Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Dobry vecer,som zivnostnik a podnikam v stavebnictve - zhotovovanie malych stavieb - murar. Potrebujem poradit ci spadam do skupiny zivnostnikov ktory si mozu uplatnit pausalne vydavky a v akej vyske ./ švagor je elektrikár a tvrdí ze on spada do 65percentneho odpisu/.
Ak by niekto mal nejake prepisy kde je to presne urcene prosim Vas napisste mi kde to najdem.
Dakujem
Usporiadat
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Prosím o radu. Mám živnostníka, ktorý si chce uplatniť 60% paušálne výdavky. Má kovovýrobu - robí na sústruhu a fréze, ale má zároveň aj zamestnanca. Nenašla som nikde v zákone, či môže takýto živnostník zamestnávať? A čo ostatné príjmy? Môže mať aj nejaké iné príjmy (paragraf 5,7,8)?
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Pozri si tieto príspevky: http://www.porada.sk/showthread.php?...%E9+%BEivnosti
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Ešte by som chcela vedieť, ak má živnostník uvedené v živnosti murárske a podlahárske práce - či to patrí pod remeselnú činnosť. Na živnostenskom úrade mi povedali, že to patrí do remeselných činností. Ak živnostník vykonáva len údržbárske činnosti v oblasti stavebných opráv - je možné uplatniť 60% náklady? Nech čítam ktorýkoľvek z príspevkov, nie je mi to jasné!
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

K Poradcovi 1/2005 str.141 posledný odstavec: citujem " Ak živnostník vykonáva na základe živnostenského oprávnenia len zváračské práce, pri ktorých nemusel preukazovať odb.spôsobilosť, ide o voľnú ohlasovaciu činnosť a nie o zámočníctvo. Je mi to jasné, že potom nemá nárok na 60%. Ale neviem si predstaviť, či zváračské práce môže niekto robiť bez nejakého oprávnenia? Ale ak mu vydali oprávnenie na zváračske práce až po zadokladovaní odbornej spôsobilosti a vyučení v príslušnom odbore a príslušnej praxi, potom si môže uplatniť 60%? Veď tí tvorcovia zákonov nevedia čo chcú! Pomôcť drobným živnostníkom, alebo im poriadne strpčiť život. Ak niekto počíta celý rok, že spadá pod 60% a neodkladá si bločky a potom prídu vysvetlenia, že on si to nemôže uplatniť, tak je to potom v rozpore s dobrými mravmi a ministerstvo financii môže tak očakávať, že ich niekto ešte podporí. Mám daňovníka, ktorý je vyučený murár. Robí údržbu budov v jednom podniku, ale občas ak potrebujú urobí aj iné práce (maliarstvo, drevárske práce). Týchto iných prác má tak maximálne 10 % zo všetkých. Podľa týchto vysvetlení však nemá nárok na 60% náklady. Je to spravodlivé?
0 0
JFJD JFJD

JFJD je offline (nepripojený) JFJD

100% súslasím s tebou JAJA11 ! Už som sa tu na porade dokonca k tomu aj vyjadrila, že nieje remeslo jak remeslo a že naozaj to všetko schváľovali taký čo tomu určite rozumejú ! Napríklad -elektroinštalatéri-. Osobne poznám niekoľkých a preto viem, že majú odbornú spôsobilosť, sú vyučení v odbore, majú dlho ročnú prax, tu si musia urobiť takú vyhlášku , potom zas musia spĺňať taký § , odkedy sme v EÚ tak musia toho spĺňať 2x viac, lebo elektrický prúd je elektrický prúd ( nehovoriac o predpisoch pri hromozvodoch ). Neide tu len o výmenu žiarovky...............
No trochu sme sa nad tým aj zasmiali, reku plyn a vodu budeme mať a čo sa týka elektriky tak asi v budúcnosti sa plánuje svietiť petrolejkami čo s ostatnými elek.spotrebičmi-uvidíme. Najlepšie na tom všetkom je fak skutočnosť,že ešte ani v decembri mi nevedeli s určitosťou na DÚ a ŽÚ povedať či vypadli z remesiel, alebo nie, že "odkiaľ to viem ja" ?
Aby som ešte trochu počkala, že školenia tykajúce sa nových zmien ešte len budú mať.
---- A za minulý rok (2004) okrem odvodov do fondov žiaden bločik !!! " Reku načo, uľahčíli nám to, dáme 60% a hotovo. " Teraz už uvažujú inak - "namakáme sa jak ................ a čo z toho - rušíme živnosť ."
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Zas sa mi naskytol problém ohľadom paušálu, už spočítavam príjmy a zrazu sa mi objaví vo výpise na podnikateľskom účte príjem- provízia za sprostredkovanie v sume len 440,00 Sk a túto činnosť má uvedenú aj v živnosti a hlavnú činnosť má zámočníctvo-ostatné príjmy sú z tejto hlavnej činnosti.Podnikateľ chce paušál. Môže, keď tam mal ten jeden príjem iný/440,00Sk/. Tak, čo by ste robili? Ja si myslím, že nemôže maľ paušál. Prosím vyjadrite sa niekto.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Podľa mňa nemôže. V zákone je slovíčko len. Takže len.
Ako sa zakrúhľujú výnosy a ako paušál?
Naposledy upravil ricij : 18.02.05 at 10:40
0 0
judy judy

