Zavrieť

Porady

Je splnomocnenec skutočne splnomocnenec?

Musí akýkoľvek zastupiteľský úrad SR prijať žiadosť o prechodný pobyt za účelom zlúčenia rodiny, ak som ja (manželka), jeho splnomocnenec? alebo splnomocnenec - hovorca
Splnomocnenec = kto je poverený konať v mene niekoho.
Hovorca = kto hovorí za niekoho, za istú skupinu a jej vec.
V zákone sa píše:
O prechodný pobyt treba vždy požiadať osobne, s výnimkou prípadu zlúčenia rodiny, kedy za bezvládneho žiadateľa môže žiadosť podať cudzinec, s ktorým žiada zlúčenie rodiny. Žiadosť sa podáva obvykle v zahraničí na zastupiteľskom úrade SR akreditovanom pre štát, ktorý vydal cestovný doklad žiadateľa, alebo v ktorom má žiadateľ bydlisko. Zastupiteľský úrad SR, ktorý žiadosť prijal, vykoná so žiadateľom osobný pohovor za účelom predbežného posúdenia žiadosti.

Vopred ďakujem za radu/y.
Naposledy upravil Ann. : 16.10.13 at 05:32
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zavolaj si tam, všetko ti vysvetlia. Nemôžu konať svojvolne, len podľa zákona.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ann. Ďakujem za radu, no asi ste nemali nikdy dočinenia s cudzineckou políciou a schvaľovaním pobytov. Zabúda sa na to, že ak policajt povie nie, tak je to nie a môžte sa aj na hlavu postaviť, aj keď nemá pravdu. No ktorý Slovenský právnik by mi pomohol v Afrike? ŽIADEN.

    Migračný úrad povedal, že áno. Cudzinecká polícia, že nie. (Zastupiteľský úrad (spadá pod ministerstvo vnútra) sa nevie vyjadriť ale povedali, že ASI nie) Ak mám letieť do Afriky a tam nebudú vedieť sami čo robiť tak to bude veľká sranda najmä po finančnej stránke. Potrebovala by som to mať ošetrené z právneho hľadiska.
    luja5 Zastupiteľské úrady SR riadi ministerstvo zahraničných vecí.
    lujza.j Cize? Neschvalili pobyt uz alebo buduceho manzela z Egypta-Tunisu a pod.
    Mária27 Spýtaj sa u nás na zastupiteľskom úrade toho štátu, kam chceš ísť. Naše úrady informujú o našich zákonoch, naše zákony upravujú pobyt u nás ... U nás napr. hlásenie pobytu už nemá migračný úrad ale obecné úrady podľa zák. 253/98:
    § 17

    Register obsahuje údaje o cudzincoch prihlásených na pobyt na území Slovenskej republiky a o cudzincoch, ktorým bol udelený azyl na území Slovenskej republiky, v rozsahu uvedenom v doklade o pobyte vydanom podľa osobitného zákona.7)

    pozámka 7: teraz zák. 404/2011 o pobyte cudzincov
      zbaliť

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Napíšem, ako to vidím ja, aj s ohľadom na to, čo si pridala v komentári.
    V zákone č. 404/2011 Z.z. o pobyte cudzincov... (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2011-404/znenie-20130501), ktorý ustanovuje postup pre štátneho príslušníka tretej krajiny pri podaní žiadosti o udelenie prechodného pobytu na území SR, sa nepíše, že žiadosť sa podáva obvykle v zahraničí na zastupiteľskom úrade SR... Tento zákon ustanovuje (bez slova "obvykle"), kedy je príslušný ktorý zastupiteľský úrad a kedy je možné podať žiadosť aj na policajnom útvare na území SR. V prípadoch hodných osobitného zreteľa môže tiež ministerstvo zahraničných vecí určiť po dohode s ministerstvom vnútra iný zastupiteľský úrad, na ktorom štátny príslušník tretej krajiny podá žiadosť o udelenie prechodného pobytu.
    V zákone je tiež riešené, kedy zastupiteľský úrad žiadosť neprijme, z akého dôvodu a ako sa vtedy postupuje (§ 32 ods. 1). Zároveň však z príslušného zák. ustanovenia nevyplýva, že zastupiteľský úrad nemusí žiadosť vôbec prijať, t.j. ani vtedy, keď je v poriadku.
    Pokiaľ ide o osobný pohovor u žiadateľa-bezvládnej osoby a zastupiteľský úrad nevie, ako sa má k tomu postaviť, tu by možno bolo dobré obrátiť sa na MZV SR, keďže zastupiteľským úradom, ktorých riadenie zabezpečuje práve toto ministerstvo (§ 14 ods. 2 písm. b) zákona č. 575/2001 Z.z.), vyplývajú zo zákona č. 404/2011 Z.z. úlohy, najmä podľa mňa dôležité posúdenie, či žiadosť obsahuje všetky náležitosti a doklady v súlade s týmto zákonom.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mária27 Luja, ja stále neviem, či chce žiadať ona vonku o prechodný pobyt, alebo pre niekoho tu
    luja5 Mária, ja dedukujem z toho, čo napísala, že asi chce žiadať pre manžela z tretej krajiny prechodný pobyt tu u nás a keďže manžel je bezvládny, tak ona to chce žiadať za manžela ako jeho splnomocnenec a keď je potrebný aj osobný pohovor, ako to bude s pohovorom... Aj keď neviem, či Ann je príslušníkom tretej krajiny s prechodným alebo trvalým pobytom u nás... A podľa toho, čo dala do zadania otázky, že čo sa píše v zákone, tak mi z toho vychádzal náš zákon o pobyte cudzincov. Aj keď v komentári spomenula zase migračný úrad, tam je pôsobnosť pre odídencov a azylantov a tam je iný zákon.
    Však možno keď upresní, aj sa dozvieme a možno som aj zbytočne vypisovala.
    Ann. Dakujem za link a odpoved, (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2011-404/znenie-20130501) a snahu, no tento zakon bol zmeney a ucinnost nadobudla platnost 1.5.2013. T.j, Co sa zmenilo: Ten kto ma udeleny tolerovany pobyt alebo je len ziadatel o azyl, nemoze poziadat o prechodny alebo trvaly pobyt na uzemi SR. Ked ma tolerovany pobyt nemoze vycestovat. Mozem vycestovat iba ja. Citovane slovo "OBVYKLE" bolo z: http://mic.iom.sk/sk/pobyt/prechodny...slovensku.html
    luja5 Ale ten link, čo som pripojila, to je znenie od 1.5.2013 (máš to aj priamo v adrese linku 20130501). To je aj so zapracovanými zmenami od 1.5.2013.
    luja5 Tak už je to jasnejšie, lebo z toho Tvojho zadania sa to naozaj dalo ťažko zistiť, o čo vlastne ide.
      zbaliť

    Je splnomocnenec skutočne splnomocnenec?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.