Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov

Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ludvik ludvik

ludvik je offline (nepripojený) ludvik

Pre Gabrielu:

Skoré uzdravenie. A maj chuť do písania aj nadalej. Myslím, že to pomáha viacerým čo začínajú, alebo majú nejasnosti.
Pre admina:
Škoda, že sa táto diskuzia nedá triediť podľa jednotlivých problémov napr.: otázka - diskuzia , otázka - diskuzia, atď. Bolo by to prehladnejšie a nemusel by človek hľadať napr. ako tu na 17 stránkach. Podobných porád ( s inou tematikou ) s dobre vyriešenou organizáciou webu je dosť.
0 0
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

silveco
Neviem prečo Susu,ale nadobúdam dojem,že to asi nemáš všetko najlepšie ošetrené zmluvne s vlastníkmi bytov,,ved predsa v stanovách SVB mám schválené to,že akékolvek stavebné úpravy typu byt.jadro,výmena plast.okien,popr.vlastné vykur.telasá a čo ja viem čo,podliehajú stavebnému konaniu a rozhodnutiu. Sú tam samozrejme sankcie a hlavne finančné pokuty,,za pät rokov činnosti SVB nebol ani jeden problém v tomto,kto ide prerábat byt.jadro prinesie projekt prevedených prác,tam je stavebný dozor,ktorý zodpovedá za vykonané práce a hotovo,tento projekt slúži na oznamovaciu povinnost na stavebnom úrade,ktorý je úzko spojený s hlavným architektom mesta,,akékolvek zasklené logie a rozne výjavy domácich kutilov podliehajú tejto povinnosti,,a ked to ten neschváli ,,tak sa nič nevykonáva,,,a možeš sa stažovat kde chceš??? všeobecne záväzné nariadenie mesta a hotovo,,,je jasné ,že všetky stavebné práce v objekte si musíš postrážit aj sám,,,viem ,že je to všade rôzne a tažko sa dá všetko zjednodušovat a zovšeobecnovat,,,no a je to ešte aj o tom,,že Ty im vlastne poskytuješ službu ako správca- správu ich bytového a domového fondu a nemožeš si ich predsa rozhnevat,lebo máš po kšefte,,a aj preto sa radšej priklánam, k forme SVBčiek,,ale o tom možno na budúce,pekný deň,,,
Asi ti unikla novela stavebného zákona. Nie všetko čo tu opisuješ podlieha stavebnému konaniu. Dokonca novela vypustila hodne činnosti, ktoré už nemusíš ani ohlasovať. To čo som ti podčiarkol už dávno nepodlieha stavebnému konaniu.
[size=2]
Udržiavacie práce, pri ktorých nie je potrebné ani ohlásenie stavby, sú:
- zmeny veľkostí miestností vybúraním priečok, vytvorením otvorov, výmena dverí,
- oprava a výmena podlahových krytín, dlážok, dlažieb,
- opravy a výmena nepodstatných stavebných konštrukcií, najmä vnútorných priečok, omietok, obkladov stien, podláh a dlažby, komínov, okien, dverí a schodišťových zábradlí,
- údržba a opravy technického, energetického alebo technologického vybavenia stavby, ako i výmena súčastí (výmena klimatizačného zariadenia) výťahu, vykurovacích kotlov a telies, vnútorných rozvodov odpadov, vody, elektriny,
- výmena zariaďovacích predmetov (kuchynských liniek, vaní, vstavaných skríň, digestorov),
- maliarske a natieračské práce.

zdroj: Poradca ročník 2003

Čo sa týka ošetrenia týchto činností v zmluve alebo v stanovách. Je to ošetrené štandartne odvolaním sa na stavebný zákon, aby sa pri každej zmene nemusela meniť zmluva alebo stanovy pretože stále platí, [u]čo máš nad rámec zákona alebo v rozpore so zákonom jednoducho neplatí.
S tým rozhnevaním problém nemám.
Ešte sa vrátim k tej vode. Ty píšeš:
... Ty to riešiš cestou koeficientova ja navýšenou cenou za m3 vody....
Ako môžeš účtovať inú cenu vody ako je stanovená cenovým výmerom??? To keby som urobil u nás, tak mám na krku URSO alebo toho kto to dnes kontroluje.
Ak je stanovená cena vodného - stočného na 40 Sk/m2 nemôžeš predsa účtovat 44 Sk/m3!!!
I keď to v konečnom dôsledku vyjde rovnako. Pravidlá sú pravidlá. To máš ako s daňovým priznaním. Tiež ho nepodávaš v tabuľke z excelu... i keď by to mohlo byť zaujímavé.
Naposledy upravil susu : 28.02.05 at 16:20
0 0
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

