Zavrieť

Porady

Možem prísť o družstevný byt kupovaný od užívateľa s užívacími právami k bytu?

Kúpil som byt od užívateľa s užívacími právami k družstevnemu bytu, ktorý tento byt nadobudol prevodom užívacích práv od pôvodných užívateľov-neplatičov, ktorí tam bývali takmer 40 rokov. Po prepise užívacích prav na bytovom družstve (ktoré bolo v tom čase aj vlastníkom bytu) som sa stal užívateľom bytu ja a po podpísaní zmluvy o prevode bytu do osobného vlastníctva s bytovým družstvom a zaplatení anuity som dnes v poradí vôbec prvým (po bytovom družstve) majiteľom bytu. Prevod je zapísaný už aj v katastri nehnuteľností a mám aj list vlastnictva k bytu na svoje meno. Keď počúvam v médiách (niekoľko nedávnych prípadov), že je možné prísť o byt aj keď ste už jeho právoplatným majiteľom a dokonca pred Vami mal byt ďalších majiteľov s riadnym zápisom v katastri (a v niektorých prípadoch musíte ešte po odobratí bytu ďalej splácať hypotéku v banke, ktorá vám ju na základe všetkých právne čistých dokumentov ochotne poskytla), vyvstávajú obavy, či sa niečo podobné nemôže stať aj v mojom prípade. Myslím si, že s najväčšou pravdepodobnosťou nie, nakoľko bytové družstvo si starostlivo stráži čistotu prevodov užívacích práv a prevodov bytov do OV, no zaujímali by ma vaše skúsenosti a kvalifikovaný právny názor.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Nemusíš mať obavy. Tvoj byt už ani nie je družstevný. Ak by si o byt prišiel, určite to nebude preto, že si ho odkúpil od družstva.
  Ak však nebudeš splácať úver, alebo sa dostaneš do dlhov napr. neplatením mesačných záloh na byt, môže sa postarať o zbavenie ťa vlastníctva napr. exekútor ...

  Možem prísť o družstevný byt kupovaný od užívateľa s užívacími právami k bytu?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.