Zavrieť

Porady

Kto mi vie poradiť,ako mám štrikovať pulover na okrúhlych ihliciach?

Potrebujem presný návod a rozpočítanie očiek.
Naposledy upravil Dav : 01.11.13 at 08:18
buchač Najlepšie bude ...

Hladko - obratko ...
Potom opačne .
...a tak furt dookola....
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Dav je offline (nepripojený) Dav

  Dav
  Podľa toho, aký dlhý má byť pulóver, si zmeraj šírku bokov. Zober vlnu, obyčajné ihlice, takej istej hrúbky, ako sú okrúhle, a uštrikuj vzorku , napr. 20 očiek. Premeraj šírku upleteného, vypočítaj na obvod pulóvra. Ak chceš klasické líce hladko, rub obratko, tak na okrúhlych pletieš len hladko. Ak chceš pliesť na okrúhlych tak, ako na obyčajných, tak na konci radu otočka. Pri tvarovaní buď očká uberaj, alebo pridávaj - ale napríklad farebnou nitkou si označ očko, nad ktorým to budeš uberať, - pridávať. Aby to bolo buď ozdobné, alebo nenápadné. Možno, keby si nám priložila obrázok pulóvra, by si si našla lepšie rady.

  avalik je offline (nepripojený) avalik

  avalik
  Majduska, asi si si pomýlila fórum ... si myslíš, že máme vešteckú guľu a vieme aký strih pulóvra máš na mysli, akú máš priadzu, veľkosť ihlíc a tiež veľkosť pulóvra?

  na googli si už skúšala hľadať? ... je tam množstvo stránok s návodmi na pletenie

  hubatá je offline (nepripojený) hubatá

  hubatá
  Najlepšie je pliesť podľa strihu kde sú miery uvádzané v centimetroch, nie štvorčekového. Urobíš si ho v takej veľkosti ako potrebuješ na papier a to čo uštrikuješ prirovnávaš k nemu počas práce. Začneš tým, že si upletieš vzorku 10 x 10 cm a podľa toho si vypočítaš koľko očiek ti sadne na strih. Potom podľa strihu prirovnávaš upletené a hneď vidíš či ti to podľa strihu sedí alebo nie. Ak nie, vypáraš len posledné 2-3 riadky a nie až je to hotové. Najlepšie sa mi doteraz pracovalo podľa starých socialistických časopisov (česká Praktická žena, slovenská Dorka ale aj kapitalisticko-slovenská Burda). Vždy mi to sadlo a oplietla som deti, muža aj mňa, potom som to popárala a robila nórske vzory alebo melírované. Posledne som uplietla sveter zo všetkých zbytkov tak že som spravila obrovské gule z bavlny pričom som vlnu nastrihala na cca 20 cm povrázky. Keďže to bol samý uzol, tak som sa najviac narobila na pozašívaní tých nitiek, aby sa mi to v praní nezačalo párať. Moja vnučka sa v 30 ročnom roláku bicykluje dodnes, lebo je to ten najlepší sveter na bicyklovanie. Tuším že rastie s ňou, nemôže ho zodrať.

  A ako urobiť sveter na guľatých ihliciach? No dá sa, plietla som tie nórske vzory, ale ti poviem že sa to vyťahovalo. Podľa mňa je lepšie upliesť sveter z dielov a pozašívať alebo zháčkovať ho. Ak nie si super skúsená pletiarka, ani myslím že sa ti to nepodarí, robili sa na tom len tie menované nórske vzory, lebo iná vzorka sa vyťahuje a krúti na tele. Na guľatých ihliciach som robila len potom už rolák (golier).

  Kto mi vie poradiť,ako mám štrikovať pulover na okrúhlych ihliciach?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.