GABRIELA
6 Nežiadaš o odpojenie sa. Jednoducho vypovieš zmluvu na dodávku tepelnej energie Zo skúsenosti spred dvoch rokov kedy sa odpojil u nás prvý človek- v podstate oznámil dodávateľovi tepla , že končí a bude mať vlastné kúrenie ( neviem presnú formuláciu) a dodávateľ tepla mu odpísal že až po súhlase všetkých vlastníkov domu. My máme dvoch ľudí odpojených a napriek rôznym názorom na odpájanie sa sme im dali súhlas za určitých podmienok. Oznámili sme im , že pokiaľ ich nesplnia a odpoja sa akým akýmkoľvek spôsobom dáme to na súd. Viem že súd rozhodol o takomto prípade ešte za existencie spoločného štátu v Prahe , kde nariadil platenie vo výške 30%. Viem o súhlasoch mesta s odpojením len za podmienky prispievania. Viem že v Prievidzi sa bez súhlasu SVB odpojil vysoko postavený policajt, nechcel s SVB komunikovať dali to na súd m a tesne pred pojednávaním ich požiadal o stiahnutie návrhu a začal prispievať . V samej podstate nikto nevie ako by to na súde dopadlo - možno k tomu raz dôjde. Potom budeme múdrejší.
To vypovedanie zmluvy bolo myslené pri odpojení sa celého objektu; treba pozorne čítať.
Ty stále pátraš po konkrétnych číslach.
Čosi bolo uverejnené vo finančných spravodajoch ešte v dobách, keď ceny tepla schvaľovali okresné úrady. Tam to bolo v závislosti od počtu susediacich stien s vykurovanými bytmi. Lenže to bolo uverejnené niekedy v roku 1998. Na nete je FS len od roku 1999 (na stránke min.financií).
Pokiaľ to nájdem, tak to sem praštím, pretože tých 30% je asi prehnaných.
Tvoj byt pokiaľ je v strede domu susedí (predpokladám) so schodišťom, s bytom na jednej strane, s bytom hore a s bytom dolu.
Takže tie miestnosti susediace s vedľajším bytom majú zohrievané tri steny (stena, strop, podlaha). Miestnosti susediace so schodišťom a s tvojou miestnosťou len dve steny (podlaha a strop).
Pokiaľ by pri ohrievaní šiestich stien (čo asi nebude existovať, pretože min.jednu stenu máš situovanú von) bol koeficient 0,5 (alebo viac?), tak by sa dalo s touto informáciou pracovať ďalej.
Pokiaľ máte niekto FS z roku 1998, prehľadajte ich. Viem, že to vychádzalo ako cenové výmery OÚ. Môže sa to líšiť podľa jednotlivých OÚ.
Takže asi nejaké paušalizovanie nie je možné.
Naposledy upravil susu : 25.02.05 at 12:23
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

PRE SUSU:

No niekedy neviem čo si mám myslieť, ako reaguješ na svoje vlastné odpovede. Keď sme tu diskutoivali o odpojení jedného vlastníka v dome tak sme sa rozprávali o odpojení jedného vlastníka v dome a tam si napísal, že nemusí žiadať o odpojenie len jednoducho vypovie zmluvu na dodávku tepla. Na to som zareagovala. JA SI NEPAMATÁM, ŽE BY SME TU ROZOBERALI ODPOJENIE SA CELÉHO DOMU!!!! Nemám rada keď niekto robí zo mňa blbca, že neviem čítať. Alebo Ťa poprosím píš jednoznačnejšie. To isté sa týka zdaňovania príjmov. Najprv si napísal že to môžeš vyplatiť presedovi v hrubom , a po reakcií že to treba zdaniť si napísal že si to predtým nenapísal. Nemôžeš napísať do diskusie ako by sa to dalo teoreticky kď to vieje v súlade zo zákonom a potom napíšeš že som si to zle prečítala. Vieš niekedy si potom pripadám ako blb. Listujem stránky dozadu, prečítam si príspevky aj dvakrát, ale zatiaľ som vždy došla k tomu že čítam správne. No tak neviem .
Je určite dobré že máme rôzne názory na veci , a ja si veľmi rada vypočujem ( prečítam )názor iných , dokonca som aj svoj názor neraz zmenila na základe info od iných.
A ešte niečo . Nehľadám konkrétne čísla. Ja viem že mi ich tu nikto nedá podložené zákonom a ani ničím iným. Len chcem vedieť ako sa takýmto odpájaním popasovali iní, aké percentá účtuju odpojeným, ak vôbec nejaké účtujú- no proste to čo je z praxe.

Pekný deň
0 0
dom dom

dom je offline (nepripojený) dom

Prosím Vás, chcem sa opýtať aký je postup pri zriaďovaní spoločenstva vlastníkov, v súlade so zákonom 367/2004? Nemám doma zákon a potrebujem si ujasniť niektoré veci. Koľko vlastníkov bytov musí súhlasiť s vytvoreným spoločenstva, koľko musí hlasovať za spoločenstvo. Koľko dní dopredu musí byť doručená pozvánka na schôdzu vlastníkov bytov? Musia byť všetky byty v osobnom vlastníctve? Kde sa potom registruje spoločenstvo? Asi sú potrebné stanovy, spoločenská zmluva? Vopred ďakujem.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Je podľa mňa dosť ťažké na tomto fóre popísať ako založiť SVB. V prvom rade je nevyhnutné dôkladne poznať zákon 182/1993 .
0 0
dom dom

dom je offline (nepripojený) dom

Ďakujem, keď som to písala, ma napadlo len že nemám doma zákon ani novelu, ale už som hľadala na zbierke.sk, trochu som sa zorientovala.
0 0
uka uka

uka je offline (nepripojený) uka

Patrím tiež medzi tie odpojené "čierne ovce". Platíme 30% z požadovanej sumy za kúrenie a 0% za teplú vodu. A momentálne sa súdime so správcom, už od roku 2001. Zažaloval nás za n e p l a t e n i e. Takže uvidíme, ako to dopadne. V marci 2004, kedy bolo posledné pojednávanie, žiadal právny zástupca správcu stanoviť súdneho znalca, aby vyčíslil, koľko máme vlastne platiť :-) Bývame v dome z roku 1937 s 13 bytmi, všetky od roku 1997 odkúpené, pod nami je nevykurovaný suterén, do domu vedie brána 5x4 m - kovový rám+výplň z drôteného skla, oproti je rovnaká brána na dvor. Spoločnú stenu máme so susednou garzókou, asi 4,5 x 3 m. Ostatné sú obvodové múry, prípadne svetlík. Uvidíme, čo na to znalec. Dvaja to už vzdali, tretí, ktorého ustanovili v 12/04 sa doteraz neozval.
Odpojili sme sa v roku 1999, robili sme vtedy v byte veľkú rekonštrukciu-nové rozvody vody, elektriny a kúrenia. Čiže aj nový kotol na kúrenie a ohrev vody. V našom dome bola vtedy kotoľňa na uhlie. Mali sme súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov, s ostatnými sa nám nepodarilo spojiť, pretože veľa bytov je prenajatých, niektorí sú už príliš starí na to, aby čokoľvek podpísali a pod. Náš byt má 86 m2, sme traja. Vo vyúčtovaní za rok 1999 požadoval od nás správca (vedel o odpojení) za UK 26.992,-, za vodu na ohrev 1.312,- a za ohrev vody 7.031,-, teda spolu 35.335,- Sk za niečo, čo neposkytol. Nás to v tom roku stálo 3.700,- Sk!!!!!!!, ktoré sme zaplatili za plyn + cca 100.000,- za nové rozvody kúrenia, radiátory a kotol. Takže o tom to celé je. A odvtedy požaduje každý rok a dlh rastie.
Chodím všetko nakupovať do Tesca (je blízko), za rohom máme obchod s potravinami, kde je všetko oveľa drahšie. Počínanie správcu mi pripadá ako faktúry z obchodu za rohom.
Naposledy upravil uka : 26.02.05 at 18:41
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Bola by som veľmi rada, keby raz, ak bude nejaké rozhodnutie na svete , nám dáš vedieť, nech je akékoľvek. Bude to určite zaujímavé pre mnohých na tomto fóre.
Pekný deň
0 0
uka uka

uka je offline (nepripojený) uka

Veď práve preto som o tom písala. Bola by som rada, keby to už všetko skončilo. A potom vám rada poskytnem rozhodnutie súdu.
Ak by náhodou niekto vedel, podľa čoho treba platiť 30%, tak dajte prosím vedieť. Náš správca tým začiatkom roka 1999 operoval, videlo sa mi, že to podložené aj nejakou výhláškou, ale pozrela som si našu vzájomnú bohatú korešpodenciu a nenašla to tam. Tých 30% je pre náš byt určite prehnaných, okolnosti som popísala v príspevku vyššie.
0 0
silveco silveco

silveco je offline (nepripojený) silveco

GABRIELA
Pred chvíľou som písala že sa pred dvoma rokmi odpojil prvý človek od kúrenia. Bol to problémový típek, ktorý všetko vedel skôr, lepšie ako my všetci ostatní. Musím však čestne uznať, že mal veľmi veľa vedomostí len ich nevedel zúžitkovať.No a tento človiečik nedokázal s nikým vychádzať a tak sa odsťahoval do RD- teraz nevychádza s celou dedinou. Kým u nás býval chcel robiť predsedu, účtovníka a vševeda - chcel za to dosť peňazí. Keďže sme mu to nedali tak nás pred odsťahovaním udal na DÚ- že s kradneme, ako sa tu strácajú milióny( ako keby nejaké boli ?) cez Prvú stav.sporiteľňu, že nemáme súhlas na založenie Vkladnej knižky a pod.- no proste navymýšľal si statočne.
Takže DÚ od nás chcel peňažný denník od 1.1.-30.11., pokladňu, bankové výpisy, konkrétne zápisnice zo zhromaždenia vlastníkov, zmluvu o SVB a už ani neviem čo všetko- vlastne všetko. Ja som vzala účtovníctvo od februára toho roku a v januári si vyplatilo predsedníctvo odmenu a nezdanilo. Keďže od februára bolo všetko zdanené tak sme ten január len dodatočne zaplatili. Inak bolo všetko OK. Pochváli nás že je to všetko prehľadné.

