemôžeš uvažovať o tom, že si si nameral na vodomeroch kubíky. Sú to len dieliky bytových meračov (DBM). Ak tieto dieliky prenásobíš koeficientom, potom dostávaš spotrebu v kubíkoch. Preto sa používa koeficient a DBM. Pokiaľ chceš mať vo vyučtovaní čísla, ktoré si odpísal z vodomerov, musíš si vyrátať cenu jedného DBM a ten použiť ako MJ.
2 Toto ste mali viacerí vo vašich príspevkoch. DBM a kubíky 1:1 a rozdiel na OSM. Kombinácia dvoch MJ je neprípustná.
3 Pokiaľ použiješ MJ v m3, tak sa musiš držať cenového výmeru. Logicky z toho vyplýva, že koeficientom navýšiš alebo znížiš to čo si nameral, aby si mohol tvrdiť, že rátaš kubíky.
4 S týmto som sa stretol u SBD BA 2. Objekt má 10 vchodov. V každom vchode je elektromer na osvetlenie a výťahy. Vo vchode je 16 bytov. SBD robí vyúčtovanie spôsobom: Súčet všetkých elektromerov podelí počtom OSM v celom dome. Potom náklady na osvetlenie a výťahy sú v každom vchode rovnaké. Toto je neprípustné. Spotrebu vo vchode číslo 2 si zaplatia ľudia z toho vchodu atď.
Takisto to urobili aj so SV. Objekt má

Súhlasím s tebou, že keď mám náklad 200 litrov tak vyúčtujem 200 litrov. Len nejaké pravidlá to musí mať. Už len z toho hľadiska, aby si to ľudia mohli spätne prekontrolovať.
Ved prakticky asi hovoríme o ednom a tom istom,,len s iného uhla pohladu,,Ty to riešiš cestou koeficientova ja navýšenou cenou za m3 vody,,ale výsledok je aj tak rovnaký na konci sa vráti odobraté množstvo vody a to je hlavné,,už možno sposob výpočtu nie,,národ je spokojný,dodávatel vody tiež,tak prečo si robit problém,,,pekný den,,
0 0
silveco silveco

silveco je offline (nepripojený) silveco

GABRIELA
Pre SUSU:

Nesúhlasím s Tvojimi názormi čo sa týka kúrenia, ale s tým sa nedá nič robiť. Veľmi by ma však zaujímal názor ľudí ktorých zastupuješ. Zastupuješ takýmito názormi len sám seba. A PREPÁČ - SI KLASICKÝ SPRÁVCA. Ja by som ťa za svojho správcu nechcela. Musím však uznať že máš niektoré veci čo sa týkajú techniky určite viac naštudované a prelúskané, aj keď mne rozobtratý ventil na meranie vody nič nehovorí, a preto sa zaoberám spotrebou vody laicky, ľudský , ľudí často kontrolujem a dá sa.

Čo sa týka zdaňovania odmien predsedu a členov dozornej rady-
Za zdanenie príjmu pri zdroji zodpovedá SVB- voči SVB bude daňový úrad evidovať záväzok ako keby nezaplatilo - a § 5 patrí pod zdaniteľný príjem pri zdroji. Mám po daňovej kontrole v SVB v roku 2004 a držím palce každému účtovníkovi v SVB , ktorý si túto povinnosť nesplní.
§ 5 odst. d) len umožňuje nebyť platcom žiadnych odvodov do poiťovní ani do Garančného fondu.

Pekný deň
Súhlas s odmenami,,,odvediem 19% dan a mám pokoj,,podám to hlásenie o zrazených a odvedených preddavkoch na dan,,a tým je to vysporiadané,,zatial to takto u mna funguje a nie je nijaký problém.
Ak možem,nie je mi jasné na základe čoho Ta kontroloval danový úrad,,a hlavne čo bolo predmetom kontroly??Vdaka,,,
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

6 Nežiadaš o odpojenie sa. Jednoducho vypovieš zmluvu na dodávku tepelnej energie.[/QUOTE]
Zo skúsenosti spred dvoch rokov kedy sa odpojil u nás prvý človek- v podstate oznámil dodávateľovi tepla , že končí a bude mať vlastné kúrenie ( neviem presnú formuláciu) a dodávateľ tepla mu odpísal že až po súhlase všetkých vlastníkov domu.
My máme dvoch ľudí odpojených a napriek rôznym názorom na odpájanie sa sme im dali súhlas za určitých podmienok. Oznámili sme im , že pokiaľ ich nesplnia a odpoja sa akým akýmkoľvek spôsobom dáme to na súd. Viem že súd rozhodol o takomto prípade ešte za existencie spoločného štátu v Prahe , kde nariadil platenie vo výške 30%. Viem o súhlasoch mesta s odpojením len za podmienky prispievania. Viem že v Prievidzi sa bez súhlasu SVB odpojil vysoko postavený policajt, nechcel s SVB komunikovať dali to na súd m a tesne pred pojednávaním ich požiadal o stiahnutie návrhu a začal prispievať . V samej podstate nikto nevie ako by to na súde dopadlo - možno k tomu raz dôjde. Potom budeme múdrejší.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

silveco
Súhlas s odmenami,,,odvediem 19% dan a mám pokoj,,podám to hlásenie o zrazených a odvedených preddavkoch na dan,,a tým je to vysporiadané,,zatial to takto u mna funguje a nie je nijaký problém.
Ak možem,nie je mi jasné na základe čoho Ta kontroloval danový úrad,,a hlavne čo bolo predmetom kontroly??Vdaka,,,
Pred chvíľou som písala že sa pred dvoma rokmi odpojil prvý človek od kúrenia. Bol to problémový típek, ktorý všetko vedel skôr, lepšie ako my všetci ostatní. Musím však čestne uznať, že mal veľmi veľa vedomostí len ich nevedel zúžitkovať.No a tento človiečik nedokázal s nikým vychádzať a tak sa odsťahoval do RD- teraz nevychádza s celou dedinou. Kým u nás býval chcel robiť predsedu, účtovníka a vševeda - chcel za to dosť peňazí. Keďže sme mu to nedali tak nás pred odsťahovaním udal na DÚ- že s kradneme, ako sa tu strácajú milióny( ako keby nejaké boli ?) cez Prvú stav.sporiteľňu, že nemáme súhlas na založenie Vkladnej knižky a pod.- no proste navymýšľal si statočne.
Takže DÚ od nás chcel peňažný denník od 1.1.-30.11., pokladňu, bankové výpisy, konkrétne zápisnice zo zhromaždenia vlastníkov, zmluvu o SVB a už ani neviem čo všetko- vlastne všetko. Ja som vzala účtovníctvo od februára toho roku a v januári si vyplatilo predsedníctvo odmenu a nezdanilo. Keďže od februára bolo všetko zdanené tak sme ten január len dodatočne zaplatili. Inak bolo všetko OK. Pochváli nás že je to všetko prehľadné.

Ale mám dnes slinu na písanie, čo? No som doma s dochrámanou nohou, tak sa nudím.
Pekný deň
Naposledy upravil GABRIELA : 24.02.05 at 08:25
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať