Zavrieť

Porady

Čo s potokom na mojom pozemku, ktorý nemám v liste vlastníctva.

Dobrý, chcem sa opýtať ako vyriešiť alebo na koho sa obrátiť, aby mi odstránili potok, ktorý nemám zapísaný na mojom liste vlastníctva. Potok sa často vylieva, je znečistený, je umiestnený tak, že vedie ako uhlopriečka cez môj pozemok a tým mi nedovoľuje sa ani dostať na druhú polovicu môjho pozemku. Takže 2/3 z pozemku nemôžem vôbec využívať a dane platiť musím. A je dosť nebezpečný, keďže nemôžme robiť ani oplotenie, hrozí , že sa tam môže aj stať nešťastie, pretože tam máme veľa malých detí, na ktoré rodičia asi nedávajú veľký pozor. Potok bol umelo a bez akéjkoľvek dohody premiestnený počas minulej vlády-komunizmus a každý sa vyhovára, že to oni nespravili a že nie sú peniaze.... /obec/. Riešime to už pomaly aj 10 rokov s prestávkami. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a drahocennú radu. Chceli by sme si hlavne oplotiť , postaviť garáž, no potom nám to nedovoľuje a blokuje nás. Dovi .
3 komentárov     zbaliť
Martin1310 Keby sa to dalo hned si ho od vás zoberiem na svoj pozemok.
vicktor Aky siroky je ten potok? Neda sa prebagrovat nejaky obluk aby sa zvacsila vyuzitelna cast pozemku?
sofin po dlhšom behaní sme dokázali obci aspoň poukázať, že je ho možné odkloniť, aspoň časť, čiže na našom pozemku by už nebol, pozemok je potokom rozdelený na 2 časti uhlopriečne, na jednej strane je rodinný dom a na druhej časti máme hospodárske budovy, ak sa voda dvíhne, nemáme šancu sa tam dostať, potom nám zabera cca 200 m štvorcových, z celkového 800, takže dosť veľa, on sa totiž rozšíril tým, že kým sme tu nemali dom, tak si ho susedia stále pomaly rozšírovali, a dohoda s nimi nemožná, je to na dlho-katastrófa,... nakaždým nám udávali po uúradoch, ke´d sme sa len chceli nasypať, aby sme nemali pod vodou celý dvor, škoda o tom hovoriť, oni si náš pozemok brali ako takú zálohu na nádrž, ked sa vylieval, a im tým pádom ochránila domy, oni sú všetky ponasypovaný cca 1 m - 1,5 metra, no my sme nemohla, je to začarovaný kruh,... neviem čo, skúšali sme právnika, obec, životné, ja neviem ani čo ešte, proste nič, len samé vyhrážky, lebo sme si teraz ešte dovolili urobiť plot, nechali sme priepustnosť ako písali na papieri, ale pri záplavách to nestačí a my sme sa aspoň trochu ubránili pred vodou ale tým pádom voda zostala pred naším dvorom - aj u susedov,.... no a k veci, teraz čakáme, či obec niečo podnikne, má už pozemok, teraz sa vyhovárajú ako to peňažne zvládnu - reguláciu atď, ... a ešte taká dôležitá otázka - nové koryto teda pôjde poza náš pozemok, za rodinným domov, aká by mala byť vzdialenosť vodného toku od rodinného domu, resp. nášho pozemku,... no prešlo veľmi -veľa rokov, stresov, poviem vám, ani jedno tehotenstvo som kvôli potoku nemohla bezpečne donosiť, nehovorím o mojich potratoch, a dňoch v nemocnici, nejde len o finančné znehodnotenie pozemku, ale tá psychika,.. kto nezažil - nikdy nepochopí, ... ocením každú radu,...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    korela je offline (nepripojený) korela

    korela
    Budete mať výdavky za oplotenie potoka, žiaľ, až dvoch strán, ale budete mať istotu, že nepríde k nešťastiu. Za pozemkom nám tiekla rieka, každý mal záhradu oplotenú.
    Keď tam prebehla v minulosti regulácia potoka, nikto vám ho do pôvodného koryta nevráti.
    Škoda, že si neuviedol, aký je široký. Čo by niekto dal za takú romantiku. Maminým rodičom tiekol potok konča jedného pozemku, neviem na to zabudnúť.
    Ak je to raritný prípad, skús médiá.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Janiela brala by som pozemok s potokom
    sofin Ale pre nás to nie je riešenie ho oplotiť z dvoch strán, pretože by som sa na druhý nedostala a premostiť , tých by som si zvýšila len totálne zatopenie pozemku a domu, ide o pozemok okolo rodinného domu. potok nám berie 200 štvorcov a druhá strana pozemku okolo 300, čiže 500 štvorcov je v čudu... Ostatní susedia to neriešia, pretože pozemok nevyužívajú zatiaľ. A ostatní susedia robia všetkko preto , aby ich už viacej netopila a nám zobrala dom. Právnici mi poradili jedine ho zasypať, že nato právo mám.... V našom prípade by tento potok určite nikto nechcel, keď prídu dažde, tak celú noc sme v strehu aby sa nič nestalo, pretože pred domom mám rieku a na dvore potok. ževraj potok patrí vodným tokom, ale nemôžu s ním nič robiť, lebo pôvodne bol na inom mieste, až potok by to riešili. Ešte nám ponúkli odpredať pozemok, čo je totálna hlúposť z nášho hľadiská. Prišla by som aj o vjazd do dvora, či kúsok živej prírody, nezostalo by mi nič.... Koho mám udať.... akým právom si niekto dovolil ho tam premiestniť a susedia ešte bez nášho vedomia ho prehlbovali a rozšírovali, len aby ich netopilo, nás môže.....
    korela Regulovanie tokov sa robilo a robí práve najviac kvôli povodniam. Okolo toho je tiež celá veda, pretože nový vodný tok treba tiež naprojektovať ako ktorúkoľvek inú stavbu. Tok ma svoje fyzikáne pravidlá, striedanie konkávy s konvexou a brodom.
    Ak koryto zasypete iba vy, vytvoríte hať, ktorá sa i tak preleje.
    Neverím, že toto vám mohli poradiť právnici. Ak áno, tak im dajte rýchlo zbohom.
    Skôr prehlbujte koryto i vy. V každom prípade to riešte s obcou.
    Nakoniec ste vedeli, kde si staviate svoj dom. Rozdiel chatička a celoživotné bývanie.
    Technicky sa dá všetko vyriešiť, ako oplotenie, tak i správnu konštrukciu premostenia. Budete mať nájklady navyše. Alebo odtiaľ zutekajte kým sa dá nehnuteľnosť ešte predať, ak máte ponuku od kompetentných. Citový vzťah bokom.
    Ten nový tok potoka vznikol už vtedy, keď ste boli majiteľmi pozemku? Nikto vám nikdy nič neoznámil?
    Pátrajte dozadu buď v samotnej obci, alebo na povodí rieky. Zisti, aký má potok prietok za sekundu.
    sofin potom vznikol za čias JRD, nevyhovoval im pôvodny stav, lebo tam postavili budovy a prekopali ho - iná trasy... máme doma nejaké projekty, nevyznám sa v tom , ale napíšem neodborne - Hydrologické údaje:
    Tok: bezmenný pravostranný prítok Polhoranky v rkm 12,10 (Bryndziar-náš spomínaný potok)
    Plocha povodia: 1,65 km štvorcových
    Hydrol.č. 4-21-03-062
    Maxim. prietoky dosiahnuté alebo prekročené priemerne raz za N rokov:
    rokov m kubických /s
    1 1,0
    5 4,0
    10 6,5
    20 9,5
    50 14,5
    100 20,0

    tak ročná voda má prietok 1 m..... za s. ale neviem , či je to veľa alebo málo, dom určite predať nechcem, tie city sú veľmi silné,... podľa týchto údajov, je to hrozné, alebo v pohode...
    ďakujem za každú radu, nie som odborník v týchto veciach, a už ani neviem, komu môžem veriť,... v tejto dobe treba byť veľmi opatrní... ďakujem za odpoveď...
    Potom nám idú asi odkloniť, pôjde nám poza náš rodinný dom, načo si máme dávať pozor, aké metre by mali byť dodržané, volala som všelikde, ale nikde som nedostala jasnú odpoveď,... Ešte raz ďakujem za každú radu, páčila sa mi vaša odpoveď a rada.... a všetko čo ste napísali...
      zbaliť

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Keď nič iné, žiadaj aspoň odpustenie dane za časť, ktorú nemôžeš používať.
    Alebo nech obec dá urobiť mostík cez potok.
    Nepíšeš však nič o veľkosti pozemku, ani o susedoch. Ten potok zrejme ide aj cez ich pozemky, ako to riešia oni?

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Neviem, prečo z toho robíš vedu. Veď ten pozemok výhodne predaj, záujemcovia sa hlásia aj tu. A kúp si pozemok bez potoka a ešte ti zostane aj na cestu okolo sveta.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    treba si zvyknut na to,že MAJITEĽ niečoho, teda aj pozemku sa musí o svoje vlastníctvo STARAŤ
    a to znamená aj INVESTOVAŤ do jeho zveĺaďovania

    vo Vašom pripade do regulacie potoka

    viac k tomu nemam čo dodať.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Vodné toky SÚ MAJETKOM ŠTÁTU !!!!

    ...stará sa ???

    TRT !!!
    Indeed buchacs, zasa nezveličuj, viem o zregulovanych vodných tokoch,ktoré su v lese....
    tu ide o vychcanost zakladatel-ky temy...
    sofin Vodné toky by to riešili a starali sa, ak ho vrátia do pôvodného stavu, ale tam je problém, pretože podnikatelia si tam postavili rôzne budovy a nechápem, prečo im to tolerujú... Asi preto, lebo my nie sme podnikatelia, aby obyčajný ľudia a my nezmôžeme nič....
    sofin Pre InDeed - ak máš minimálne 30 ooo eur na reguláciu a tých papierovačiek, by má zaujímalo, či máš nejaké skúsenosti, čo to stojí a čo k tomu potrebuješ, a koľko úradov....ASI NIE!!!
    sofin ale na geometrickom pláne, ani na žiadnej mape tento potok neexistuje, je evidovaný inou trasou na papiery, my máme len smolu, že v skutočnosti je na našom pozemku a v papieroch inde....
    aj v územnom pláne je vyznačený inde... nie na mojom pozemku
    korela Sofin, píšeš to po častiach. V zadaní otázky píšeš, že to bolo ešte v bývalom režime upravené, teraz o podnikateľoch. Zistite v archívoch ako to bolo, či to bolo legálne, neviem koľko parciel je postihnutých.
    Už ste to mali dávno zistiť a spoločne podať na súd. Ale nikdy nie je neskoro, ak to bolo zregulované bez povolenia.
    Aj vtedy bol neporiadok v dokončených investičných stavbách, a ekenomické vyhodnotenie stavieb sa spracovávalo aj po niekoľkých rokoch po výstavbe, nezakresľoval sa reálny stav, projektová dokumentácia sa mnohokrát aj roztratila, a banky, teda vtedy iba VÚB si tiež nemohla pomôcť.
    Veľa šťastia preorientuj sa z tejto stránky do reality.
    Konajte, ak vám pozemok niekto znehodnotil. Že to nemáte zakreslené na vašom pozemku je hádam v tomto prípade snáď iba dobre.
    Pokúste sa zohnať znalca na vodné hospodárstvo, ja by som začala asi tam.
    korela Sofin, ešte dodám, že takmer každý znalec ťa vypočuje a nanaviguje ťa s vaším problémom na postup nápravy. Telefonicky a zadarmo. Priprav si text, hlavné body aby si ho veľmi nezdržovala, nezloží ti. Ak zavoláš niekomu, kto sa venuje rybám a chovu, tak ti odporučí rád správneho kolegu, poznajú sa navzájom.
      zbaliť
    Dobrý sofin chcem sa opýtať ci ste ten svoj problém s potokom vyriešili?? lebo aj my mame taký problém tiež nám potok rozdeľuje pozemky a tiež ho nemáme zapísaný v liste vlastníctva.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sofin dobrý, no trochu mi to trvalo, ale chcem sa opýtať, či ste už aj vy vyriešili svoj problém ak aáno, tak ako,... my sme v štádiu riešenia, ale dá sa povedať,že toto trvá 10 rokov, pripadá mi to len ako vyhovorky a nič užitočné, nám sa dá odkloniť, tak obec začalo s touto možnosťou, ale 2 roky už čakáme a nič,... tak som zvedavá na vaše skúsenosti..pekný deň
    vicktor Moj pripad je iny. Za sociku JRD zrusilo meander (prekopali spojku). Majitelka pozemku kde tecie potok po novom bola poskodena. Ja som zvonka toho byvaleho meandru a viackrat som ziadal Povodie Dunaja nech daju papiere do suladu so skutocnostou (chcem odkupit povodny breh pripadne aj koryto potoka a zvacsit svoj pozemok), ale ziadna odpoved z ich strany - 15 rokov.
    sofin kto to potom vlastne má riešiť, a ako je možné, že nič neriešia, ked nás je tu viac takých, ...neviem, no ja som JRD zažila len ako dieťa, takže čo sa vtedy robilo a ako nemôžem hovoriť a komentovať z vlastných skúsenosti, len má hnevá, že za toľké roky sa nič nevyriešilo, a snaha z našej strany začala asi tiež aj pred 15-18 rokmi...
    a ked niečo žiadam, tak mi povedia, že som tam nemala budovať rod. dom, a to čo je za odpoveď, kam som mala isť, keď nevohorím, koľko pozemkov nám zobrali za bývalého režimu - škola, školské bytovky, cintorín, budoby JRD a konečne sme mohli mať aspoň jeden pozemok, ale tam je zase ten potom, toto je spravodlivosť? a žiadna pomoc, či porozumenie, ... však my zato nemôžme,...
      zbaliť

    Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

    Terezia13
    všetky vodné toky patria do vlastníctva štátu, aj keď potôčik alebo potok pretekajú cez pozemok daňovníka, vlastníkom a správcom je štát, na obecnom úrade je potrebné sa dohodnúť o znížení dane, vodné toky - pokiaľ nie sú hospodársky využívané - sú od dane oslobodené
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sofin dobrý, existuje nejaký presný paragraf, aby som to tu na obci mohla ukázať, lebo som žiadala a veľmi rýchlo ma odbili, odročili a viac nič,... ďakujem...
    Chobot A je ten potok na katastrálnej mape osobitne vyznačený? Alebo je tá parcela v tvojom vlastníctve?
    vicktor Chobot, ty taky odbornik ... precitaj si uplne prvu vetu prvotnej otazky.
    Terezia, vodna plocha sa hospodarsky nevyuziva, ale kolko m2, ak na LV o nej niet zmienky?
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač


    Kto sme

    Vitajte na stránke Slovenského vodohospodárskeho podniku - správcu vodných tokov a povodí na Slovensku. SVP je zaradený medzi strategicky dôležité štátne podniky s upraveným spôsobom hospodárenia, pretože má v správe i majetok, ktorý podľa Ústavy SR, čl. 4 je vo výhradnom vlastníctve štátu. Zabezpečuje starostlivosť o vodne toky a na nich vybudovaný hmotný investičný majetok, stará sa o kvantitu a kvalitu povrchových a podzemných vôd. Časť činností Slovenského vodohospodárskeho podniku má charakter výkonov vo verejnom záujme – je to predovšetkým protipovodňová ochrana a vytváranie plavebných podmienok.

    SVP má celoštátnu pôsobnosť so štyrmi odštepnými závodmi, zriadenými na báze prirodzených povodí. Spravuje vodné toky v dĺžke 32 738 km, 287 vodných nádrží, 2 811 km ochranných hrádzí a kanálovú sieť v dĺžke 1 812 km. Celková plocha povodí je 49 015 km2.

    Slovensko leží na rozvodnici Čierneho a Baltického mora a svojimi prírodnými danosťami vytvára akoby strechu Európy, po ktorej väčšina vody z atmosferických zrážok z nášho územia odteká. To spolu s nerovnomerným výskytom vody v čase a priestore predurčuje vodohospodársku situácia našej krajiny. Pre Slovenský vodohospodársky podnik takto už sama príroda určuje jednu z priorít jeho činnosti – zadržiavať vodu v krajine, akumulovať ju v období prebytku pre obdobie jej nedostatku.

    V čase hroziacich globálnych zmien klímy Slovenský vodohospodársky podnik vie a chce vo vodnom hospodárstve našej krajiny pôsobiť ako racionálny hospodár, zodpovedný, spoločenský prospešný a potrebný správca nenahraditeľného prírodného bohatstva vôd Slovenska.

    http://www.svp.sk/svp/default.asp
    kopretinka 12.02.16 20:54 odstránil(a) z Porady

    Čo s potokom na mojom pozemku, ktorý nemám v liste vlastníctva.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.