Ale mám dnes slinu na písanie, čo? No som doma s dochrámanou nohou, tak sa nudím.
Pekný deň
Hm,,no tak to bolo veru typicky slovenské,,aj o tomto je život v SVB,,presne takto to robíme aj my s hodnocovaním finančných prostriedkov z fondu opráv,,no len aj tak si myslím,že danový úrad Vás nemal čo kontrolovat,nie si hospodárska jednotka a nepodnikáš,tiež nespravuješ štátne dotácie a podobne,,všetko si treba dat ošetrit v predstavenstve alebo na zhromaždení a tak je všetko legálne,,,myslím si ,že je dobre podelit sa so svojimi skúsenostami a názormi na niektoré problémy,,,prajem pekný den,,,
0 0
silveco silveco

silveco je offline (nepripojený) silveco

susu
Asi ti unikla novela stavebného zákona. Nie všetko čo tu opisuješ podlieha stavebnému konaniu. Dokonca novela vypustila hodne činnosti, ktoré už nemusíš ani ohlasovať. To čo som ti podčiarkol už dávno nepodlieha stavebnému konaniu.

Udržiavacie práce, pri ktorých nie je potrebné ani ohlásenie stavby, sú:
- zmeny veľkostí miestností vybúraním priečok, vytvorením otvorov, výmena dverí,
- oprava a výmena podlahových krytín, dlážok, dlažieb,
- opravy a výmena nepodstatných stavebných konštrukcií, najmä vnútorných priečok, omietok, obkladov stien, podláh a dlažby, komínov, okien, dverí a schodišťových zábradlí,
- údržba a opravy technického, energetického alebo technologického vybavenia stavby, ako i výmena súčastí (výmena klimatizačného zariadenia) výťahu, vykurovacích kotlov a telies, vnútorných rozvodov odpadov, vody, elektriny,
- výmena zariaďovacích predmetov (kuchynských liniek, vaní, vstavaných skríň, digestorov),
- maliarske a natieračské práce.
zdroj: Poradca ročník 2003



Čo sa týka ošetrenia týchto činností v zmluve alebo v stanovách. Je to ošetrené štandartne odvolaním sa na stavebný zákon, aby sa pri každej zmene nemusela meniť zmluva alebo stanovy pretože stále platí, čo máš nad rámec zákona alebo v rozpore so zákonom jednoducho neplatí.
S tým rozhnevaním problém nemám.

Ešte sa vrátim k tej vode. Ty píšeš:
... Ty to riešiš cestou koeficientova ja navýšenou cenou za m3 vody....
Ako môžeš účtovať inú cenu vody ako je stanovená cenovým výmerom??? To keby som urobil u nás, tak mám na krku URSO alebo toho kto to dnes kontroluje.
Ak je stanovená cena vodného - stočného na 40 Sk/m2 nemôžeš predsa účtovat 44 Sk/m3!!!


I keď to v konečnom dôsledku vyjde rovnako. Pravidlá sú pravidlá. To máš ako s daňovým priznaním. Tiež ho nepodávaš v tabuľke z excelu... i keď by to mohlo byť zaujímavé.
Pre SUSU - Pozdravujem všetkých debatujúcich,:
1. K stavebnému zákonu - takže asi to máš potom v tých zmluvách dost všeobecne, my to máme konkrétne vyšpecifikované čo áno a čo nie,takto by sme boli ako syr ementál a neviem si predstavit statiku nášho domu,každý s tým súhlasil a len dodržiavame pravidlá hry,je jasné ,že ked niekto bude klást podlahu ,tak nebude treba vyjadrenie stavebného úradu,,ale ked niekto už vybúra byt.jadro a vymiena všetky rozvody,vodu,odpad,plyn,elektriku v tomto jadre a robí stavebné úpravy, ktoré úzko súvisia so statikou celého domu ,tak je asi pochpitelné ,že to dáme ošetrit cestou stavebného úradu,nevidím v tom nič zlého, aj ked s tým ešte súhlasí aj ten čo ide vykonávat tento rozsah prác, tak prečo nie.
2. Voda - je stým viac roboty,,národ osdúhlasil tak,,robíme tak,ale ved ten výsledok je rovnaký,nejdem až to takých detailov,ale myslím si že ÚSRO stanovil maximálne ceny viac pre výrobcov a dodávatelov týchto energíí,a možno aj pre Vás ako správcov bytov,aby ste si nemohli ešte aj Vy navyšovat cenu tepla,TUV voči vlastníkom bytov, myslím si by to bolo teoreticky aj možné,,,vystupuješ ako medzičlen v dodávke tepla,TUV, medzi dodávatelom a konečným spotrebitelom??? , my ako SVB sme konečný spotrebitel takže nevidím dovod ,prečo by ma mal kontrolovat nejaký úrad akú konečnú cenu tepla a TUV, prerozdelujem na ludí.Možem sa aj mýlit,,pripúštam, do takých detailov až nejdem,,ale nadobúdam dojem,,že tu je asi ten rozdiel v prístupe v správe bytov,,my si spravujeme to svoje a naše,,Ty to berieš ako dodanú službu,,a tu vidím trošku výhodu a hlavne aj možno kvalitu v prístupe k správe bytov,,,jasné že zákony treba dodržiavat,, ale to je zase o niečom inom,,,pekný aj ked asi studený den prajem,,
0 0
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

