Zavrieť

Porady

V čom podnikať v poľnohospodárstve.

Dobrý deň prajem.

Určite tu už podobná otázka bola, ale nejako som ju nenašiel preto sa predom ospravedlňujem. Zdedil som 1 hektar poľnoshodárskej pôdy na ktorej by som chcel v blizkej buducnosti postavit dom a v budúcnosti by som chcel nejak túto výmeru využiť. V minulosti na tomto poli boli pestované zemiaky ale uz pár rokov to len zarastá a nebolo o to starané. Chcel by som si zalozit malu farmu resp. byt samostaným rolnikom najma v oblasti rastlinnej výroby. Zvierata ma nejak nelakaju, predsa je to zivý tvor a tiez susedia by to asi neprivítali. Skuste mi poradit co by sa mi oplatilo zasadit, siat aby sa z toho dalo vyzit. Ja viem asi je to tazke tak od stola povedat ked neviete ze o aku podu sa jedna, ake podnebie tam je, ako je pozemok orienovany a podobne. Ale mozno mi vase rady co pestujete vy pomozu posunut niekam dalej. Rozmyslal som nad pestovanim vianocnych stromcekov. Ak sa tym niekto zaobera bol by som rad keby ma poinformoval o nastrahach a podobne. Ďakujem vam za kazdu radu.
3 komentárov     zbaliť
lujza.j Vianocne stromceky
srska vysoké ďalšie náklady - 5 m plot + v každom rohu strážna veža s príslušnou obsluhou
marjankaj A koľko je vzdialenosť lokality od osady?
Hlavne aj pre seba musíš zasadiť
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tomas9999 je offline (nepripojený) tomas9999

    tomas9999
    No 1 hektár naozaj nieje vela, vianočné stromčeky asi nie. Ale záleží kde sa pozemok nachádza, ja mať podobnú príležitosť a bolo by to pri väčšom meste tak tam urobím záhradu. Vysvetlím - Vo svete, v čechách, v rakúsku ... je normálne že je farma na ktorú si ludia prídu naoberať zeleninu, ovocie ,kúpiť vajíčka /čerstvé od tvojich sliepok, nie z tesca/ nekúpia si to na trhu ale prídu si to obrať ktebe na záhradu , samozrejme pod tvojim dozorom . Ti ušetríš na doprave do mesta a časom by sa určite našla komunita ľudí ktorý by k tebe chodili. Dúfam že som ťa inšpiroval
    korela Toto je veľmi dobrý návrh, keby ešte aj v biokvalite, alebo aspoň nestriekané, tak by určite nebola núdza o zákazníkov.
    Nie je ich tak veľa ešte dnes, sú vyhľadávané.
    Nedávno som dostala ponuku ovocia z jednej záhrady, žiaľ, prišiel mi oznam od majiteľa hromadným mailom. Viac tam nevkročím. Aj takéto "maličkosti" zavážia.
    Na takej ploche by sad nevynášal?

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    a to sa chceš tým uživiť alebo si iba prilepšiť? myslím tým necelým hektárom pôdy
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    korela Rodičia chodili pre planty k Bulharom, podľa mňa nemali viac ako 1 ha. To nie je málo, žili iba z toho. Ešte sme tam chodili ako žiaci na "pozemky".
    Dáša_ no t je síce pekné, ale vieš si predstaviť, ako by prišli kupovať plantu k niekomu, kto to doteraz nepestoval? Koľko ľudí by prišlo? Naviac, dnes je to aj s osivami už trochu inak, ako kedysi.

    Ale samozrejme nech skúsi.
    korela U nás na Centrálnom trhovisku na jar predáva jeden človek kuchynské bylinky v malých kvetináčikoch, ligurček, mätu, a pod. Rastlinky nie sú ešte vôbec rozvinuté, cena až tak nízka nie je, stále má plno zákazníkov. Z hľadiska rentability je to ekonomickejšie ako ostatné produkty. Myslím si.
    .
    Ak ho nikto spočiatku nebude poznať, tak reklamu, alebo dobrý chýr sa rýchlo šíri, alebo na začiatku dať predávať priekupníkovi na trhu. Alebo inzerciu.
    Hlavne nenasadiť na celú záhradu jeden druh, rozložiť rizoko.
      zbaliť
    hihahohahi miroslav korim
    neviem ci ti poradim ale minuli tyzden som pozeral farmarsku revue a davali tam ze mak z nasich poli uplne zmizol a pri tom mame vyslachtenu dobru odrodu maku a vsetok mak dovazame.myslim si ze keby si to rozbehol aj s nim tak by sa ti mozno zadarilo.len by si to musel rozbehnut naplno a 1ha je malo.bolo by mozno zobrat do prenajmu este nejaku podu.a vybudovat linku na susenie a spracovanie potom na balenie a distribuciu.ale na to potrebujes vela penazi.mozno ked zacnes zadari sa ti ved velke veci zacinaju z malych
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    korela Hej, s tým naším makom je to pravda. Sme dospeli niekam ...
    pavol54 10 arov bez povolenia !!!!! Väčšia výmera len so schválením. to chcem vidieť toho nadšenca čo vyseje ručne mak ručne ho vypleje ručne okope, ručne pozbiera, vyčistí a pod lebo technika na mak sa nenachádza len tak a každým rohom, keď už mak tak opiátový na zmluvu (ten ) horký, farma firmy dobre platia ak je zmluva
    BXLmiami :-))) Ale čo im furt kazíš radosť :-))
      zbaliť

    korela je offline (nepripojený) korela

    korela
    František Zvrškovec chcel začať pestovať vo veľkom technické konope, v Európe ho bolo málo, odbyt mal zaručený, prácu pre ľudí, neprešlo mu to. Každý si to mýlil predovšetkým s marihuanou. To je tak, keď o o ľuďoch rozhodujú nekompetentní.

    A maku sa západ bojí ako narkotika, pre nich neznáma plodina v kuchyni. Tento EÚ guláš párty.

    Spočiatku bývať radšej pár rokov na podnájme ako ukracovať pozemok o plochu domu.
    Naposledy upravil korela : 07.01.14 at 03:02

    caco je offline (nepripojený) caco

    caco
    srandista.na jednom hektári postaviť dom a ešte z toho pozemku žiť,tak to nasadiť jedine marišu.viem síce o 2 plodinách /mimo tej mariše :-) / ,ale tie ti bohužial neprezradím kedže z jednou práve začínam po odskúšaní v malom. na druhu by si potreboval pieščitú zem,čo nieje všade.samozrejme bez odberatelov môžeš mať aj 100Ha a bude ti to k ničomu

    felix1 je offline (nepripojený) felix1

    ja felix1
    Co takto skusit CESNAK ? Asi z toho nezbohatnes, ale predpokladam ze je ( v mestach ) dost zaujemcov o náš a nie Cinsky, Spanielsky, a.t.d. cesnak. 1 Ha je naozaj malo, ale ked sa ti bude darit vzdy sa da nieco dokupit. Samozremje je potrebne vopred zistit predajne ceny a prepocitat naklady. Podla pody a prostredia mozes zvazit aj liecive rastliny ( vykupuju ich po EU aj zahranicne firmy).
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    pavol54 hektár cesnaku však neblázni vieš čo znamená cesnak nie je cibuľa ani krumple či kukurica viem o čom píšem.
    felix1 Vsetko je to vec prepoctu. Cesnak sa da nielen predavat v nezmenenej forme, ale aj spracovat na dalsie produkty . To je riesene pri nadprodukcii a aj pracu po zbere plodiny Pozri tabuku 32 pripadne dalsie plodiny a statisticke parametre pre tvoj kraj:http://portal.statistics.sk/files/Se...uroda-2012.pdf Ak zoberiem do uvahy ze tam budes aj stavat na produkciu zostane max 80% pozeku takze sa da ocakavat uroda pri cesnaku 2500-3000kg.
    marjankaj Felix, Palo ťa rád zamestná. Môžeš mu vysadiť cesnak aj na 10 hektároch.
    pavol54 mám heslo čo nespraví puška to dobehne tuška, len tak na okraj každý rok pestujem do 0,3 ha cesnaku. Boli doby keď som spracovával cca 6 ton cesnaku na pastu lenže časy sa mééénia(zmena spôsobu stravovania) a dnes mám problém predať 500 kg pasty. investícia do sušiarenských priestorov nie zanedbateľná vec, zber musíš robiť prakticky ručne( na to sú VŠ už nespôsobilí a nedovzdelaní ešte nespôsobilí) lebo cesnak je kráľovná zeleniny a tak s ním musíš zaobchádzať, lebo sa ti môže stať že v júli pozbieraš a v septembri ho vyvezieš na kompostovisko a náklady na osivo 1 kg osiva = cca 6 kg úrody
    felix1 pavol54 tvoj nazor beriem, osobna skusenost je nad vsetky teoreticke prepocty V uvedenych tabulkach je este dostatok info na zorientovanie sa ake plodiny su lepsie alebo horsie pre jeho kraj. Mozno, rozdelit rizika medzi fazulu, cicer a.t.d., samozrejme vsetko BIO. 100% istota zisku je aj tak len sen. Ten hlavny problem zostava v odbyte tovaru. Dnes nieje problem vyrobit, dopestovat, ale rozumne predat.
    korela Spomínaš suché plody, predávaj ich priamo sám, buď vo svojom obchode, alebo cez eshop. Porovnaj ceny týchto potravín v bioobchodoch, oni majú i tak iba dovoz Turecko, Nemecko... a ľudia u nás už uprednostňujú plodiny zo svojho okolia.

    Potom http://profit.etrend.sk/archiv-profi...y-artikel.html
    plodiny zo svojho okolia.

    Potom biobylinky.
      zbaliť

    zuzusa je offline (nepripojený) zuzusa

    zuzusa
    Felix1 súhlas..cesnak je fajn.
    Môžeš ho predávať v malom ale aj všetok do mäsovýroby(známi to tak urobil).O rok môžeš skúsiť uhorky a predať ich niekde v Terchovej ,v oblasti,kde sa nedopestujú. A o rok ten mak.Určite sa zameraj o jednoročné plodiny nie o stromky,ktoré ti budú vynášať až o niekoľko rokov.
    pavol54 Ukáž mi mäsovýrobu ktorá frčí na cesnaku? Áno ale sušený aj to už v hotových zmesiach. keď sa dodával vo forme pasty je doba dávno zabudnutá
    felix1 Ktorykolvek odberatel, kde dokaze nas dodavatel konkurovat s cenou. Kedze nas dodavatel nedokaze konkurovat dotovanej cene (samostatna tama) je to len na nasom rozhodnuti. Skuste predat v Bavorsku pivo z SR.
    Nevhodny priklad ? A preco sa uspesne preda Cinsky cesnak u nas v SR ??? Ze je to len o peniazoch ? Aj Bavorak si moze z usetreneho kupit nieco naviac.

    V čom podnikať v poľnohospodárstve.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.