Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Dobry vecer,som zivnostnik a podnikam v stavebnictve - zhotovovanie malych stavieb - murar. Potrebujem poradit ci spadam do skupiny zivnostnikov ktory si mozu uplatnit pausalne vydavky a v akej vyske ./ švagor je elektrikár a tvrdí ze on spada do 65percentneho odpisu/.
Ak by niekto mal nejake prepisy kde je to presne urcene prosim Vas napisste mi kde to najdem.
Dakujem
Usporiadat
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Súhlasím s Andreou. Citujem zákon 595 §6 odst.10Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach. Výkazy nerobí.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

mam pred sebou otvorenu publikaciu danove priznanie za rok 2004 od poradcu a je tu uvedene kto podava vykazy:

"1. UJ uctujuce v PU - 1x suvaha, 1x vykaz ziskov a strat
2. UJ uctujuce v JU - 1x vykaz o prijmoch a vydavkoch, 1x vykaz o maj. a zav.

Vyssie uvedene vykazy predklada UJ definovana v §1 ods 2 zakona c 431/2002 Z.z. o úctovnictve. Na úcely tohto zakona sa povazuju fyzicke osoby - podnikatelia, ak preukazuju na danove ucely svoje vydavky na dosiahnutie, zabezpecenie a udrzanie prijmov za UJ. Fyzicke osoby, ktore uplatnuju vydavky podla §6 ods 10 (% z prijmov), vedú evidenciu, neúctuju o prijmoch a vydavkoch, preto uctovne vykazy spravcovi dane nepredkladaju, pretoze nie su podla zakona o uctovnictve uctovnou jednotkou."
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Presne tak Andrea
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Je izolaterstvo myslene ako zateplovacie prace? A co sadrokartonové prace su murarskymi prácami?
0 0
JFJD JFJD

JFJD je offline (nepripojený) JFJD

Ďakujem,zasa viem niečo nové! Ak sa môžem opýtať, nepíšu tam náhodou niečo aj o % paušálnych výdavkoch elektroištalatérov ? Patria tam, alebo nie ? Mám už z tých remeselných živností poriadný hokej. Ešte raz vďaka !
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

andreaS
Luckasari: ked som podavala za seba danove, tak som tieto prilohy neuvadzala.. kdesi som nasla, ze tieto prilohy prikladaju iba ti, co vedu uctovnictvo, a tuto povinnost pri pausalnych vydavkoch nemas... mozno sa tento rok nieco zmenilo
presne tak aj ja viem, ale tento rok prvýkrát budem podávať DP za paušálnika, tak som sa tu radšej chcela uistiť, že to takto naozaj je
ďakujeeeeem teda
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Luci, odpoveď je už jasná. Ja len potvrdím čo už tu napísala andrea. Už niekoľko rokov robím paušálne výdavky a nikdy nepodávam spolu s DP výkazy o príjmoch a výdavkoch, majetku a záväzkoch. Niet z čoho. Spravidla to robievam tak, že vediem normálne účtovníctvo, až na záver roka sa rozhodneme spolu s ÚJ, či budeme uplatňovať výdavky podľa účtovníctva, alebo paušálne (záleží to od toho, či je optimálnejší prvý, alebo druhý spôsob). Ak sa rozhodneme pre paušál, tak z účtovníctva vytlačím všetky príjmy, taktiež majetok a záväzky a toto slúži ako evidencia.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Neviete poradiť???
misurka
Je izolaterstvo myslene ako zateplovacie prace? A co sadrokartonové prace su murarskymi prácami?
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Ja si nerobim uctovnictvo, len spocitam prijmy a odpocitam 25 %. Teraz sa prvykrat maju odpocitavat aj odvody. Nevidela som nove tlacivo na DP, je na to zvlast kolonka, alebo sa pripocitaju tieto k pausalnym vydavkom v kolonke vydavky?.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

Beata
Luci, odpoveď je už jasná. Ja len potvrdím čo už tu napísala andrea. Už niekoľko rokov robím paušálne výdavky a nikdy nepodávam spolu s DP výkazy o príjmoch a výdavkoch, majetku a záväzkoch. Niet z čoho. Spravidla to robievam tak, že vediem normálne účtovníctvo, až na záver roka sa rozhodneme spolu s ÚJ, či budeme uplatňovať výdavky podľa účtovníctva, alebo paušálne (záleží to od toho, či je optimálnejší prvý, alebo druhý spôsob). Ak sa rozhodneme pre paušál, tak z účtovníctva vytlačím všetky príjmy, taktiež majetok a záväzky a toto slúži ako evidencia.
ďakujem Bei, takto nejako som si to predstavovala, ale teraz už viem úplne, ako mám postupovať - je to ozaj super, že sa tu takto všetci máme a si pomáhame
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Tento rok budem mať človeka, ktorý mal v roku 2003 paušálnu daň. Za rok 2003 nezaplatil nejaké to poistné. Zaplatil ho v roku 2004. Uzná sa mu do výdavkov ?
Ja som tak rozmýšľala a asi áno.