GABRIELA
PRE SUSU:

No niekedy neviem čo si mám myslieť, ako reaguješ na svoje vlastné odpovede. Keď sme tu diskutoivali o odpojení jedného vlastníka v dome tak sme sa rozprávali o odpojení jedného vlastníka v dome a tam si napísal, že nemusí žiadať o odpojenie len jednoducho vypovie zmluvu na dodávku tepla. Na to som zareagovala. JA SI NEPAMATÁM, ŽE BY SME TU ROZOBERALI ODPOJENIE SA CELÉHO DOMU!!!! Nemám rada keď niekto robí zo mňa blbca, že neviem čítať. Alebo Ťa poprosím píš jednoznačnejšie. To isté sa týka zdaňovania príjmov. Najprv si napísal že to môžeš vyplatiť presedovi v hrubom , a po reakcií že to treba zdaniť si napísal že si to predtým nenapísal. Nemôžeš napísať do diskusie ako by sa to dalo teoreticky kď to vieje v súlade zo zákonom a potom napíšeš že som si to zle prečítala. Vieš niekedy si potom pripadám ako blb. Listujem stránky dozadu, prečítam si príspevky aj dvakrát, ale zatiaľ som vždy došla k tomu že čítam správne. No tak neviem .
Je určite dobré že máme rôzne názory na veci , a ja si veľmi rada vypočujem ( prečítam )názor iných , dokonca som aj svoj názor neraz zmenila na základe info od iných.
A ešte niečo . Nehľadám konkrétne čísla. Ja viem že mi ich tu nikto nedá podložené zákonom a ani ničím iným. Len chcem vedieť ako sa takýmto odpájaním popasovali iní, aké percentá účtuju odpojeným, ak vôbec nejaké účtujú- no proste to čo je z praxe.

Pekný deň
Ale preberali sme aj celý objekt. Tú otázku postavila AdaG. Tu máš odkaz:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=46856&postcount=136
Tu je odpoveď:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=46973&postcount=141
A tu si si vypožičala tú vetu, ktorá to spôsobila:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=47669&postcount=160
Tuto Ťa upozorňujem, že sa jedná o odpojenie celého objektu:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=48324&postcount=164
Takže neviem prečo sa pajedíš. Treba len pozorne čítať, komu je odpoveď určená. Nikto z Teba blbca nerobí. Len trochu pozornosti a zistíš, že diskutujúcih je tu viac. Reagujem totiž aj na príspevky iných, nie len na Tvoje.
Čo sa týka odmien, týmto príspevkom to začalo:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=39645&postcount=95
tu je moja odpoveď:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=39762&postcount=97
potom následujú príspevky od Ludvíka a Nelly:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=40217&postcount=108
http://www.porada.sk/showpost.php?p=40757&postcount=109
na oba tieto príspevky je jedna odpoveď:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=40873&postcount=112
potom následuje Tvoj príspevok, v ktorom nesúhlasíš so mnou:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=45931&postcount=126
a tu je moja reakcia:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=46608&postcount=131
Týmto príspevkom odmeňovanie skončilo. Nikde som nenašiel vetu ktorá by potvrdzovala Tvoje slová:
GABRIELA
Najprv si napísal že to môžeš vyplatiť presedovi v hrubom , a po reakcií že to treba zdaniť si napísal že si to predtým nenapísal. Nemôžeš napísať do diskusie ako by sa to dalo teoreticky kď to vieje v súlade zo zákonom a potom napíšeš že som si to zle prečítala.
Len som spomenul všetky mne známe spôsoby, ako sa dá vyplatiť odmena štatutárovi.
Dva z nich predsa využívame. Jeden využívaš sama - hrubé mínus daň a odvod do sociálky.
Ten druhý využívam ja - živnostník a faktúra = žiadne odvody.
GABRIELA
A ešte niečo . Nehľadám konkrétne čísla. Ja viem že mi ich tu nikto nedá podložené zákonom a ani ničím iným. Len chcem vedieť ako sa takýmto odpájaním popasovali iní, aké percentá účtuju odpojeným, ak vôbec nejaké účtujú- no proste to čo je z praxe.
Tak k tomu len toľko: Našiel som konkrétne čísla. Sú v prílohe.
Naposledy upravil susu : 28.02.05 at 19:39
0 0
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

uka
Patrím tiež medzi tie odpojené "čierne ovce". Platíme 30% z požadovanej sumy za kúrenie a 0% za teplú vodu. A momentálne sa súdime so správcom, už od roku 2001. Zažaloval nás za n e p l a t e n i e. Takže uvidíme, ako to dopadne. V marci 2004, kedy bolo posledné pojednávanie, žiadal právny zástupca správcu stanoviť súdneho znalca, aby vyčíslil, koľko máme vlastne platiť :-) Bývame v dome z roku 1937 s 13 bytmi, všetky od roku 1997 odkúpené, pod nami je nevykurovaný suterén, do domu vedie brána 5x4 m - kovový rám+výplň z drôteného skla, oproti je rovnaká brána na dvor. Spoločnú stenu máme so susednou garzókou, asi 4,5 x 3 m. Ostatné sú obvodové múry, prípadne svetlík. Uvidíme, čo na to znalec. Dvaja to už vzdali, tretí, ktorého ustanovili v 12/04 sa doteraz neozval.
Odpojili sme sa v roku 1999, robili sme vtedy v byte veľkú rekonštrukciu-nové rozvody vody, elektriny a kúrenia. Čiže aj nový kotol na kúrenie a ohrev vody. V našom dome bola vtedy kotoľňa na uhlie. Mali sme súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov, s ostatnými sa nám nepodarilo spojiť, pretože veľa bytov je prenajatých, niektorí sú už príliš starí na to, aby čokoľvek podpísali a pod. Náš byt má 86 m2, sme traja. Vo vyúčtovaní za rok 1999 požadoval od nás správca (vedel o odpojení) za UK 26.992,-, za vodu na ohrev 1.312,- a za ohrev vody 7.031,-, teda spolu 35.335,- Sk za niečo, čo neposkytol. Nás to v tom roku stálo 3.700,- Sk!!!!!!!, ktoré sme zaplatili za plyn + cca 100.000,- za nové rozvody kúrenia, radiátory a kotol. Takže o tom to celé je. A odvtedy požaduje každý rok a dlh rastie.
Chodím všetko nakupovať do Tesca (je blízko), za rohom máme obchod s potravinami, kde je všetko oveľa drahšie. Počínanie správcu mi pripadá ako faktúry z obchodu za rohom.
Konečne niekto kto brnká na správnu strunu. Ak by Ti malo pri pojednávaní pomôcť to čo som teraz uvarejnil, budem rád.
Taktiež by som strááááááááášne rád vedel, ako bude postupovať ten znalec. To musí byť riadna kovbojka.
Tu sú tie prílohy:
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=783
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=784
0 0
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

silveco
Pre SUSU - Pozdravujem všetkých debatujúcich,:
1. K stavebnému zákonu - takže asi to máš potom v tých zmluvách dost všeobecne, ....
2. Voda - ... že ÚSRO stanovil maximálne ceny viac pre výrobcov a dodávatelov týchto energíí,a možno aj pre Vás ako správcov bytov,aby ste si nemohli ešte aj Vy navyšovat cenu tepla,TUV voči vlastníkom bytov, myslím si by to bolo teoreticky aj možné,,,vystupuješ ako medzičlen v dodávke tepla,TUV, medzi dodávatelom a konečným spotrebitelom??? , my ako SVB sme konečný spotrebitel takže nevidím dovod ,prečo by ma mal kontrolovat nejaký úrad akú konečnú cenu tepla a TUV, prerozdelujem na ludí.Možem sa aj mýlit,,pripúštam, do takých detailov až nejdem,,ale nadobúdam dojem,,že tu je asi ten rozdiel v prístupe v správe bytov,,my si spravujeme to svoje a naše,,Ty to berieš ako dodanú službu,,a tu vidím trošku výhodu a hlavne aj možno kvalitu v prístupe k správe bytov,,,jasné že zákony treba dodržiavat,, ale to je zase o niečom inom,,,pekný aj ked asi studený den prajem,,
1. Súhlas, je to všeobecné.
2. Tie maximálne ceny sa týkajú: výrobcov, dodávateľov a rozúčtovateľov. Aj SVB je rozúčtovateľ.
Ani teoreticky si nemôžem navýšiť cenu poskytovaných služieb (aspoň o tom neviem, že by to niekto robil). Pri týchto službách ako je UK, SV, TUV, OLO apod. vystupujem len ako rozučtovateľ. Za to, že to rozúčtujem beriem správcovský poplatok. Presne ako štatutár v SVB. A koniec-koncov, každý vlastník má právo nahliadnuť do dokladov a skontrolovať či som čosi "neprirazil" k cene.
Mandátnou zmluvou zastupujem vlastníkov bytov "vo svojom mene a na ich účet".
Takže žijem len s poplatku ako aj štatutár v SVB, akurát on to má v niektorých prípadoch skrátené o daň.

Chcem sa ospravedlniť za ten "zmrvený príspevok". Písal som to z iného kompu a nevedel som sa dohodnúť s fontami. Aj som to chcel opraviť, ale je tam toľko zátvoriek, že radšej ho asi zruším.

Už je to opravené.
Naposledy upravil susu : 28.02.05 at 17:07 Dôvod: zmena písma
0 0
uka uka

uka je offline (nepripojený) uka

[QUOTE=susu]Konečne niekto kto brnká na správnu strunu. Ak by Ti malo pri pojednávaní pomôcť to čo som teraz uvarejnil, budem rád.
Taktiež by som strááááááááášne rád vedel, ako bude postupovať ten znalec. To musí byť riadna kovbojka.

Ono je to celé dosť zložité.
V našom dome je správca z komunistických čias. Želali si ho starkí, ktorí s ním síce nikdy neboli spokojní, ale mysleli si, že sa v našom dome najlepšie vyzná a polepší sa. Keď chcú v dome niečo opraviť, dozvedia sa, že sa nedá, lebo my neplatíme a vo fonde nie sú peniaze. Ostatných to nezaujíma, lebo byty výhodne prenajali (Bratislava 1) a bývajú úplne inde. Naša dlžoba je už možno aj 250 - 300 000,- Sk. Teda tá pre mňa fiktívna, lebo vznikla tým, že za kúrenie platíme len 30% a za teplú vodu nič.
Najprv nás náš správca zažaloval za neplatenie a žiadal vydať platobný rozkaz. Keď sudkyňa zistila, aká je situácia, tak bola evidentne na našej strane. Správa oponovala, čím sa len dalo - napr. že sme nemali morálne právo (hahaha), že sme narušili tepelnú reguláciu v dome a pod. Mali smolu, lebo v roku 2001 vybudovali v našom dome novú kotoľňu (nežiadali náš súhlas, hoci sme majitelia najväčšieho bytu v dome????), a predtým žiadna tepelná regulácia nebola. Vtedy oponovali, že by to stálo 200.000,- Sk a že na to nie sú peniaze. V suteréne boli vtedy ešte radiátory a teplota v tých prietoroch bola asi 45 Celzia. My sme mali celú zimu radiátory vypnuté, aj tak sme mali v byte 28 - 29 stupňov. Napokon žiadali toho súdneho znalca. Načo to nevedela ani sudkyňa, lebo ktorý znalec určí, že máme platiť viac ako 30% za kúrenie??
Mňa hlavne trápi, že keď súd rozhodne, tak kto vlastne zaplatí za správcovu tvrdohlavosť?? To budú pýtať od tých starkých????
A znalci to aj tak vzávajú, nikomu sa do toho nechce.
Ten finančný spravodaj vyšiel až potom, čo sme sa odpojili, tak neviem, či platí aj na nás.
A revolúcia bola o desať rokov skôr, ako uvádzaš. :-))))
Pre mňa konkrétne v roku 1966. Bola som v II.C a súdružka učiteľka nám na vecnom učive rozprávala na tému "každému toľko, koľko potrebuje", a keď som si predstavila našu mliekáreň, kde každý príde a zoberie si toľko, koľko potrebuje, zistila som, že niečo nie je v poriadku a že dospelí klamú a komunizmus je hlúposť.
Naposledy upravil uka : 28.02.05 at 21:08
0 0
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

[QUOTE=uka]
susu
Konečne niekto kto brnká na správnu strunu. Ak by Ti malo pri pojednávaní pomôcť to čo som teraz uvarejnil, budem rád.
Taktiež by som strááááááááášne rád vedel, ako bude postupovať ten znalec. To musí byť riadna kovbojka.

Ono je to celé dosť zložité.
V našom dome je správca z komunistických čias. Želali si ho starkí, ktorí s ním síce nikdy neboli spokojní, ale mysleli si, že sa v našom dome najlepšie vyzná a polepší sa. Keď chcú v dome niečo opraviť, dozvedia sa, že sa nedá, lebo my neplatíme a vo fonde nie sú peniaze. Ostatných to nezaujíma, lebo byty výhodne prenajali (Bratislava 1) a bývajú úplne inde. Naša dlžoba je už možno aj 250 - 300 000,- Sk. Teda tá pre mňa fiktívna, lebo vznikla tým, že za kúrenie platíme len 30% a za teplú vodu nič.
Najprv nás náš správca zažaloval za neplatenie a žiadal vydať platobný rozkaz. Keď sudkyňa zistila, aká je situácia, tak bola evidentne na našej strane. Správa oponovala, čím sa len dalo - napr. že sme nemali morálne právo (hahaha), že sme narušili tepelnú reguláciu v dome a pod. Mali smolu, lebo v roku 2001 vybudovali v našom dome novú kotoľňu (nežiadali náš súhlas, hoci sme majitelia najväčšieho bytu v dome????), a predtým žiadna tepelná regulácia nebola. Vtedy oponovali, že by to stálo 200.000,- Sk a že na to nie sú peniaze. V suteréne boli vtedy ešte radiátory a teplota v tých prietoroch bola asi 45 Celzia. My sme mali celú zimu radiátory vypnuté, aj tak sme mali v byte 28 - 29 stupňov. Napokon žiadali toho súdneho znalca. Načo to nevedela ani sudkyňa, lebo ktorý znalec určí, že máme platiť viac ako 30% za kúrenie??
Mňa hlavne trápi, že keď súd rozhodne, tak kto vlastne zaplatí za správcovu tvrdohlavosť?? To budú pýtať od tých starkých????
A znalci to aj tak vzávajú, nikomu sa do toho nechce.
Ten finančný spravodaj vyšiel až potom, čo sme sa odpojili, tak neviem, či platí aj na nás.
A revolúcia bola o desať rokov skôr, ako uvádzaš. :-))))
Pre mňa konkrétne v roku 1966. Bola som v II.C a súdružka učiteľka nám na vecnom učive rozprávala na tému "každému toľko, koľko potrebuje", a keď som si predstavila našu mliekáreň, kde každý príde a zoberie si toľko, koľko potrebuje, zistila som, že niečo nie je v poriadku a že dospelí klamú a komunizmus je hlúposť.
Za ten preklep v letopočte sa ospravedlňujem. Na Tvojom mieste, by som nehádzal flintu do žita. Prešiel som niektoré "mladšie" ročníky FS a cenové výmery pre Blavu (tie podrobné) tam nie su.
Skús sa "prehrabať" v starších ročníkoch. Pretože tá cenová "revolúcia" začala už v roku 1996. Takže zrejme Blava bude v ročníku 1995.
Držím palce.
Naposledy upravil susu : 28.02.05 at 22:07
0 0
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

Z toho čo si tu uviedla, mi vychádza asi toľko, (pokiaľ sa mýlim tak ma oprav).
Za tie roky, čo ste odpojený od kúrenia správca rozpočítava teplo na rovnakú plochu ako pred vašim odpojením. Keďže na tento jeho "špás" neprispievate, tak musel nutne použiť na úhradu tepla prostriedky z fondu opráv.
Pokiaľ súdny spor vyhrá odpojený byt, tak by mal "správca" prepracovať všetky vyúčtovania a tú čiastku, ktorú pýta od vás, bude musieť rozúčtovať medzi ostatných vlastníkov bytov. Občianský zákonník umožňuje vrátiť sa maximálne o tri roky naspäť.
Určite tam vznikne rozdiel a ten by som zase ja ako vlastník bytu požadoval od správcu súdnou cestou.
Pokiaľ spor vyhrá správca, platí to isté. Len neviam ako vás niekto donúti uhradiť dlh starší ako tri roky.
Toľko môj názor.
0 0
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

Ešte ma čosi "prepadlo". Minulý rok som s partiou chlapov rekonštruoval spodné rozvody na sídlisku vo Vajnoroch - letisko. Myslím, že sa to tam volá Rendez. Všimol som si, že je tam pár panelákov po pravej ruke (keď ideš od letiska), ktorým sa po fasáde "plazia" kovové komíny. Asi sú odpojení od centrál. kúrenia. Na prvý pohľad je zrejmé, že do tých komínov, nie sú "odpichnuté" všetky byty.
Môže to byť spôsobené tým, že nie všetci vlastníci mali na to, aby sa odpojili od centrálu.
Možno by nebolo od veci zistiť ako sa účtuje kúrenie v týchto domoch (alebo dome??)
Už si presne nespomínam, koľko ich tam je a koľko z nich má tie komíny.
Ber to ako typ, možno na nové zaujímavé informácie.
Naposledy upravil susu : 28.02.05 at 22:29
0 0
uka uka

uka je offline (nepripojený) uka

Susu, napísal si mi 3 príspevky, tak skúsim po rade:
a) ja nikdy nehádžem "flintu do žita", proste od prírody na to nie som stvorená, a hoci som žena a podľa iných strááášne dobre varím, môžeme prejsť autom celou Európou a určite sa nestratíme, proste aj mapy aj iné ma baví, ani v New Yorku, ani nikde inde vo svete som sa v živote nestratila, jednoducho milujem mapy a všetko, čo mi povedia....
b) ceny tepla určuje už nejakú, dosť dlhú dobu, Úrad pre reguláciu cien energií, napr. koľko za 1 GJ, tam je uvedený aj náš dodávateľ, ale načo by ju rešpektoval, nášmu správcovi to vôbec nevadí. Momentálne neviem link na ich stránku, ale zajtra by som našla.
c) mám taký pocit, že v rámci tej 3-ročnej lehoty na odvolanie, by som mala na súde napadnúť aj výšku súčasnej uhrady za teplo. Predsa aj teraz, z tej nehoráznej sumy, ktorá nerešpektuje vyhlášku toho dôležitého úradu, platím ako ovca 30%, a potom už bude neskoro
d) myslíš si, že tí ostatní majitelia to naozaj budú musieť doplatiť???? Veď nás ukameňujú. Oni už teraz platia nehorázne ceny, len si to neuvedomujú.
e) podľa mňa platí, ak niečo nekúpiš, tak neplatíš, a za tým si pokojne pôjdem aj do Haagu
f) tie bytovky na Rendezi poznám celkom dobre, na jednej strane tam môjmu otcovi kedysi núkali slušný byt na neslušnom mieste, na druhej strane som určitý čas svojho života strávila na Letisku Vajnory ako obyvateľ, ale to celé je pre mňa irelevantné, či je niekto napojený alebo nie, ja som za slobodu výberu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať