Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    A čo Fronc? Neozval sa?

    Ale čo má robiť "správca" -> nie SVBčko (!!!) , kt.má cca 270 domovníčok, v priemernom veku nad 65 rokov !? Mám im strčiť pod nos 8 stranový dokument o "oprávnených osôb"? Pričom zákon NEDEFINUJE osobné údaje, len ULOžI POKUTU ! už : http://spravy.pravda.sk/domace/clano...vyssie-odvody/
    nám niektorí vypovedali zmluvy...teraz , keď im strčím pod nost 8 strán .... čo bude?

    No, vieš vždy je to o ľuďoch a v ľuďoch.

    Ľudia v roku 1993 vymysleli Zákon 182. Je pravda, že nebol, nie je a ani nebude dokonalý! Prešiel niekoľkými opravami, novelami. Do roku 2007 vôbec nebolo treba zástupcov vlastníkov. No niekomu chýbali, že by vlastníkom bytov, nie! Správcom bytových domov.

    Preto presadili v oprave zákona toto:

    Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "schôdza vlastníkov"). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.

    Že v zákone nie je napísané, že vlastníci sú si povinný si zvoliť zástupcu vlastníkov. Ale toto je:

    Pri správe domu je správca povinný,

    umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,

    Preto, že zo zákona má na to právo:

    Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.

    Správca podľa § 14 nemôže rozhodovať o veciach spoluvlastníkov domu, teda nie je ani oprávnený vyhlásiť zástupcu vlastníkov za oprávnenú osobu. V podstate to môžu spraviť len vlastníci bytov v súlade s § 14 v zmluve o výkone správy.

    A aj toto je v zákone:

    Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.

    Správca zabezpečuje do bytov aj elektrinu a plyn spoločnými zariadeniami, rozvodmi po meracie zariadenie ich dodávateľa. Vodu tiež, ale ta sa fakturačne merá len na päte domu. Ako si náklady za odobratú vodu spoluvlastníci domu rozpočítajú na jednotlivé byty ho nezaujíma.

    A preto je v zákone toto:

    Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

    Je vecou každého keď má namontovaný vodomer koľko si odoberie spoločnej vody pre seba v byte. Je aj len jeho vecou, aký podiel nákladov pripadne na jeho byt zo spoločných nákladov? Zaplatiť sa musí dodávateľovi vždy 100 % nákladov podľa fakturačného vodomeru.

    Teraz vymysleli zákon 122/2013, ktorý chráni špekulantov, podvodníkov, zlodejov nie len v bytových domoch, vraj je to ich osobná vec, či a o koľko okradnú domy, bytové.

    A tiež vláda prišla na to, že sú to zlaté bane. Veď na tých čo robia niečo pre svoj dom tiež môžeme uvaliť dane, alebo inú finančnú záťaž v prospech štátu, teda štátnych úradníkov.

    Kedysi, ako malý chlapec som bol v kine, hrali lúpežnícku rozprávku, réžiu mal Svätopluk Šablatúra, okolo roku 1966 to bolo. Potom sa nejak vytratila, asi ju zakázali. Nevidel som ju viac.

    O čom to bolo? O takom malom zbojníkovi, zostal sirota myslím, alebo tak nejak a sľúbil, že zostane zbojníkom v lese. No nejak sa mu nedarilo. Niekto ho stretol, tomu sa vyžaloval. Ten mu povedal, že do mesta by mal isť a tam splniť svoj sľub. Na inkase obierať ľudí o peniaze. Rak behal od domu k domu a zbíjal.

    Aj teraz je to aktuálne.

    Za tie peniaze, čo in tí nenažranci nechajú? Ani by sa nedivil, že tých osem strán si ani neprečítajú.

    Čo spraviť? Dať do zmluvy o výkone správy, dodatku, že údaje v dome, ktoré sa dotýkajú všetkých spoluvlastníkov a správy domu nie sú osobné údaje. Môžu byť poskytnuté v dohodnutých prípadoch aj ich príjemcom spoluvlastníkom domu, šak čo budú medzi sebou tajiť.

    Aby to nedopadlo ako u Ferka, dlžobu spoluvlastníkom nepokryje ani predaj bytu v dražbe.
    Naposledy upravil sito : 04.11.13 at 08:05
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ing. Ľubomír Janoška Pokiaľ dáte do zmluvy ustanovenie, ktoré je v rozpore so zákonom, tak bude od počiatku neplatné. Zmluva nemôže určovať, čo sú a čo nie sú osobné údaje.
    Okrem toho by som Vás upozornil na drobnú nepresnosť, ktorá môže viesť k veľkému omylu: merače v bytoch nemerajú spotrebu spoločných médií ("Je vecou každého keď má namontovaný vodomer koľko si odoberie spoločnej vody pre seba v byte").
    melindas64 áno, máte pravdu ! Ak zákon neurčí ( a neurčí!) čo je osobný údaj, tak "ja" a nikto iný, nemôže !....ale nahodím čoskoro ďalšiu otázku ...
    sito V bytovom dome sa jedná o spoluvlastníctvo okrem priestorov bytov v dome, tie sú v osobnom vlastníctve. To akože veci, ktoré sú v dome spoločne nie sú pre všetkých, aj keď sa ich to týka? No ale to je potom podvod na spoluvlastníkov. Ale bez súhlasu vlastníkov nemôže správca nič v dome vykonávať, nie je to jeho majetok.

    p. Ing. ste tu pomerne nový, neviem koľko tém, príspevkov ste si prečítali v ktorých prispievatelia poukazovali na to ako orgány SVB, alebo správcovia zneužívajú zákon o ochrane osobných údajov v neprospech vlastníkov bytov, spoluvlastníkov domu.

    K tým vodomerom. Ku komentáru sa nedá priložiť príloha, tak som ju priložil k odpovedi.

    Sú tam tri fotky. Na prvej je vpravo ventil, už tridsať dva rokov. Za nim je vodomer, majetok dodávateľa vody. Ten už po dobu domu v prevádzke šesť krát menil. Na pravej strane má dodávateľ plombu, aby odberateľ neoprávnene nemanipuloval s jeho majetkom, vodomerom a vodou. Na ľavej strane vodomeru pripojené šrobenie, tesnenie je už majetok odberateľa vody, rozvod vody v dome. Voda ktorá prejde touto stranou vodomeru je spoločná voda všetkých vlastníkov bytov. Náklady za ňu tiež.

    Na druhej sú ventily ktorými sa dajú odstaviť stúpačky, rozvody, ktoré prechádzajú bytmi a sú na nich odbočky do jednotlivých bytov. v prípade poruchy na stúpačke sa nemusí odstavovať od vody celý dom . Stále sa jedná so spoločný rozvod vody.

    Na tretej je už konkrétna prípojka v byte na spoločný rozvod vody v byte, teplej a aj studenej vody. Studená je tá modrá plomba na vodomery, na nezaplombovanej strane vodomera končí spoločný rozvod vody. To umelé potrubie je už pripojenie bytu na spoločný rozvod vody. Nie je logické, ale vlastník, ak má svoj zdroj vody sa nemusí na spoločný rozvod napojiť, či? Ten vodomer ako majetok vlastníka je bezpredmetný, nie je fakturačný. Zmysel majú vodomery vo všetkých bytoch. A čo merajú? No predsa vodu, keď sú to vodomery. Ale tieto merajú ak keď nemerajú, teda nepreteká nimi voda.

    Rozvod sú spojené nádoby. Dodávateľovi vody musia vlastníci, ich správca uhradiť 100 % nákladov za odobratú vodu. Tie čísla z vodomerov slúžia domu na to, aby boli objektívnejšie rozpočítané náklady na jednotlivé byty ako bolo rozpočítanie podľa pobytu osôb počas roka.

    V skutočnosti merajú mieru využívania spoločného zariadenia, rozvodu vody. To znamená, že ak niekto odoberá vodu z rozvodu jeho podiel na spoločných nákladoch sa zvyšuje, ostatným sa znižuje. Priebežne. Na konci roka sa odpisom vodomerov podiel uzavrie, zostane stáli. Ak má niekto, príklad 5 % podiel, tak aj úhrada jeho nákladov sa rovná podielu 5 % z nákladov domu.

    Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu.

    Využívajú sa vodomery v bytoch na spoločný účel, rozpočítanie spoločných nákladov za vodu, či nie. Je ich povinný vlastník si namontovať sám v byte, alebo má povinnosť ich len umožniť v byte namontovať?

    Ak by boli vodomery majetkom vlastníkov bytov, tak by nemohli byť uvedené v spoločnej zmluve o výkone správy, ktorá je platná pre všetkých spoluvlastníkov domu, aj jeho spoločných zariadení, aj rozvodov vody, po pripojenie bytu na spoločný rozvod, a tým je druhá nezaplombovaná strana vodomeru.

    A spoločné zariadenia sa predsa financujú zo spoločného fondu opráv, či nie?

    Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií.

    Takže súhlasím, je osobnou vecou každého vlastníka bytu, alebo lepšie bývajúcich osôb v byte koľko vody si odoberú zo spoločnej vody do bytu cez spoločný vodomer v byte zo spoločného zariadenia domu.

    A rozpočítanie nákladov za dodanú vodu do domu je tiež osobnou vecou vlastníka bytu, každý koľko si povie? Či podľa dohodnutého spôsobu rozpočítania uvedeného v spoločnej zmluve o výkone správy? Sa rozpočítajú náklady?
    julysak logicky : ty určíš aj ty zodpovedáš
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    No kľudne im to strč pod nos. Tvoj problém sa možno vyrieši sám. Nebudeš ich mať toľko. Možno tak päť. A s tými si už ľahko poradíš.
    Alebo ti ide o niečo iné? Možno má Richter v šuflíku aj plán B:
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    melindas64 však to pripravujeme ! aj duševne aj fyzicky...
    sito Nikto z domu nie je povinný robiť zástupcu vlastníkov bytov. Správca musí zabezpečiť montáž vodomerov v bytoch, vlastníci sú povinní ich umožniť namontovať. Odpísať stavy, tiež správca má. Potom aj náklady podľa výsledkov na vodomeroch rozpočítať na jednotlivé byty. Čo mu ostáva, len zamestnanca do domu poslať a toho poučiť ako oprávnenú osobu samozrejme za mzdu, ktorú uhradia vlastníci bytov.

    Myslím, že sa mu nebude chcieť hrabať v tých číslach, ak bude mať na starosť 5 - 10 domov.

    Je to zamotané, osobné údaje a spoločný majetok. Treba hľadať rozumný kompromis. Vlastníci by mali mať osobu, osoby, ktoré môžu, musia skontrolovať všetky údaje týkajúce sa domu, ak má niektorý vlastník pochybnosti, že správca nevykonal niečo v súlade so zákonom a zmluvou o výkone správy. Niečo ako rada vlastníkov v SVB v ktorej nemôže byť predseda a všetci musia vlastniť byt v dome, že?
    melindas64 Dali sme odpočty sprostredkovateľskej (veľkej Európskej firme)...náklady asi budú vyúčtované. Oni oprávnia, vyučia,doučia, naučia, poučia odpočtárov. A efekt ? Ďalšie zvýšené náklady pre užívateľov bytov !
    julysak ak sa ti nepáčia zvýšené externé náklady : Urob sama a ZADARMO
    melindas64 osobne nie ja ! ale máme už cca 250 oprávnených osôb ! od včerajšku! budú mať "papier" (ak podpíšu ! )...a ZODPOVEDNOSŤ, ak zaúraduje agentúra JPP !,dnešné naše súdnictvo , kt. nedokáže nikomu ani vraždu (!) , nedokáže ani únik informácii !!!
    sito ... hmm, 250, 65 ročných, teda o dvadsať menej ako si uviedla. Že ste vy na nich dupli ako šmejdi, ak nepodpíšu, okúsia vašu dobrotu. Je pe pe bolo aj bude. Súdnictvo, naše, tak to máš za jedna.
    melindas64 máme menej ! lebo neprišli všetci ! .....a bude aj druhé kolo ! Zatiaľ len si vypočuli čo ich čaká, nenútime ich podpísať . Dúfam , že nie všetci prídu na podpis ...
      zbaliť

    mám 270 "domovníčok" s priemerným vekom nad 65 rokov ! Budem mať 270 oprávnených osôb?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.