Zavrieť

Porady

odpocet straty

ahojte, ja mam startu v roku 2003 a roku 2004. v roku 2005 budem mat zisk, ako mam postupovat. startu z roku 2003 mozem umorit iba ak budem mat zaklad dane vacsi ako 150000? mozem umorit stratu z roku 2003 /1/5/ a stratu z roku 2004 prip celu? neviete mi poradit ako mam postupovat? dakujem, andrea
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pipera je offline (nepripojený) pipera

    pipera
    este som zabudla napisat, ze sa jedna o sro. ako je to ked odratam z roku 2003 1/5 straty tak z roku 2004 mozem umorit cely zvysok zisku?

    bes je offline (nepripojený) bes

    bes
    Postupuješ podľa par. 30 zákona o dani z príjmov - v roku 2005 si môžeš odpočítať daňovú stratu za rok 2003 a 2004 do výšky základu dane za rok 2005. Tých 150000 platilo podľa starého zákona.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    pipera
    ahojte, ja mam startu v roku 2003 a roku 2004. v roku 2005 budem mat zisk, ako mam postupovat. startu z roku 2003 mozem umorit iba ak budem mat zaklad dane vacsi ako 150000? mozem umorit stratu z roku 2003 /1/5/ a stratu z roku 2004 prip celu? neviete mi poradit ako mam postupovat? dakujem, andrea
    Andrejka, pokiaľ si stratu z r.2003 nezačala umorovať (asi nie, keď za r. 2004 sa tiež dosiahla strata), potom v r. 2005 môžeš umorovať podľa nových predpisov, t.j. ak máš dostatočný zisk v r. 2005, môžeš umoriť aj celú stratu za obidva roky; ak nemáš dostatočný zisk, umorovať môžeš najdlhšie 5 rokov.
    Naposledy upravil liba2 : 20.03.06 at 22:27

    pipera je offline (nepripojený) pipera

    pipera
    dakujem. ja som si myslela ze stratu za rok 2003 musim umorovat este podla streho zakona. viete mi aj poradit odvolavku, kde je napisane ze stratu za rok 2003 mozem umorit podla noveho zakona ak som ju nezacala umorovat?neviete mi poradit, kde sa na nete da pozriet vyplnovanie tabuliek k odpoctu straty? dakujem

    pipera je offline (nepripojený) pipera

    pipera
    a este mam jednu otazku. v akej tabulke potom uvediem stratu za rok 2003 a tu za rok 2004. dakujem, andrea

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    pipera
    dakujem. ja som si myslela ze stratu za rok 2003 musim umorovat este podla streho zakona. viete mi aj poradit odvolavku, kde je napisane ze stratu za rok 2003 mozem umorit podla noveho zakona ak som ju nezacala umorovat?neviete mi poradit, kde sa na nete da pozriet vyplnovanie tabuliek k odpoctu straty? dakujem
    Podľa § 52 ods. 8 ZDP sa ustanovenie § 30 použije na straty, ktoré môže daňovník prvýkrát odpočítavať po nadobudnutí účinnosti zákona o DP, t.j. po 01.01.2004, aj keď ich vykázal pred 01.01.2004.
    Ak daňovník znižoval, alebo mohol znižovať základ dane o daňovú stratu vykázanú pred nadobudnutím účinnosti zákona o DP, t.j. pred 01.01.2004, z druhej vety § 52 ods. 8 vyplýva, že daňovník musí pokračovať v odpočte takejto straty podľa § 34 ods. 2 zákona č 366/1999 Z. z.
    Iná podmienka z § 30, ktorú by musel daňovník splniť pri odpočte daňovej straty, už nevyplýva (napr. preinvestovanie odpočítavanej daňovej straty, ako to bolo ustanovené v § 34 ods. 2 zákona č. 366/1999 Z. z.)

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    pipera
    a este mam jednu otazku. v akej tabulke potom uvediem stratu za rok 2003 a tu za rok 2004. dakujem, andrea
    V daň. priznaní máš na to celú stranu č. 5. Prečítaj si poučenie na vyplnenie DP.

    pipera je offline (nepripojený) pipera

    pipera
    dakujem. a este ma zaujima jedna vec. ked mam zisk, odratam stratu a tym padom neplatim dan, ako je to z platenim preddavkov?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    pipera
    dakujem. a este ma zaujima jedna vec. ked mam zisk, odratam stratu a tym padom neplatim dan, ako je to z platenim preddavkov?
    Ak viem - poradím. Ak neviem - pohľadám cez "Rozšírené hľadanie" tu na porade. Odporúčam však, najmä v tomto období vyplňovania DP, mať "po ruke" zákon o DP - najlepšie aj s komentárom. Bez neho sa nedá pracovať.
    Našla som 2 témy - popozeraj. Podľa všetkého preddavky nebudete platiť - ale over si to.
    http://www.porada.sk/showthread.php?p=171609#post171609

    http://www.porada.sk/showthread.php?p=209325#post209325

    pipera je offline (nepripojený) pipera

    pipera
    tak uz som to zistila. na 100% sa potom neplatia preddavky lebo zaklad dane je 0. dakujem, andrea

    pipera je offline (nepripojený) pipera

    pipera
    esta ma napada jedna otazka. ako budem uctovat umorovanie straty v uctovnictve /podvojne ucto/ a v ktorom roku budem o tom uctovat?

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    pipera
    esta ma napada jedna otazka. ako budem uctovat umorovanie straty v uctovnictve /podvojne ucto/ a v ktorom roku budem o tom uctovat?
    V účtovníctve sa o umorovaní straty neúčtuje, len si vaď pomocnú evidenciu - aby si mala prehľad.
    O strate sa účtuje ak sa strata po rozhodnutí VZH odpočítava zo zisku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.