Poraďte
0 0
JFJD JFJD

JFJD je offline (nepripojený) JFJD

Tlačiva nájdeš na www.finance.gov.sk
0 0
Ali57 Ali57

Ali57 je offline (nepripojený) Ali57

Remeselné zivnosti podla novely s ucinnostou od 1.9.2004


Remeselné zivnosti podla prilohy c.1 k zivnostenskemu zakonu:
- v skupine 101 - Výroba kovo, a kovových výrobkov je pät remeselných zivnosti: 1.Zamocnictvo, 2.Nastrojarstvo, 3.Kovoobrábanie, 4.Galvanizácia kovov a 5.Smaltovanie
- v skupine 103 - Výroba motorových a ostatných dopravných prostriedkov sú tri remeselné zivnosti - 6.Opravy pracovných strojov,7. Opravy cestných motorových vozidiel a 8.Opravy karosérií
- v skupine 104 - Výroba zdravotníckych výrobkov, presných a optických prístrojov a hodín sú tri rem.zivn - 9.Výroba a opravy protetických výrobkov, 10.Výroba a opravy ortopedickej obuvi a11. Hodinárstvo
- v skupine 106 - Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika je iba 12.Kamenárstvo
- v skupine 108 - Výroba potravín a nápojov sú styry rem.zivn -13. Mäsiarstvo a údenárstvo, 14.Výroba piva a sladu, 15.Výroba mliecnych výrobkov a 16.Výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov
- v skupine 110 - Výroba koze, kozených výrobkov (vrátane obuv), výroba gumových výrobkov a výrobkov z plastických látok je len 17.Kozusnictvo
- v skupine 111 - Výroba drevárska, výroba nábytku, hudobných nástrojov a ostatných výrobkov sú dve rem.zivn - 18.Stolárstvo a19. Zlatníctvo a klenotníctvo
- v skupine 112 - Výroba papierenská a polygrafická je len 20.Polygrafická výroba
- v skupine 113 - Stavebníctvo a je 10 rem.zivn - 21.Murárstvo, 22.Tesárstvo, 23.Pokrývacstvo, 24.Klampiarstvo, 25.Izolatérstvo, 26.Vodoinstalatérstvo a kurenástvo, 27.Instalácia a opravy chladiarenskych zariadeni, 28.Elektroinstalaterstvo zrušené 28.Podlahárstvo pridané a 29.Plynoinstalaterstvo 29a.Kachliarstvopridané
- v skupine 114 - Ostatne sú - 30.Holicstvo a kadernictvo, 31.Kozmeticke sluzby a 32.Pohostinnska cinnost 33.Cistenie a kontrola komínov pridané


Elektroinstalatérstvo preslo do viazaných zivností skupina 202/2
Naposledy upravil Ali57 : 25.01.05 at 09:08
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Je potrebné viesť peňažný denník, v prípade, že si bude dňovník uplatnovať paušálne výdavky?
0 0
minonka minonka

minonka je offline (nepripojený) minonka

Viete mi niekto poradit ....v suvislosti s pausalnymi vydavkami ....ak mam fa vydanu koncom roka a peniaze mi realne nedosli zahrnujem to do prijmov daneho roka ? dik nikdy som to nerobila
0 0
JFJD JFJD

JFJD je offline (nepripojený) JFJD

Ďakujem! Už som sa to dočítala aj v poradcovi ( daňové priznania za rok 2004 ). Aj tak tomu nerozumiem !!! Z tých 33 "remesiel" sú pre mňa poniektoré dosť neremeselné !!!Myslím si ,že ak do remesiel patrí vodoinštalatérstvo , alebo plynoinštalatérstvo tak nemalo by tam patriť aj elektroinštalatérstvo. Alebo nie ? Aspoň podľa mňa, ale asi tomu nerozumiem tak dobre ako tí čo to remeslo zrušili. Ako sa hovorí na " p........ aj budar spadne ".
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

§ 6 ods.10 ZDP posledná veta - daňovník je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásovách a pohľadávkach

Platí to aj ako odpoveď pre Minonku - vedieš pohľadávku k 31.12. Ak v 2005 budeš mať tiež paušál tak príjem máš v 2005.


misurka
Je potrebné viesť peňažný denník, v prípade, že si bude dňovník uplatnovať paušálne výdavky?
0 0
JFJD JFJD

JFJD je offline (nepripojený) JFJD

Neviem ako ti poradia iný , ale ja by som brala do úvahy dátum kedy bude FA uhradená. Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov sa nevedie účtovníctvo. Tak ešte počkaj na rady ostatných. Viac hláv = viac rozumu !
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Preveriť si to môžeš v prílohe živnostenského zákona. Pozor v strede roku bola novelizovaná a podľa mojich informácií 60 % výdavky si môže uplatniť ten, kto sa tam nájde aj pred novelou aj po novele. Elektroinštalačné práce vypadli.
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
ja sa chcem spýtať na to, či úhrada poistného (ZP+SP) za december ide do výdavkov roku 04? Je zaplatené až v roku 2005. Samozrejme,že sa jedná o paušálne výdavky
Naposledy upravil ajacik : 27.01.05 at 19:10
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať