Zavrieť

Porady

Ako najjednoduchšie zatočiť s podvodmi na DPH

Mám otázku, nebolo by pre štát jednoduchšie, lacnejšia a efektívnejšie, keby sa pri všetkom, čo sa obchoduje, preniesla daňová na odberateľa. Podobne, ako je to dnes napríklad pri kovovom šrote? Myslím par. 69, odst. 12.

Žiadne odpočty, žiadne nadmeráky. Len ten posledný v rade, čo predáva konečnému spotrebiteľovi, respektíve neplatiteľovi DPH by komplet celu dph odviedol štátu. On ju samozrejme dostane od svojho odberateľa zaplatenú v kúpnej cene.

Bolo by to celkom jednoduché - platiteľom DPH predavaš bez DPH, neplatiteľom s DPH. A tú DPH, čo vyberieš od neplatiteľov odvedieš štátu.

Alebo mi niečo uniklo?
Usporiadat
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Nápad dobrý, ale nevymyslela si nič nové :-) . Toto fungovalo od roku 1952 do konca 1992, ako daň z obratu. Robil som s tým a zažil som pritom dosť. Daňová kontrola chodila pravidelne po každom kvartáli a nekompromisne dodaňovala drobné položky. V zamestnaní sa pokuty zosobňovali účtovníkom. Aj tam sa dali robiť riadne megapodvody a šikovní vtedajší ponovembroví rýchlopodnikatelia to perfektne využili. Vtedajšie finančné správy začínali nestíhať a odvtedy nestíhajú až dodnes. Nadmeráky boli aj vtedy. Sadzobník dane bol hrubý, ako 1,5 cm zošit A4 a mal stovky položiek podľa JKV. Až potom prišla DPH.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

mne je jasné, že tu sa to blíži k dani z obratu.

Ja len, že roky sa pohybujem o oblasti šrotu. Zažila som naozaj všeličo. A odkedy je daňová povinnosť prenesená, tak je kľud. Žiadne nadmeráky, žiadne kontroly, ani z DU, v podstate ani z kriminálky (nemyslím úroveň výkupcov, ale skôr väčších hráčov).
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

v oblasti druhotných surovín by prenesenie dp malo platiť všeobecne. bordel je aj v papierovom šrote
0 0
Lucia Červenková Lucia Červenková

Lucia Červenková je offline (nepripojený) Lucia Červenková

Samozrejme, ze by to bolo najlepsie riesenie a ja dufam, ze k tomu dospejeme. Mohlo by to fungovat rovnako ako pri tovaroch/sluzbach s platcami DPH z EU. Kedze by tak prestali chodit peniaze z danoveho uradu do firiem, tak by ani nebol dovod na karuselove podvody. Je to jednoduche a elegantne riesenie a ked som pisala diplomovku pred piatimi rokmi, tak som uz citala o navrhoch, aby sa toto zaviedlo, aby sa tak obmedzili karuselove podvody. A preco sa to nezaviedlo? Je to celoeuropsky problem a nedokazem pochopit, ako sa mohlo dopustit taketo masove zneuzivanie DPH (to, ze v tomto odbore podnika mafia snad ani netreba zdoraznovat).
1 0
patusik3 patusik3

patusik3 je offline (nepripojený) patusik3

V prvom rade sú z únikom na DPH financované všetky aktivity šedej ekonomiky a v druhom rade štát si požičiava na svojú réžiu peniaze "zadarmo" prečo by sa to malo rušiť
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať