Zavrieť

Porady

Ako opraviť registračný list do SP - pravidelný nepravidelný príjem

prosim moc o radu: v lete som nahlasila cez elektronicke sluzby do SP dvoch studentov -dohodarov na nepravidelny prijem s odvodovou vynimkou a az teraz som si vsimla ze v prihlaske maju TYP poistenej osoby - kod 8 DoBPŠ nepravidelný príjem a spravne by asi mali mat kod 10 DOBPŠ bez dôchodkového poistenia nepravidelný príjem ... bola som dnes aj priamo v socialnej poistovni ale pani uradnicka mi nevedela povedat ako to mam opravit ona ze v ich systeme to nevidi tak ako ja cez elektronicke sluzby podla nej to "hadam" bude dobre, pripadne ze sa uvidi potom ked brigadu ukoncia a poslem mesacny vykaz ci jej ukaze nejaku chybu ... ale nechcela by som cakat dovtedy, nevedeli by ste mi poradit co s tym? este ma napadlo ci nedoslo nahodou v SP medzitym k nejakej zmene kodov lebo pravdupovediac si ani nepamätam zeby som ich zle nahlasila ... ale mohlo sa stat uz to teraz nezistim len by som to chcela dat nejako do poriadku ... dakujem kazdemu kto by mi s tym mohol pomoct ...
Richard presunul som to do novej otázky, vieď etiketa porady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ... dá sa listom písomne požiadať Sociálnu poisťovňu o zmenu údajov v registračnom liste svojho zamestnanca ... my sme raz mali taký problém, že si zamestnanec sám doplnil posledné číslo v rodnom čísle ( dal tam nulu ... starý pán na dôchodku ... ) ... mala som čo robiť, dať to na pravú mieru ... a dá sa to ...

    eviinka33 je offline (nepripojený) eviinka33

    eviinka33
    napísala som moju otázku aj priamo do SP cez ich webový formulár a dostala som promptnú odpoveď, ktorú prikladám ak by mal niekto niekedy podobný problém :

    "Dohodár má zo zákona možnosť určiť si jednu dohodu o brigádnickej práci študenta na neplatenie poistného na dôchodkové poistenie a poistného do rezervného fondu solidarity. Ak má žiak/študent uzatvorené viaceré dohody o brigádnickej práci študenta, určiť si môže na neplatenie iba jednu z nich. To znamená, že zo všetkých ostatných dohôd je tento žiak/študent povinne poistený a platí poistné na sociálne poistenie.
    Hraničná suma do 18 rokov (vrátane celého kalendárneho mesiaca, v ktorom dovŕšil dohodár 18 rokov) je 66 eur, inak 155 eur.
    Dohodu na neplatenie dôchodkového poistenia dohodár určuje u zamestnávateľa. V kalendárnom mesiaci si takto môže určiť iba jednu dohodu. Ak dohodár určí viacero dohôd na kalendárny mesiac, hrozí mu od Sociálnej poisťovne pokuta.
    Z určenej dohody v prípade nepresiahnutia príjmu nad hraničnú sumu nebude ani nemocensky poistený, ani dôchodkovo poistený a ani poistený v nezamestnanosti. Dohodár ako zamestnanec nebude platiť poistné na sociálne poistenie. Bude sa považovať naďalej za zamestnanca len na účely úrazového a garančného poistenia - zamestnávateľ z jeho odmeny platí poistné na úrazové (sadzba 0,8 % z VZ) a garančné poistenie (sadzba 0,25 % z VZ). Vtedy ho ako zamestnávateľ prihlasujete na Registračnom liste pod kódom 9 – DoBPŠ bez dôchodkového poistenia – pravidelný príjem alebo 10 – DoBPŠ bez dôchodkového poistenia – nepravidelný príjem.
    Ak tohto dohodára prihlásite a neskôr zistíte, že jeho mesačný príjem presahuje hranicu 66/155 €, tak dohodára spätne doprihlásite len na dôchodkové poistenie pod kódom 11 – DoBPŠ len na dôchodkové poistenie – pravidelný príjem alebo 12 – DoBPŠ len na dôchodkové poistenie – nepravidelný príjem.
    Ak žiak do 18 rokov má určenú dohodu o brigádnickej práci študentov na neplatenie dôchodkového poistenia a jeho mesačný príjem je napríklad 100 eur, platí nasledovné. Z dôvodu, že jeho mesačný príjem presiahol sumu 66 €, má postavenie zamestnanca na účely dôchodkového poistenia a vzniklo mu povinné dôchodkové poistenia zamestnanca. Jeho vymeriavací základ na platenie poistného na dôchodkové poistenie je znížený o sumu 66 €. Na úrazové a garančné poistenie nie je vymeriavací základ znížený. Zamestnanec platí poistné na starobné poistenie a poistné na invalidné poistenie z vymeriavacieho základu 34 € (100 € – 66 €), zamestnávateľ platí poistné na starobné poistenie, invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity z vymeriavacieho základu 34 €, a poistné na úrazové poistenie a garančné poistenie z vymeriavacieho základu 100 €.
    Ak si dohodár neurčí dohodu o brigádnickej práci študenta na neplatenie dôchodkového poistenia alebo viete, že jeho odmena bude vždy vyššia ako stanovená hranica, tak tento dohodár bude platiť poistné na starobné poistenie (sadzba 4 % z VZ) a poistné na invalidné poistenie (sadzba 3 % z VZ; toto poistné platí, ak nie je vyňatý z tejto povinnosti) a jeho zamestnávateľ za neho platí poistné na starobné poistenie (14 % z VZ), poistné na invalidné poistenie (3 % z VZ; toto poistné platí, ak nie je vyňatý z tejto povinnosti) a poistné do rezervného fondu solidarity (4,75 % z VZ), poistné na úrazové poistenie (0,8 % z VZ) a poistné na garančné poistenie (0,25 % z VZ). Vtedy ho ako zamestnávateľ prihlasujete na Registračnom liste pod kódom 7 – DoBPŠ– pravidelný príjem alebo 8 – DoBPŠ– nepravidelný príjem.

    Ak ste Vašich zamestnancov prihlásili pod kódom 8 DoBPŠ s nepravidelným príjmom a ide o dohodu s nepravidelným príjmom, na ktorú si títo zamestnanci uplatnili výnimku na neplatenie dôchodkového poistenia (podľa §227a), tak je potrebné vystaviť Registračný listy FO – zrušenie prihlásenia pod kódom 8 DoBPŠ s nepravidelným príjmom – dátum zrušenia prihlásenia je dátum vzniku poistenia na pôvodnej prihláške. Následne týchto zamestnancov prihlásite so správnymi údajmi - kód 10 DoBPŠ bez dôchodkového poistenia- nepravidelný príjem – odo dňa vzniku dohody (teda júnový dátum).

    Ak si zamestnávateľ nesplnil tieto oznamovacie povinnosti, je potrebné urobiť tak čo najskôr, nakoľko mu Sociálna poisťovňa môže uložiť pokutu za oneskorené prihlásenie. Za porušenie povinností ustanovených zákonom č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov vo vzťahu k výberu poistného môže Sociálna poisťovňa podľa § 239 zákona uložiť pokutu až do 16 596,96 EUR. Pri ukladaní pokuty Sociálna poisťovňa zohľadní závažnosť porušenia povinnosti ustanovenej zákonom.
    S pozdravom
    informačno-poradenské centrum"

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    a nie je možné to opraviť tak, ako keby si na začiatku dohôd predpokladala, že študenti budú mať vyšší príjme, ale teraz si prišla na to, že ho nebudú mať až taký vysoký........
    ja by som to riešila takto......

    katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

    katka 23
    súhlasím s promont maja , nám takto opravili ukončenie poistného vzťahu, ale musí byť písomná žiadosť

    Ako opraviť registračný list do SP - pravidelný nepravidelný príjem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.