judy je offline (nepripojený) judy

heluška
Zas sa mi naskytol problém ohľadom paušálu, už spočítavam príjmy a zrazu sa mi objaví vo výpise na podnikateľskom účte príjem- provízia za sprostredkovanie v sume len 440,00 Sk a túto činnosť má uvedenú aj v živnosti a hlavnú činnosť má zámočníctvo-ostatné príjmy sú z tejto hlavnej činnosti.Podnikateľ chce paušál. Môže, keď tam mal ten jeden príjem iný/440,00Sk/. Tak, čo by ste robili? Ja si myslím, že nemôže maľ paušál. Prosím vyjadrite sa niekto.
Podla mna moze mat pausal ale len vo vyske 25 %
judy
0 0
Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

Pod pojmom stolárstvo môžem chápať aj dovoz a montáž skríň??
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Presne - príloha živnostenského zákona č. 1 - platná od 1.7.2004
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Prosim o radu.
Murar - zivnostnik fakturoval za zhotovenie murar. prac celu sumu. Tu potom prefakturoval na dal. murarov, kt. mu pri tychto pracach pomahali. Ak uplatnuje pausalne vydavky, znamena to, ze od celkoveho prijmu si odrata hodnotu faktur, kt. mu vystavia pomocni murari? Alebo su tieto faktury vydavkami, co by znamenalo, ze ak si ich chce dat do vydavkov nemoze pouzit pausal. vydavky.
Dakujem za kazdu radu, je to surne
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
AdaG
Príjmy za živnosť-r.2 tab.č.1, príjmy za herectvo - r. 5, výdavky spoločne do r.8. Mám to od daňovej poradkyne.
Ak robíš účt. na počítači, môžeš si urobiť analytiku aj v príjmoch aj vo výdajoch a potom na konci roka vytlačiť analytiku podľa príjmov. Výdavky, ktoré nevieš jednoznačne určiť, dáš spoločne (napr. nákup kanc. potrieb a pod.), veď nevieš presne, kedy píše perom umelec a kedy živnostník!
Aďa, až teraz som našla tvoju odpoveď Veľmi pekne ďakujem
Tak som si to aj ja predstavovala. Pekný deň.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

nemate skusenosti?
misurka
Prosim o radu.
Murar - zivnostnik fakturoval za zhotovenie murar. prac celu sumu. Tu potom prefakturoval na dal. murarov, kt. mu pri tychto pracach pomahali. Ak uplatnuje pausalne vydavky, znamena to, ze od celkoveho prijmu si odrata hodnotu faktur, kt. mu vystavia pomocni murari? Alebo su tieto faktury vydavkami, co by znamenalo, ze ak si ich chce dat do vydavkov nemoze pouzit pausal. vydavky.
Dakujem za kazdu radu, je to surne
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

misurka
nemate skusenosti?
Paušálne výdavky "zhltnú" všetky výdavky okrem poistného. Odpovedala si si poslednou vetou. Ale treba to prepočítať a zistiť aké sú skutočné výdavky a koľko sú paušálne.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Dakujem pekne
Nike
Paušálne výdavky "zhltnú" všetky výdavky okrem poistného. Odpovedala si si poslednou vetou. Ale treba to prepočítať a zistiť aké sú skutočné výdavky a koľko sú paušálne.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

ake cinnosti sa rozumeju pod murarstvom? napr. omietkarske prace?
0 0
allicie allicie

allicie je offline (nepripojený) allicie

aninka
Bola by som vďačná za potvrdenie resp. vyvrátenie tejto skutočnosti.
Ide poistné zaplatené v roku 2004 za rok 2003 do nákladov v prípade,
ak si daňovník uplatňuje paušálne výdavky?

ďakujem
Prosím všetkých, odpovedzte, neviem si dať rady. Ďakujem
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

aninka
Bola by som vďačná za potvrdenie resp. vyvrátenie tejto skutočnosti.
Ide poistné zaplatené v roku 2004 za rok 2003 do nákladov v prípade,
ak si daňovník uplatňuje paušálne výdavky?

ďakujem
V roku 2003 mal mať toto poistenie v záväzkoch. Keďže v roku 2004 sa rozhodol uplatniť paušálne výdavky mal rok 2003 upraviť podľa § 17/10 t.j. upraviť DZ v roku 2003. Ak to neurobil, škoda, ale v roku 2004 si nemôže toto poistenie dať do nákladov.
0 0
allicie allicie

allicie je offline (nepripojený) allicie

Nike, ale on bol paušálnik aj v 2003 aj v 2004.
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

allicie
Nike, ale on bol paušálnik aj v 2003 aj v 2004.
Noooo, tak na to sa musím vyspať a pozrieť.
Ale ešte než nechám bunky oddýchnuť. Idem na to logicky. Zákon platí od 1.1.2004 a až od tohto dátumu je možnosť uplatniť poistné k paušál. výd.
Ja by som 12/2003 v 2004 neuplatnila.
Ale počkaj na ďalšie názory.
Naposledy upravil Nike : 15.03.05 at 18:14
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať