Zavrieť

Porady

Ako sa domôcť nápravy, keď mi sused poškodil plot?

Dobrý deň, chcela by som sa informovať... minulý týždeň v piatok som odcestovala na návštevu, sused využil moju neprítomnosť a bez môjho vedomia sám odpílil veľký strom - orech, ktorého konáre padli na môj plot, ktorý oddeľuje naše záhrady (murovaný základ, stlpiky, pletivo). Padnuté konáre pretrhli šponovacie lanká, sused tým že ťahal konáre cez pletivo, pletivo zdeformoval, roztrhal, vyťahal na dlžke približne 12 metrov. Domov som sa vrátila dnes v piatok, ked som zbadala tú spúšť, bolo mi na zaplakanie, plot som totiž stavala s mojim nebohým otcom ... on do toho investoval veľa. Ked som sa bola pýtať suseda kedy to dá do pôvodneho stavu, tak sa len usmial, že hádam nikdy ... Prosím, poraďte mi, aké kroky mám podniknúť, aby som sa domohla nápravy, opravy môjho plota (vidím, že to po "dobrom" nepôjde, budem sa musieť obrátiť na nejaké úrady... poradíte na aké?) . ĎAKUJEM
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Nafotiť, zistiť svedkov, oznámiť podozrenie zo spáchania priestupku, napísať susedovi doporučene list, prípadne neskôr si škodu vymáhať žalobou...a pritom všetkom mať pevné nervy.
    misoft A ešte na obecný úrad sa spýtať, či mal povolenie na výrub stromu. Ak nemal = životné prostredie - pokuta sa mu naparí.

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    So susedom by som to skúsila po dobrom.Opýtaj sa ho,či nemá poistenie domácnosti,tam zvykne byť poistenie,ktoré kryje takéto náhodné udalosti,ktoré spôsobí člen domácnosti cudziemu.Cez toto som riešila rozbité okno na kultúrnom dome (syn- loptou).Ak je to tak,nech nahlási poisťovni,priloží fotodokumentáciu a treba sa ísť poradiť do poisťovne o ďalšom postupe.

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    Nepríjemná situácia. Treba zvážiť, či stojí za to, kvôli max. 100 € za materiál a 2 hodinám roboty pohnevať si suseda, vláčiť sa s ním po súdoch atď. Ak by si "vyhrala", nabudúce sa ti môže stať niečo, čo mu už nijak neprišiješ. Susedské vzťahy sú ošemetné. Radšej skús po dobrom. Samozrejme, suseda sa nezastávam, je to svinstvo, spraviť škodu a s úsmevom ignorovať...
    buchač Noooooo........
    Cenu a aj ten stratený čas by som trochu navýšil ....

    ....a jeden aj tak nič nespraví ....minimálne musia byť dvaja ...

    Pohnevať si suseda ???
    Nuž dobrá poznámka ,postreh ...
    Susedovi to za to stálo ???
    Keď už nič iné , tak pre to ironické usmiatie by som bol schopný dotyčnému ústa dať do normálneho stavu ...
    jslancik cenu za materiál upravovať netreba - 15m pletiva max 50 eur, napínací drôt, napináky, viazací drôt - spolu max 20 eur. A dvaja to za hodinu opravia (ak sa samozrejme nebudú predtým dve hodiny psychicky pripravovať pri poháriku. potom to bude brigáda na celý víkend). O poškodených stĺpikoch nič nehovorila pani.

    petereak je offline (nepripojený) petereak

    petereak
    vyzvať na nahradenie škody (+náhradu nákladov na potrebné práce) a následne, ak odmietne, žalovať o náhradu spôsobenej škody
    Naposledy upravil petereak : 14.10.13 at 15:17
    expeeert Len doplním - vyzvať písomne t.j. zaslať doporučený list

    jano454 je offline (nepripojený) jano454

    Vylúčený člen jano454
    no keď to nejde po dobrom začni možno najprv s obecným úradom - tam podaj sťažnosť (brat robí poslanca na OCÚ a riešia aj takéto veci) takisto by som sa pýtal či mal povolenie na výrub ak to nepôjde takto potom už fakt pomôžu len súdne ťahanice
    misoft Hehehe - som tiež poradil - pred štyrmi dňami.....

    Ako sa domôcť nápravy, keď mi sused poškodil plot?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.