Zavrieť

Porady

8 komentárov     zbaliť
Mila123 stači vypisovať PPD, originál je Tvoj, kópia patrí zákazníkovi....
podrobnejšie si to môžeš viesť, ale nemusíš.....
ak si PPD budeš číslovať, evidenciu si veď presne, bez chýb a omylov......
marjankaj No originál by mal ísť zákazníkovi.
Náš zákazník, náš pán. Mne príjmy kontrola určite nevyhodí z dôvodu, že mám iba kópiu dokladu.
Ale zákazník by mohol mať s kópiou problémy. napríklad pri reklamácii a možno aj pri daňovej kontrole.Nie každý kontrolór pozná zákony.
Preto mu dám originál. Mne kópia úplne postačí. Je to prinajmenšom slušnosť, keď to zákon presne nepredpisuje.
misoft Súhlasím - originál zákazníkovi, kópia predajcovi.
Mila123 myslím, si, že je to tak ako som napísala, že je to správne........ale ......
Mila123 http://www.pp.sk/1545/Uctovne-doklad...tve_43149.aspx
marjankaj To aj faktúru si nechávaš originál a kópiu dáš zákazníkovi?
marjankaj A vlastne načo sú potom originály, keď stačí iba kópia?

Prečítaj si §76zákona o DPH.
Alebo si to mám vysvetliť tak, že si mám z originálu urobiť kópiu a tú uchovať a originál môžem zahodiť?
marjankaj A vôbec, ako niekto mohol taký pamflet napísať?
Každý subjekt predsa nemusí mať pridelené IČO ani DIČ.
A DIČ predsa nemusí uvádzať na svojich dokladoch. DIČ musí uvádzať iba v styku so svojim správcom dane.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    zákon o dph
    § 76
    Uchovávanie faktúr

    (1) Platiteľ je povinný uchovávať
    a) kópie faktúr, ktoré vyhotovil alebo ktoré vyhotovil v jeho mene a na jeho účet odberateľ alebo tretia osoba, a prijaté faktúry vyhotovené zdaniteľnou osobou alebo treťou osobou v jej mene a na jej účet po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
    b) prijaté faktúry vzťahujúce sa na investičný majetok uvedený v § 54 ods. 2 písm. b) a c) do konca obdobia na úpravu odpočítanej dane podľa § 54 a 54a,
    c) dovozné doklady a vývozné doklady potvrdené colným orgánom do konca kalendárneho roka, v ktorom uplynie desať rokov od skončenia roka, ktorého sa týkajú.

    (2) Zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je povinná uchovávať
    a) kópie faktúr podľa § 72 ods. 2, ktoré vyhotovila alebo ktoré vyhotovil v jej mene a na jej účet odberateľ alebo tretia osoba, po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
    b) prijaté faktúry vzťahujúce sa na tovary a služby, pri ktorých je osobou povinnou platiť daň, po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú.

    Faktúrou sú aj príjmové a výdavkové doklady, ak obsahujú náležitosti faktúry.
    Takže v tom linku tiež nemajú pravdu. Síce sa tu nehovorí priamo o origináli, iba o kópiách. Ale hovoriť o kópii bez originálu je nezmysel.
    Naposledy upravil marjankaj : 07.10.13 at 22:46
    Mila123 nechápem tie prázdne príspevky.........kde je Richard????,
    marjankaj Je to tu jak u dilinov. Milión tlačítok a ak klikneš na iné, tak sa ti príspevok stratí.(uložiť, komentovať, odpovedať ....

    Som ZŤP, mám živnosť na ambulantný predaj, zo zákona nemusím používať ERP. Kto mi poradí, ako mám viesť evidenciu tržieb a do akej knihy, keď knihu pokladnice nemusím mať nakoľko nemám pridelené DKP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.