Zavrieť

Porady

Pred dedičským konaním som do chalupy vložil financie na vynútené opravy,ako sa ráta vysporiadanie?

Pred dedičským konaním a vyrovnaním som investoval do vynútených opráv do chalupy,čo si vyžiadalo nemalú čiastku.Jednalo sa o padajúci komín,rozpadnutú pod stenu,cokel a pod.Je možné túto čiastku odrátať od hodnoty chalupy?Aké mám možnosti?Mám tam trvalé bydlisko.Ďakujem.
luja5 Investovanie "pred dedičským konaním" bolo ešte za života poručiteľa, alebo až po jeho smrti?
dududo Ešte za života poručiteľa,ale ten mal trvalé bydlisko v inom meste,
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ano, je to mozne.Na ded.konani vycisli sumu,ktoru si vlozil do domu .
    Naposledy upravil arizona : 23.10.13 at 15:02 Dôvod: preklep
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dududo Na ded. konaní som o toto požiadal a notárka odmietla s tým,že toto je predmetom súdneho jednania a nie ded.konania.Čo ďalej?Ďakujem
    marjankaj Koľko je dedičov? Keď si investoval, bol si spoluvlastník?
    Notárke zrejme ide o jej odmenu.
    dududo Do rodič.chalupy som sa vrátil v r.1998,totožný dátum začiatku trvalého byd.a zároveň aj čas postupnej rekoštrukcie,do roku 2001 bývala v spoločnej domácnosti aj moja matka,odsťahovala sa do penzionu.Od tohoto termínu evidujem vložené fin.Sme dvaja spolumajitelia,ja a sestra už od r.1991 po 1/4 po otcovi.Všetky opravy boli vynútené,rozpadajúci sa komín,cokel,podstena,kúpelka atď,
    dududo Sme dvaja dedičia,ja a sestra a spoluvlastníkom so v 1/4 po otcovi od r.1991
    luja5 Takže dedíte teraz po matke a predpokladáš, že každý zdedíte po matke ďalšiu 1/4 (a každý tak budete mať 1/2)? Alebo uvažujete o inej dedičskej dohode?
    dududo Ja chcem sestre jej podiel vyplatiť a stať sa jediným vlastníkom,sestra nesúhlasí,naďalej trvá na spoluvlastníctve v podiele 1/2.Dôvod,chalupa neustále vyžaduje opravy a tým jej cena stúpa.
    luja5 Ešte sa pre upresnenie opýtam:
    Investoval si len Ty sám? Sestra ani matka sa na investovaní nikdy nijako nepodieľali? Ak nie, tak z akého dôvodu nesúhlasili, prípadne odmietli? Sestra v chalupe nebývala/nebýva? Platil si matke (prípadne aj sestre, ak tam tiež nebývala) nájomné za to, že si obýval aj ich "časti" (podiely) chalupy? Mali ste medzi sebou nejaké dohody týkajúce sa chalupy? Situácia vyzerá byť komplikovanejšia a notárka môže mať pravdu.
    Inak ak sestra trvá, Ty neskôr nemusíš. Po právoplatnom ukončení dedičského konania môžeš podať návrh súdu na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva s tým, že sestru vyplatíš. Ak tam nebýva, šancu, že uspeješ, by si mohol mať celkom reálnu (ale záležalo by od rozhodnutia súdu). Inou otázkou by bolo posúdenie možnosti zohľadniť sestrin podiel na Tvojich investíciách aj do jej časti chalupy ako jej dlh voči Tebe=vyporiadanie investícií (ak sa na investíciách nepodieľala), čo môžeš tiež súdu navrhnúť. Ona zase môže požadovať od Teba nájomné za obývanie jej "časti" chalupy (ak tam nebýva) spätne za nepremlčateľné obdobie (myslím, že za tri roky, ale nie som si istá).
    dududo Sestra v chalupe nebýva,má svoj byt,do chalupy som investoval len ja,na opravách sa nijakým spôsobom nezúčastňovala.V tej dobe jej to bolo jedno.Matka vhľadom na zdravotný stav bývala v penzione a neuvažovala o návrate do chalupy.Do chalupy som sa vrátil /rodná chalupa/ po dohode s matkou v r.1998 a matka na už spomínanom zlom zdravotnom stave odsťahovala r.2001 do penzionu.Nájom som neplatil,po 1.nedohodli sme sa na žiadnom nájme a po2.z jednej izby /5x5m/bolo spravené skladište a viac menej funguje do dnes a tu má sestra a jej deti naskladované to čo im v ich bytoch zavadzia. Píšeš,,notárka môže mať pravdu,, v čom prosím? Tuším že sestra okrem práv má ako spoluvlastník aj povinnosti cez to všetko že tam nemá trvalý pobyt.
    luja5 Notárka môže mať pravdu v tom, že vyporiadanie Tvojich investícií do chalupy v období od roku 2001 nemá byť riešené na dedičskom konaní. Ak si napríklad predložil len doklady o úhradách výdavkov na jednotlivé investície, len takéto doklady zrejme nepostačujú pre "odrátavanie" na dedičskom konaní.
    Btw. - ak by aj bol uznaný dlh neb.matky voči Tebe ako jej podiel na Tvojich investíciách, ktorý Ti neuhradila, aj tak by sa Ti celý dlh nemal vrátiť. Nemalo by sa totiž postupovať tak, že od hodnoty chalupy by sa odrátali Tvoje investície a z takto zníženej hodnoty by sa určil dedičský podiel pre sestru, lebo týmto postupom by bola neodôvodnene ukrátená na svojom dedičskom podiele po matke.
    Inak nespochybnila som zákonné povinnosti sestry ako spoluvlastníčky, len som chcela poukázať aj na jej právo, o ktorom je dobré tiež vedieť.
    dududo Dakujem za informácie,ale zatial stále neviem aké mám možnosti,alebo ako postupovať,uvádzaš ako by sa nemalo postupovať,mňa zaujíma ako by sa malo,ďakujem
    dududo Dobrý deň luja5,tak poradíš ako by to mohlo vyzerať?Ďakujem.
      zbaliť

    Pred dedičským konaním som do chalupy vložil financie na vynútené opravy,ako sa ráta vysporiadanie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.