Zavrieť

Porady

Ako odstrániť zažltnuté fľaky z bieleho prádla.

Jedná sa o detskú perinku, ktorá bola 20 rokov v skrini. Bolo použité savo a bieliaci prášok. Nič nepomohlo.
Ďakujem.
Naposledy upravil peterkristin : 16.10.13 at 15:15
3 komentárov     zbaliť
bea TO by aj mňa zaujímalo. Našla som po mojej starej mame skoro 90-ročné obrusy a posteľné prádlo
lujza.j ak je to 20r staré treba opatrne z chémiou, aby sa to nerozpadlo.....
korela Iba pre ilustráciu, kedy boli domácnosti ešte eko-eko.
http://www.uluv.sk/sk/web/casopis-ru...e-v-minulosti/
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Skus ju vyvarit v hrnci, kde pridas odbarvovac a trochu prasku na pranie.
    Potom nechaj v hrnci dlhsie odstat,nevyberaj hned.

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Tiež som mala odložené v skrini ešte z výbavy biele posteľné prádlo. Po 30 rokoch som ho začala používať ma chalupe, bolo zažltnuté v poskladaných miestach. Po opakovanom praní v persile na 60°C ostalo krásne snehobiele. Kvalitou sa dnešným zďaleka nevyrovná.
    Mária Mojžišová
    Ak ide o biele prádlo z bavlny skúste oprať v persile s pridaním vanischu na biele prádlo s nastavením na 70 st. teplotu. Nalejte ešte aj pred praním vanisch na žlté miesta a nechajte trochu postáť. Doposiaľ ma táto kombinácia pri praní nikdy nesklamala. Verím, že Vám to pomôže.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lujza.j Ja by som na 90st...ak nic...tak uz potom asi fakt nic.....
    bea Tak u mňa asi už ozaj nič, lebo Vanish nezabral a ani vyváranie nie. Asi je to už pristaré....
    asedma a co tak zafarbit..aby sa dalo pouzivat..latka kvalitna, by bolo skoda zahodit
    korela Pri testovaní Vanischu sa zistilo, že je úplne neúčinný, púha reklama.
    Dokonca, keďže sa vyrába v Maďarsku, sami chceli zakázať jeho výrobu kvôli jeho nekvalite. Viem to roky, predáva sa ďalej, ja som ho nikdy nekúpila, takže vlastnú skúsenosť nemám.
    Ja som všetko vyvárala klasicky, aj nové košielky, plienky prvé mesiace.
      zbaliť

    Auri je offline (nepripojený) Auri

    Auri
    Pár rokov dozadu som to riešila. Odstraňovač škvrn v prašku z DM-drogerie (ich značka v zelenom vedierku, neviem presne názov), mi odstránil všetky škvrny na perinkách aj košieľkách. Namáčala som podľa návodu, a potom som to na 90tke vyprala práškom na detské prádlo. Všetko bolo snehobiele.

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Namočiť do studenej vody, pridať kuchynskú soľ, nechať odstáť, aspoň 2 hodiny. Potom vyprať v rukách v studenej vode s trochou prášku na pranie. Potom normálny prací cyklus- vyvárka, aj naškrobiť. Ak už bolo použité savo, ešte možno skúsiť vyvariť s citrónom. Savo sa so starými textíliami veľmi nekamaráti. Tento postup platí pre staré posteľné prádlo. Pre obrusy určite jemnejší postup, namočiť, oprať v rukách, a potom skúšať opatrne ďalej. Možno by stálo za úvahu dať to do čistiarne.

    korela je offline (nepripojený) korela

    korela
    Keď ide o perinku pre kojenca, tak v žiadnom prípade nebieliť v ničom, kde je chlór. Nevyplácha sa, ide o najcitlivejšiu pokožku.Najlepšie odporúčanie dala arizona, klasicky vyvariť na sporáku v hrnci.
    Poznám rodinu, ktorá ešte pred pár rokmi vyvárala na dvore bielizeň v smaltovanom veľkom kotli, pod ním sa kúrilo drevom, Staršie ročníky pamätajú. Nikto na okolí takú bielu bielizeň nemal. Darmo.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    neperte na 90°C !!! lebo to nevydrží Vaše prádlo a ani Vaša práčka !!!!

    60°C je MAXIMUM !!!
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Prehovoril odborník ....Howg !

    Ozaj , Indy ....a Ty si koľko detí vychoval ???

    Lebo u nás doma to bolo tak , ako spomína arizona .
    Klasika , smaltovaný hrniec fungoval pri tých detských perinkách a aj plienkach ...
    Do veku 1/2 roka dieťaťa sme vyvárali ...
    lujza.j Moja pracka perie na 90st raz za tyzden uz 11rok...nesmrdi mi ani pradlo ani pracka a bakterie sa likviduju nad 60st...
    SERVIS mne sa na biele prádlo osvedčil prášok z DM drogérie..čo predávájú pod ich značkou DM.. nič lepšie som doteraz neobjavila, ani persil sa mu nevyrovna.. tak skús
    asedma presne takto vo velkom hrnci som vyvarala plienky aj ja
    alaya1 ja periem vsetko iba na 40st. Biele pradlo mam stale biele, farebne nevyblednute. davam predpranie iba vo vode a periem s persil, ci ariel gelmi. Do bieleho avivaz nedavam. Na 90st. som prala len plienky, nikdy som nevyvarala. Bolo snehobiele a prala som ich s titanom- praci prasok, ak boli spinave frleky, tie soém pred pranim natrela lanza mydlom.
    korela Indeed, prečo?
      zbaliť

    Ako odstrániť zažltnuté fľaky z bieleho prádla.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.