Zavrieť

Porady

kúpa nehnuteľnosti zaťaženou záložným právom banky a dvoma exekúciami - už viditeľných na LV

Dobrý večer, potrebujem radu a hlavne informácie ohľadom nehnuteľnosti, na kt. sú ťarchy. Ide o 2 exekúcie (zanedbateľná výška oproti celkovej cene nehnuteľnosti) a tiež nesplácanie hypotéky branej na danú nehnuteľnosť. Iné ťarchy známe zatiaľ nie sú.
V skratke, čo mi nie je jasné:
1. vyplatím dlh banke, tá mi vydá kvitanciu do pár dní, tomu rozumiem.
2. tiež vyplatím obe prebiehajúce exekúcie (spravuje ich jeden exekútor), koľko dní (mesiacov)od zaplatenia dlhu trvá, kým exekútor stiahne záložné právo na nehnuteľnosť? Stačí, ak exekútor vydá potvrdenie o splatení dlhu alebo to musí ísť cez súd a až ten dá pokyn na kataster na stiahnutie zál.práva? dá sa to urýchliť? Alebo to podlieha nejakým časovým lehotám?
3. tiež neviem, či súčasný vlastník bytu nemá ďalšie exekúcie alebo pôžičky z nebankoviek alebo čokoľvek iné, kde mohol založiť túto nehnuteľnosť a až potom, ako ja podám návrh na vklad do katastra sa objavia ďalšie nové exekúcie? Dá sa tomu nejako predísť alebo to ošetriť v zmluve?
4. keď už bude po kúpe, bude čisté LV na moje meno, dodatočne s odstupom času už sa nedá zaťažiť byt exekúciami predošlého vlastníka?

5. a posledná vec, realitka tieto všetky úkony urobí za mňa, vyplatí majiteľa, vyplatí veriteľov, po vydaní všetkých kvitancii bude nehnuteľnosť bez tiarch, následne sa môže kúpiť. Realitka sa stane novým vlastníkom a po zápise LV sa nehnuteľnosť predá mne. Je takýto postup normálny/bežný/zákonný ??

Ďakujem.
Naposledy upravil Martina Val : 26.10.13 at 21:16
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    A) Ak je nehnuteľnosť zaťažená hypotékou a k tomu dvoma exekúciami - na mojom mieste by som z tejto "kúpy" utekal nadsvetelnou rýchlosťou.
    B) Nehnuteľnosť môže byť právne (papierovo) čistá, ale kde je záruka, že ešte niekde na druhom konci republiky nesedí nejaký exekútor, ktorý má záložné právo na túto nehnuteľnosť? A nemusíš o tom vedieť. A problém je na svete.

    vemak je offline (nepripojený) vemak

    vemak
    1.- "vydá kvitanciu do pár dní" prever v banke, niektoré týždeň, TB mi raz dávala kvitanciu mesiac
    2.- nemusí ísť na súd, vydá kvitanciu niekedy aj v deň zaplatenia ale tak do týždňa vždy.
    3.-zdravotná p., sociálka, daňový vieš overiť, ostatné sa dá ošetriť v zmluve.
    4.teoreticky nie nedá sa zaťažiť tvoje LV, môže však súd zrušiť tvoje vlastníctvo v prípade že by nejaký veriteľ dal žalobu, že prevod na teba bol za účelom vyhnúť sa plateniu či exekúcii.
    toĺko prax, ale teoretici ti poradia zrejme niečo iné

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    1. Po zániku záložného práva je banka povinná sama informovať kataster.
    3. V medziobdobí, kým si všetko vybavíte, môžu na LV vyskočiť ďalšie poznámky o exekúcii resp. exekučné záložné práva. Tomu nijako nezabránite, ani sa nikde nedozviete, koľko exekúcií je vedených voči vlastníkovi nehnuteľnosti.
    4. Ak by všetko prebehlo štandardne, kúpna cena by bola obvyklá, s vlastníkom nie ste v príbuzenskom ani inom blízkom vzťahu, tak ste nemuseli mať problém tohto druhu.
    5. Taký postup nie je zakázaný.
    Naposledy upravil draik : 28.10.13 at 09:05 Dôvod: V 5. bode vypadli slovíčka "nie je"
    Martina Val draik, k tomu bodu 3 ešte - dá sa overiť na súde, či voči nemu nie sú vedené ďaľšie exekúcie, ktoré ešte nie sú zapísané na LV ??
    draik Informácie o druhej osobe sa nedozviete.

    lulazz je offline (nepripojený) lulazz

    lulazz
    Len poznámka:
    Exekútor ti dá zrušenie záložné práva kľudne aj hneď do ruky,keď sa pohľadávky u neho vyplatia,resp.pošle to čím skôr,ale pozor na to,že kataster má zákonnú lehotu 60 DNÍ na vykonanie zmien v KN...
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Martina Val lulazz, počas tej 60dennej lehoty môžu vyskočiť nové exekúcie na LV ? a tá lehota sa urýchliť nedá? musí to byť 60 dní?
    lulazz Lehota sa urýchliť nedá v prípade zápisov, je to podľa zákona:
    § 43
    Lehoty na vykonanie zápisu

    (1) Správa katastra vykoná zápis podľa § 41

    a) v deň, ktorým rozhodnutie o povolení vkladu nadobudlo právoplatnosť, najneskôr však v nasledujúci deň,
    b) do 60 dní od doručenia verejnej listiny alebo inej listiny spôsobilých na záznam, ktoré potvrdzujú alebo osvedčujú vznik, zmenu alebo zánik práva k nehnuteľnosti,
    c) v deň doručenia verejnej listiny alebo inej listiny na zápis poznámky, najneskôr však v nasledujúci pracovný deň.

    A áno,teoreticky môžu nabehnúť nové zápisy,aj keď na katastri by mali riešiť zápisy v poradí,ako im boli doručené.

    Ale môže nastať situácia, že ty prídeš na kataster so zrušením záložného práva od súdneho exekútora...ale pred tebou tam je už poslaný EP na zriadenie záložného práva od iného exekútora,ktorý ešte nieje zapísaný-tam by bol problém.

    Ja by som to tiež ošetrila v zmluve, aby dotyčný povinný čestne prehlásil,že okrem tých dvoch exekúcií nemá žiadne iné záväzky.
    misoft Ja som tom naznačil skôr: ak sú také skutočnosti (exekúcie, záložné právo, blokácie a pod.) okamžite by som hodil spiatočku zo kšeftu.
    vemak keď vložíš Kúpnu zmluvu s urýchleným vkladom(266E) a budeš v nej citovať zál. práva aj pod akým č. Vkladu (Záznamu)bol vložený ich výmaz urýchliš aj ich výmaz na max 14 dní.
      zbaliť

    kúpa nehnuteľnosti zaťaženou záložným právom banky a dvoma exekúciami - už viditeľných na LV

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.